Які податки сплачували станиславівці сто років тому

Як люблять наголошувати податківці, податки – це плата за цивілізацію. З цим можна не погоджуватись, але податки людство справно сплачує віддавна.  Які ж податки виплачували станиславівці у міжвоєнний період?

Сплачували податки загальні («панствові»), додатки до податків та податки спонтанні. Всі податки можна поділити на державні та місцеві. У бюджеті м. Станиславова на 1938/39 рр. знаходимо перелік цих податків. До загальних податків відносяться прибутковий, промисловий з обороту, від нерухомості (приміщень). До цієї категорії відносилися, ймовірно, також земельний (ґрунтовий) та промисловий, який збирався при реєстрації промислових свідоцтв і реєстраційних карт. Великим податком обкладався продаж алкогольних напоїв.

Відносно розміру цих податків обчислювалися додатки до податків, наприклад, оплата «на дороги», яку встановлювали щорічно у кожному повіті. У Городенківському повіті у 1932 році «на дороги» перераховували 45% від розміру ґрунтового податку, 15% — від промислового, 50% — від сплати за нерухомість.

До податків спонтанних (не постійних) відносилися готельний, на видовища, на собак, від векселів, за встановлення зовнішньої реклами, від договорів дарування і спадку, зміни власників нерухомості, за вчинення збитку, за користування газом та електрикою, на залізничні вантажі, за дозвіл на полювання, навіть за в’їзд фір до міста.

Багато податків  встановлювала місцева влада. Так, для фінансування громадських будов вводився податок комунально-інвестиційний.

Адміністративним податком обкладалися листи-заяви до повітового відділу Станиславова чи інших міст. Такий податок встановлювала повітова влада і він йшов на комунальні нужди. Також до адміністративних податків належали збори за каналізацію, видання паспортів на худобу та ін.

На користь гмін збирали податок із зовнішньої реклами – плакатів, анонсів, вивісок. Цей податок встановлювала місцева рада залежно від площі реклами. Наприклад, міська рада Станиславова 13 травня 1936 року затвердила «Статут про накладення  податку в користь міської громади на рекламні плакати, вивіски, анонси». Встановлювали такі виплати на зовнішню рекламу: розміром до 1 м2 – 4 зол., від 1 до 2 м2 – 10 зол., від 2 до 3 м2 – 25 зол., понад 3 м2 – 50 зол.

Суму податку зменшували у випадку, коли реклама знаходилася біля підприємств, які виробляли рекламовані товари, і становила тільки 25% ставки податку. Коли рекламні надписи були зроблені на вікнах, ролетах, стінах будинку, то податок знижували на 50%. У випадку, коли реклама розміщувалася на висоті, наприклад, на вуличних світильниках, тоді сума податку становила 10 зол. річно. Коли рекламне оголошення розміщувалося в часописі, тоді податок становив 10% від оплати за оголошення. 10% від загальної ставки податку сплачували за рекламу театральних (кіноматографічних) афіш, розміщену в приміщенні театрів чи кінотеатрів.

Якщо рекламні вироби мали мистецьку вартість, то сплачували тільки 20-50 % ставки.

Рекламні надписи, розміщені на дахах або перетягнуті через вулицю, оподатковували в повному обсязі. Податок виплачувала приватна особа або представник організації в касу міської управи. За вчасну сплату рекламного податку відповідали також власники рекламних агенцій та адміністрація часописів, які повинні були 1 і 16 числа кожного місяця вносити в касу податок, який відчислявся від оплати за розміщення реклами. У випадку вчасної сплати податку вказаним власникам повертали 3% від суми податку за рекламу.

Від податку звільняли оголошення урядові, виборчі, іноземні установи, оголошення про громадські зібрання та оголошення громадян про пошук роботи. І вже зовсім не зрозуміло, чому від податку звільняли вивіски з надписом «Магазин тютюновий»!

Перше, ніж затвердити «Статут…», міська влада листувалася з управою інших міст, в яких уже такий податок збирали, тому сума рекламного податку в більшості міст Польщі була приблизно однаковою.

Також податком обкладали товари, привезені залізничним транспортом. Наприклад, на користь гміни м. Коломиї за перевезення коня чи рогатої худоби збирали по 2 зол., за інших тварин – по 50 грош за штуку. Звільняли від податку: товари транзитні; такі, що були монополією держави чи власністю територіальної громади; за які сплачували споживчий податок; поштові перевезення; будівельні матеріали для відбудови знищених під час війни будівель; товари для доброчинних та наукових організацій.

Сплачували податки від видовищ, забав, концертів, а саме: «забав танцювальних», балів костюмованих, атракціонів, апаратів для вимірювання сили, механічних музичних пристроїв, американських гірок, ігр з призами, вистав, кінотеатрів, театрів, концертів, спортивних видовищ, більярду. Не підлягали оподаткуванню наукові, доброчинні та молодіжні заходи.  

Оподаткування здійснювали шляхом відрахування відсотків від вартості проданих квитків, наприклад, 25% від вартості квитків на вистави циркові, вар’єте, кінофільми; 20% від вартості квитків на кінофільми вітчизняного виробництва; 15% від вартості квитків на спортивні видовища, театральні вистави і 10% — від інших видовищ.

Обкладали податком і курортників. Наприклад, у 1933 році побори з тих, хто винаймав помешкання у Ворохті, становили 5 зол. за винаймання покою у літній чи зимовий сезон. Податок також платили власники промислових підприємств та торгових закладів, які працювали у курортній місцевості, – від 2 до 200 зол. Такса карусельна у курортній місцевості залежала від сезону і становила від 4 до 7 зол.

Оподатковували і особисті автомобілі – у Волинському повіті в 1928 році за них щорічно сплачували по 125 зол. Оподатковували дозвіл на полювання, податки стягали залежно від виду зброї – 25 зол. від кожної гвинтівки чи дубельтівки.

Платили також шкільний податок. Селяни сплачували податки на землю, за пасіку, коня, корову, свиню, птицю, собаку; на утримання костьолу, війта, поліції. Інколи влада дозволяла «відробити» податки на будівництві доріг, каналів, виконуючи міліоративні роботи. Система оподаткування була організована таким чином, що малоземельні селяни платили більше податків, ніж поміщики.

Податки становили 15-20 % від родинного бюджету і сплатити їх потрібно було протягом 14-ти календарних днів, які наступали після визначеного терміну оплати.І ще одне тогочасне фіскальне нововведення: 16 липня 1926 року польський уряд декретом увів новий 10% податок на прямі податки. Але не кажіть про це нашим урядовцям!

Наталя ХРАБАТИН, ЗК


10.06.2018 3243 2
Коментарі (2)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2399
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1530 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3617
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5387
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2032

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

109

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

858
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

451
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

611
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

548
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

700
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2