Хто крім росіян святкує День перемоги 9 травня

 

День перемоги на пострадянському просторі відзначають 9 травня, хоча офіційно Третій рейх капітулював на день раніше

У Європі перемогу над Третім Рейхом відзначають 8 травня, в день підписання його офіційної капітуляції. Неспівпадіння ж пояснюється тим, що Йосип Сталін не захотів приймати першу капітуляцію.

Діалог про підписання капітуляції почався ще 6 травня 1945 року, коли до ставки американців у Реймсі прибув німецький генерал Альфред Йодль, представник Карла Деніца, який очолив Німеччину після смерті Адольфа Гітлера.

Він запропонував підписати капітуляцію німеччини 10 травня, маючи намір за кілька днів встигнути вивести з Чехословаччини значне угруповання своїх військ. Втім, геренал Дуайт Ейзенхауер розкрив цей план і дав Йодлю півгодини на роздуми, після чого той врешті погодився на поступки. 

7 травня о 2:40 ночі за середньоєвропейським часом Йодль, генерал Уолтер Беддел Сміт зі сторони союзників та генерал Іван Суслопаров (радянський представник при командуванні союзників) прийняли капітуляцію Німеччини, яка вступала в силу 8 травня о 23:01. Саме цю дату і відзначають у Європі як день перемоги над Третім рейхом.

Альфред Йодль підписує капітуляцію
Фото: archives.gov

Зліва направо: Іван Суслопаров, Уолтер Беддел Сміт, Дуайт Ейзенхауер та Артур Теддер після підписання першої капітуляції
Фото: history.navy.mil

Даний документ не задовільнив Сталіна і він, оголосивши Суслопарову догану, дав розпорядження маршалу Георгію Жукову прийняти загальну капітуляцію в Берліні від представників збройних сил Третього рейху.

Цього разу документ з німецької сторони підписали генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель і представники повітряних та морських збройних сил. Свої підписи на документі лишили також представники США, Франції та Великобританії.

Жуков зачитує акт капітуляції у Карлсхорсті
Фото: wikipedia.org

Втім, 9 травня можна вважати датою підписання другою капітуляції лише з московської точки зору. Документ було підписано о 00:43 "за Москвою", однак за центральноєвропейським часом 9 травня тоді ще не настало.

У СРСР перший документ назвали "Попереднім протоколом про капітуляцію Німеччини", а самим актом про капітуляцію визнали документ, підписаний у Карлсхорсті під Берліном. Відповідно, День перемоги в СРСР стали відзначати 9 травня, на день пізніше, ніж у інших країнах антигітлерівської коаліції.

Кейтель підписує другу капітуляцію
Фото: archives.gov

На сьогодні 9 травня є святковим неробочим днем майже на всій території колишнього СРСР, в тому числі і в Україні. В цей день перемогу над Третім рейхом офіційно святкують також у Польщі та Ізраїлі. У Боснії і Герцеговині, Чорногорії та Сербії 9 травня має назву День перемоги над фашизмом.

Найбільш помпезно 9 травня святкують у Росії. У 1995 році вперше після розпаду СРСР у Москві пройшов парад, який після цього почали проводити щороку. З 2008 року в параді бере участь військова техніка, в тому числі й авіація. Подібні заходи відбуваються у багатьох містах країни. Окрім того, в цей день традиційними є зустрічі з ветеранами, покладання квітів до пам'ятників та салют.

Військовий парад у Москві
Фото: 15min.lt

У Європі одне з найбільших святкувань Дня перемоги саме 9 травня відбувається Лондоні. В цей день згадують участь Великобританії в діяльності Акртичних конвоїв під час Другої світової війни, які проходили з Великобританії та США у Мурманськ та Архангельськ.

Святкування відбувається на борту крейсера "Белфаст", який знаходиться на південному березі Темзи і сьогодні є музеєм. В урочистостях беруть участь британські та російські ветерани, члени британської королівської родини, дипломати. З 2012 року обов'язковою частиною святкової програми стало виконання увертюри "1812 рік" Петра Чайковського, яка супроводжується гарматними залпами з крейсера.

Фото: rusemb.org.uk

Більшість євпропейських країн, які відзначають День перемоги або День визволення, роблять це 8 травня. До таких відносяться Франція, Німеччина, Великобританія, Словаччина, Чехія, Норвегія тощо. Данія та Нідерланди відзначають День визволення 5 травня, а у Італії - 25 квітня.

Зазвичай у європейських країнах цей день святкують за схожим сценарієм. Перші особи держави вшановують пам'ять загиблих, мешканці покладають квіти біля монументів, проходять тематичні виставки, заходи для ветеранів, молебні.

Ветерани Другою світової війни у Франції 
Фото: golos-ameriki.ru

У США дане свято називається Днем перемоги у Європі (Victory in Europe Day) і зазвичай широко не святкується. Натомість, 2 вересня американці з розмахом відзначають свято перемоги у Другій світовій війні, а 15 серпня - День перемоги над Японією.

Окрім того, з 2005 року ООН визначила 8 та 9 травня як Дні пам'яті та примирення. У відповідній резолюції, приуроченій до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, Геренальна Асамблея ООН запропонувала державам-членам, організаціям, окрім своїх Днів Перемоги чи Визволення, щороку відзначати один або два дні як данину пам'яті всіх жертв Другої світової війни.


09.05.2014 729 7
Коментарі (7)

Мешканець 2014.05.09, 07:50
Як не крети, а підписувалось все коли у нас було вже 9 травня! Хай собі відзначають хоч 1 грудня, ми маємо своє...
Слава Советской Армии 2014.05.09, 10:16
Это вы уроды не празнуете мрази коричневые!! 9 мая всегда будет праздником в наших сердцах слава Великим Советским Воинам! Мы склоняем свои головы перед ними! А вонючие бандеровцы пусть сидят и молчат в тряпочку!
doc 2014.05.09, 11:13
Это вы уроды не празнуете мрази коричневые!! 9 мая всегда будет праздником в наших сердцах слава Великим Советским Воинам! Мы склоняем свои головы перед ними! А вонючие бандеровцы пусть сидят и молчат в тряпочку! + 100%
Перемога 2014.05.09, 12:25
Що ж у вас так багато смороду? Люди! Добра та злогоди вам.Хай буде мир.Багато загинуло,то майте повагу до них.ДО злогоди та примирення закликаю вас.
53 2014.05.09, 16:05
Слава героям,що загинули за перемогу!Бажаю нам перемогти російських фашистів.Про їж кровожерлість свідчить комент dok.Таких треба відстрілювати,щоб був мир на землі
А 2014.05.09, 18:59
Бачите,як потомки загарбників зі сходу ставляться до тих,у кого вони забрали волю,життя наших батьків та дідів,принесли НКВДський террор та закріпачення. Тому будьмо пильними,виваженими та сильними. Нехай Бог нам допомагає.
Ваня 2014.05.10, 02:39
І знову.... сама стаття (ця) направлена на провокацію розколу нації. Яка різниця, чи це 9 чи 8? Цей день як не крути Великий пам’ятний день. Пора вже змиритись з тим, що у когось дід воював у складі Радянської армії, у когось - проти Німецької армії, а у когось - проти обох, і давайте накінець будемо поважати наших предків! Люди віддали життя... Пора зробити висновки і не продовжувати ті безглузді протистояння. Вічна пам’ять і слава героям, що поклали життя за визволення Батьківщини!
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

317
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13708 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1558
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

858
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6120
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1714

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

631

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1268

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1160
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

515
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1569
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

594
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

873
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5918
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13570
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

236
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

539
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

478
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

783 2