Ідеальна формула посту: як очистити душу і тіло їжею

То що, квасолька, гриби, бобові, капуста, бурячок, гарбуз, гречка, рисок і яблучка?

Цей список можна продовжувати довго і натхненно, причому зі здивуванням відкривати для себе щось нове в цьому ряду, бо за святами, холодними днями, де хотілося чогось ситного і зігріваючого, трохи й призабулися деякі прості й корисні продукти. 

Почався Великий піст, і багато хто налаштований пройти його так, як записано у величних книгах.

Певна частина таких записів присвячена справді їжі, однак вона точно не превалює в літописах святих людей.

Там найчастіше говориться про чистоту душі й помислів, про духовний харч, про любов і доброту, яка кристалізувалася якраз у ці передвеликодні дні давним-давно, яку приніс тоді нам Спаситель.

Щодо харчування, то обмеження у них пов’язані з описами 40-денного посту Ісуса Христа з учнями в пустелі, з неймовірно важким Його шляхом, яким Він ніс нам спасіння. 

Кваша і гурда

Під час Великого посту, за церковним статутом, забороняється вживання в їжу скоромних продуктів (тваринного походження) — м’яса, молока, яєць, риби.
 
Крім того, з понеділка по п’ятницю, якщо на ці дні не припадає свято, не вживається й олія. Рибу можна вживати на Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня) і на Вербну неділю.
 
По понеділках, середах і п’ятницях наші пращури готували холодну їжу без олії, у вівторок та четвер — гарячу їжу без олії.
 
По суботах і неділях дозволялися олія і трохи виноградного вина. Раніше у Великий піст відмовлялися і від цукру, але сьогодні він дозволений.
 
Однак тим, хто не може дотримуватися посту повністю, від солодкого все ж було бажано відмовитися, аби хоч показати, що в чомусь у піст себе обмежуєш.
 
Можливо, хтось спробує приготувати дуже давню страву, яку практично нині не готують, але переповідають, що вона була дуже смачною. Це кваша — особливий вид давнього десерту.
 
Запарювали три види борошна: житнє, пшеничне, гречане, й додавали солоду. Схожа на кисіль маса, тепло накрита, встоювалася й починала бродити, головне, аби вона не перекисла.
 
Варили її на малому вогні, щоб не збігла. Вона набувала кисло-солодкого смаку і була дуже смачною.
 
І оскільки її вважали ласощами, квашу заборонялося готувати на першому тижні Великого посту. 
 
Ще з давніх-давен відома «гурда» — відварене конопляне насіння, затовчене сухими ягодами чорниці. Дієтологи, напевне, схвалили би цю корисну страву.

І хліб, і до хліба

Як на мене, «сталою величиною» у формулі ідеального посту є хліб. Він і борщ королем зробить, і суп набагато смачніший із ним, і салати з хлібом ідуть за милу душу, намазки, квасолеві чи горохові паштети з хрустким окрайцем — смачно ще й як! 
 
Коли, як не в піст, навчитися (хто не вміє) випікати рум’яний пісний хліб із кунжутом? Печеться просто і швидко.
 
Інгредієнти: склянка житнього борошна, 2 склянки пшеничного борошна, 300 мл теплої води, 12 г свіжих дріжджів, столова ложка цукру і чайна ложка солі.
 
Обидва види борошна просіяти в миску, вилити туди дріж­джі. Додати сіль і, поступово вливаючи воду, замісити тісто. Місити потрібно 7-10 хвилин. Тісто має вийти м’яким і гладким.
 
Миску змастити олією, з тіста сформувати кулю і перекласти його в миску. Накрити і поставити в тепле місце для вистоювання не менш як на півгодини. Тісто має збільшитися вдвічі. 
 
Деко застелити папером для випічки. Тісто ще раз злегка вимісити і сформувати хлібину, перепічку чи косичку. Викласти на деко, посипати кунжутом, накрити рушником і залишити ще на півгодинки.
 
Випікати в розігрітій до 190 градусів духовці 25-30 хвилин. Це так урочисто — витягувати з духовки запашний рум’яний хліб! Декому він слугує самостійною стравою — з узваром, чаєм чи киселем. 
 
А декому до хліба треба зварити бурячковий суп-пюре. Почистити 3 картоплини, цибулину, морквину, бурячок, 2 зубчики часнику.
 
Моркву і буряк натерти на крупній тертці, цибулю, часник і картоплю нарізати.
 
Часник подрібнити й обсмажити у 2 столових ложках олії, додати цибулю і смажити до золотистого кольору.
 
Додати моркву з бурячком, чайну ложку цукру, чайну ложку яблучного оцту (або лимонного соку), перемішати, накрити кришкою і тушкувати 5-10 хвилин.
 
В киплячий овочевий бульйон (1 л) покласти картоплю, закип’ятити і варити 5 хвилин. Додати тушковані овочі і варити разом 15 хвилин.
 
Посолити, поперчити і вимкнути вогонь. Збити в блендері чи комбайні і подавати із зеленню.

І додати кумин

Звісно, до нашого хлібчика також «пасує» суп із сочевиці з нутом і гарбузом.
 
Треба буде: 1 л овочевого бульйону, склянка сухої червоної сочевиці, 400 г вареного або консервованого гороху нут, 500 г гарбуза, морквина, цибулина, 20 г кореня імбиру, кілька стебел кінзи, 2 столові ложки томатної пасти, 4 столові ложки лимонного соку, чайна ложка меленого кумину, оливкова олія, сіль, перець і жменя підсушеного арахісу.
 
Гарбуз нарізати великими кубиками, цибулю — дрібними, моркву порізати скибочками, імбир натерти на дрібній тертці. 
 
У каструлю з товстим дном налити 2 столові ложки оливкової олії, розігріти на сильному вогні. Покласти цибулю, моркву, гарбуз та імбир і обсмажити.
 
Додати кумин. Потім — томатну пасту, нут і сочевицю, влити бульйон.
 
Довести до кипіння і варити до готовності сочевиці. Влити лимонний сік, посолити і поперчити, додати подрібнену кінзу. А в тарілочки — ще й арахіс. 
 
До нашого хліба добре підійдуть паштети з грибів, квасолі, горохові, овочеві. У наступних номерах «УМ» читайте рецепти цих смачних овочевих відкриттів.
 
Але у Великий піст необхідно особливо пам’ятати про духовний харч.
 
Іоанн Златоуст так написав про мету посту: «Помиляється той, хто вважає, що піст — лише в утриманні від їжі. Істинний піст є віддаленням від зла, приборканням язика, віддаленням гніву, утихомирення похотей, припинення наклепів, обману та клятвопорушення. Прекрасний піст, тому що гріхи наші він пригнічує, як шкідливу траву, а правду, як цвіт, піднімає і вирощує... Ти постуєш? Нагодуй голодних, напої спраг­лих, відвідай хворих, не забудь в’язнів у темниці, пожалій змучених, утіш скорботних та тих, хто плаче, будь милосердним, лагідним, добрим, тихим, довготерпеливим, жалісливим, незлопам’ятним, благоговійним, істинним, благочестивим, щоб Бог прийняв і піст твій та щедро дарував плоди покаяння». 


23.03.2018 6894
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

512
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1284
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2221 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1095
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3022
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2077

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

854

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1006

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1435

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2042
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26326 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

729
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

926
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2964
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1214
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

909
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1173
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1178
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

381
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4203
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1039
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1607