Як лікувати садна та подряпини в домашніх умовах?

Подряпини та подряпини можуть з'явитися, як у дітей, так і у дорослих при падінні або внаслідок нещасного випадку. Якщо вони неглибокі, можна обійтися самостійним лікуванням, без відвідування лікаря. Однак навіть за дрібними пошкодженнями шкіри необхідний правильний догляд. Препарати для обробки ран та їх постійне застосування допоможуть уникнути зараження, нагноєння та інших ускладнень. Розглянемо, які важливі моменти необхідно враховувати під час лікування.

Перша допомога при травмі

Подряпини з'являються в результаті ковзного торкання шкіри шорсткої твердої поверхні під час падіння, або удару. В результаті може бути пошкоджена велика ділянка шкіри, у дітей це найчастіше здерті коліна та лікті.

Подряпини утворюються від порізів гострими предметами, після контакту з пазурами або зубами тварини, з якою грала дитина. Рана може бути поверхневою або глибокою (доходити до дерми).

Головне правило при появі саден і подряпин — якнайшвидше обробити травмовану ділянку, не допустити потрапляння до неї землі, бруду, сторонніх предметів. Це зменшить ризик проникнення інфекції у рану, попередить запалення.

Послідовність дій:

  1. Промити шкіру чистою холодною водою з милом (господарським, дитячим чи антибактеріальним) від бруду та пилу.
  2. Обробити рану антисептиком (бетадином, хлоргексидином, перекисом водню), просушити стерильною серветкою.
  3. Якщо є кровотеча, її треба зупинити - накласти тугу пов'язку, трохи вище від рани, прикласти холодний компрес, обробити перекисом водню.
  4. Нанести мазь або крем від саден і подряпин (пантестин, банеоцин, бепантен, бактробан, мазь цикатридина).
  5. Накласти марлеву пов'язку (використовувати стерильний бинт або серветку та закріпити) або наклеїти бактерицидний пластир.

Щоб подряпини або садна загоювалися швидше, необхідно щодня міняти стерильну пов'язку, обробляти місце травми, стежити за відновленням шкіри. Якщо стан не покращується, з'явилося почервоніння чи нагноєння — потрібно звернутися до лікаря.

Мазь, яка загоює подряпини, знезаражує рану, знеболює і сприяє регенерації тканин. Препарати з декспантенолом, хлоргексидином чи йодом не обпікають, не доставляють біль при обробці, як спиртові розчини. При глибоких порізах не рекомендується зловживати перекисом водню. Для швидкого відновлення тканин допоможе мазь цикатридину, що містить гіалуронову кислоту.

Що робити, якщо загоєння подряпин затягнулося чи стан погіршився?

Процес регенерації після травми проходить у кілька етапів, при неглибокому пошкодженні шкіри займає до 2 тижнів.

У деяких випадках, особливо при неправильному догляді за раною, можливі ускладнення. Ознаки зараження:

  • біль не проходить кілька днів;
  • з'явилося почервоніння шкіри та набряк навколо травми;
  • рана мокнуча, зі слідами нагноєння, неприємним запахом;
  • підвищення температури тіла (загальної чи локальної).

Перелічені симптоми свідчать про інфікування. Якщо в рану потрапили бактерії, необхідно терміново записатись до лікаря для огляду та подальшого лікування. Також слід звернутися за медичною допомогою, якщо не вдається зупинити кровотечу, у пошкоджених тканинах знаходиться стороннє тіло або бруд. Лікар проведе огляд, витягне сторонній предмет і призначить антибіотики для загоєння ран, які можна вибрати на сайті «Мед-Сервіс».

Якщо мікротравма чи шрам після операції довго не затягуються, але ознак зараження немає, повільна регенерація тканин може бути пов'язана з особливостями імунної системи. У цьому випадку також слід звернутися до лікаря та здати аналізи.

Подряпини або садна на обличчі необхідно обробляти так само як і на інших ділянках тіла. Не потрібно маскувати мікротравми косметикою, це уповільнить загоєння. Краще наклеїти пластир та уникати частого контакту рани з руками.

Порізи та садна, на перший погляд, нешкідливі, але при неправильному догляді наслідки можуть бути небезпечними навіть від дрібної травми. Щоденна обробка та використання ранозагоювальних засобів допоможуть уникнути ускладнень, прискорять процес регенерації.

Реклама


01.05.2025 462
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1166
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2879
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1012
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1071
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1076 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3179 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

932

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

803

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1105
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

176
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2372
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1166
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

469
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15088
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7399
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

833
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

396
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

308
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

391
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

678
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1127