Кіт Шредінгера(в мішку!)

 

 

Одним із творцем квантової механіки і лауреатом Нобелівської премії з фізики, австрійцем Ервіном Шредінгером, свого часу був запропонований мисленнєвий експеримент з метою продемонструвати всю неповному квантової механіки при переході від субатомних систем до макроскопічних. Цебто – від світу мікроскопічного (або ж умовно тонкого) до завершеного у тому вигляді, в якому ми здатні спостерігати себе, інших і все довколишнє. Умовно грубого.

 

 

Суть і метод досліду полягали в наступному.  Кіт (неважливо, якої породи:)) запертий в сталевій камері. Крім кота в камері, знаходиться певна смертоносна і дуже крихітна доза радіоактивної речовини, захищеної спеціальними складними механізмами від прямого контакту з котом.  Знаходиться вона в так званому лічильнику Гейгера.

 

Протягом години може розпастися лише один-єдиний атом грізної речовини, втім з такою ж імовірністю може і не розпастися. Якщо трапляється розпад, то в камері завдяки лічильнику Гейгера спрацьовує реле, яке спускає молот, який розбиває колбу з отрутою. Якщо ж нема розпаду, є кіт-живий. Ось і все з точки зору механіки. Та не все так просто з точки зору  квантової механіки. Вона ж твердить, якщо над ядрами атомів будь-якої матерії нема спостереження (когось), то відбувається дивне змішування двох станів: ядра, що розпалося, і ядра, що не розпалося, – світу видимого і невидимого, кажучи дещо простою мовою. Виникає так звана ситуація суперпозиції. З цього випливає, що умовний кіт пана Шредінгера водночас є живим і мертвим, мертвим та живим; радіація виникає і не виникає; погибель приходить і не приходить.   

 

Коли ж відкрити камеру, в яку помістили бідолашного/щасливчика кота, то експериментатор виявить тільки якийсь один фізичний стан кота, ніяк не два, і не на півживого  чи напівмертвого (хіба що від переляку:)). Отже, як припускає квантова наука,  змішані стани і дуальні, двоїсті стани, річ не така вже й дивовижна, не така вже й проста. І хоча квантова фізика і механіка здобутки 20 століття,  наразі вони ще не просунулися до рівнів всебічної практики. Але все колись прийшло до нас зі світу ідей. Час покаже.

 

Запитальний лейтмотив цього експерименту простий: коли система перестає існувати як змішання двох станів і вибирає якесь одне конкретне. Справжня ціль досліду показати, що в науки поки що немає набору потрібних правил, які допомагають явно пояснити, за яких умов виникає колапс хвильвої функції, внаслідок якого кіт вмирає або залишається живим, але перестає бути змішанням того і іншого. 

 

Оскільки наука ще не досягла в цій царині ясного розуміння, відтак з чистим сумлінням можна собі дозволити, даруйте, дещо опошлити дану модель фізичних станів і спроектувати в інше русло «атомів» і «субатомів».  Наприклад – довгождані наші вибори. Ну чим не механіка квантової дії ?! Поясню. Допустимо, ви піддослідний, кіт Шредінгера, і воднораз науковець-дослідник, сам Шредінгер (не спіши, котрийсь Читачу, помишляти про «шизу» - зізнайся ж: ти себе реально і уявно виявляв ще й не таким, і в не таких станах знаходив і знайдеш, не сумнівайся…).

 

Але не забігатиму наперед. Все поетапно. Забудь, що ти лауреат Нобелівської премії, і, задля блага суспільного «психо», забудь і про кота, котрийсь Читачу. В День-28 тебе помістять… ти сам себе помістиш у закриту вузьку коробку, імення їй «виборча кабінка», «кімната свободи», «храм істини», хоч «космічний зонд» за якийсь там фонд, як то «дуже-дуже добрих діл кандидата у народні депутати». Не суть.  Ти перебуватимеш там сам-самісінький, немов (знову він !) кіт Шредінгера, а спостерігачів, принаймні поки що, принаймні згідно з законом сякої-такої фізичної дії, як і в тому експерименті, також не буде.

 

Чи значить це, що коли ти поставиш свій хрестик чи свою галочку навпроти опозиції, ти поставиш їх і навпроти влади ? На мою думку – ствердно ТАК ! І голос за комуністів(сподіваюсь, ти цього не зробиш) є нічим іншим як голосом за націоналістів(сподіваюсь, ти це зробиш). І навпаки. Проголосуєш за Сича, знай же, любий друже, ти проголосував за  Шевченка, і не так важливо, насправді, за котрого Сича… - І ти за Анушкевичуса проголосував (новини знаємо) ! Так Левицькому – аналогічне, чи навіть ідентичне – так Гдичинському ! Тягниться рука до… ну і так далі можна продовжувати.  

 

Взагалі, поки ти не вийшов зі своєї «камери», ти голосуєш за ВСЕ  І ВСІХ ВІДРАЗУ.  Ти водночас – раб і пан. Ти вирішуєш дуже багато і нічого. І тільки на очах у іншого вкидання бюлетеня у скриньку вирізняє твій вибір у МАКРО-СВІТІ, перетворює на куди простіший артефакт видимої реальності . Ось такі у нас фізичні закони і така суперпозиція. Особливо для тих, хто не виходить чи ревно заповзявся в майбутньому не виходити зі стану «ВСЕ», і відганяючи дурні думки про якийсь там поцейбічний колапс… функції.  

 

Утім, як на мене, існують у цій реальності дійові особи, що, де на жаль, де на щастя, не піддаються при спостеріганні одному котромусь зі станів, як то живий чи мертвий, добрий чи поганий. І якщо раптом після підрахунків голосів його не виявляють, він  все рівно продовжує існувати, справедливо забуваючи про реальність одного стану. У фізиці цей стан називають  багатосвітовою інтерпретацією.   Іншими словами, коли відкривається коробка з котом, один Світ чи Всесвіт не зникає на користь другого, а декогерує, розщеплюється на два існування: з котом мертвим і котом живим, існуючи паралельно. І хтозна, хто ще більше впливає на людину - «живий-тут» чи «живий-там» ?

 

Мабуть, це здатне вселити надію не лише гітлерам і сталінам. Саме тому надія не вмирає навіть останньою.  Хоч мертвого тут вкрай сутужно переконати в живучості деінде, ніж тільки отут. Тут ніяка наука про квантові стани не допоможе, її елементарно задавить наука про мантові і діамантові стани.

 

Волею-неволею, трапляється раз на скількись там…(ну, гіпотетично), кіт, він же об’єкт впливу, здатен бути безпосереднім учасником і творцем нових станів, на відміну від опосередкованого котом проффесора, суб’єктом впливу, що перегороджений непролазною стінкою між собою і ним.  Може, все-таки, нюх і хижацький інстинкт ? Який же кіт не мріє, таємно чи явно, про каюк дошкульного шакала ?.. І в нього ж не одне життя, як відомо:)

 

 

 

 


19.10.2012 Яв Назар 3309 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2395
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1271

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764