Кіт Шредінгера(в мішку!)

 

 

Одним із творцем квантової механіки і лауреатом Нобелівської премії з фізики, австрійцем Ервіном Шредінгером, свого часу був запропонований мисленнєвий експеримент з метою продемонструвати всю неповному квантової механіки при переході від субатомних систем до макроскопічних. Цебто – від світу мікроскопічного (або ж умовно тонкого) до завершеного у тому вигляді, в якому ми здатні спостерігати себе, інших і все довколишнє. Умовно грубого.

 

 

Суть і метод досліду полягали в наступному.  Кіт (неважливо, якої породи:)) запертий в сталевій камері. Крім кота в камері, знаходиться певна смертоносна і дуже крихітна доза радіоактивної речовини, захищеної спеціальними складними механізмами від прямого контакту з котом.  Знаходиться вона в так званому лічильнику Гейгера.

 

Протягом години може розпастися лише один-єдиний атом грізної речовини, втім з такою ж імовірністю може і не розпастися. Якщо трапляється розпад, то в камері завдяки лічильнику Гейгера спрацьовує реле, яке спускає молот, який розбиває колбу з отрутою. Якщо ж нема розпаду, є кіт-живий. Ось і все з точки зору механіки. Та не все так просто з точки зору  квантової механіки. Вона ж твердить, якщо над ядрами атомів будь-якої матерії нема спостереження (когось), то відбувається дивне змішування двох станів: ядра, що розпалося, і ядра, що не розпалося, – світу видимого і невидимого, кажучи дещо простою мовою. Виникає так звана ситуація суперпозиції. З цього випливає, що умовний кіт пана Шредінгера водночас є живим і мертвим, мертвим та живим; радіація виникає і не виникає; погибель приходить і не приходить.   

 

Коли ж відкрити камеру, в яку помістили бідолашного/щасливчика кота, то експериментатор виявить тільки якийсь один фізичний стан кота, ніяк не два, і не на півживого  чи напівмертвого (хіба що від переляку:)). Отже, як припускає квантова наука,  змішані стани і дуальні, двоїсті стани, річ не така вже й дивовижна, не така вже й проста. І хоча квантова фізика і механіка здобутки 20 століття,  наразі вони ще не просунулися до рівнів всебічної практики. Але все колись прийшло до нас зі світу ідей. Час покаже.

 

Запитальний лейтмотив цього експерименту простий: коли система перестає існувати як змішання двох станів і вибирає якесь одне конкретне. Справжня ціль досліду показати, що в науки поки що немає набору потрібних правил, які допомагають явно пояснити, за яких умов виникає колапс хвильвої функції, внаслідок якого кіт вмирає або залишається живим, але перестає бути змішанням того і іншого. 

 

Оскільки наука ще не досягла в цій царині ясного розуміння, відтак з чистим сумлінням можна собі дозволити, даруйте, дещо опошлити дану модель фізичних станів і спроектувати в інше русло «атомів» і «субатомів».  Наприклад – довгождані наші вибори. Ну чим не механіка квантової дії ?! Поясню. Допустимо, ви піддослідний, кіт Шредінгера, і воднораз науковець-дослідник, сам Шредінгер (не спіши, котрийсь Читачу, помишляти про «шизу» - зізнайся ж: ти себе реально і уявно виявляв ще й не таким, і в не таких станах знаходив і знайдеш, не сумнівайся…).

 

Але не забігатиму наперед. Все поетапно. Забудь, що ти лауреат Нобелівської премії, і, задля блага суспільного «психо», забудь і про кота, котрийсь Читачу. В День-28 тебе помістять… ти сам себе помістиш у закриту вузьку коробку, імення їй «виборча кабінка», «кімната свободи», «храм істини», хоч «космічний зонд» за якийсь там фонд, як то «дуже-дуже добрих діл кандидата у народні депутати». Не суть.  Ти перебуватимеш там сам-самісінький, немов (знову він !) кіт Шредінгера, а спостерігачів, принаймні поки що, принаймні згідно з законом сякої-такої фізичної дії, як і в тому експерименті, також не буде.

 

Чи значить це, що коли ти поставиш свій хрестик чи свою галочку навпроти опозиції, ти поставиш їх і навпроти влади ? На мою думку – ствердно ТАК ! І голос за комуністів(сподіваюсь, ти цього не зробиш) є нічим іншим як голосом за націоналістів(сподіваюсь, ти це зробиш). І навпаки. Проголосуєш за Сича, знай же, любий друже, ти проголосував за  Шевченка, і не так важливо, насправді, за котрого Сича… - І ти за Анушкевичуса проголосував (новини знаємо) ! Так Левицькому – аналогічне, чи навіть ідентичне – так Гдичинському ! Тягниться рука до… ну і так далі можна продовжувати.  

 

Взагалі, поки ти не вийшов зі своєї «камери», ти голосуєш за ВСЕ  І ВСІХ ВІДРАЗУ.  Ти водночас – раб і пан. Ти вирішуєш дуже багато і нічого. І тільки на очах у іншого вкидання бюлетеня у скриньку вирізняє твій вибір у МАКРО-СВІТІ, перетворює на куди простіший артефакт видимої реальності . Ось такі у нас фізичні закони і така суперпозиція. Особливо для тих, хто не виходить чи ревно заповзявся в майбутньому не виходити зі стану «ВСЕ», і відганяючи дурні думки про якийсь там поцейбічний колапс… функції.  

 

Утім, як на мене, існують у цій реальності дійові особи, що, де на жаль, де на щастя, не піддаються при спостеріганні одному котромусь зі станів, як то живий чи мертвий, добрий чи поганий. І якщо раптом після підрахунків голосів його не виявляють, він  все рівно продовжує існувати, справедливо забуваючи про реальність одного стану. У фізиці цей стан називають  багатосвітовою інтерпретацією.   Іншими словами, коли відкривається коробка з котом, один Світ чи Всесвіт не зникає на користь другого, а декогерує, розщеплюється на два існування: з котом мертвим і котом живим, існуючи паралельно. І хтозна, хто ще більше впливає на людину - «живий-тут» чи «живий-там» ?

 

Мабуть, це здатне вселити надію не лише гітлерам і сталінам. Саме тому надія не вмирає навіть останньою.  Хоч мертвого тут вкрай сутужно переконати в живучості деінде, ніж тільки отут. Тут ніяка наука про квантові стани не допоможе, її елементарно задавить наука про мантові і діамантові стани.

 

Волею-неволею, трапляється раз на скількись там…(ну, гіпотетично), кіт, він же об’єкт впливу, здатен бути безпосереднім учасником і творцем нових станів, на відміну від опосередкованого котом проффесора, суб’єктом впливу, що перегороджений непролазною стінкою між собою і ним.  Може, все-таки, нюх і хижацький інстинкт ? Який же кіт не мріє, таємно чи явно, про каюк дошкульного шакала ?.. І в нього ж не одне життя, як відомо:)

 

 

 

 


19.10.2012 Яв Назар 3254 2
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717