Івано-франківський полісмен: Патрульний повинен захищати права і свободи людини

 

/data/blog/98236/824aadb64de5e394de1e75f0657b2c6b.jpg

 

Івано-Франківськ став 11-им містом, в якому запрацював новий поліцейський патруль. Сьогодні, З1 січня, франківські патрульні поліцейські склали присягу. Після неї 208 новоспечених копів патрулюватимуть вулиці міста.

 

Нагадаємо, 3 вересня 2015 року в Івано-Франківську стартував набір у нову патрульну поліцію міста.

 

За словами Міністр внутрішніх справ України Арсена Авакова, всього ж до травня 2016 року в штаті нової патрульної поліції країни працюватимуть 16 тисяч нових поліцейських.

 

Фіртка вирішила поспілкуватися з одним із полісменів Івано-Франківська Сергієм Юзиком:

 

/data/blog/98236/a09e3679773e52d7003d2a9874eb3cff.jpg

 

- Розкажи, чим ти займався до поліції та чому вирішив стати поліцейським?

До поліції останнє місце моєї роботи - банк, де я працював спеціалістом довідкового центру близько трьох років. Перед тим також працював інструктором на «Буковелі».

 

 

 

Тепер працюватиму в поліції. Але насправді я не сам прийшов до того, що я хочу в поліцію. Взагалі цю ідею мені підкинула мама, коли почула про набір сказала давай попробуй. А брат підсунув анкету , я заповнив її і відправив електронкою. Тоді ще я якось скептично до того ставився. Потім мені прийшло повідомлення на пошту,про те, що розпочинається перший етап відбору, а потім зателефонували. Тоді , пам’ятаю, я собі подумав піду на перший етап подивлюсь, що з цього вийде. Знаю, що набір був великий, заявки написали більше 5 тисяч людей. Тобто виходить що був набір з 25 чоловік на одне місце. Я розумів, що можливо пройду, а можливо і не пройду. Хоч вірив у свої сили, але разом з тим розумів, що набір великий.

 

Другий етап я також пройшов, а потім з кожним етапом мене все більше мотивувало і цікавило.

 

Коли вже мав відбуватись відбір на третій етап, мені чомусь не дзвонили, повідомлення не приходили і тоді я засумнівався, подумав невже не пройшов. Зізнаюсь, тоді мене це зачепило. Але пізніше все-таки зателефонували. І відтоді я так би мовити «запалився», мене вже з’явився стимул. Відтоді з кожним етапом мені ставало все цікавіше. І так дійшов до останнього етапу – до співбесіди.

 

-  Як проходила співбесіда?

Тоді там уже було приблизно 5 людей на 1 місце. На співбесіді, члени комісії сиділи на півколом. Ми заходили, і кожен з них задавав по питанню. Питали що захочуть.

 

- І що розповідав ти?

Перед відбором у поліцію у мого друга вкрали велосипед. А лише за два тижні до крадіжки, я йому продав такий спеціальний замок для велосипеда, яким користувався сам. Тобто я відчував якусь частину своєї вини, бо ж я два роки користувався цим замком, потім передав йому, і в нього одразу вкрали велосипед. Звичайно мені хотілось допомогти йому знайти двохколісника .І не знаю, яким дивом, але через тиждень, як велосипед зник, я побачив його і допоміг йому знайти та повернути його. В цьому також є якісь прояви правоохоронних органів. Маю на увазі, що я допоміг другу, і хочу також допомагати людям. Цю історію я і розповів на співбесіді. Мабуть їм вона сподобалась (ред. – сміється).

Крім того, я вчився на спеціальності психологія, а це мабуть друга за важливістю спеціальність, яка потрібна у роботі правоохоронних органів, оскільки ми працюватимемо з людьми, тому важливо вміти знаходити підхід до різних людей. Також у мене є необхідна військова підготовка, бо я служив у внутрішніх військах, які близько року тому перейменували у національну гвардію, зараз це підрозділ поліції. Тобто тут куди не крути, всюди виявлялись такі стикові моменти, які мене привели до того, що є зараз. Усі вони співпали, і можливо саме вони й сприяли тому, що на останньому етапі відбору мене таки відібрали.

 

- Зважаючи на ажіотаж ширились чутки, що когось могли відібрати через те, що кандидат дав хабар. Яка твоя думка щодо цього?

Насправді я також чув таке. Зізнаюсь, серед моїх знайомих були такі, які писали заяви, але відбір не пройшли і потім також говорили, що той хто пройшов, десь там міг підплатити. Але скажу по правді, я нічого не платив, і не готовий би був платити. В мене є таке життєве кредо – всього чого хочеш, потрібно добиватись своїми силами. А інакше який в цьому сенс? Який загалом тоді сенс у цій реформі, якщо знову почнеться хабарництво, «кум-брат-сват»? Перш за все ми всі сюди прийшли із цим боротися.

 

- Розкажи, як відбувались тестування?

Спершу був загально ознайомчий етап, який включав декілька блоків запитань на логіку, ерудицію, різні питання по математиці. До цього етапу я спеціально не готувався, скажу більше в той день я мав бути дружбою на весіллі. І на тестування я прийшов у костюмі з бутоньєркою (ред. – сміється).

 

- Скільки тривало навчання, як відбувалось? Чого було більше теорії чи практики?

Насправді не довго, трохи більше двох місяців. Навчання проходило у вигляді пар, але це можна порівняти з такими звичайними парами, як в університеті. Спочатку була теоретична частина, ми вивчали основи права, кримінальний кодекс, психологію. Щоправда були дуже стислі предмети, які ми прослухали, з інших предметів були й заліки, так звані квізи.

Також були предмети, які вивчались довше, це більш кваліфіковані, наприклад адміністративний, кримінальний кодекси, то з них ми уже здавали екзамен у формі тестів. Крім того були й усні екзамени з профілюючих предметів.

Теорії та практики було приблизно наполовину. З теорії більше по предметах, а практика – вогнева і тактика. Практично останній місяць складав тактичну та вогневу підготовку. Тобто на це нас найбільше націлювали, і цьому найбільше навчали. Пари розпочинались о 8:30, але ми приходили на 8 годину на ранкове шикування. А тривали до 18:30. Тобто майже цілий день у нас були пари. І наскільки мені відомо, були й такі люди, які не витримали і пішли. Приблизно 3-4 людини у перший день відсіялось через те, що важкий графік.

 

- Що було найважчим у навчанні?

Найважчим все таки був екзамен з тактики. До речі, його здали не всі. Там моделювались ситуації, і інструктори визначали та оцінювали, наскільки ми знаємо, як діяти в тій чи іншій ситуації. Також була підготовка зі стрільби. Але всі інші екзамени були у формі тестів на час, які здавали на комп’ютерах, там підказок немає ніяких: до нас приходив методист, який перевіряв, щоб ми один з одним не спілкувались. Коли ти відповів на всі питання, підтверджуєш це і натискаєш клавішу «погодити». Тоді одразу результати відправляються на Київ. Тобто тут щось підробити, чи підкупити неможливо, оскільки, люди, які перевіряють їх тебе не знають. Тут все було чисто, прозоро і відкрито.

 

- Які інструктори вас навчали?

На всьому потоці у нас було 8 груп. Навчали нас інструктори з Києва. Нашу групу ПС-5 вчив тактики інструктор з Києва Віталій Коркуц. Це люди, які вже є поліцейськими, оскільки у Києві почали службу швидше. Вони мають певний досвід, пройшли відповідні курси, мають документ на право викладати. Тобто це спеціально підібрані люди.

 

- Що було найважчим у навчанні?

Мабуть найважчим було здати профілюючий предмет тактику, тобто як треба поводитися з людиною, як правильно зупиняти машину, куди потрібно відводити людину. Як діяти, якщо це низький рівень небезпеки чи високий. Друге - як правильно заходити в приміщення, якщо до прикладу ми знаємо, що людина може бути озброєною. Нажаль, зараз така ситуація в країні, і трапляються випадки, що люди привозять зброю зі Сходу сюди. Нам також потрібно бути готовими до цього, ми теж люди і на нас також чекають вдома. Тому нам потрібно бути більш обережними, тактично підходити до виконання своїх завдань і заходити в будівлю так, щоб якнайменше було шкоди людям, нам так, щоб якомога швидше припинити протиправне діяння правопорушника.

 

Третій етап - застосування прийомів. Звичайно мабуть десь не вистачило приділеного на це часу, але я впевнений, що ми вивчили добре усе, що нам розповіли та показали. Тому нехай правопорушники не думають, що те, що нас мало вчили, і їм усе дозволено. Якщо буде необхідність – ми готові до застосування певних прийомів та надягти кайданки на правопорушника. Також в рамках ЗУ Статті 46 ми маємо право застосовувати зброю.

 

- А як щодо водіння патрульними автомобілями Toyota Prius, в них є своя специфіка. Як навчали водінню?

Нам прочитали короткий курс техніки швидкісного водіння. А в «Пріусах» ми їздили, здавали певні елементи разом з інструктором, який сидить збоку і в разі потреби дає підказки. Потім кожен отримує відповідний документ, в якому вказані всі нюанси по водінню, що було добре, що не добре. А в кінці допуск до водіння, тобто чи ти можеш водити «Пріус», чи ти сидітимеш збоку.

 

- За яким графіком працюватимуть патрульні, адже патрулювання буде цілодобовим.

Так, ми день працюватимемо 12 годин, потім йдемо на ніч на 12 годин і два дні вдома. Ми присягли на вірність державі, на те, що добросовісно, чітко з гідністю виконуватимемо всі свої функціональні обов’язки.

 

-  Все таки якщо узагальнити чим буде займатись патрульний поліцейський. Які твої обов’язки?

Патрульний поліцейський повинен захищати права і свободи людини. Будемо співпрацювати з населенням. Хочеться відрізнитись від міліції, яка насправді працювала не так, як би хотілось. Різниця між міліцією та поліцію в тому, що міліція – це каральний орган, а поліція – орган, який тільки в деяких випадках виконує каральну функцію, це допоміжний орган, який працює 24 години на добу і готовий допомогти у вирішенні практично будь-якої ситуації.

 

Нам об’єднали три функції: ДПС, патрулювання, тобто ми зберігаємо громадський порядок. І третя функція – сімейні правопорушення – і на такі випадки ми будемо виїжджати та допомагати людям зберігати громадський спокій, оскільки вони не одні в будинку живуть. Все, що у нашій компетенції будемо вирішувати. Викликати нас можна за номером 102.

 

- Зараз така ситуація збільшилась кількість аварій. Як вважаєш, з появою патрульної поліції їхня кількість зменшиться? І як на твою думку, яким буде ставлення водіїв до вас?

Обов’язково зменшиться. Ми старатимемось всіма можливими методами зберегти життя і здоров’я людей і сама наша поява на вулицях водіїв трохи так би мовити втихомирить. Ми відзнятимемось від ДАІшників, адже спочатку робитимемо попередження, старатимемось не суворо відноситись до них, у тих ситуаціях, в яких це можливо,тобто спершу будемо попереджувати, спілкуватись з людьми.

 

Виняток - це ситуації коли людина, до прикладу знаходиться у нетверезому стані, чи здійснила важке порушення . За адміністративним кодексом ми маємо право одразу на місці винести постанову. Складаємо протокол у випадках, коли є грубе порушення. Якщо ж водій здійснив незначне порушення, перетнув лінію чи трохи перевищив швидкість, але при цьому веде себе адекватно - ми поспілкуємось з людиною, винесемо усне зауваження , відпустимо і побажаємо щасливої дороги.

 

Але якщо він буде, як в народі кажуть «бурувати», «бикувати» тоді поліцейський буде вимушений скласти на нього постанову і людина сплачуватиме штраф.

 

-  І на завершення чи готовий до селфі з копом? Як ставишся до цього?

Якщо чесно я ставлюсь до цього нейтрально. Я не заради цього сюди прийшов, але якщо виникне така ситуацію, що комусь захочеться #селфізкопом, то я не відмовлю, за умови, що у мене не буде якогось нагального виклику.

 

Розмовляла Олена Британська

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Як в Івано-Франківську нові полійцейські складали присягу (фоторепортаж+відео)

Керівником патрульної поліції Івано-Франківська став 26-річний хмельничанин Дмитро Міхалець (фото)

Жіноче обличчя нової франківської поліції (фоторепортаж)

В Івано-Франківську Хатії Деканоїдзе подарували гуцульський кептар (фото)

В Івано-Франківську патрульні поліцейські складають присягу (фото)

Патрульну поліцію Івано-Франківська очолить найвищий полісмен України (фото)

Біля Івано-Франківської ОДА тривають останні приготування до церемонії складання присяги новими патрульними поліцейськими (фото)

У Франківську біля нового управління майбутні патрульні влаштували генеральне прибирання (фото)


Коментарі (2)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2433
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19546
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1224 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3877

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

142

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740