Із крамниць у Городенці люди «вимітають» не лише борошно, а й печиво та макаронні вироби. Якщо ще минулого тижня 50-кілограмовий мішок борошна вищого ратунку на одній з місцевих гуртових баз можна було придбати за 155 гривень, то вже у п’ятницю цього важливого товару взагалі не було в продажу. Продавці розповідають, що напередодні борошно таки було завезли. Але вже за новою, вищою ціною. І вони практично всю партію тут же продали по 185 гривень за мішок. Нині на вітрині — там, де зазвичай стояло борошно різного фасування, — порожньо. Малий вибір макаронних виробів, зник широкий асортимент печива, хоча тут його пропонували іноді до 20 видів!
На початку тижня не було борошна й на місцевій пекарні. Її власниця Світлана Ємельянова спочатку «списала» дефіцит на проблеми з доставкою, адже на Хмельниччині, де беруть цей товар, замело. Та опісля була прикро здивована тим, що за 50-кілограмовий мішок треба віддати вже на 17 гривень дорожче. Це потягнуло й підвищення ціни на хлібобулочні вироби, тож відпускають їх тепер уже на десять копійок дорожче: «Прикарпатський», приміром, — по 3,1 грн., за «соціальний» житній треба викласти на пекарні три гривні. Цікаво, що чимало споживачів саме тут їх і купують: буханці завжди свіжі й трохи дешевші, без торговельної надбавки. Беруть навіть некондиційні, бо пекарі реалізують їх зі знижкою.
В районному управлінні економіки такий ажіотаж вважають необррунтованим. Хоч і визнають, що подорожчання зерна загалом у країні вплинуло на ціну борошна. Та поки урядовці доскіпуються до причин підняття цін на хліб, прості люди думають, як виживати. Приміром, Ганна Соколюк нагадала собі, що в селі Поточищі можна придбати борошно місцевого помелу. і наразі, поки її ще не підтискають сільськогосподарські роботи, вирішила, що сама випікатиме хліб.
* * *
Тенденція до масового скуповування борошна спостерігалася цими днями і в інших районах області. Траплялися випадки, що покупці замалим не вкліп ока «розмітали» цілі вантажівки з борошном, беручи в одні руки його й по два-три великі мішки.
— Ажіотаж викликано штучно, — коментує ситуацію на ринку борошна заступник голови ОДА Василь БРУС. — Борошна в Україні, в тому числі й на Прикарпатті, вдосталь. І питання забезпечення ним нашого регіону — на щоденному контролі в голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка. інша річ, що зросла його вартість. Але й подорожчала сама переробка зерна через підвищення тарифів на електроенергію та природний газ, зросли витрати на транспортування товару.
Втім, загалом і стрибок цін не такий уже й великий. Ось, приміром, який, за інформацією наших служб, прейскурант на борошно діяв учора в торговельній мережі обласного центру. Скажімо, у «Вопаку» його продавали по 3,21 грн./кг, в «Метро» — по 3,65 — 3,68, у «Велесі» — по 3,44, у «Маневрі» — по 3,50 грн. У дрібніших торговельних точках реалізовували борошно й дорожче.
Наразі амплітуда коливання ціни — в межах від 3,2 до 5,03 грн./кг — залежно від виробника борошна (регіону його виготовлення), ратунку, розфасовки й т. д. Але це реалії ринкової економіки. Ми ж, зі свого боку, робимо все, щоби стабілізувати ціни на борошно. Організували, зокрема, інтервенцію з Держрезерву 10 000 тонн зерна для переробки й забезпечення борошном пекарських підприємств області. А, приміром, у суботу вже вдруге провели в Івано-Франківську сільськогосподарський ярмарок. Розпродали товар, який привезли з усіх районів на 39 вантажних автомобілях. У тому числі реалізували в різних мікрорайонах міста й більше десятка вантажівок з борошном. Його продавали і по 2,9 грн., і по три гривні за кілограм.
До речі, такі ж низькі ціни панували на цих торгах і на інші продукти.
А те, що масово скуповують як не гречку, то борошно... Самі розумієте, кому це вигідно і хто створює той ажіотаж. Але, ще раз повторюю, немає жодних економічних причин для того, аби піддаватися на різні спекуляції.
Людмила СТРАЖНИК, Василь МОРОЗ