«Інший Івано-Франківськ»: Тіні незабутих будівель (фото)

 

 

"На  світі  все  боїться  часу, а  час  боїться  пірамід,  - Казав  мудрець,  пізнавши  Схід,  -  на  світі  все  боїться  часу", - писав Яр Ялавутич. Шкода, але Івано-Франківськ не Лівійська пустеля, тут немає пірамід, натомість час залишив глибокі зморшки на обличчі міста.

 

Будинок на вулиці Січових Стрільців, 18 збудований ще у 1827 для купця С. Регенштрайфа Як розповідає краєзнавець Михайло Головатий ця будівля є найдавнішим поверховим будинок за межами середмістя. Проте, час змінив його до непізнаваності.

 

Стіни будинку пам’ятають галасливих хлопчаків, адже у 1850-х роках тут була розташована чоловіча міська 4-класна школа.

 

Пройшло менше ніж за пів століття і він почав заманювати до себе відвідувачів найсмачнішою та найвишуканішою у місті кавою.  У 1892 в будинку була відкрита кав’ярня «Габсбург». Вона стала справжнім «притулком» для місцевої інтелігенції, адже могла запропонувати відвідувачам неперевершену каву разом із найсвіжішою пресою. Любили сюди заглянути на чашку ароматного чаю, замороженої кави чи скуштувати найрізноманітніше морозиво і жінки.

 

У 1918-му кавярню придбав ресторатор М. Гаубеншток і перетворив її на ресторан з двома залами – верхнім (на другому поверсі) і нижнім. Він вважався найбільш аристократичним. Зокрема куштував тут страви польський міністр внутрішніх справ Б. Пєрацького 4 червня 1934 року – за 11 днів до його вбивства бойовиками ОУН у Варшаві…

 

Сучасні історія будинку не настільки заворожує. Більше того, - вона лякає… Іванофранківці пам’ятають, як кілька років тому завалився будинок №18 на вулиці Січових Стрільців. Тоді з-під завалів рятувальникам довелося визволяти відвідувачів і працівників крамниці, що знаходилася на першому поверсі. На щастя ніхто тоді не загинув. Певний час точилися дискусії, що робити з будовою. Були навіть пропозиції знести її, а на звільненому місці збудувати щось нове. Але здоровий глузд взяв гору і тепер будівля активно відновлюється.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ще один будинок «загубленого світу» Івано-Франківська знаходиться у самісінькому центрі міста, на площі Ринок одразу позаду Ратуші. Саме у ньому якому народився й виріс колишній голова Федеральної Резервної Системи США Артур Бернс. Він був одним з найвпливовіших фінансистів світу, радник кількох американських президентів, голова Федеральної Резервної Системи США у 1970-х роках Артур Бернс перших десять років свого життя провів у столиці Прикарпаття.

 

Як пише Богдан Скаврон, архівні документи свідчать, що батько Артура, Натан Кеслер (Бернцвайґ) до Першої світової війни торгував у теперішньому Івано-Франківську борошном і мешкав у будинку на площі Ринок, 5. А його мати, Сара Юран після одруження переїхала до Станиславова із Солотвина, де серед великої єврейської громади мешкала її родина. Батько Сари був мірошником і, очевидно, прилаштував зятя до свого бізнесу.

 

Що ж до самої будівлі, то ця триповерхова кам’яниця була збудована 1870 року на місці будинку, згорілого під час катастрофічної «мармулядової» пожежі 1868 року, коли вигоріла третина міста. До Першої світової війни її власником був тисменицький фабрикант Ісак Ґольдфельд. На першому поверсі була крамниця Фойєра (прянощі, вина та делікатеси). Помешкання на горішніх поверхах власник тисменицької фабрики дріжджів і спирту здавав квартирантам, серед яких була й родина Бернцвайґів.

 

Та сьогодні тут вже немає що здавати. Будинок став «власністю» щурів, мишей та безпритульних собак. Тільки на першому поверсі, зі сторони Ратуші, функціонує «Трактиръ «Ратуша» та крамниця одягу. Все ж інше – безжально знищені часом та людською халатністю руїни.

 

 

 

 

 

 

 

  

Наступний комплекс «закинутих» будівель пов’язаний із іменем  Андрія Потоцького.  Мурований цегляно-кам’яний палац  збудований у 1672 – 1682 роках і використовувався спершу, як місце проживання власників Станиславова. Над палацом працювали два архітектори Ф. Корассіні та Д. Бенуа. Досі невідомо, який саме вигляд мав замок, адже з кожним новим господарем змінювався його вигляд. Загалом він був триповерховий, оточений оборонними валами і бастіонами, службовими будівлями та парком. Славиться місце і своїми іменитими гостями, тут щедро приймали короля Речі Посполитої Ян III Собеский, трансільванського князь Ференц II Ракоці,  австрійського цісаря Йосиф II та три десятиліття тут мешкала дружина останнього українського гетьмана Пилипа Орлика.

 

Та з 1801 року палац перетворили на військовий госпіталь, в якому понад 200 років  рятували автірйських, російських, німецьких, польських військових та бійців Української Галицької Армії.

 

У 2004 році Міністерство Оборони України передало замок Потоцьких олігарху. Від цього часу тут вже нікого не лікують, немає й кому полікувати будівлі комплексу, в яких потріскали стіни, повилітали вікна, а замість розкішних прийомів, гулянки влаштовує вітер…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На світі все боїться часу...

 

Продовження буде.


Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2485
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1580 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3659
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5430
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1680
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2080

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

169

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

193

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

400

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

884
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

477
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

773
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2470 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

507
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

871
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4920
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

738
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

656
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

587
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

403
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

729
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

888 2