Як сьогодні живе Витвицька ОТГ (фото)

Децентралізація триває. Витвицька ОТГ, єдина об’єднана громада у Долинському районі, продемонструвала свої досягнення за перший рік.

Чим сьогодні живе громада та її мешканці дізнавались журналісти під час прес-туру, організованого Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки U-LEAD.

Насамперед, відвідали адміністративний центр громади – село Витвиця. Тут зараз на кошти інфраструктурної субвенції завершують реконструкцію приміщення сільської ради 50-х років побудови, яке мало усього кілька кімнат і горище, яке не опалювалось. Вже за кілька місяців це буде компактна, але простора і утеплена будівля, на першому поверсі якої планують розмістити Центр надання адміністративних послуг.

Поруч сільської ради, будинок культури, який 30 років не опалювався і мав усі шанси на повільне руйнування. Але завдяки новим фінансовим можливостям громади, у приміщенні замінили дах, змонтували нову систему опалення і проводять ремонтні роботи. Проте, як добрі ґазди, у Витвицькій громаді одразу порахували потенційні витрати на енергоносії і вирішили, що спробують зекономити і зробити систему опалення спільною для приміщення сільської ради, будинку культури та амбулаторії, яка теж знаходиться поруч.

Тож зустрілись з головою громади Миколою Шикором та його командою у Витвицькій загальноосвітній школі, де теж з метою економії на енергоносіях встановили твердопаливний котел. За рік з невеликим, розповідає очільник громади, завдяки коштам державної підтримки і збільшенню власних надходжень бюджету ОТГ вирішили найбільш нагальні проблеми у селах громади. І усім хто, ще думає і відкладає на потім створення об’єднаної громади, Микола Шикор нагадує давню приказку.

«Гуртом добре і тата бити. Якщо громади об’єднуються, коли у них є спільна ідея, мета, то вони обов’язково досягають результату. Ми бачимо це по своїй громаді. Наприклад, у деяких наших селах роками намагались отримати кошти на ремонт шкіл, а в районі їх не чули. Зі створенням громади ми стали їздити по селах, збирати громаду, вислуховувати людей і вирішувати першочергові проблеми», - каже він.

Приклад, сусіднє село Кальна, де коштом інфраструктурної субвенції замінили дах у школі. Зараз розпочинають ремонтні роботи в приміщенні Кальнянської сільської ради, де знаходиться старостинський округ.

«Я вже 12 років сільським головою і вже другий рік старостою. Десять років я добивався, щоб замінити дах у школі, яка побудована в 1970-му році. Дерев’яні конструкції почали гнити. Десять років я не міг цього добитись, а при ОТГ бігом зробили проект і перекрили школу. Зараз встановлюємо дитячий майданчик і перекриваємо дах у сільській раді», - говорить Віктор Равлюк в.о. старости с. Кальна Витвицької ОТГ.

У приміщення теперішнього старостинського округу, розповідає він, перевели сільську амбулаторію у 5 кімнат і планують їй передати ще кілька кабінетів.

Завершили оновлення і в амбулаторії с. Станківці, яка обслуговує 3,5 тисячі мешканців 5-ти навколишніх сіл. Найнеобхіднішим обладнанням тут забезпечені і до нововведень медреформи також підготувались. Очікують на кілька комп’ютерів та підключення до медичної інформаційної системи, розповідає завідувач амбулаторії Оглоб'як Богдан. Поки ж збирають списки мешканців у паперовому вигляді.

У кожному населеному пункті громади реалізували бодай один проект розвитку чи вирішили нагальну проблему. У с. Станківці Витвицької ОТГ відкрили навчально-виховний комплекс, який почали будувати ще у 2012 році. Тепер тут є школа першого ступеня і дитячий садок на 2 групи дітей, розповідає в.о. старости сіл Станківці і Церковна Витвицької ОТГ Ярослава Грабар. Раніше школярі навчались у старому приміщенні 1939 року побудови, де було усього 4 класних кімнати. А про їдальню і решту навіть не думали. А у сусідньому селі Церковна утеплили та відремонтували фасад приміщення школи.

У громаді і далі йдуть за принципом – вирішувати проблемні питання поступово, не оминаючи кожний населений пункт. Ресурси для цього є. Бюджет громади, яка об’єднала 5 сільських рад, після об’єднання збільшився у 3,5 рази. Але не все одразу.

Думають у громаді і про перспективу. Цього річ почали розробляти Стратегію розвитку Витвицької ОТГ до 2025 року. Ії основним напрямком стане туризм та використання місцевих ресурсів.

«Найперспективнішими напрямками розвитку Витвицької громади є туризм, зокрема, створення вело- та пішохідних маршрутів, кемпінгових містечок та відповідної інфраструктури. Ще одним пріоритетом розвитку є деревообробка з високою доданою вартістю, а також створення розсадного комплексу з вирощування сіянців дерев та кущів, що можна використовувати для відновлення лісів», - зазначає радник Івано-Франківського ЦРМС Ігор Мельничук, який здійснює експертний супровід розробки Стратегії.

Перші кроки у розвитку туристичної складової у Витвицькій громаді вже зробили. На завершальній стадії знаходиться розробка туристичного маршруту «Стежками воїнів УПА». Його планують презентувати вже влітку.

«У нас кожне село громади має славну історію. Маршрут стартуватиме з села Витвиця. Він передбачає пішу мандрівку протяжність близько 30 км. Туристи зможуть побачити два бункери. Один з них знаходиться біля Скелі Дорошенка. Другий наші активісти виявили минулої неділі в урочищі «Мамаївське», яке теж включено до цього маршруту», - розповідає голова Витвицької ОТГ Микола Шикор.

Окрім патріотичних туристичних маршрутів, тут є і багато іншого. І старі дерев’яні церкви, і ландшафтні заповідники «Бовкоти» і «Цапове», водоспади. Один з них з символічною назвою «Гуркало» розташований неподалік дороги з Витвиця до Станківці.

Проте, щоб повноцінно розвивати громаду потрібно набагато більше. Тож ОТГ шукає інвесторів. А свої можливості та пропозиції Витвицька ОТГ описала в єдиному документі – інвестиційному паспорті громади. В ньому, до речі, вже презентовані декілька земельних ділянок, які пропонують інвесторам.

Фотогалерея


01.05.2018 3635
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

632
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1893
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3377
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1228
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1243
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1313 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1243

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

381

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1036

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1200
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

413
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2571
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1299
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1407
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

607
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15264
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7553
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

410
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1047 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

544
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

447
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

529