Китай та Індія звинувачують один одного у стрільбі та загостренні напруженості на кордоні

Китай та Індія звинуватили війська один одного у виконанні попереджувальних пострілів під час конфронтації у понеділок на їх суперечливому кордоні в Гімалаях, що є значним загостренням напруженості між двома ядерними державами.

Повідомляється, що інцидент трапився вперше за останні чотири десятиліття на китайсько-індійському кордоні, проте обидві сторони висунули звинувачення у порушенні двосторонніх домовленостей та вживанні "провокаційних" дій.

У заяві в понеділок ввечері представник командування Народно-визвольної армії Китаю заявив, що індійські війська "незаконно перетнули" лінію фактичного контролю (LAC), нечітко визначену лінію розмежування, яка розділяє дві країни, і увійшли під гору Шенпао - регіон біля південного берега Пангонг Цо, стратегічно розташованого озера в західній частині кордону довжиною 2100 миль (3779 кілометрів).

"Індійські війська нахабно видали попереджувальні постріли по військах прикордонних патрулів Китаю, які підійшли для переговорів, а прикордонні війська Китаю були змушені вжити контрзаходів для стабілізації ситуації", - заявив старший полковник Чжан Шуйлі, речник китайських військових, не уточнюючи, що саме за "контрзаходи" були.

Назвавши це "серйозною військовою провокацією", Чжан попросив індійську сторону "негайно припинити небезпечні дії ... суворо стримувати прифронтові війська і серйозно розслідувати та карати особовий склад, який вистрілив, щоб повторити подібні випадки".

У вівторок індійська армія відкинула звинувачення Китаю і назвала заяву "спробою ввести в оману свою внутрішню та міжнародну аудиторію".

У ній зазначається, що індійські війська "виявляли велику стриманість і поводились виважено та відповідально", а натомість звинуватили китайські військові сили в "грубому порушенні домовленостей і виконанні агресивних маневрів".

Гори над озером Пангонг Цо, поблизу Леха в Ладаку, Індія (5 жовтня 2012 року)


За інформацією Індії, саме китайські війська намагалися "закріпитися" на одній з передових позицій, яку утримували індійські солдати вздовж кордону.Солдати Китайської народно-визвольної армії (НОАК) здійснили "кілька вистрілів у повітря, намагаючись залякати", йдеться в повідомленні індійських військових.

"Ні на одному етапі індійська армія не переступила територію ЛАК і не вдалася до використання будь-яких агресивних засобів, включаючи стрільбу", - йдеться в повідомленні.


"Перші постріли" за десятиліття

За словами Харша В. Панта, професора міжнародних відносин у Лондонському коледжі Кінгз, це перші постріли вздовж китайсько-індійського кордону з 1975 року, тоді китайські війська у віддаленому перевалі на східному кінці кордону вбили чотирьох індійських солдатів.

У вівторок прессекретар МЗС Китаю Чжао Ліцзянь підтвердив, що цей інцидент став першою стріляниною вздовж кордону за останні 45 років, і заявив, що "індійська сторона першою здійснила постріли в прикордонні війська Китаю".

"Спокій переривається пострілами. Китайська сторона завжди наголошує, що обидві сторони повинні мирним шляхом врегулювати розбіжності шляхом діалогу та консультацій", - сказав Чжао на пресконференції.

Китай та Індія здійснювали спаринг над територією, яка оточує озеро Пангонг Цо, з того часу, коли вони провели криваву прикордонну війну в 1962 році. Лінія фактичного контролю, яка проходить через озеро, встановлена ​​на початку конфлікту. Попри те, що це відображається на картах, Індія та Китай не погоджуються щодо точного її розташування, і регулярно звинувачують одні одних у перетині її та в розширенні своєї території.

У 1996 році дві країни підписали угоду, згідно з якою жодна зі сторін не повинна відкривати вогонь на відстані 2 кілометрів (1,24 милі) від ЛАК, щоб "запобігти небезпечній військовій діяльності".

Це було серед низки угод, підписаних Китаєм та Індією з 1993 року про "підтримання сил на мінімальному рівні на кордоні" та "формування поведінки військ", - заявив міністр закордонних справ Індії Субрахнаям Джайшанкар.

"Якщо цього не дотримуватимуться, то виникає дуже багато важливих питань. На цей момент я зазначаю, що ця ситуація дуже серйозна та триває з початку травня", - сказав він в понеділок.

Обидві сторони дотримувались цієї угоди жорстоким поєдинком у долині Гальван неподалік від Пангонг Цо в червні. Під час цієї суперечки солдати билися кулаками, камінням та бамбуковими палицями із забитими цвяхами. В результаті кривавої бійки загинули щонайменше 20 індійських солдатів. Китай ніколи не визнавав жертв цієї сутички.

Ситуацію тимчасово розв'язали після того, як обидві сторони вступили в переговори та вивели солдатів. Але напруженість спалахнула ще минулого тижня, коли Делі та Пекін звинуватили війська один одного у проведенні провокаційних акцій поблизу Пангонг Цо.

Ду Юканг, професор з Південної Азії, що навчається в Університеті Фудана в Шанхаї, заявив, що попереджувальні постріли є "серйозною" ескалацією прикордонної суперечки.

"Обидві сторони досягли консенсусу, знаючи, що після вистрілу все може підірватися. Навіть стрільба в повітря не повинна бути дозволена", - сказав він.

Інцидент у понеділок настав, коли обидві сторони брали участь у переговорах на високому рівні, намагаючись зняти напруженість. Минулої п’ятниці міністри оборони Китаю та Індії зустрілися в кулуарах в Шанхайській організації співробітництва в Москві, і в четвер там мають відбутися зустрічі міністрів закордонних справ двох країн.

Але Пант, професор Лондонського королівського коледжу, заявив, що вважає, що напруженість на китайсько-індійському кордоні стане "новою реальністю".

"Довіра повністю зникла у відносинах ... лінія розмежування буде надзвичайно мінливою і залишиться такою у найближчому майбутньому, якщо не буде знайдено розв'язання проблеми", - сказав він.

"Оскільки попередня парадигма, старі рамки повністю розвалилися, і на цей момент нових рамок немає, дві нації намагаються змиритися з цією реальністю".

за матеріалами CNN


08.09.2020 1000
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2594
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20081
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1778
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1265 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2285
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3914

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

409

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2036

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

720

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1333
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

401
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

928
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24425
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

665
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

622
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

768
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1659
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8090
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

552
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

800
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2086 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

758