Гуру інтернет-технологій

Гуру інтернет-технологійCьогодні «Галичина» запросила на розмову Павла Федорука, наймолодшого в Україні члена-кореспондента Академії технологічних наук, доктора технічних наук, завідувача кафедри інформаційних технологій та директора Центру інформаційних технологій Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Поле його досліджень пов’язане з кібернетикою, семіотикою і філософією — це телекомунікаційні технології та розробка систем дистанційного навчання. Адаптивна система дистанційного навчання і контролю знань на базі інтелектуальних інтернет-технологій, яку він розробив, викликає непідробний інтерес у наукових колах, а його оригінальні ідеї та розробки привертають увагу наукової громадськості в країнах Європи та Америки. Більше того, багато хто з колег вважає, що наша країна досягла авторитетного статусу в цьому напрямі не останньою чергою завдяки науковим досягненням П. Федорука.  

 

- Ви є автором понад 90 наукових публікацій, в т. ч. статей у фахових вітчизняних та закордонних  виданнях, монографії, підручників, авторських свідоцтв. Успішно виступаєте і головуєте на багатьох міжнародних наукових конференціях. Третій рік поспіль очолюєте секцію дистанційної освіти Міжнародної асоціації наукових досліджень у цілому світі, яка співпрацює з вченими із 40 країн і проводить наукові конференції з 30 наукових напрямів у різних регіонах планети. Керуєте підрозділом програмного та Міжнародного комітету рефері з оцінки розробок та робіт молодих вчених світу у цій галузі. Аж дивно, як ви до цього часу «не повелися» на заманливі пропозиції «буржуїнів». Як гадаєте, звідки причини такого успіху?  

 

— Добра школа. Мені поталанило на чудових вчителів, яких я завжди з вдячністю згадую. Спершу як учневі Івано-Франківської школи №18 — на вчительку англійської мови Дарію Барту. Низький уклін їй! Бо сьогодні без доброго знання англійської досягти чогось нереально: з одного боку, потрібно знати, що діється в науковому світі, щоб «не відкривати» вже відомі речі, з другого — власні наукові пошукування мають певну вагу тільки тоді, коли надруковані у міжнародних фахових виданнях.

Згодом як студентові фізмату і молодому викладачеві та науковцеві Прикарпатського університету  мені поталанило на світила вітчизняної науки: професорів і академіків Остафійчука, Мінцера, Черпінського, Теслера, Морозова, Скуріхіна. І тут не лише їхні наукові досягнення слугували певним орієнтиром. Адже щоб «виростити» науковця певного рівня, потрібно ще й вміти розкрити притаманні тільки йому позитивні риси у професійній сфері діяльності, скерувати енергію в правильне річище пошуків — це не так легко, як може виглядати на перший погляд. і тут мені знову сильно пощастило: я знайшов у них добрих вчителів, а згодом старших друзів-однодумців. За це їм велике спасибі! І останнє — це тільки вже від мене залежить — цілеспрямована щоденна праця. 

 

- Як би ви пояснили в дохідливій формі для гуманітаріїв пропоновану методику дистанційного навчання?


— Спробую. Одного дня під час заходу сонця Чжуан-цзи задрімав, і йому наснилося, що він перетворився на метелика. Так, певна річ, він — справді метелик! Та раптом йому спало на думку, що насправді цей метелик — це Чжуан-цзи, якому сниться, що він метелик. Чи, може, це метелику сниться, що це він Чжуан-цзи? Так-от, ця притча відомого китайського філософа не тільки про суб’єктивний характер істини та релятивність і умовність будь-якого поняття. Вона чи не найкраще характеризує саме швидкість і хід адаптивної форми дистанційного навчання.

Чи в селі, чи в місті ви можете «засинати» за комп’ютером, як Чжуан-цзи. А вже наша адаптивна система, як метелик, прилаштовується до рівня індивідуальних знань і можливостей користувача та в реальному часі, в режимі он-лайн, вибудовує для нього відповідну оптимальну модель навчання.

 

- І таке навчання приносить гроші? 

 

— Ясна річ, наприклад, у США річний грошовий обіг у галузі дистанційного навчання становить майже десять млрд. доларів. А щодо нашої розробки, то її успішно використовують вищі навчальні заклади як на пострадянському так і європейському просторі. Що вона принесе? Якісно вищий рівень наукової бази України у форматі сучасних комп’ютерних технологій і відповідне місце у міжнародних наукових колах.

 

- Яку останню велику міжнародну конференцію ви відвідали? 

 

— Наприкінці літа прилетів з Америки, де відбувалася велика конференція, в якій доволі успішно, вважаю, представив українську кібернетичну школу й Прикарпатський університет зокрема.  З України, до речі, я був єдиним представником. А товариство було вельми серйозне — 240 докторів наук із 42 країн світу. Жорстке рецензування кожної наукової доповіді проводять троє рецензентів на рівні доктора наук. Такі конференції відбуваються раз на рік у різних місцях земної кулі. Промоутером їх завжди виступає ІАСТЕD — асоціація фахівців з різних галузей кібернетики та новітніх технологій, яка об’єднує близько 50 наукових напрямів, у тому числі й освітянських.

Особисто я беру участь в двох конференціях, де виступаю членом програмного комітету і керівником секції мультимедійних адаптивних систем та комп’ютерних технологій в освіті. Нагадаю, що освіта за допомогою веб-технологій обіймає дуже багато напрямів — цього року працювало чотири секції. Як рецензент інших доповідачів і як головуючий виступаю на конференціях уже три роки.

 

- Хабарі, протекції і таке інше — як там у них за кордоном з цим? На належному рівні чи все запущено?


— Розчарую вас. Все на високому рівні захисту, який не допускає будь-які підтасовування чи «допомогу». Кожна робота і моя як головуючого секції в тому числі приходить до рецензентів без будь-яких посилань і реквізитів доповіді стосовно персони автора. Таким чином ніхто з рецензентів не знає, чию саме доповідь він опрацьовує. Окрім цього, рецензент мусить дотримуватися п’яти критеріїв, за якими відбувається розгляд доповіді, за кожний критерій виставляють бали, і на закінчення пишемо обррунтування, чому саме так оцінено роботу, а не інакше.


- Чому ж тоді кажуть, що наука України перебуває на низькому рівні?

 

— Загальні тенденції розвитку української науки прямо пов’язані з матеріальною та моральною мотивацією талановитих молодих науковців. Як негативний приклад: багато хто з тих, з якими я стартував у науковій сфері, сьогодні за кордоном. На жаль, у нашій державі ще не вибудувано систему мотивацій та заохочень, яка б стимулювала і притягувала в науку талановиту молодь. Звідси брак науковців молодого та середнього віку, адже важко найти переконливі аргументи для молодої людини, коли в неї немає матеріальних можливостей гідно утримувати свою сім’ю.

Очевидно тому сьогодні багато талановитої молоді вчиться за кордоном, наприклад, у Польщі. Там створено відповідні умови, навчання дешевше, студенти вивчають три іноземні мови, диплом європейського зразка. І, що головне, — чудово працює ринок спеціалістів, який відповідає потребам і запитам держави. Окрім державних програм і замовлень, за кордоном є величезна кількість різноманітних фундацій, які орієнтують молодих спеціалістів і науковців на конкретні цільові програми та проекти. Звичайно, за належного технічного й матеріального забезпечення як програм, так і їх виконавців. Поки що ми таким станом речей не можемо похвалитися. Хоч зауважу й таке: при солідних  можливостях Німеччини її молодь вчитися не дуже хоче, а наші студенти все ж вирізняються наполегливістю.


27.11.2010 Роман ІВАСІВ 2832 23
Коментарі (23)

Допитливий 2010.11.28, 14:07
На жаль лапшузвух лукавить. Тільки по даній організації навскидку посилання на міжнародний програмний комітет http://www.iasted.org/conferences/ipc-688.html http://www.iasted.org/conferences/ipc-644.html Цей чувак там єдиний, який представляє Україну і взагалі країни пострадянські. Так що дісно місцевих рогулів жаба душит.
СКЕПТ 2010.11.28, 09:07
є Люди і в Україні!
Лапшузвух 2010.11.28, 09:36
Відов такий самий академік як Янукович професор. Тіко шо переклав з англійської пару робіт ото й усе. Тому і хвалив учительку. )Ганьба!
СКЕПТ 2010.11.28, 09:48
Я би сам так подумав, але якшо чєловєка беруть в Америку керувати конференційов вчених з 40 країн світу, то тіко перекласти шось з англійскої було би замало...
Ректор 2010.11.28, 10:10
Він бува на моє місце не зазіхає?
лапшузвух 2010.11.28, 11:13
Спеціально для скепта зайшов на сайт конференції. http://www.actapress.com/Content_of_Proceeding.aspx?proceedingID=650 Нічим він там не керував. Ось доповідь: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/MMS/2010_1/01_2010_Fedoruk.pdf Наведу лише закінчення: Слід зазначити, що в даному дослідженні нами розглядались тільки загальні характеристики побудови траєкторії навчання. Насправді, треба враховувати багато інших чинників, які відіграють важливу роль у процесі навчання. Зокрема, це особливості нервової системи студента, його вміння раціонально організовувати роботу, кількість звернень до попереднього і довідкового матеріалу,випадковість відповіді і відповідність потенціалу, частка неправильних відповідей і т.д. Дані особливості будуть предметом подальших наших досліджень. Інакше кажучи, "академік" придумав спосіб автоматизовано вбивати в голови тупих спудеїв непотріб і автоматизовано штампувати дослідження на цю тему, відвідуючи конференції на Гаваях і Мауї XD
Ректор 2010.11.28, 11:49
Я стурбований (не в смислі озабочений)!
Вася К. 2010.11.28, 12:50
Вухастому лапшисту. Чо, жаба душит? Можна де завгодно знайти щось банальне ы обкакати, але факт, що дебіла можуть по кумівству "пристроїть" в Україні, а за західним бугром то не канає. Якшо кличуть хлопа туда, значить він шось та й вартує, а обстрирати ми вміємо, хвакт! Інакша ми би не були українці!
ghjk 2010.11.28, 14:10
Відразу видно, що то в Україні відбувається. Інші нації свого і за десяту частину того до неба би підносили. А внас зразу тіко посмердіти і до себе вниз в гімно потягти. Академіку респект! Більше таких і жити стане легше
пудрузмозк 2010.11.28, 15:23
звичайно, я можу і помилятися, але випадково надибав на "винахіди" "академіка" (свідоцтва №№32590-32605) О.О ХD http://www.pu.if.ua/inst/ndc/intelect/author.html та він просто автоматизована система по штампуванню непотребу!
кося 2010.11.28, 15:27
прикольний мужичок. дивно що в нашому селі такі собі самі виростають
Dfcz R 2010.11.28, 15:36
пудрумурзику. Компутєр в руках Пудрумурзика - груда металу. А компутєрна програма - взагалі непортріб незрозумілий.
академік 2010.11.28, 15:38
то можливо пудрузмозк проидумав щрсь потрібніше!!? хай поділиться з іншими... дуже легко облити брудом когось не розуміюючи нічого в цьому. А якщо турбує англійська, раджу знайти і собі хорошого вчителя!
полудазоче 2010.11.28, 17:26
Насправді все дуже просто. За участь у конференціях ІАSТЕD і дорогу туди і назад автори платять із власної кишені. Така собі дводенна відпустка за пару тисяч зелених. Мабудь на це і йдуть гроші ПУ (110тис.грн того року для медитацій гуру)
Геній 2010.11.28, 17:40
Паша, ти класний хлопець!!! Забий на всіх і роби свою справу. Це твоя справа!!!
antiplagiarism 2010.11.28, 18:04
))) виявляється IASTED входить у чорний список сайту боротьби з плаґіатом http://anti-plagiarism-org.blogspot.com/2009/01/black-list-of-conferences-and-journals.html Цитую: Роботи конференцій IASTED -це смішні карикатури.Сайт антиплаґіат послав до них 3 роботи, зґенеровані з випадкових випадковим чином і всі вони були прийняті IASTED )))
Ректор 2010.11.29, 09:59
Я дуже хвилююся.
пыпец 2010.11.29, 10:06
Ректору: ну то шо,не знаш шо робити. дістань з шафи коніни і накоти. схвильований ти наш.
Ректор 2010.11.29, 10:21
Та ж не можу Марійка не вилазить з кабінету, а на неї закарпатського тризіркового мого любимого шкода, бо ж пиє як та коняка
Геній 2010.11.28, 18:14
Чим ви хлопці переймаєтеся? Геній він і в Африці Геній!! А ви як були ніхто і звати вас ніяк - так ними і залишитеся!!
real 2010.11.28, 23:51
Виходячи з того як ригає ядом місцева посередність це дійсно яскравий представник кібернетичної науки.
Андрій 2010.11.28, 23:55
І що характерно, цілий день імітувати пошуки в інтернет каки всякої не впадло якомусь лушпарику. Подібно, що то автор статті для підвищення цікавості до публікації мудрує.
Ректор 2010.11.29, 19:28
Павле, зайди завтра до мене, треба поставити всі крапки над "і"
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717