Вже практично два роки триває пандемія COVID-19. За цей час використано чимало засобів індивідуального захисту, спецодягу для медпрацівників та медичного обладнання.
Фіртка вирішила дізнатися як сортують та утилізують медичні відходи внаслідок боротьби з коронавірусом.
Звернулися в Івано-Франківську міську клінічну лікарню №1.
Тут розповіли, що працюють з медичними відходами згідно з чинним законодавством України, а саме відповідно до наказу МОЗ України №325 від 08,06, 2015 р. «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами».
Всі медичні відходи, що утворюються на території медичного закладу сортуються в місцях їх утворення та знезаражуються, в нашому випадку - хімічним методом (способом замочуванням у дезсередниках у спеціальних закритих ємностях).
Після чого вже посортовані та знезаражені медичні відходи герметично запаковують в міцну тару залежно від їх походження. Так, м’які відходи (респіратори, халати, маски, бахіли, рукавички чи використаний перев’язувальний матеріал) - у міцні пакети, а тверді та гострі відходи в пластикові непроникаючі контейнери з кришкою, що не відмикається.
Далі відбувається їх маркування - вказується дата, відділ, звідки вони, якої категорії ці відходи, а ще робиться відмітка, що вони знезаражені.
За словами помічниці лікаря епідеміолога Ольги Курилець, КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» співпрацює за договорами по утилізації всіх медичних відходів з ТзОВ «Науково-виробнича компанія «Укрекопром»» з міста Одеса
«Всі медичні відходи зберігаються в спеціальному приміщенні з обмеженим доступом спеціальних осіб, які відвантажують вивезені з відділень відходи у спеціальні великогабаритні контейнери на території лікарні.
Люмінесцентні лампи та ртутні термометри, що не підлягають подальшому використанню теж здаються та зберігаються в металевих контейнерах у спеціальному приміщенні лікарні з обмеженим доступом.
Згодом, в залежності від накопичення певного об’єму, все здають на утилізацію спеціальним фірмам, що мають ліцензію на вивезення та знешкодження даного типу відходів», - розповідає жінка.
читайте також: Забули, чи свідомо уникають: ситуація із вакцинацією від грипу на Прикарпатті
З цією ж фірмою співпрацює і МКЛ №1. Там перед утилізацією усі засоби індивідуального захисту обов'язково проходять дезінфекцію. Про це журналістці Фіртки розповіла головна медсестра Світлана Ільницька.
«У нас є чиста, і брудна зона. Брудна – ковідна. Звідти ми збираємо речі та веземо по маршруту для цієї зони: через ковідне відділення веземо засоби індивідуального захисту у спеціально відведене місце. Там зберігаємо їх у промаркованих мішках до приїзду працівників, що транспортують медичний одяг», - каже Світлана Ільницька.
Лікарі МКЛ №1 змінюють респіратори кожних вісім годин, маски – що три години, захисні халати – у міру можливості.
«Зараз вже все більш злагоджено та відпрацьовано, тому легше.
Влітку захворюваність була вищою, відповідно й об’єм використаних медичних засобів більший. Зараз же трохи менше. Для того, щоб зменшити ризик зараження медпрацівників, засоби індивідуального захисту не сортуються, а скидаються в спеціальний контейнер», - резюмує головна медсестра МКЛ №1.
Утилізація вакцин в разі закінчення їх терміну придатності відбувається згідно з наказом МОЗ України № 242 від 24.04.2015 "Про затвердження правил утилізації та знищення лікарських засобів".
У лікарні спеціальною комісією створюється Акт про наявність у закладі медичних препаратів, які не підлягають подальшому використанню, і протерміновані ліки відправляються для подальшої утилізації.
читайте також: Три місяці без стресу, поганого настрою, відчуження: психологиня розповіла, як боротись з осінньою хандрою
Проте, за словами Ольги Курилець, на цей момент вакцини використовуються раціонально і необхідності їх утилізації не було.
«Проблема в утилізації медичного сміття на цей час стоїть дуже гостро. Оскільки долаються дуже великі відстані для проведення всієї процедури знешкодження та знищення відходів. Затрачаються зайві кошти лікарень, та і держави на знезараження та транспортування.
Відсутність заводу по знищенню таких відходів значно ускладнює діяльність всіх закладів охорони здоров’я, а не лише нашої лікарні», - каже помічниця лікаря епідеміолога.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Мінцифра: як записатися на отримання тисячі за вакцинацію в "Дії"
Президентська тисяча за вакцинацію: подати заявку у «Дії» можна буде вже з 19 грудня
Спіймали на Львівщині: судитимуть прикарпатця за пособництво у підробці ковід-сертифікату