Іван Токар: Славити добро – це покликання всіх працівників медичної галузі

 

Іван Антонович Токар має 46 років стажу в сфері охорони здоров’я. Більшу частину цих років він працював головним лікарем.

 

Розпочинав свою кар’єру в далекому Казахстані, а згодом буквально вибудовував по цеглинці систему охорони здоров’я Коломийщини.

 

За його керівництва було завершено головний корпус центральної районної лікарні, виготовлено документацію на зведення нової поліклініки. Нині Іван Антонович на заслуженому відпочинку, та не може просто сидіти, склавши руки. За спільною ініціативою з Богданом Гдичинським вони вирішили заснувати громадську організацію пенсіонерів медичних закладів Коломийщини «Доброслав».


Славити добро – це покликання всіх працівників медичної галузі, – каже голова громадської організації «Доброслав» Іван Токар. – Професія лікаря, медичної сестри, фельдшера чи санітарки передбачає творити і славити добро. Таке переконання має бути в крові кожного медика.

 

За словами пана Івана, подібна організація мала б діяти вже багато років, тому що на Коломийщині нараховується понад півтори тисячі пенсіонерів медичних закладів та діючих працівників, причому списки весь час поповнюються новими прізвищами, тому що оперативність деяких медичних служб відстає від бажання «Доброслава» допомагати людям. До організації зараховуються не лише лікарі, медсестри, фельдшери, санітарки, а й водії швидкої допомоги, кухарі, прибиральниці – всі ті, хто все своє життя поклав на вівтар служіння людям у системі охорони здоров’я.

 

Перспектива створення організації для пенсіонерів галузі охорони здоров’я дуже схвилювала Івана Токаря. – Поки людина на роботу ходить незалежно від посади і статусу, всі пам’ятають про неї, вітають з днем народження. Коли працівник виходить на пенсію, то в силу багатьох обставин про нього забувають. Таке життя, – підсумував чоловік.

 

Для людини похилого віку головне – це увага, повага, спілкування. Такі принципи взяли за основу в громадській організації «Доброслав». – Треба бачити очі пенсіонерів, яких ми вітаємо з днем народження, їхню щиру радість і здивування, – розповідає Іван Токар. – Буває, що про них забувають на двадцять, тридцять років. – При створенні організації ми хотіли забезпечити певний соціальний захист, моральний відпочинок для старших людей, допомогти їм у правовому полі чи матеріально. Добре, коли людина живе в сім’ї, а якщо вона одинока, то вона залишається наодинці зі своїми проблемами та болем. Саме ці люди в полі нашого зору насамперед.

 

У роки роботи Івана Токаря на посаді головного лікаря Коломийської ЦРЛ в системі освіти району працювало понад 3000 працівників. Природно, що всіх особисто він не міг знати. Лише тепер на посаді голови громадської організації в Івана Антоновича з’явилося більше часу, щоб приділити увагу всім тим, з ким раніше не було змоги зустрітися. – Працювала в нас на посаді головного лікаря станції швидкої медичної допомоги Віра Петрівна Жданович. Зовсім випадково дізнався, що в неї декілька днів тому був 84-ий день народження. Ми оперативно зібралися і поїхали її привітати. Багато згадували, просто спілкувалися, – згадує колишній керівник медичної установи недавній випадок.

 

Проведена робота за короткий проміжок часу дає свої результати. Люди відновлюють віру в те, що турбота про них не є порожніми словами, що обіцянки виконуються, що врешті-решт вони потрібні суспільству.

 

Громадська організація «Доброслав» вирішила на досягнутому не зупинятися і розширювати свою діяльність. Галузь охорони здоров’я є доволі проблемною і дороговартісною. В зв’язку з цим активісти вирішили включити в свою діяльність допомогу діючим медичним закладам. За сприяння Богдана Гдичинського всі ФАПи, лікарські амбулаторії району отримали найнеобхідніші речі: халати, рукавиці, простирадла, шприци, рушники. Вдалося закупити вкрай необхідну дороговартісну апаратуру: два бінокулярні мікроскопи. Вони дають можливість діагностувати захворювання, викликані вірусами або хвороботворними бактеріями. Крім того, за спонсорські кошти придбано гемоглобінометр – прилад, потрібний для ширшого аналізу крові.

 

У планах «Доброслава» організувати консультаційний центр, в якому можна буде обстежитися. Хворих прийматимуть лікарі, які вже вийшли на пенсію, але досі хочуть допомагати людям. Нині йдуть перемовини зі знаними лікарями минулого в різних сферах медицини. Зокрема, погодився допомагати Іван Дронюк, який все своє життя пропрацював терапевтом. В центрі можна буде здати аналіз крові на цукор чи зробити кардіограму. Заклад діятиме в межах, дозволених законодавством. Там надаватимуть ту допомогу, яка дозволена на громадських засадах.

 

Розмовляючи з Іваном Токарем, не можна було оминути теми реформи охорони здоров’я та доцільності медичного страхування. На його думку, реформа в галузі охорони здоров’я вже давно визріває. За новою схемою вже мало б працювати чотири області, де втілюється пілотний проект реформування медицини. На жаль, досі жодних конкретних кроків не зроблено в цьому напрямку.

 

Медичне страхування – це умова ефективної роботи охорони здоров’я загалом. Іван Токар переконаний, що люди, відраховуючи частину зарплатні на медичне страхування, уникнуть багатьох проблем. Нині складається така ситуація, що хворіти страшно і дорого. До прикладу, якщо виникає необхідність операції, то потрібні величезні суми коштів. Звичайні українці часто не можуть собі дозволити потрібне ефективне лікування. Економія призводить до втрати здоров’я або ще гірше – до летального випадку.

 

Проблема лежить у відсутності політичної волі здійснити задумане. Окрім того, фахівець зазначив, що в кріслі міністра охорони здоров’я за коротку історію незалежності України вже побувало майже 20 осіб. У кожного керівника була своя позиція і думка щодо подальшого напрямку руху і розвитку галузі. Проте, поки не буде єдиної національної концепції, то справа не зрушиться з мертвого місця.


04.05.2012 2371 1
Коментарі (1)

ff 2012.05.04, 22:21
Токар-це динозавр сучасної медицини краю. позитивний дизонавр :)
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

326
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1395
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2543 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3632
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2971
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2146

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

615

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

466

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1635

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1799
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

286
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

503
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

802
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4986
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

358
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

879
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10126
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

510
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

263
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

373
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

400
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

721