Слово «йога» насправді відоме практично кожній людині, але фактично мало хто знає, що воно насправді означає. В більшості йога асоціюється з фокусниками, або просто людьми з надлюдськими здібностями. З людьми які ходять по розпеченому вугіллі, сплять на цвяхах, проковтують шпаги і т.п. Насправді - ці люди далеко не йоги, а факіри.
Йога – це надзвичайно древня і комплексна система саморозвитку людини. Розвитку не лишень фізичного тіла, а й психіки, душі і власне всього, що з себе представляє людина у світі.
Перші археологічні знахідки, які підтверджують існування йоги, були знайдені в долині Інду. Це були таблички із зображеннями людей в різних йогічних позах. Вік цих табличок 5 тис. років. Тобто 5 тис. років тому вже існувала йога. Скільки до того вона існувала, і звідки прийшла – нікому не відомо. Перша письмова робота по йозі яка до нас дійшла – це «Йога Сутри», автор Патанджалі, 2 ст. до нашої ери. Саме в цій роботі, вперше було систематизовано те, що передавалося віками із «рук в руки».
Умовно йога була поділена на вісім сходинок:
Яма – так звані норми поведінки, самообмеження. Це ненасильство, правдивість, не присвоєння чужого, відсутність жадібності, непідвладність почуттям. Чимось аналог Біблійних заповідей.
Ніяма – це так би мовити правила, що потрібно робити. Це внутрішня і зовнішня чистота; задоволеність як собою, так і світом; самообмеження; вивчення священних писань, самоаналіз; відданість Богу.
Асани – це положення тіла, те з чим йога в багатьох асоціюється, з такою «специфічною гімнастикою йогів» А основна, кінцева мета асан - можливість тримати нерухомо тіло в певних положеннях для практики медитацій.
Пранаяма - Прана означає «життєва сила», а «яма» - контролювати, управляти. Це самі різноманітні дихальні вправи, але не лишень вони. Пранаяма призупиняє неспокійну діяльність розуму. Через дихання ми заспокоюємо розум. Мета цих технік – практично зупинити дихання, зробити його не відчутним, як для тіла, так і для психіки.
Пратьяхара - техніка відволікання почуттів від об'єктів на яких вони спрямовані. Утримання стану «тут і зараз»;
Дхарана - це повна концентрація розуму на якомусь об'єкті чи думці.
Дхьяна – це медитативний стан. Дхьяна відрізняється від дхарани тим, що медитуючий стає одним цілим з об'єктом своєї медитації.
Самадхи – це кінцева мета йоги. Самадхи є той стан просвітлення, що досягається медитацією, яке виражається в спокої свідомості, зняття протиріч між внутрішнім і зовнішнім світом (суб'єктом і об'єктом), злиття індивідуальної свідомості як мікрокосму, з космічним абсолютом як макрокосмом.
Це загалом – найбільш древній, класичний алгоритм розвитку людини. Але йшли роки, століття, тисячоліття, виникали різні школи, течії. Трактування «Йога Сутр» і самої йоги в різних вчителів все більше відрізнялося, особливо ближче до 20ст. В одних йога – перетворилася практично в саму гімнастику, в інших лишень в псевдо медитативні техніки. Ще інші дотримувалися «восьми сходинок» «Йога Сутр», але по своєму… Четверті взагалі відходили від цієї класифікації і створювали так звані «модерністські школи йоги».
Тому на початку 21 століття ми маємо сотні йогічних течій, дуже різноманітних по своєму підходу і результатах практики. Йога для багатьох перетворилася лишень на фітнес, точніше дуже ефективний фітнес, але не більше.
На мою думку найбільш ефективною і результативною є та класична, древня йога, яку описав Патанджалі, і яку практикували, вдосконалювали і тисячоліттями доводили до ідеалу. Тому з глибин древності до нас дійшла ідеальна, до дрібниць продумана система всебічного саморозвитку людини.
Ішли тисячоліття, а інтерес до йоги не згасав. Навіть зараз в 21 ст. ми маємо неабиякий розвиток і популяризацію цього вчення. Йога стала модною, стала символом здорового і успішного життя. Йогою займаються зірки шоу-бізнесу, політики, бізнесмени, мільйони звичайних людей по всьому світі. Відкриті тисячі шкіл і секцій в самих різних частинах Землі. Йога отримала таку популярність завдяки своїй феноменальній ефективності і результативності. Нема зараз в людства чогось аналогічного, щоб було настільки продуманим, ефективним і перевіреним тисячоліттями практики.
То чому сучасна людина обирає йогу?
Завдяки йозі всебічно і безпечно розвивається тіло у всіх своїх проявах. Розвивається м’язово-сухожильний апарат, нормалізується гормональна система і робота внутрішніх органів, знімається загальне напруження і дисбаланс нервової системи і психіки. Йога комплексно оздоровлює хребет, серцево-судину систему. Людина стає спокійнішою, повертається внутрішній спокій і радість життя…
Але крім колосального позитивного впливу на організм, йога може принести і шкоду, при неправильній практиці. Щоб уникнути неприємностей потрібно ставитися до йоги не як до фітнесу, а як до комплексної системи саморозвитку із своїми нюансами і певним своєрідним підходом до практики. Крім того мода на йогу зробила свою чорну справу – зараз практично кожен спортивний центр вважає своїм обов’язком мати в себе власного вчителя і розробити програму фітнес-йоги («вилизаний» комплекс вправ, схожих на асани – такі заняття можуть бути не тільки марними, а й небезпечними). Людям дають щось, що назвали йогою, але це не є йога.
Тому першим моїм бажанням при створенні школи йоги в Івано-Франківську було створити програму навчання максимально доступну і ефективну для будь якої середньо-статистичної людини. Зберегти максимально можливу автентичність до древніх першоджерел, але разом із тим адаптувати для «Західного» сприйняття. Паралельно із тим було бажання використати в навчанні і деякі результативні елементи із самих різних шкіл, як класичних, так і сучасних. Так народилася система навчання Івано-Франківської Школи Йоги. Програма постійно вдосконалюється і розрахована для початківців. Вікова категорія наших учнів – від 18 до 50 років.
З перших занять освоюється елементарна база йоги - така як структура занять, правильна постава тіла, базове розроблення дихання, заспокоєння і розслаблення. Для більшості саме заспокоєння і розслаблення на початках є дуже важким, але тим не менше надзвичайно важливим. Без спокою і розслаблення нема самої йоги. Результат більшість людей відчуває після першого ж заняття. Він приходить із відчуттям легкості, спокою, загального покращення самопочуття. Тому знайдіть час на себе і розпочніть працювати над собою. Нас можна без проблем знайти в інтернеті, ввівши в запиті пошукової системи, Школа Йоги – Івано-Франківськ, або в соціальних мережах, в яких власне можна дізнатися додаткову інформацію про школу, або задати запитання.
Сулик Юрій (викладач Івано-Франківської Школи Йоги)