
День перемоги на пострадянському просторі відзначають 9 травня, хоча офіційно Третій рейх капітулював на день раніше
У Європі перемогу над Третім Рейхом відзначають 8 травня, в день підписання його офіційної капітуляції. Неспівпадіння ж пояснюється тим, що Йосип Сталін не захотів приймати першу капітуляцію.
Діалог про підписання капітуляції почався ще 6 травня 1945 року, коли до ставки американців у Реймсі прибув німецький генерал Альфред Йодль, представник Карла Деніца, який очолив Німеччину після смерті Адольфа Гітлера.
Він запропонував підписати капітуляцію німеччини 10 травня, маючи намір за кілька днів встигнути вивести з Чехословаччини значне угруповання своїх військ. Втім, геренал Дуайт Ейзенхауер розкрив цей план і дав Йодлю півгодини на роздуми, після чого той врешті погодився на поступки.
7 травня о 2:40 ночі за середньоєвропейським часом Йодль, генерал Уолтер Беддел Сміт зі сторони союзників та генерал Іван Суслопаров (радянський представник при командуванні союзників) прийняли капітуляцію Німеччини, яка вступала в силу 8 травня о 23:01. Саме цю дату і відзначають у Європі як день перемоги над Третім рейхом.
Альфред Йодль підписує капітуляцію
Фото: archives.gov
Зліва направо: Іван Суслопаров, Уолтер Беддел Сміт, Дуайт Ейзенхауер та Артур Теддер після підписання першої капітуляції
Фото: history.navy.mil
Даний документ не задовільнив Сталіна і він, оголосивши Суслопарову догану, дав розпорядження маршалу Георгію Жукову прийняти загальну капітуляцію в Берліні від представників збройних сил Третього рейху.
Цього разу документ з німецької сторони підписали генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель і представники повітряних та морських збройних сил. Свої підписи на документі лишили також представники США, Франції та Великобританії.
Жуков зачитує акт капітуляції у Карлсхорсті
Фото: wikipedia.org
Втім, 9 травня можна вважати датою підписання другою капітуляції лише з московської точки зору. Документ було підписано о 00:43 "за Москвою", однак за центральноєвропейським часом 9 травня тоді ще не настало.
У СРСР перший документ назвали "Попереднім протоколом про капітуляцію Німеччини", а самим актом про капітуляцію визнали документ, підписаний у Карлсхорсті під Берліном. Відповідно, День перемоги в СРСР стали відзначати 9 травня, на день пізніше, ніж у інших країнах антигітлерівської коаліції.
Кейтель підписує другу капітуляцію
Фото: archives.gov
На сьогодні 9 травня є святковим неробочим днем майже на всій території колишнього СРСР, в тому числі і в Україні. В цей день перемогу над Третім рейхом офіційно святкують також у Польщі та Ізраїлі. У Боснії і Герцеговині, Чорногорії та Сербії 9 травня має назву День перемоги над фашизмом.
Найбільш помпезно 9 травня святкують у Росії. У 1995 році вперше після розпаду СРСР у Москві пройшов парад, який після цього почали проводити щороку. З 2008 року в параді бере участь військова техніка, в тому числі й авіація. Подібні заходи відбуваються у багатьох містах країни. Окрім того, в цей день традиційними є зустрічі з ветеранами, покладання квітів до пам'ятників та салют.
Військовий парад у Москві
Фото: 15min.lt
У Європі одне з найбільших святкувань Дня перемоги саме 9 травня відбувається Лондоні. В цей день згадують участь Великобританії в діяльності Акртичних конвоїв під час Другої світової війни, які проходили з Великобританії та США у Мурманськ та Архангельськ.
Святкування відбувається на борту крейсера "Белфаст", який знаходиться на південному березі Темзи і сьогодні є музеєм. В урочистостях беруть участь британські та російські ветерани, члени британської королівської родини, дипломати. З 2012 року обов'язковою частиною святкової програми стало виконання увертюри "1812 рік" Петра Чайковського, яка супроводжується гарматними залпами з крейсера.
Фото: rusemb.org.uk
Більшість євпропейських країн, які відзначають День перемоги або День визволення, роблять це 8 травня. До таких відносяться Франція, Німеччина, Великобританія, Словаччина, Чехія, Норвегія тощо. Данія та Нідерланди відзначають День визволення 5 травня, а у Італії - 25 квітня.
Зазвичай у європейських країнах цей день святкують за схожим сценарієм. Перші особи держави вшановують пам'ять загиблих, мешканці покладають квіти біля монументів, проходять тематичні виставки, заходи для ветеранів, молебні.
Ветерани Другою світової війни у Франції
Фото: golos-ameriki.ru
У США дане свято називається Днем перемоги у Європі (Victory in Europe Day) і зазвичай широко не святкується. Натомість, 2 вересня американці з розмахом відзначають свято перемоги у Другій світовій війні, а 15 серпня - День перемоги над Японією.
Окрім того, з 2005 року ООН визначила 8 та 9 травня як Дні пам'яті та примирення. У відповідній резолюції, приуроченій до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, Геренальна Асамблея ООН запропонувала державам-членам, організаціям, окрім своїх Днів Перемоги чи Визволення, щороку відзначати один або два дні як данину пам'яті всіх жертв Другої світової війни.