Ми всі давно вже звикли до Івано-Франківська, до його вигляду. І вже, навіть, не помічаємо наскільки він у нас брудний та неохайний.
Ось лише подивитися на стовпи, зупинки громадського транспорту та фасади будинків... Вони майже повністю заклеєні різнорідними оголошеннями, часто-густо у десять шарів.
"Гарячі кредити", "куплю волосся", "візьму на квартиру", "зніму порчу", "пропоную роботу", - далеко не весь список реклами на франківських стовпах, фасадах, зупинках.
Ось так і живемо — смітимо у себе під носом. Прям, як європейці.
Відповідно до закону «Про благоустрій населених пунктів» розклеювання оголошень на стовпах є адміністративним правопорушенням.
Діяльність з розклеювання оголошень, інформаційно-агітаційних плакатів, реклам та листівок передбачає накладання штрафу на громадян від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Для іншої категорії — суб’єктів підприємницької діяльності та посадових осіб розклеювання оголошень у непередбачених законом місцях карається штрафом від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів.
Але чомусь всім це до одного місця...
І тільки кілька разів на рік для стовпів можливе свято, коли на міському суботнику до них підійде гарна дівчина в рукавичках і не наклеїть ще одне оголошення, а почистить від паперу та клею його поверхню. Або перед виборами...
Івано-Франківські активісти неодноразово писали звернення до комунального підприємства «Інспекція з благоустрою», втім жодних позитивних зрушень так і не побачили.
"Ця ситуація постійно під контролем громадськості, але ми бачимо, що змін на краще немає. Треба, щоб комунальники прибирали, штрафували", - розповідає небайдужий іванофранківець Роман.
Не так давно в.о. начальника комунального підприємства "Муніципальна інспекція з благоустрою" Степан Кукула жалівся, що "серед білого дня люди клеять оголошення на опори і байдуже відносяться до того, що це не гарно, не естетично, що є спеціально відведені тумби для розміщення реклами".
За його словами, у 2014 році було складено 114 адміністративних протоколів та вручено 97 приписів за самовільне розміщення рекламних оголошень на елементах благоустрою, діє так званий "Автодозвін", робота якого полягає в тому, що система періодично додзвонюється до порушника, повідомляючи про вчинення ним адміністративного порушення. Таким чином вона блокує номер телефону вказаний в оголошенні.
За словами Дериктора Департаменту комунального господарства, транспорту і зв'язку Михайла Смушака, боротися з незаконним розміщенням оголошень можна двома шляхами.
"Перший і дієвий - наказувати тих, хто незаконно клеїть. Це компетенція Інспекції з благоустрою і міліції. Ще є другий шлях - змушувати комунальні служби все обдирати. Але цей другий шлях - в нікуди. Тому що - це те саме, що боротися проти дощу. Він паде. Те саме з оголошеннями - їх клеять. Тому єдиний вірний шлях - це зробити так, щоб люди боялися відповідальнлсті за такі речі. А для цього мають ефективно працювати віжповідні органи. Он днями пів дня провів на Дністровській, там було відпрацювання з ДАІ по автобусах. Вся зупинка закладена шкарпетками, мтс-ми, іншим лахміттям. Викликав усіх, кого тільки можна. І що ви думаєте, сьогодні там нікого немає вже. Є, бо ніхто не боїться", - розповів кореспоненту Фіртки головний міський комунальник.
В інших містах України із подібною рекламою борються багатьма шляхами. Серед нх вже ввідомі нам "автодозвони", масове встановлення рекламних тумб, щотижнева толока комунальників, міліцейські рейди...
Робимо висновок: Для реклами в нашому місті вдосталь рекламних щитів, бігбордів, інтернет-оголошень і т.д. Не треба бігти за зекономленою копійчиною, бо чистка одного стовпа обходиться місту в кругленьку суму... За радянських часів були лозунги: «Листок паперу врятує дерево!», зараз необхідно пропагувати: «Оголошення в Інтернеті врятує стовп!».
Ростислав Ковтун