КМІС: 50% мешканців західних регіонів вважають, що в українському суспільстві сьогодні є єдність

44% українців вважають, що в українському суспільстві сьогодні є єдність. Таку думку підтримують 50% мешканців західних областей.

Такими є дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), пише Фіртка.

З 44% вважають, що йдеться про саме повну єдність — 10%, а решта 34% — скоріше схиляються до думки, що є єдність.

Хоча у всіх регіонах не більше чверті говорять про переважання саме роз’єднаності, але водночас є тренд до зниження оцінки єдності із заходу на схід, додають соціологи.

"Якщо на Заході 50% бачать саме єдність, то далі показник знижується до 36% на Сході (водночас із 8% до 25% зростає частка тих, хто бачить саме роз’єднаність).

При цьому структура пояснень досить близька. Варто окремо звернути увагу на чутливе мовне питання. Так, якщо на заході та в центрі, відповідно, лише 13% і 10% (серед тих, хто бачить певну роз’єднаність) пояснювали це мовним питанням.

На півдні таких — 21% (тобто трохи більше, але насправді це виразна меншість), на сході — 11% (тобто стільки ж, як і на заході чи в центрі). Водночас на сході дещо частіше говорили про регіональні розбіжності (11% проти 2—5% в інших регіонах).

Тобто, важливо підкреслити, що серед основних причин роз’єднаності не фігурують питання мови чи регіональної належності", — йдеться в дослідженні.

У цілому громадян, які не вважають, що панує повна єдність, просили у відкритій формі пояснити свою думку, і вони назвали низку можливих чинників.

Відносно найбільше респондентів пояснювали наявність елементів роз’єднаності в суспільстві: випадками корупції (16%), мовним питанням (14%), браком компетентності у владі, недовірою до дій влади та офіційної інформації від влади (13%), несправедливістю, що різні люди по-різному відчувають війну (11%), браком взаєморозуміння і взаємодопомоги, «кожен сам за себе» (9%), наявність колаборантів і тих, хто чекає на Росію (9%).

Крім того, серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б у рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67—68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було, чверть таких респондентів вважають, що має бути жорстка безкомпромісна критика.

Водночас серед тих, хто бачить переважно роз’єднаність, 49% наполягають на жорсткій безкомпромісній критиці та стільки ж — 49% — що критика, якщо і є, то має залишатися в конструктивних рамках.

Разом з тим, вища довіра до Президента пов’язана з кращими оцінками єдності суспільства. Серед тих, хто не довіряє Президенту, 31—34% вважають, що у суспільстві скоріше є єдність. Водночас серед тих, хто скоріше довіряє Президенту — 47%, серед тих, хто повністю довіряє Президенту — 61%.

"Враховуючи об’єктивні обставини нинішньої ситуації, оцінка суспільної єдності є на досить непоганому для країни рівні. І, вочевидь, є кращою, ніж якщо орієнтуватися на потік негативної інформації в соціальних медіа.

Водночас є тривожні тенденції і нагальним є питання зміцнення віри українців, що ми всі зберігаємо єдність та єдиним фронтом виступаємо проти ворога. Як можна було бачити, досить строкатий комплекс причин зумовлює критичні оцінки громадян, тому простого «рецепту успіху» для зміцнення єдності не існує.

І крім відсутності «простого рішення» це питання не є винятковою сферою влади. Тобто влада дійсно несе відповідальність, проте й несуть відповідальність медіа, громадянське суспільство і прості громадяни.

Ми підкреслюємо, що українці переважно очікують на конструктивний діалог, а не на безкомпромісну «священну війну» проти влади", — зазначив виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.


Довідково: опитування провели 16-22 травня методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів і подальшим статистичним зважуванням).

Опитали 1 067 респондентів, які живуть у всіх регіонах країни, які підконтрольні Уряду України.


Коментарі ()

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

273
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

526
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5395
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2603

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

364

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10645
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5661
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883