Йому було легше добратися ближче до зірок, ніж до українських чиновників (Пам’яті Леоніда Каденюка)

Рівно 24 роки тому ми сиділи у Польщі в барі, затамувавши подих. Ні! Ми позаклякали в очікуванні та стежили по телевізорі, як у далекій Флориді з космічного центру ім. Джона Кеннеді, у рамках програми Спейс Шатл, стартував багаторазовий транспортний космічний човник «Коламбія».

До зірок наближався міжнародний екіпаж: Кевін Крегель — командир (США), пілот Стівен Ліндсі (США), спеціалісти польоту: Уінстон Скотт, Калпана Чавла (США), Такао Дої (Японія), а також, якщо перекладати дослівно, то фахівець із корисного навантаження – Леонід Каденюк (Україна).

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.

Поки ми замовляли пиво, а шатл мчав до небес, дикторка почала розповідати про

Національну академію наук України та її вчених, які працювали під керівництвом докторки біологічних наук пані Єлизавети Кордюм та академіка Костянтина Ситника. Ми тоді ще не розуміли смислу її слів. Точніше не все усвідомлювали. Ну є у нашій академії класні люди і що – ми хіба не класні люди? Мине трохи часу і про успішний експеримент згаданих людей писатиме вся американська преса – наукова, галузева, світська.

А привід до фурору дав хлопака з Буковини – космонавт Леонід Каденюк.

- Як вас по батькові?

– Просто Леонід.

Ми познайомилися значно потім на презентації американської програми розвитку парламентаризму. І мені випало сидіти поруч з Каденюком.

Цілих кілька хвилин!

Поки його не запросили до президії.

Мушу відразу сказати, що пан Леонід за способом життя був дуже схожий на Маркіяна Паславського. Є люди, які можуть розмовляти годинами, вони прекрасні оратори, вчасно наводять потрібні аргументи, але реальної роботи від них нуль. А є люди, які спілкуються короткими фразами або лише кивками, але з ними можна перевертати гори. Обидва згадані хлопці походили з останніх.

Вони хотіли працювати і вміли максимально якісно займатися своєю роботою, але «система» їх не сприймала. Біля них крутилося багацько бутафорного люду з політики, їх без кінця кликали на різні акції. А хлопці хотіли горіти у процесі реалізації своїх ідей. Натомість, кожен по своєму, згоріли у вічному очікуванні.

Пишуть, що Леонід Каденюк своїми дослідженнями на експериментами на борту на десятиліття вперед забезпечив діяльність космічних станцій із тривалим періодом перебування астронавтів на борту. Американська преса писала про прорив у галузі освоєння Космосу.

Але то в Америці.

Після повернення додому на Каденюка дивилися, як на людину, яка плутається під ногами. Заходить якийсь Каденюк, якого ніхто з пацанів у космос не відправляв, і по-хамськи так каже:

- Люди, давайте, відродимо космічну галузь України.

А на це ж потрібні кошти. Звідки їх взяти, якщо через клятий бюджет у парламенті не раз мало що не доходило до бійок?

Каденюка, немов ялинку, обвішували регаліями, нагороджували орденами та медалями, але його це цікавило мало. У нього на очах згорали кращі фахівці галузі, завдяки яким Україна вважалася третьою космічною державою у світі. Він без кінця звертався до владоможців, але у їх глобальній битві за бюджет однієї з найбільших країн Європи, його проблеми, старання, плани виглядали не вартими їх уваги.

Життя рухається вперед, мільйони українців, рятуючись від системи, повиїжджали самі або повідправляли подалі дітей. Їх не можна засуджувати. Кожен поступає, як вміє або на скільки вистачає духу. Українці живуть надією, що так вічно тривати не буде. Ця надія допомагає нації вижити вже сотні років.

Але в Україні покращити собі життя можуть лише самі українці.

Для того мусимо зберігати пам’ять про тих людей, які не побоялися кинути виклик системі. Хоча би тому, що вони у цій боротьбі були першими. І серед них простий хлопець з села Клішківці, що у Хотинському районі. Він запам’ятається нам завжди ледь усміхнений, ґречний і готовий допомогти.


19.11.2021 Ущенко Олег 10905
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

886
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1917 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

874
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3156

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1887
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1265
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1