Як на Прикарпатті новостворені фірми виграють тендери на мільйони гривень

У системі публічних закупівель Prozorro трапляються випадки, коли бюджетні установи укладають угоди з підрядниками ледь не відразу після їх реєстрації.

Це свідчить про високі корупційні ризики. Адже новостворені підприємства, що виграють мільйонні підряди на капремонти будівель чи вулиць, навряд чи мають необхідний досвід виконання аналогічних робіт. Натрапити на такі закупівлі можна і на Прикарпатті.


Своєрідним рекордсменом серед новостворених підприємств області можна назвати ТОВ "РБД 21". Свою реєстрацію фірма отримала 18 вересня 2017 року, а вже через чотири дні підписала перший договір на 75 тис. гривень. За ці гроші відділ культури Тисменицької РДА зобов'язав підрядника капітально відремонтувати будинок культури в с. Єзупіль.

На аукціон у системі Prozorro підприємство подалося всього лиш раз, і то безуспішно. Водночас близько десяти разів замовники укладали з компанією прямі договори на здійснення ремонтних робіт без проведення торгів. При цьому всі замовники виключно з Тисменицького району.

Найбільше угод з товариством "РБД 21" уклав відділ освіти Тисменицької райдержадміністрації  5. Із них 3   всього за кілька днів до Нового року, у період "грудневих жнив".

У своїх попередніх матеріалах, експерти "Антикорупційної платформи" писали, як бюджетні установи в останні дні року терміново намагаються витратити залишкові кошти на рахунках, укладаючи договори із підрядниками напряму.

Зокрема, за три дні до початку 2018 року "РБД 21" здійснювало масову заміну вікон і дверей на замовлення відділу освіти Тисменицької РДА. Наприклад, підприємство за 8 тисяч гривень замінило двері у Милуванському НВК та здійснило таку ж роботу у Сілецькій ЗОШ за 69 тисяч гривень.

У той же час підрядник замінював вікна у Вільшанській ЗОШ за 230 тисяч гривень.  

Наступним рекордсменом в області є ПП "КОР БУД  від дня його створення і до першого підряду пройшло всього лиш 6 днів.

Так, підприємство було зареєстроване 29 вересня 2016 року, а вже 5 жовтня управління будівництва та розвитку інфраструктури Калуської міської ради підписало з ним прямий договір на 1 мільйон 442 тисячі гривень.

В цьому випадку мова вже не йде про просту заміну дверей. Новоствореному підприємству управління будівництва Калуської міської ради доручило здійснити капітальний ремонт кінозалу у палаці Культури "Мінерал". До речі, "Мінерал" є пам’яткою архітектури, у ньому відбувається низка заходів, зокрема, проходять сесії Калуської міської ради.

Цікаво, що управління будівництва міськради уклало договір на допорогову суму. Відтак аукціон на ремонтні роботи не проводився, а замовник уклав прямий договор з ПП "КОР БУД", яке управління обрало на власний розсуд.

Водночас якби сума запланованої закупівлі становила трохи більше, а саме 1 мільйон 500 тисяч гривень, то службовці були б змушені проводити конкурентні відкриті торги.

Відзначимо, що засновником і керівником підприємства є Петро Михайлович Корнас  чоловік головного спеціаліста бюджетного відділу фінансового управління Калуської районної державної адміністрації Уляни Корнас.

"Досвіду аналогічних робіт, які б підтвердили необхідну кваліфікацію саме цього підприємства для ремонтних робіт у пам’ятці архітектури, знайти не вдається. Відтак незрозуміло, з яких підстав управління будівництва Калуської міськради обрало для таких дороговартісних робіт саме цю тільки-но створену компанію", – відзначає аналітик "Антикорупційної платформи", юрист Ольга Ничай.

У деклараціях Уляни Корнас за 2017 та за 2016 роки вказано, що її чоловік працює у ПП "Рембудвест", що також займається будівництвом. Водночас засновником і керівником підприємства є Корнас Михайло Миколайович, ймовірно, батько Петра Михайловича Корнаса.

Загалом підприємство "КОР БУД" здійснило ремонтних робіт за бюджетні кошти на суму 2 мільйони 600 тисяч гривень. Здебільшого угоди укладались з підприємством у 2016 та 2017 роках.

В свою чергу приватне підприємство "Рембудвест", здійснюючи ремонтні роботи, отримало більш як 6 мільйонів гривень від бюджетних установ. Цікаво, що при цьому у торгах підприємство брало участь тільки двічі. Натомість 40 разів бюджетні установи укладали з ПП "Рембудсервіс" прямі договори, обираючи їх не за результатами аукціонів, а на власний розсуд.

У трійці новостворених освоювачів бюджетних коштів Прикарпаття бронзу отримує підприємство ТОВ "Карпатновобуд". "Антикорупційна платформа" раніше писала, як це товариство, використовуючи сумнівний договір, виграло тендер на капремонт міжбудинкових проїздів і прибудинкових територій біля будинків №198А-200 на вулиці Вовчинецькій.

Офіційну реєстрацію підприємство отримало 21 серпня 2018 року, а вже 28, тобто за тиждень, подало свою тендерну пропозицію на ці торги.

Фактично підприємство було створено за кілька днів до участі у першому аукціоні. Та це не завадило йому здобути перемогу. У вересні Департамент підписав із "Карпатновобуд" договір на суму 4,3 мільйона гривень. Що цікаво, в умовах тендеру замовник вимагав від учасників підтвердження досвіду виконання аналогічних робіт.

Як не дивно, підприємство надало підтвердження такого досвіду: договір укладений з Вовчинецькою сільською радою на капітальний ремонт тротуару у селі Вовчинець, від церкви до моста, на більш ніж 700 тисяч гривень.

Договір датований 23 серпня, тобто через два дні після офіційної реєстрації товариства "Карпатновобуд".

Втім, у системі Prozorro такої закупівлі немає. Але є аналогічна, від 3 вересня 2018 року, на капремонт цієї ж території в с. Вовчинець тим самим підрядником ТОВ "Карпатновобуд". Збігаються сума і навіть номер договору. От тільки дати укладення – різні.

Це свідчить про те, що один з них точно фіктивний. Ймовірно, той, що укладений 23 серпня, адже саме завдяки йому "Карпатновобуд" зміг підтвердити досвід виконання аналогічних робіт і виграти тендер на 4 млн гривень. Цікаво, що до договору додається підписаний акт виконаних робіт, який підтверджує, що підприємство нібито зробило всі ремонтні роботи буквально за кілька днів: з 23 до 28 серпня.

Тож немає нічого дивного у компаніях, які виграють конкурентні торги чи укладають прямі договори із замовниками. Та коли те чи інше підприємство, ледь не відразу після своєї реєстрації береться за ремонтні роботи, мимоволі задаєшся питанням, чи є у нього кваліфіковані працівники, та й взагалі, чи немає між замовником та підрядником зв'язку.

Матеріал підготовлений аналітиками Центру Антикорупційна платформа


20.02.2019 3966 3
Коментарі (3)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

261
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

603
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

535
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5445
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1448
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1324

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

374

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1212

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1049

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

965
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

278
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10657
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

358
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

628
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5670
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1442
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

334
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

238
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

591 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1029
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

892