Івано-Франківськ – «Місто без роялю». Наразі (фото)

 

 

 

Власне інформація про зібрання 28 січня 2015 року Опікунської ради Івано-Франківської обласної Філармонії та про проект «Подаруй місту рояль» - це інсайд «Фіртки», оскільки офіційне представлення проекту планується на спеціальній прес-конференції в лютому 2015 року…

 

Щоби місто було саме містом, а не населеним пунктом, потрібно виконати певні стандарти. Серед них наявність публічних бібліотек, закладів вищої школи, театру, стадіону, відповідних «середовищ»...

 

А ще у справжньому європейському місті має бути концертний зал. А в ньому – добротний рояль. Інакше не варто сподіватись, що до міста приїде музикант світового рівня. Серед музикантів інших міст, кажуть, навіть у випадку розмови чи згадки про Івано-Франківськ, про наше місто кажуть: «Франківськ? Це місто в якому немає роялю?...» Саме про це серед іншого говорили учасники зібрання Опікунської ради Івано-Франківської обласної Філармонії на своєму зібранні 28 січня.

 

«Дійсно в Івано-Франківську немає поважного солідного концертного роялю і його не вистачає місту. Про це говорять усі артисти та музиканти, які приїжджають у Філармонію з концертами», - розповіла зібранню Опікунської ради представник обласної Філармонії Людмила Лінник-Савка.

 

Тому Громадська Опікунська рада Івано-Франківської обласної Філармонії підтримала акцію збору коштів «Подаруй місту рояль». Акція приурочена до 75-річчя філармонії. Ініціаторами акції стали директор Обласної філармонії Андрій Савка, підприємець і відомий меценат, президент Культурологічної Фундації "Цинамоновий Хрущ" Володимир Швадчак, директор Інституту розвитку міста «Новий Івано-Франківськ» Олег Головенський, ініціатор «Теплого міста» та «Урбан Спейсу» Юрій Филюк. Збори ради відбулись 28 січня у Круглій залі Філармонії.

 

На збори Опікунської ради прийшли постійні відвідувачі та глядачі Філармонії, ті, кому небайдужа доля міста. Серед них ректори франківських вишів Микола Рожко та Євстахій Крижанівський (Ігор Цепенда перебував у відрядженні, але передав свої вітання та підтримку обговорюваним проектам), науковці Володимир Качкан, Володимир Великочий, Ганна Карась, письменники Володимир Єшкілєв, Ольга Деркачова, поет Богдан Томенчук, підприємці Віктор Вінтоняк, Ігор Фріс, юрист Володимир Ковальчук, журналісти Оксана Лісовська, Володимир Гарматюк, Олена Третяк, громадський активіст Віталій Перевізник та інші.

 

…Отже, так сталось, що в Івано-Франківську немає роялю. Тобто, «якісь» роялі є, а от Роялю, концертного інструмента високого рівня немає. Кажуть, що цю проблему намагались вирішити ще з 80-х років минулого століття. Але кожного разу у місцевої влади знаходились більш актуальні проблеми.

 

Зрозуміло, якісний інструмент – річ коштовна. Вартість навіть «укорочених» версій роялю від фірм зі світовим ім’ям починається від ста тисяч євро. Якщо в благополучні роки на рояль не знайшлось коштів, то тепер не варто й сподіватись, що з місцевих бюджетів хтось викрає два або три мільйони гривень на музичний інструмент. Єдина надія – на благодійників.

 

Хоч і в непростий час, колектив Філармонії, підтриманий Опікунською радою, вирішив не йти легким шляхом та запланував придбати найкраще, що можна було вибрати - рояль світового класу, виробництва компанії «Steinway & Sons».

 

На зібранні Опікунської ради керівництво Філармонії розповіло про свої плани, метою яких є «наповнити місто мистецтвом». Придбання роялю є одним з принципових кроків такого наповнення, своєрідною «вершиною піраміди» в царині музичного мистецтва.

 

«Наша основна мета та мотивація – вийти за рамки Філармонії. Ми прагнемо наповнити мистецтвом все місто. Віримо в те, що мешканці нашого міста хочуть розвивати духовність та культурно-мистецький рівень Івано-Франківська та готові підтримати ініціативу. Рояль потрібен не Філармонії, а саме місту. Адже якісний рояль це річ, яка служитиме місту сто-двісті і більше років. Нас вже не буде, а рояль буде радувати івано-франківців та гостей міста», - переконаний директор Філармонії Андрій Савка.

 

Присутні говорили про те, що Івано-Франківськ стоїть на культурному роздоріжжі. Якщо місту негайно не дати потужного культурного імпульсу, казали члени ради, воно може перетворитись на місто-базар, на переповненим трешем та жлобською «культуркою» населений пункт. Отже мова йде не просто про Рояль, й навіть не про якісне забезпечення концертного залу філармонії. Мова йде про черговий шанс, який місто може втратити.

 

«Ідея про те, що потрібно наповнювати місто мистецтвом – це не просто красива фраза, а й концепція розвитку міста», - зазначив письменник Володимир Єшкілєв.

 

Це тим більш важливо, казали «радники», що Івано-Франківськ намагається позиціонувати себе як місто культурно-рекреаційного туризму, як місто для інноваторів та молоді. Така «спеціалізація» вимагає від влади, бізнесу та культурної громадськості єднати зусилля для наповнення міста мистецтвом. Інакше його наповнять цивілізаційним сміттям та перетворять на транзитну помийку.

 

Також в рамках ідеї проекту вникла думка про створення пам’ятника роялю, який являтиме собою невелику композицію. Ідейні ініціатори мають надію, що розміщення пам’ятника в центральній частині міста, приваблюватиме туристів. Крім цього в планах є створення та продаж сувенірної продукції, виручені кошти підуть на закупівлю інструменту.

 

В рамках проекту проведуть ряд заходів та фестивалів. Організатори таким чином надіються зібрати необхідну суму. На бюджетні кошти міста не розраховують у зв’язку із важкою ситуацією в країні.

 

«Слухаючи музику в Філармонії я очищаюсь. Кілька років тому я прийшов в Філармонію, це був концерт Симфонічного оркестру, і так трапилось, що на жаль в концертній залі було менше людей, ніж на сцені. І це було образливо. Адже ці люди заслуговують на неймовірну увагу, пошану та нашу любов, оскільки вони віддаються мистецтву. Зараз ситуація в Філармонії змінилася, вона стала осередком спілкування і мистецтва. Але я хотів би дочекатись того часу, коли потрапити у філармонію було б неймовірним досягненням і задля цього перекуповували квитки. А відтак навколо ідеї наповнення міста мистецтвом ми маємо об’єднатись. Рояль – це не мета, а засіб. Засіб зробити наше місто кращим», - переконаний Володимир Швадчак.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


28.01.2015 2323 0
Коментарі (0)

07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

853
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5300 6
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1730
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1739
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2882
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2511

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

441

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1654

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2383

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3122
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

210
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

761
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

949
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

517
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

699
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16178
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

3055
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

345
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1172
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

1025 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

823