Інтелект та способи його вимірювання. Від чого залежить інтелект?

 

/data/blog/63433/0ddd0245a04d523b452afc6f8c0d6d90.jpg

 

Завідувач лабораторією Психології та психофізіології творчості ІП РАН, чл. - Корр. РАН Дмитро Ушаков розповів кореспонденту Pro науки про психологію творчості, вплив соціально-психологічних властивостей особистості на її конкурентоспроможність і про моделі А. Пуанкаре.

Як і коли виникли тести інтелекту?

Перший тест інтелекту був створений французами А. Біне і Т. Симоном в 1904 р. Потім він «перескочив» за океан. У Стенфорді придумали тест Стенфорд-Біне (його автором був американський психолог Термен). Це було завдання від Міністерства освіти Франції: Біне і Симона просили створити інструмент, щоб диференціювати індивідуальні відмінності школярів і зрозуміти, чому хтось погано встигає. Термен застосував це до проблематики обдарованості, здійснив знаменитий лонгитюд - дослідження, яке проводиться протягом багатьох років. Вони протестували приблизно 150 тисяч американських школярів, відібрали з них приблизно півтори тисячі (одного зі ста) - найбільш здібних, з найбільш високими показниками за цим тестом - і відстежили протягом тривалого періоду. Коли сам Термен помер, відстеженням займалася його учениця - Катрін Кокс.

Їх дослідження вперше показало значимість інтелекту в житті. Потім це питання багато разів вивчалося. З відомих на сьогоднішній день психологічних властивостей особистості інтелект виявляється найбільш значущим предиктором досягнень.

Проте зв'язок інтелекту і досягнень опосередкована тим, як влаштоване життя. У Конфуція було таке висловлювання: у правильно організованому суспільстві соромно бути бідним, а в неправильно - багатим. Можна перефразувати це для інтелекту: у правильно організованому суспільстві вигідно бути інтелектуальним, в неправильно - невигідно. Візьмемо Політбюро радянських часів - це приклад зворотної селекції за інтелектом: люди, які могли скласти конкуренцію, туди не допускалися.

Зв`язок інтелекту політиків і їх досягнень на даних по Америці (про російських політиків ніхто такого не робив) - це перегорнута літера U.  Є оптимум інтелекту, при якому досягнення політика максимальні. Цей оптимум трохи вище середнього інтелекту тієї групи, на яку він працює. Якщо інтелект занадто низький - він не може розуміти ситуацію і вести себе адекватно, якщо занадто високий - він стає незрозумілий цій групі. Це, до речі, і одна з проблем обдарованих дітей - з однолітками їм не цікаво, оскільки занадто велика різниця в розумовому розвитку.

У деяких областях, особливо пов'язаних з людським спілкуванням, існує оптимум інтелекту. Для інших областей - наприклад, науки - потрібен максимум.

При цьому зв'язок інтелекту з досягненнями досить своєрідний. При низькому інтелекті досягнення невеликі, а при високому інтелекті вони можуть бути як великими, так і маленькими.

Такий розподіл може бути пояснено так: інтелект є необхідною, але не достатньою умовою високих досягнень. Крім нього потрібні мотивація, вольові, особистісні якості і т.ін. Існує ряд інших характеристик, які дозволяють (або не дозволяють) інтелекту проявлятися у високих досягненнях.

Практика роботи з обдарованими дітьми - показує, що найчастіше людям з потенціалом потрібно допомагати для того, щоб вони змогли реалізувати себе в досягненнях?

Cellarius_Harmonia_Macrocosmica / Corporum Coelestium Magnitudines

Так! Але давайте будемо розрізняти інтелект і креативність, тобто творчі здібності: ці якості не одне і те ж. Наприклад, проблема вживання наркотиків, алкогалізаціі пов'язана в певних випадках з креативністю, але не з інтелектом.

Для інтелектуальних людей характерна менша залежність від наркотиків і алкоголю. Це не означає, що високоінтелектуальні люди вживають алкоголь менше, але вони мають в середньому дещо менше пов'язаних з цим проблем, ніж низькоінтелектуальні.

Все ж є інші проблеми у людей з високим інтелектом. Наприклад, інтелект негативно корелює з фертильністю. Іншими словами, у високоінтелектуальних людей народжується в середньому менше дітей. Але інтелект - значною мірою генетично обумовлена якість. У цьому зв'язку ряд західних авторів висловлюють припущення, що відбувається дісгеніка - погіршення генетичного фонду в плані інтелекту.

Однак протягом останнього століття спостерігалося зростання інтелекту. Тест на інтелект існує вже понад 100 років, протягом великого проміжку часу проводилося тестування цілих популяцій. В результаті було показано, що за XX в. інтелект людей істотно виріс. З чим це пов'язано, не дуже зрозуміло. Перша ідея - освіта. Але, мабуть, справа не в освіті, тому що приріст інтелекту ще не в отримавших освіти шестирічних дітей нітрохи не менший, ніж у дорослих. Це велика загадка, що її не вдається пояснити ні телевізором, ні комп'ютером, від якого, швидше, інтелект знижується.

Цей «приріст» стосується всіх країн, чи мова йде про західний світ?
 
Більш-менш всіх країн. Якщо взяти Росію, то в 1936 р. вийшла постанова «Про педологічні перекручення в системі Наркомпросів», яка заборонила будь-які тести. До 70-х років у нас нічого не було. Тому систематичних порівнянь по Росії провести не можна. Але як тоді показники Радянського Союзу приблизно відповідали Європі, Північній Америці, вони і зараз плюс-мінус відповідають. Тобто в цих країнах відбувалося приблизно те ж саме.
 
Але, наприклад, великий стрибок стався в Японії після війни. У Південно-Східній Азії найвищий інтелект у світі: у Японії, Тайвані, Китаї, Гонконгу, Кореї, Сінгапурі. Відразу після війни японські та американські діти мали однакові показники інтелекту. Потім японці пішли вперед.
 
На дітях зручніше проводити дослідження?
Не обов'язково. На дітях тест проводиться в школах, дорослих складніше зібрати.
 
Чому стався приріст інтелекту, не дуже ясно. Є одіозна теорія американця Сторфера - ламаркістська, що відбувається успадкування набутих ознак, оскільки людям доводиться часто працювати головою. При цьому тато може передати, а мама не може передати благонадбані ознаки дітям, які стають розумнішими. Це обгрунтовується тим, що є позитивна кореляція інтелекту дитини з віком батьків. Чим старші батьки - тим більш розумні діти. Що, однак, знаходиться в протилежних відносинах з тенденцією більш високого інтелекту у первістків в сім'ї.
 
Високий рівень інтелекту є підставою для того, що людина по-іншому організовує своє життя. Зокрема, небезпека криміналізації, асоціальної поведінки та іншого для людей з високим інтелектом нижча. Але якщо взяти креативність, з нею інша історія.
 
Відомо, що креативність пов'язана з дефокусуванням уваги. Креативність в психології визначається через знаходження оригінальних, нестандартних рішень, і у них більше шансів з'явиться в тих випадках, коли людина не вузько спрямована на предмет, а дивиться дефокусованим поглядом, аж до дефокусування перцептивної уваги (зорової).
 
Оскільки креативність передбачає дефокусування уваги, вважається, що нові ідеї з'являються в стані розсіювання і рідко приходять за письмовим столом.
 
Є чудовий опис, який залишив один з найвидатніших математиків Анрі Пуанкаре. Він прочитав лекцію у Французькому суспільстві психологів про те, як він творить. Історія така: у нього є складна проблема, він її формулює, сідає за робочий стіл і починає вирішувати. Якщо вона дуже складна, він, роззосереджений, перестає нею займатися і переходить на щось інше. Найвідоміший приклад, коли він, перервавши математичні заняття, виїхав до Бретані. Він сідав у омнібус (автобус, запряжений кіньми) - і, коли він поставив ногу на підніжку, до нього прийшло рішення, в цей момент він розмовляв. Він продовжив розмову, а приїхавши додому, сів за стіл і записав рішення.
 
Пуанкаре не лише описав феноменологію процесу, але і придумав квазіфізичну модель для його пояснення. Це модель ідеального газу. Уявімо собі, що думка - це з'єднання декількох понять. Уявімо психіку у вигляді судини, заповненої газом. Молекули цього газу - поняття, які початково приліплені до стінок посудини. Свідомість має відірвати від стінок посудини деякі поняття - ті, що мають відношення до нашої проблеми, - і запустити їх. Поняття літають і стикаються між собою у певних послідовностях. Велика частина цих комбінацій безглузда, людина їх просто не помічає, вони не доходять до рівня свідомості. Деякі комбінації (констеляції) виявляються гарними. І свідомість, говорить Пуанкаре, вихоплює красиві констеляції.
 
Пригадується один вислів Пуанкаре, в якому він проводить прямий зв'язок пізнання з естетизацією ...
 
У дитинстві він вважався літературно обдарованою дитиною. В окулярах. З великою головою. Вважається, що міопія корелює з інтелектом. Писав вірші. Потім з якогось часу захопився математикою. До речі, він у дитинстві дуже важко перехворів дизентерією, після чого у нього виникла синестезія. У нього у самого були розвинені естетичні смаки.
 
Повертаючись до моделі виникнення ідеї. Функція свідомості у двох речах: по-перше, відірвати потрібні поняття, по-друге, вловити красиву констеляцію. Останнє відбувається несвідомо. У творчості великий несвідомий компонент.
 
У цьому плані інтроспекція досить загальна для вчених. Я пам'ятаю, у нас в інституті виступав акад. Раушенбах. Він, очевидно, не читав цю статтю Пуанкаре, але розповідав про себе те ж саме (тільки без моделі) - про неможливість знаходження рішень за письмовим столом і про те, як вони приходять в несподіваний момент.
 
Якщо ми беремо людей мистецтва, то там інше. Там муза, натхнення. У Бродського, наприклад, в нобелівській лекції - мова. Поет, починаючи писати вірш, не знає, чим воно закінчиться, і буває вражений тим, що вийшло краще, ніж він очікував. Відбувається прискорення свідомості і мислення, це приносить неймовірну насолоду, і людина потрапляє в залежність від мови. Людина, що знаходиться в подібній залежності від мови, укладає Бродський, - і називається поетом.
 
Виходить, існує деяка несвідома інстанція, яку людина відокремлює від себе. Як у Ахматової: Ты ли Данте диктовала страници «Ада»? - Відповідає: "Я"!
Відбувається субстантивація агента, який творить.
 
При цьому вимальовується цікавий парадокс. Свідомість супроводжує вищі психічні функції - виникає на рівні складної поведінки. При цьому на самій вершині поведінки, у творчості - знову несвідоме. Чому? Справа в тому, що свідомість пов'язана з упорядкованим функціонуванням психічного механізму. У Шредінгера є протиставлення хмар і годин. Природні системи нашого світу, які максимально впорядковані і існують за певними законами, - це годинник, а хмари - це багато в чому хаос, їх поведінку важко передбачити.
 
Його книга починається з питання, чому атоми настільки малі. Атоми - це квантові закономірності, де немає годин. А якщо живі істоти - годинники, то вони повинні бути відносно великі, перебувати на більш високих рівнях організації складності. І тоді не атоми такі малі, а ми - великі щодо атомів. Живі істоти - годинники.
 
«Ми споживаємо з їжею енергію? - Каже Шредінгер. - Ні, ми споживаємо порядок - інформацію »Життя - це те, що витягує порядок. Але творчості немає, якщо ми витягуємо порядок з порядку.
 
Витягуємо порядок з хаосу?
 
Так, ми повинні доторкнутися до хаосу і впорядкувати хаос. У Пуанкаре, наприклад, - через естетику, через красиве. Такого роду моделі творчості в психології називаються дарвінівськими, тому що дарвінівська теорія еволюції припускає, що щось нове, більш складна форма не може виникнути з попередньої за механізмом «годин». Вона розвивається за участю хаосу, через мутації.
 
Можна обговорювати - справедливі чи ні дарвінівські моделі ... Останнім часом це питання сильно мене займає. Я бачу можливість альтернативного осмислення всього пов'язаного з несвідомим. Це не повна відміна дарвінівської теорії, а перенесення її з індивідуального рівня на колективний.
 
Людина - творець не сама по собі, а творець в тій мірі, в якій вона включена в культуру і в товариство людей. Наприклад, у деяких поетів є відчуття цього. Скажімо, Блок, який говорить: поети, всім серцем, всією душею слухайте музику революції. Що таке музика революції? Навколо нас відбуваються якісь процеси, які насправді гармонійні. У тому, що вироблено людством, але не усвідомлено ним, поет повинен вловити цей порядок. Творча людина цей порядок чує, творець - це чутлива істота. 
 
У Пушкіна:
И внял я неба содроганье, 
И горний ангелов полет, 
И гад морских подводный ход...
 
Це альтернативна концепція творчості - творець вловлює порядок, який в ході розвитку культури вже склався, але ще ніким не усвідомлений. Зараз мені цікаво емпірично, в психологічному експерименті визначити, яка з теорій працює.
 
Коли ми говоримо про творчість і інтелект, то це дещо різні сфери, хоча і тісно перетинаються. Проблематика наркотиків, алкоголю, безумства виникає у сфері творчості,  не інтелекту. У дарвінівської теорії, якщо творчість - це дотик до хаосу, то якщо «торкнутися» занадто глибоко, то це божевілля.
 
Хаос затягує! Розкажіть про перехід до божевілля, про зв'язок творчості та безумства.
 
На цю тему є багато досліджень. Класичною стала книга Ломброзо - «Геній і божевілля». Там довгий список божевільних геніїв - починаючи від Ньютона, Ван Гога і т.д. Але у Ломброзо все вкрай неточно. По-перше, якщо є експериментальна група, де вона дивиться - скільки геніальних, а скільки схиблених, то плюс до цього має бути і контрольна - скільки там схиблених, це треба порівнювати. По-друге, божевільні є скрізь. Якщо ми беремо історичну ретроспекцію, то зрозуміти, божевільна людина чи ні, - дуже важко. Якщо хворий Лютер бачить чорта на водостічній трубі - то він божевільний? Швидше за все - ні, в ті часи це було по-іншому.
 
Зараз є більш тонкі методи, є дослідження одиничних випадків (кейс-стаді). Мені попадалася стаття про поетесу Емілі Дікінсон. Вона страждала маніакально-депресивним психозом (МДП). У статті фіксувалися всі її маніакальні періоди і оцінювалося, в який час і що вона писала.
 
Якщо перші дослідження пов'язували геніальність в основному з шизофренією, то більш пізні - з МДП. Але ідея полягає в тому, що коли людина зовсім божеволіє, вон перестає творити. Творець знаходиться в творчому стані, поки він не став божевільним. Коли він на порозі - він може творити, але коли він звалився - то все ...
 
Ця тема досить незрозуміла. Наприклад, шизофреніки за типом асоціювання близькі до математично обдарованих людей. Віддалені асоціації - це, з одного боку, - симптом креативності, з іншого боку-шизофренія. Різниця тільки в осмисленості. Ця грань відрізняє одне від іншого.
 
Як пов'язані креативність та інноваційність?
 
Психологія креативності та інноваційності - не одне і те ж. Креатив може щось створити і не впроваджувати, а інноваційність передбачає впровадження - це відмінність за визначенням.
 
Інноваційність в основному досліджується на Заході. І я не думаю, що проблема нашої економіки - у відсутності інноваційності як індивідуальної психологічного якості населення. Якщо ми подивимося на наше життя за останні 20 років, воно кардинально змінилося. Люди до цього пристосувалися: раніше ніхто не думав про податки, а тепер існують тисячі способів обходу їх.
 
Люди в Росії дуже інноваційні, але проблема в тому, що їх інноваційна енергія вкладена не туди. Для того щоб люди були інноваційними в професійній сфері, в економіці, потрібно зробити їх життя забезпеченим і нудним. Тоді виникає пошук відчуттів (відчуття фільму), і людина шукає способи реалізувати свою інноваційність в інших сферах, у роботі. Якщо вся життя повне інноваційності, то на роботі сили залишаються для рутини.
 
Ми повинні розуміти, що це тягне за собою певний вибір кар'єри, який приносив би більше, причому не тільки в сенсі грошей, а і в плані задоволеності від роботи, ніж альтернативні кар'єри. Якщо ми подивимося на цінності, то цінності майстерності, компетентності, здатності створювати нове, бути на високому рівні професіоналізму в суспільстві підтримуються набагато менше, ніж цінності високого соціального стану та фінансової забезпеченості.
 
Так було завжди?
 
Ні. Наприклад, цінність фінансової забезпеченості в радянський час була мінімальна. Але була цінність соціальної кар'єри, зв'язків. І цінність майстерності все ж була, тому що Корольов - або Курчатов, або Ріхтер, професіонали високого рівня, на соціальній драбині знаходилися дуже високо. Зараз на соціальних сходах високо знаходяться люди за принципом соціального капіталу, фінансових здібностей, досягнень і т.д.
 
Схильність до креативності - здатність знаходити несподівані рішення - можна підвищувати. За допомогою тренінгів можна підвищити схильність приймати інновації, проводити їх, але тільки якщо для цього є місце в суспільстві, якщо це затребувано. Тому щоб люди виявляли свою інноваційність в економіці, потрібно, щоб їх психологічна якість інноваційності була каналізована і підтримана суспільством. Це теж психологічна проблема, але не психології креативності, а психології менталітету.
 
 


17.11.2014 3354 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2509
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1598 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3671
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1694
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2090

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

519
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

886
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

746
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

667
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

408
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2