Стратегію адаптації до кліматичних змін для Івано-Франківщини розробляють експерти проєкту APENA 3, який фінансує Європейський Союз. Готуючи документ, спеціалісти аналізують 30 кліматичних показників і прогнозують, яким може бути їхній вплив на 17 секторів економіки регіону.
Про це Суспільному після презентації в Івано-Франківську проміжних результатів проєкту повідомила ключова експертка, завідувачка лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Світлана Краковська, передає Фіртка.
З її слів, внаслідок кліматичних змін в Івано-Франківській області будуть посилюватися екстремальні погодні явища.
"Тут не настільки, як в інших регіонах, підвищується температура, бо є гори, і вони рятують. Але гори — це дощові паводки. Вони вже відбуваються і з часом будуть посилюватися.
Бо зміна клімату — це не лише глобальне потепління, а й підвищення ризиків стихійних метеорологічних явищ", — розповіла Світлана Краковська.
На думку експертки, кліматичні зміни найбільш помітно позначатимуться на показниках здоров’я населення. Вразливим буде і рослинний світ. Ознаки цього помітні вже зараз. Серед них — всихання прикарпатських лісів. А ось тварини, каже Світлана Краковська, на відміну від рослин, зможуть трохи мінімізувати негативний вплив клімату. Адже вони мігрують.
Міграція населення у воєнний час навпаки посилює вразливість окремих секторів економіки, зокрема житлово-комунального сектору і сфери управління відходами. І це, за словами експертки, зараз помітно на Івано-Франківщині.
"Щоб вплинути на ситуацію, насамперед треба заощаджувати всі ресурси, якими користуємося. Це — вода, електроенергія. Також варто змінювати свої звички у плані дієти.
Бо рослинна дієта сприяє стійкості людини й меншому впливу на кліматичну систему. Отже, маємо вирощувати більше фруктів і овочів та ними й харчуватися", — рекомендує Світлана Краковська.
Як розповіла експертка, у стратегії пропишуть конкретні рекомендації з адаптації кожного сектору економіки до кліматичних змін. Її мають розробити до червня 2024 року. Кліматичні стратегії матимуть також Миколаївська і Львівська області.
На сайті Міндовкілля повідомили, що середня температура повітря за останні 30 років на Івано-Франківщині підвищилася на 1,6° влітку, а найспекотнішими місяцями стали липень і серпень. Кількість днів з мінімальною температурою взимку скоротилася. Тож опади у вигляді снігу почали заміщувати дощі, що призводить до паводків.
Як йдеться в дописі, кліматичні зміни на Франківщині найбільше вплинуть на такі сектори економіки:
- охорона здоров’я;
- критична інфраструктура (інфраструктура енергетики, наземний та водний транспорт);
- сільське господарство (фермерство, скотарство);
- лісівництво;
- управління ризиками стихійних лих.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: