Ідеальна назва для Франківська

 

 Картинки по запросу єшкілєв

 

Спокуса усе перейменовувати наступає у часи змін. Люди, що їх по «зомбоящику» переконують в реальності існування таких речей як люстрація, дерегуляція, декомунізація та децентралізація, з часом починають прагнути все нових і нових «ацій» і «яцій». Дійсно, якщо якісь пацани у балаклавах валять монументи немов собачі буди, то чому б не спробувати змінити назву міста. Он, у Дніпропетровську ентузіасти аж пищать, як хочуть назвати своє місто чи то Січеславом чи то Січеградом...

 

Вітри бажань не оминули й Франківська. Рано чи пізно це мало статись. Адже суспільно резонансних тем, з яких можна зробити собі «ліфт впізнаваності» з кожною передвиборною компанією стає все менше. От йшли, йшли і дійшли аж до назви. Логіка зрозуміла. Від теперішнього «Івано-Франківська», воленс-ноленс, відгонить чимось совковим, якимось гротескним «Скотопрігоньєвском». Історія виникнення цієї назви закручена навколо колгоспних смаків та номінативних пріоритетів радянського партгоспактиву. Відповідно, в частини міського населення є зрозумілий запит на перейменування, тим більше, що історична назва ще не вивітрилась з пам’яті містян.

 

Ще у 90-і роки окремі мешканці Франківська намагались підняти (й, навіть, не з передвиборною метою) питання про повернення місту історичної назви. Проте, навіть перші несміливі натяки на таку можливість зустріли шалений опір естетів з бездоганним трудовим походженням. У полеміці ними використовувались переважно історичні штампи про «Потоцьких – катів українського народу» та публічні заяви на кшталт «не чіпайте Франка, нашого генія!» Те, що 20-річний герой Віденської битви не встиг за життя нікого поексплуатувати, в розрахунок не бралось. Тим більше не брались до уваги резони щодо епізодичного та нещасливого перебування Франка у Станіславі.

 

Зрештою, такі речі також на варто залишати поза увагою. Кожне суспільство має свої стереотипи, свої міфи і свої критерії прийнятності. Нікуди від цього не дітись. От, скажімо, Південну Родезію свого часу перейменували у Зімбабве. Чому? Бо Сесіль Джон Родс, попри всі свої цивілізаційні зусилля та організаційні таланти, був і залишився для більшої частини зімбабвійців клятим білим колонізатором у пробковому шоломі. Та й назва «Зімбабве» більше тішить вуха титульної нації. Крапка.

 

Те саме сталось з Бомбеєм, який тепер Мумбай, з Рангуном, котрий тепер Янгон, з Актюбінськом, що став Актобе, та із Сайгоном, що зветься нині Хошиміном. Як би не подобались нам оповиті легендами та утеплені звичкою старі історичні назви, але ж вирішувати, врешті-решт, не нам, а тим, хто в останні десятиліття заселяє міста у «країнах на шляху розвитку» із Україною включно. Чим «Івано-Франківськ» не назва для населеного пункту, чи не половина мешканців якого на вихідні і свята виїжджає до села? Й ким для них є Станіслав Потоцький? Питання риторичне.

 

Може для початку варто відреставрувати палац Потоцьких та встановити пристойний пам’ятник засновникові міста (а не таке похнюплене чудо, як той монумент Франкові, що замість швейцара зустрічає гостей готелю «Надія»), а відтак вже братись за масштабніші речі? Населення треба поступово готувати до змін та виважених рішень, а не сподіватись на раптовий спалах компетентності в людей, з дитинства дезорієнтованих інформаційними маніпуляціями.

 

Особисто я не впевнений, що у випадку плебісциту жителі міста виберуть історичну назву. Але те, що на компанії з перейменування політики та громадські активісти піднімуть свої рейтинги, не маю сумніву.

 

Якщо ж громаді все ж таки закортить дати Франківську свіжу назву, то я пропоную як тимчасовий (перехідний) варіант «Нью-Пациків». Ця назва має цілу купу переваг над усіма іншими. Перераховую лише ті з них, що першими впали на згадку:

 

1) Назва ідеально відповідатиме тому духові, що панує в місті в останні роки плюс вельми пасуватиме до зовнішнього вигляду міста, прикрашеного приємними новобудовами;

 

2) Мешканці історичного села Пациків (також, до речі, перейменованого), радше за все, не візьмуть з сусідів  дорого за використання рідного бренду;

 

3) Якщо Франківськ стане Нью-Пациківом, то містяни зможуть і тут і за кордоном гордо називати себе «пацаками» й вимагати у всіх приїжджих казати їм «ку», як у відомому кінофільмі; а ще це слово легко і невимушено вимовляється (так само, як і народна назва автобусів «пежо», котрі свого часу для всіх тутешніх стали «пижиками»);

 

4) Така назва підсвідомо спонукатиме нас до вдосконалення;

 

5) В назві є англомовний елемент, що неухильно наближатиме нас до теплого (поки що) лона Західної цивілізації;

 

6) В назві присутній дефіс, до якого вже звикли генерації містян, народжені після 1960-го року, що не спонукатиме нас до когнітивного дисонансу та інших прикрощів.

 

А ще мені казали, що китайці в розмовах називають наше місто «Іфань». Може збрехали?

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (11)

Dzhejn Sejmur 2015.04.16, 11:08
Бачимо, що дискусія про перейменування міста підняла з диванів не лише письменників, але й різного роду добродіїв, що вимагають поваги до мешканців міста. А чи поважатимуть те, що себе саме не поважає? Місто мало підприємства, їх розграбували, а мешканці мовчали. Потім вони мовчали, коли руйнувалось ЖКГ, потім мовчали коли середмістя забудували почварами, потім ще мовчали. Тепер кажуть: поважайте нас. А ще тут пан Тарнавський каже про середній рівень культури. Люди навіть із середнім рівнем не вимагають поваги а заслуговують на неї, пане Тарнавський. Заслужіть і вас поважатимуть, а не примножуйте на сайтах свої смішні коменти.
Владимир Ешкилев 2015.04.15, 23:54
Andry Tarnavskiy не читав моїх книжок (можливо, й інших не читав). Я цьому дуже радий, бо не зацікавлений у таких читачах і не чекаю їх на своїх презентаціях. До відома "андрія": принципово не пишу напучувально-педагогічних книжок і не збираюсь до лав "сіячів" офіційно рекомендованої пошлятини під назвою "розумного, доброго і вічного". Мої книжки так само дратують провінційних "андріїв" як і дописи. Щодо неповаги до мешканців міста, то з якого дубу я мав би їх поважати? За що? За те. що вони, як ті вівці, 25 років обирають собі на шию людей, які не годні хоча б поремонтувати тротуари у середмісті?
Stepan Nakonechnyi 2015.04.16, 01:04
Автор влучно зауважив, що велика частина мешканців міста виїздять на вихідні до села. Додати до цього городи під багатоповерхівками, та псів з котами у них, то Нью-Пациків - саме те.
Славко Задунайский 2015.04.16, 12:26
Особисто я,серед всіх коментаторів найбільш поважаю п.Андрія,а якщо хтось завів мову про розрабування підприємств,забудову міста,то нехай сам розповість,як він боровся з цим,або як наприклад відстоює зелену зону на міському озері та бореться з його забудовою.
Dzhejn Sejmur 2015.04.16, 14:21
Шо це було? Тарнавський поважа сам себе під ніком Задунайського? Селф-позитивчик такий? До речі, не знаю, хто саме там боровся за зелену зону і за чиї гроші, але от гуляю озером і бачу - забудовник рулить і має усіх борців в глобус.
Славко Задунайский 2015.04.16, 14:44
Dzhejn Sejmur - В тому то й справа,що лише гуляєте й спостерігаєте,а нижче розводитесь,що потрібно боротися з забудовниками. До п. Андрія я не маю ніякого стосунку,швидше,якщо проаналізувати Ваші пости,то вираз " забудовник рулить і має усіх борців в глобус" - то чітка стилістика пана Ешкілєва.)
Dzhejn Sejmur 2015.04.16, 14:57
Дякую за комплімент щодо стилю. Єшкілєв на свій стиль копірайтів не ставить тому сподіваюсь претензій від нього не буде:)
Славко Задунайский 2015.04.16, 15:58
На тому й порішили )
Andry Tarnavskiy 2015.04.15, 16:43
Чому така неповага до мешканців міста. А завтра будете пропонувати їм свої книжки. І казати що вони вчать розумного, доброго, вічного. Видно метелика на шиї замало щоб піднести декого до середнього рівня культури, хоч би мешканців Пацикова.
Сергій Чирва 2015.04.21, 08:27
Влучно . Слушно. Дратівливо. Актуально... ;)як зажди, Володимир б'є не в бров..
Олег Сікора 2015.04.21, 17:23
Давайте краще "Пациків-сіті", а футбольну команду назвемо "Пациків Юнайтед":)
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

4041
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1019
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

591
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5568
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1499
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1360

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

431

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1256

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1084

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

993
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

322
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

342
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1308
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

394
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

662
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5711
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

395
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

279
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

625 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1064
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

922