Як обрати правильну стоматологічну установку для вашої клініки

Стоматологічні установки – критичний елемент прийому пацієнта у будь-якому стоматологічному кабінеті. Установки дозволяють комфортно розмістити пацієнта і забезпечити надання йому належних медичних послуг. Як правило, типова установка містить стоматологічне крісло для позиціонування пацієнта, блок лікаря з різними підключеними обертовими інструментами, безтіньову лампу для освітлення робочого поля, плювальницю та аспіраційну систему. Чим вище цінова категорія установки, тим більше можливих опцій і інструментів.

Придбати стоматологічну установку в свою клініку – непроста справа: на ринку представлено безліч продуктів, від простих до преміум, з купою можливих опцій і змінних. Якщо врахувати ще й специфіку ринку стоматологічних товарів, стає ясно, що майже неможливо обрати ідеальну цінову пропозицію. Тим не менш, ця стаття надасть Вам поради, які звузять Ваше коло пошуку і розкажуть, як вибрати стоматологічну установку.

Як працює стоматологічна установка?

При описі роботи типової стоматологічної установки слід врахувати декілька функціональних компонент.

Подача стисненого повітря під тиском

Системи стоматологічної установки – аспіраційна, іригаційна, турбінна – потребують стиснене повітря для роботи. Відповідно, стоматологічні установки необхідно під’єднати до повітряного компресора або централізованої мережі стисненого повітря. Компресор зазвичай забезпечує тиск від 8 до 10 бар (себто 0,8 - 1 МПа) на виході, що є надто високим значенням для стоматологічного обладнання.

Тому необхідно підключати це обладнання до тиску від 4,5 до 5,5 бар, відповідно до рекомендацій виробника, вставивши, наприклад, на виході з компресора регулятор тиску з можливим фільтром. Дуже важливою є хороша ізоляція приміщення, де знаходиться компресор.

Водопостачання

Стоматологічні установки також повинні бути підключені до водогону для роботи систем ополіскування, очищення та охолодження. В свою чергу, для України є актуальною проблемою невисока якість побутової води, що централізовано подається. Така вода може спричинити багато проблем у стоматологічних установках, таких як вапняний наліт, пісок, мул, іржа, надмірний вміст хлору, тощо. Бактеріальні біоплівки також можуть швидко з’являтися на внутрішніх поверхнях труб і пов’язаних з ними контейнерів.

Є декілька способів попередити ці проблеми. Найпростіший варіант – мати легкодоступний, чистий і ефективний кран загального перекриття води по всій клініці. Для цього треба уникнути старих кранів, які розташовані десь за меблями; в ідеалі, повинен бути легкодоступний вентиль, щоб персонал перекривав воду щовечора. Також, для боротьби з вапняним нальотом в інсталяціях існують силікофосфатні картриджи, які обмежують утворення відкладень і служать майже 6 місяців.

Альтернативно можливо використовувати стоматологічну установку з опцією автономного водопостачання – найчастіше з окремої ємності-пляшки. В цю пляшку треба лише регулярно додавати очищену питну воду (в ідеалі – дистильовану), що і є недоліком цього рішення – за активної роботи, ємність доведеться демонтувати для поповнення води декілька разів за день.

Електроживлення

Електроживлення також є інтегрально важливим для роботи стоматологічної установки. Електроживлення потребують як і самі компоненти установки, так і окремі інструменти, що використовуються під час лікування. Електричний струм заживлює освітлення, обертові мікромотори, приводи крісла і вбудований комп’ютер установки. На щастя, стоматологічні установки живляться струмом звичайної напруги і частоти мережі (220V/50Hz) і не потребують спеціалізованих адаптерів. Потужність стоматологічної установки, в залежності від режиму роботи, складає від 400 до 1000 Вт.

Ергономіка

Дуже важливим є те, як рухаються компоненти установки (наприклад, власне крісло, блок лікаря, блок асистента, світильник тощо). Дослідження показують, що робота з лотком для інструментів, розміщеним на шарнірному кронштейну над грудьми пацієнта, є найкращим способом мати хорошу збалансовану позицію, маючи при цьому можливість вільно оглядати порожнину рота. Стільці стоматолога або асистента також повинно бути нижче, ніж крісло пацієнта. У такому положенні хребет стоматолога зберігає свої природні вигини, що запобігає тривалому тиску на міжхребцеві диски.

 

Що важливо врахувати при покупці стоматологічної установки

Окрім систем постачання, необхідних для належного функціонування стоматологічної установки, є ще три важливі аспекти, які слід враховувати.

Вимоги до вільного простору

Площа, доступна для встановлення стоматологічної установки, визначатиме кількість елементів, а також конфігурацію (компактну чи ні) системи. Враховуючи всі елементи, що рухаються на кронштейнах, типова установка може фактично займати прямокутник зі сторонами 3 і 2 метри.

Не слід водночас забувати про норми, встановлені у відповідних нормативних актах МОЗ. Площа приміщення для одиночної стоматологічної установки повинна бути не менше 14 квадратних метрів, і по квадратних метрів на кожну додаткову стоматологічну установку в межах тієї самої кімнати. У противному випадку, вам не нададуть ліцензійного дозволу.

Майбутнє застосування установки

Типи стоматологічних послуг, що надаються на установці, можуть бути різними і охоплювати ряд стоматологічних спеціалізацій, таких як ендодонтія, пародонтологія, імплантологія тощо. Існують установки, спеціально розроблені, наприклад, під ортодонтичну практику. Важливо пам’ятати про це, особливо при виборі конфігурації блоків лікаря та асистента.

Мобільність

Вам може знадобитися, щоб стоматологічна установка була портативною. Дійсно, існують портативні стоматологічні установки, які поміщаються у валізу вагою близько десяти кілограмів. Вони можуть бути оснащеними навіть вбудованим повітряним компресором для роботи турбінних наконечників. Такі установки ідеально підходять для надання послуг у віддалених районах, спеціальних місій або мобільних стоматологічних клінік.

Як мити стоматологічну установку

Миття та дезінфекція компонентів стоматологічної установки проводиться наступним чином.

Технологічна вода

Нещодавні дослідження показали, що стоматологічна система охолодження може бути заселена різними патогенними мікроорганізмами. Застій води протягом ночі або недостатнє очищення централізованих систем видалення накипу сприяють розвитку водоростей або мікроорганізмів, таких як грибки, які потім утворюють біоплівку.

Існує кілька методів дезінфекції води, наприклад, використання ультрафіолетового випромінювання для знищення бактерій і запобігання росту біоплівки, або автоматичні системи очищення та дезінфекції, які обробляють воду спеціально розробленими продуктами, що постійно розподіляються в низьких дозах.

Крісло

Всі пацієнти сидять у ньому, і тому воно може бути забризкане кров'ю, слиною та іншими біологічними рідинами під час рутинної стоматологічної допомоги. Якщо крісло не дезінфікується належним чином, пацієнти та медперсонал можуть піддаватися впливу різних мікроорганізмів, таких як віруси герпесу, ВІЛ, гепатиту В і С, стафілококи, стрептококи тощо. Ці мікроорганізми можуть передаватися через прямий контакт з кров'ю або біологічними рідинами, або навіть, в деяких випадках, через непрямий контакт із забрудненими предметами. Стоматологічне крісло також може піддаватися впливу найпростіших і макропаразитів, таких як воші або постільні клопи. Тому дуже важливо дезінфікувати його відповідними антисептичними засобами активної дії після кожного використання.

Поверхні

Антибактеріальні покриття на металевих поверхнях можуть бути ефективними для обмеження росту бактерій. Всі поверхні у будь-якому випадку необхідно очищати дезінфікуючими засобами, в ідеалі – з подвійною експозицією. Деякі виробники пропонують стоматологічні установки, які автоматично регулюють положення крісла або положення інструментів, таким чином максимально уникаючи контакту з руками і знижуючи ризик забруднення.

Партнерський матеріал


28.08.2023 1044
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

486
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4910
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1406
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1291
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2553
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3944

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

332

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1168

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1008

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

934
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

245
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10615
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

319
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

585
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5640
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1406
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

270
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

182
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

561 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

995
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

864