Йому було легше добратися ближче до зірок, ніж до українських чиновників (Пам’яті Леоніда Каденюка)

Рівно 24 роки тому ми сиділи у Польщі в барі, затамувавши подих. Ні! Ми позаклякали в очікуванні та стежили по телевізорі, як у далекій Флориді з космічного центру ім. Джона Кеннеді, у рамках програми Спейс Шатл, стартував багаторазовий транспортний космічний човник «Коламбія».

До зірок наближався міжнародний екіпаж: Кевін Крегель — командир (США), пілот Стівен Ліндсі (США), спеціалісти польоту: Уінстон Скотт, Калпана Чавла (США), Такао Дої (Японія), а також, якщо перекладати дослівно, то фахівець із корисного навантаження – Леонід Каденюк (Україна).

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.

Поки ми замовляли пиво, а шатл мчав до небес, дикторка почала розповідати про

Національну академію наук України та її вчених, які працювали під керівництвом докторки біологічних наук пані Єлизавети Кордюм та академіка Костянтина Ситника. Ми тоді ще не розуміли смислу її слів. Точніше не все усвідомлювали. Ну є у нашій академії класні люди і що – ми хіба не класні люди? Мине трохи часу і про успішний експеримент згаданих людей писатиме вся американська преса – наукова, галузева, світська.

А привід до фурору дав хлопака з Буковини – космонавт Леонід Каденюк.

- Як вас по батькові?

– Просто Леонід.

Ми познайомилися значно потім на презентації американської програми розвитку парламентаризму. І мені випало сидіти поруч з Каденюком.

Цілих кілька хвилин!

Поки його не запросили до президії.

Мушу відразу сказати, що пан Леонід за способом життя був дуже схожий на Маркіяна Паславського. Є люди, які можуть розмовляти годинами, вони прекрасні оратори, вчасно наводять потрібні аргументи, але реальної роботи від них нуль. А є люди, які спілкуються короткими фразами або лише кивками, але з ними можна перевертати гори. Обидва згадані хлопці походили з останніх.

Вони хотіли працювати і вміли максимально якісно займатися своєю роботою, але «система» їх не сприймала. Біля них крутилося багацько бутафорного люду з політики, їх без кінця кликали на різні акції. А хлопці хотіли горіти у процесі реалізації своїх ідей. Натомість, кожен по своєму, згоріли у вічному очікуванні.

Пишуть, що Леонід Каденюк своїми дослідженнями на експериментами на борту на десятиліття вперед забезпечив діяльність космічних станцій із тривалим періодом перебування астронавтів на борту. Американська преса писала про прорив у галузі освоєння Космосу.

Але то в Америці.

Після повернення додому на Каденюка дивилися, як на людину, яка плутається під ногами. Заходить якийсь Каденюк, якого ніхто з пацанів у космос не відправляв, і по-хамськи так каже:

- Люди, давайте, відродимо космічну галузь України.

А на це ж потрібні кошти. Звідки їх взяти, якщо через клятий бюджет у парламенті не раз мало що не доходило до бійок?

Каденюка, немов ялинку, обвішували регаліями, нагороджували орденами та медалями, але його це цікавило мало. У нього на очах згорали кращі фахівці галузі, завдяки яким Україна вважалася третьою космічною державою у світі. Він без кінця звертався до владоможців, але у їх глобальній битві за бюджет однієї з найбільших країн Європи, його проблеми, старання, плани виглядали не вартими їх уваги.

Життя рухається вперед, мільйони українців, рятуючись від системи, повиїжджали самі або повідправляли подалі дітей. Їх не можна засуджувати. Кожен поступає, як вміє або на скільки вистачає духу. Українці живуть надією, що так вічно тривати не буде. Ця надія допомагає нації вижити вже сотні років.

Але в Україні покращити собі життя можуть лише самі українці.

Для того мусимо зберігати пам’ять про тих людей, які не побоялися кинути виклик системі. Хоча би тому, що вони у цій боротьбі були першими. І серед них простий хлопець з села Клішківці, що у Хотинському районі. Він запам’ятається нам завжди ледь усміхнений, ґречний і готовий допомогти.


19.11.2021 Ущенко Олег 10861
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699