Хто крім росіян святкує День перемоги 9 травня

 

День перемоги на пострадянському просторі відзначають 9 травня, хоча офіційно Третій рейх капітулював на день раніше

У Європі перемогу над Третім Рейхом відзначають 8 травня, в день підписання його офіційної капітуляції. Неспівпадіння ж пояснюється тим, що Йосип Сталін не захотів приймати першу капітуляцію.

Діалог про підписання капітуляції почався ще 6 травня 1945 року, коли до ставки американців у Реймсі прибув німецький генерал Альфред Йодль, представник Карла Деніца, який очолив Німеччину після смерті Адольфа Гітлера.

Він запропонував підписати капітуляцію німеччини 10 травня, маючи намір за кілька днів встигнути вивести з Чехословаччини значне угруповання своїх військ. Втім, геренал Дуайт Ейзенхауер розкрив цей план і дав Йодлю півгодини на роздуми, після чого той врешті погодився на поступки. 

7 травня о 2:40 ночі за середньоєвропейським часом Йодль, генерал Уолтер Беддел Сміт зі сторони союзників та генерал Іван Суслопаров (радянський представник при командуванні союзників) прийняли капітуляцію Німеччини, яка вступала в силу 8 травня о 23:01. Саме цю дату і відзначають у Європі як день перемоги над Третім рейхом.

Альфред Йодль підписує капітуляцію
Фото: archives.gov

Зліва направо: Іван Суслопаров, Уолтер Беддел Сміт, Дуайт Ейзенхауер та Артур Теддер після підписання першої капітуляції
Фото: history.navy.mil

Даний документ не задовільнив Сталіна і він, оголосивши Суслопарову догану, дав розпорядження маршалу Георгію Жукову прийняти загальну капітуляцію в Берліні від представників збройних сил Третього рейху.

Цього разу документ з німецької сторони підписали генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель і представники повітряних та морських збройних сил. Свої підписи на документі лишили також представники США, Франції та Великобританії.

Жуков зачитує акт капітуляції у Карлсхорсті
Фото: wikipedia.org

Втім, 9 травня можна вважати датою підписання другою капітуляції лише з московської точки зору. Документ було підписано о 00:43 "за Москвою", однак за центральноєвропейським часом 9 травня тоді ще не настало.

У СРСР перший документ назвали "Попереднім протоколом про капітуляцію Німеччини", а самим актом про капітуляцію визнали документ, підписаний у Карлсхорсті під Берліном. Відповідно, День перемоги в СРСР стали відзначати 9 травня, на день пізніше, ніж у інших країнах антигітлерівської коаліції.

Кейтель підписує другу капітуляцію
Фото: archives.gov

На сьогодні 9 травня є святковим неробочим днем майже на всій території колишнього СРСР, в тому числі і в Україні. В цей день перемогу над Третім рейхом офіційно святкують також у Польщі та Ізраїлі. У Боснії і Герцеговині, Чорногорії та Сербії 9 травня має назву День перемоги над фашизмом.

Найбільш помпезно 9 травня святкують у Росії. У 1995 році вперше після розпаду СРСР у Москві пройшов парад, який після цього почали проводити щороку. З 2008 року в параді бере участь військова техніка, в тому числі й авіація. Подібні заходи відбуваються у багатьох містах країни. Окрім того, в цей день традиційними є зустрічі з ветеранами, покладання квітів до пам'ятників та салют.

Військовий парад у Москві
Фото: 15min.lt

У Європі одне з найбільших святкувань Дня перемоги саме 9 травня відбувається Лондоні. В цей день згадують участь Великобританії в діяльності Акртичних конвоїв під час Другої світової війни, які проходили з Великобританії та США у Мурманськ та Архангельськ.

Святкування відбувається на борту крейсера "Белфаст", який знаходиться на південному березі Темзи і сьогодні є музеєм. В урочистостях беруть участь британські та російські ветерани, члени британської королівської родини, дипломати. З 2012 року обов'язковою частиною святкової програми стало виконання увертюри "1812 рік" Петра Чайковського, яка супроводжується гарматними залпами з крейсера.

Фото: rusemb.org.uk

Більшість євпропейських країн, які відзначають День перемоги або День визволення, роблять це 8 травня. До таких відносяться Франція, Німеччина, Великобританія, Словаччина, Чехія, Норвегія тощо. Данія та Нідерланди відзначають День визволення 5 травня, а у Італії - 25 квітня.

Зазвичай у європейських країнах цей день святкують за схожим сценарієм. Перші особи держави вшановують пам'ять загиблих, мешканці покладають квіти біля монументів, проходять тематичні виставки, заходи для ветеранів, молебні.

Ветерани Другою світової війни у Франції 
Фото: golos-ameriki.ru

У США дане свято називається Днем перемоги у Європі (Victory in Europe Day) і зазвичай широко не святкується. Натомість, 2 вересня американці з розмахом відзначають свято перемоги у Другій світовій війні, а 15 серпня - День перемоги над Японією.

Окрім того, з 2005 року ООН визначила 8 та 9 травня як Дні пам'яті та примирення. У відповідній резолюції, приуроченій до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, Геренальна Асамблея ООН запропонувала державам-членам, організаціям, окрім своїх Днів Перемоги чи Визволення, щороку відзначати один або два дні як данину пам'яті всіх жертв Другої світової війни.


09.05.2014 746 7
Коментарі (7)

Мешканець 2014.05.09, 07:50
Як не крети, а підписувалось все коли у нас було вже 9 травня! Хай собі відзначають хоч 1 грудня, ми маємо своє...
Слава Советской Армии 2014.05.09, 10:16
Это вы уроды не празнуете мрази коричневые!! 9 мая всегда будет праздником в наших сердцах слава Великим Советским Воинам! Мы склоняем свои головы перед ними! А вонючие бандеровцы пусть сидят и молчат в тряпочку!
doc 2014.05.09, 11:13
Это вы уроды не празнуете мрази коричневые!! 9 мая всегда будет праздником в наших сердцах слава Великим Советским Воинам! Мы склоняем свои головы перед ними! А вонючие бандеровцы пусть сидят и молчат в тряпочку! + 100%
Перемога 2014.05.09, 12:25
Що ж у вас так багато смороду? Люди! Добра та злогоди вам.Хай буде мир.Багато загинуло,то майте повагу до них.ДО злогоди та примирення закликаю вас.
53 2014.05.09, 16:05
Слава героям,що загинули за перемогу!Бажаю нам перемогти російських фашистів.Про їж кровожерлість свідчить комент dok.Таких треба відстрілювати,щоб був мир на землі
А 2014.05.09, 18:59
Бачите,як потомки загарбників зі сходу ставляться до тих,у кого вони забрали волю,життя наших батьків та дідів,принесли НКВДський террор та закріпачення. Тому будьмо пильними,виваженими та сильними. Нехай Бог нам допомагає.
Ваня 2014.05.10, 02:39
І знову.... сама стаття (ця) направлена на провокацію розколу нації. Яка різниця, чи це 9 чи 8? Цей день як не крути Великий пам’ятний день. Пора вже змиритись з тим, що у когось дід воював у складі Радянської армії, у когось - проти Німецької армії, а у когось - проти обох, і давайте накінець будемо поважати наших предків! Люди віддали життя... Пора зробити висновки і не продовжувати ті безглузді протистояння. Вічна пам’ять і слава героям, що поклали життя за визволення Батьківщини!
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

286
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1696
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3150
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1160
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1200 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

237

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1111

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

930

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

411
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

321
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1310
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7476
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

629 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470