Стоматологічні установки – критичний елемент прийому пацієнта у будь-якому стоматологічному кабінеті. Установки дозволяють комфортно розмістити пацієнта і забезпечити надання йому належних медичних послуг. Як правило, типова установка містить стоматологічне крісло для позиціонування пацієнта, блок лікаря з різними підключеними обертовими інструментами, безтіньову лампу для освітлення робочого поля, плювальницю та аспіраційну систему. Чим вище цінова категорія установки, тим більше можливих опцій і інструментів.
Придбати стоматологічну установку в свою клініку – непроста справа: на ринку представлено безліч продуктів, від простих до преміум, з купою можливих опцій і змінних. Якщо врахувати ще й специфіку ринку стоматологічних товарів, стає ясно, що майже неможливо обрати ідеальну цінову пропозицію. Тим не менш, ця стаття надасть Вам поради, які звузять Ваше коло пошуку і розкажуть, як вибрати стоматологічну установку.
Як працює стоматологічна установка?
При описі роботи типової стоматологічної установки слід врахувати декілька функціональних компонент.
Подача стисненого повітря під тиском
Системи стоматологічної установки – аспіраційна, іригаційна, турбінна – потребують стиснене повітря для роботи. Відповідно, стоматологічні установки необхідно під’єднати до повітряного компресора або централізованої мережі стисненого повітря. Компресор зазвичай забезпечує тиск від 8 до 10 бар (себто 0,8 - 1 МПа) на виході, що є надто високим значенням для стоматологічного обладнання.
Тому необхідно підключати це обладнання до тиску від 4,5 до 5,5 бар, відповідно до рекомендацій виробника, вставивши, наприклад, на виході з компресора регулятор тиску з можливим фільтром. Дуже важливою є хороша ізоляція приміщення, де знаходиться компресор.
Водопостачання
Стоматологічні установки також повинні бути підключені до водогону для роботи систем ополіскування, очищення та охолодження. В свою чергу, для України є актуальною проблемою невисока якість побутової води, що централізовано подається. Така вода може спричинити багато проблем у стоматологічних установках, таких як вапняний наліт, пісок, мул, іржа, надмірний вміст хлору, тощо. Бактеріальні біоплівки також можуть швидко з’являтися на внутрішніх поверхнях труб і пов’язаних з ними контейнерів.
Є декілька способів попередити ці проблеми. Найпростіший варіант – мати легкодоступний, чистий і ефективний кран загального перекриття води по всій клініці. Для цього треба уникнути старих кранів, які розташовані десь за меблями; в ідеалі, повинен бути легкодоступний вентиль, щоб персонал перекривав воду щовечора. Також, для боротьби з вапняним нальотом в інсталяціях існують силікофосфатні картриджи, які обмежують утворення відкладень і служать майже 6 місяців.
Альтернативно можливо використовувати стоматологічну установку з опцією автономного водопостачання – найчастіше з окремої ємності-пляшки. В цю пляшку треба лише регулярно додавати очищену питну воду (в ідеалі – дистильовану), що і є недоліком цього рішення – за активної роботи, ємність доведеться демонтувати для поповнення води декілька разів за день.
Електроживлення
Електроживлення також є інтегрально важливим для роботи стоматологічної установки. Електроживлення потребують як і самі компоненти установки, так і окремі інструменти, що використовуються під час лікування. Електричний струм заживлює освітлення, обертові мікромотори, приводи крісла і вбудований комп’ютер установки. На щастя, стоматологічні установки живляться струмом звичайної напруги і частоти мережі (220V/50Hz) і не потребують спеціалізованих адаптерів. Потужність стоматологічної установки, в залежності від режиму роботи, складає від 400 до 1000 Вт.
Ергономіка
Дуже важливим є те, як рухаються компоненти установки (наприклад, власне крісло, блок лікаря, блок асистента, світильник тощо). Дослідження показують, що робота з лотком для інструментів, розміщеним на шарнірному кронштейну над грудьми пацієнта, є найкращим способом мати хорошу збалансовану позицію, маючи при цьому можливість вільно оглядати порожнину рота. Стільці стоматолога або асистента також повинно бути нижче, ніж крісло пацієнта. У такому положенні хребет стоматолога зберігає свої природні вигини, що запобігає тривалому тиску на міжхребцеві диски.
Що важливо врахувати при покупці стоматологічної установки
Окрім систем постачання, необхідних для належного функціонування стоматологічної установки, є ще три важливі аспекти, які слід враховувати.
Вимоги до вільного простору
Площа, доступна для встановлення стоматологічної установки, визначатиме кількість елементів, а також конфігурацію (компактну чи ні) системи. Враховуючи всі елементи, що рухаються на кронштейнах, типова установка може фактично займати прямокутник зі сторонами 3 і 2 метри.
Не слід водночас забувати про норми, встановлені у відповідних нормативних актах МОЗ. Площа приміщення для одиночної стоматологічної установки повинна бути не менше 14 квадратних метрів, і по квадратних метрів на кожну додаткову стоматологічну установку в межах тієї самої кімнати. У противному випадку, вам не нададуть ліцензійного дозволу.
Майбутнє застосування установки
Типи стоматологічних послуг, що надаються на установці, можуть бути різними і охоплювати ряд стоматологічних спеціалізацій, таких як ендодонтія, пародонтологія, імплантологія тощо. Існують установки, спеціально розроблені, наприклад, під ортодонтичну практику. Важливо пам’ятати про це, особливо при виборі конфігурації блоків лікаря та асистента.
Мобільність
Вам може знадобитися, щоб стоматологічна установка була портативною. Дійсно, існують портативні стоматологічні установки, які поміщаються у валізу вагою близько десяти кілограмів. Вони можуть бути оснащеними навіть вбудованим повітряним компресором для роботи турбінних наконечників. Такі установки ідеально підходять для надання послуг у віддалених районах, спеціальних місій або мобільних стоматологічних клінік.
Як мити стоматологічну установку
Миття та дезінфекція компонентів стоматологічної установки проводиться наступним чином.
Технологічна вода
Нещодавні дослідження показали, що стоматологічна система охолодження може бути заселена різними патогенними мікроорганізмами. Застій води протягом ночі або недостатнє очищення централізованих систем видалення накипу сприяють розвитку водоростей або мікроорганізмів, таких як грибки, які потім утворюють біоплівку.
Існує кілька методів дезінфекції води, наприклад, використання ультрафіолетового випромінювання для знищення бактерій і запобігання росту біоплівки, або автоматичні системи очищення та дезінфекції, які обробляють воду спеціально розробленими продуктами, що постійно розподіляються в низьких дозах.
Крісло
Всі пацієнти сидять у ньому, і тому воно може бути забризкане кров'ю, слиною та іншими біологічними рідинами під час рутинної стоматологічної допомоги. Якщо крісло не дезінфікується належним чином, пацієнти та медперсонал можуть піддаватися впливу різних мікроорганізмів, таких як віруси герпесу, ВІЛ, гепатиту В і С, стафілококи, стрептококи тощо. Ці мікроорганізми можуть передаватися через прямий контакт з кров'ю або біологічними рідинами, або навіть, в деяких випадках, через непрямий контакт із забрудненими предметами. Стоматологічне крісло також може піддаватися впливу найпростіших і макропаразитів, таких як воші або постільні клопи. Тому дуже важливо дезінфікувати його відповідними антисептичними засобами активної дії після кожного використання.
Поверхні
Антибактеріальні покриття на металевих поверхнях можуть бути ефективними для обмеження росту бактерій. Всі поверхні у будь-якому випадку необхідно очищати дезінфікуючими засобами, в ідеалі – з подвійною експозицією. Деякі виробники пропонують стоматологічні установки, які автоматично регулюють положення крісла або положення інструментів, таким чином максимально уникаючи контакту з руками і знижуючи ризик забруднення.
Партнерський матеріал