Гуру інтернет-технологій

Гуру інтернет-технологійCьогодні «Галичина» запросила на розмову Павла Федорука, наймолодшого в Україні члена-кореспондента Академії технологічних наук, доктора технічних наук, завідувача кафедри інформаційних технологій та директора Центру інформаційних технологій Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Поле його досліджень пов’язане з кібернетикою, семіотикою і філософією — це телекомунікаційні технології та розробка систем дистанційного навчання. Адаптивна система дистанційного навчання і контролю знань на базі інтелектуальних інтернет-технологій, яку він розробив, викликає непідробний інтерес у наукових колах, а його оригінальні ідеї та розробки привертають увагу наукової громадськості в країнах Європи та Америки. Більше того, багато хто з колег вважає, що наша країна досягла авторитетного статусу в цьому напрямі не останньою чергою завдяки науковим досягненням П. Федорука.  

 

- Ви є автором понад 90 наукових публікацій, в т. ч. статей у фахових вітчизняних та закордонних  виданнях, монографії, підручників, авторських свідоцтв. Успішно виступаєте і головуєте на багатьох міжнародних наукових конференціях. Третій рік поспіль очолюєте секцію дистанційної освіти Міжнародної асоціації наукових досліджень у цілому світі, яка співпрацює з вченими із 40 країн і проводить наукові конференції з 30 наукових напрямів у різних регіонах планети. Керуєте підрозділом програмного та Міжнародного комітету рефері з оцінки розробок та робіт молодих вчених світу у цій галузі. Аж дивно, як ви до цього часу «не повелися» на заманливі пропозиції «буржуїнів». Як гадаєте, звідки причини такого успіху?  

 

— Добра школа. Мені поталанило на чудових вчителів, яких я завжди з вдячністю згадую. Спершу як учневі Івано-Франківської школи №18 — на вчительку англійської мови Дарію Барту. Низький уклін їй! Бо сьогодні без доброго знання англійської досягти чогось нереально: з одного боку, потрібно знати, що діється в науковому світі, щоб «не відкривати» вже відомі речі, з другого — власні наукові пошукування мають певну вагу тільки тоді, коли надруковані у міжнародних фахових виданнях.

Згодом як студентові фізмату і молодому викладачеві та науковцеві Прикарпатського університету  мені поталанило на світила вітчизняної науки: професорів і академіків Остафійчука, Мінцера, Черпінського, Теслера, Морозова, Скуріхіна. І тут не лише їхні наукові досягнення слугували певним орієнтиром. Адже щоб «виростити» науковця певного рівня, потрібно ще й вміти розкрити притаманні тільки йому позитивні риси у професійній сфері діяльності, скерувати енергію в правильне річище пошуків — це не так легко, як може виглядати на перший погляд. і тут мені знову сильно пощастило: я знайшов у них добрих вчителів, а згодом старших друзів-однодумців. За це їм велике спасибі! І останнє — це тільки вже від мене залежить — цілеспрямована щоденна праця. 

 

- Як би ви пояснили в дохідливій формі для гуманітаріїв пропоновану методику дистанційного навчання?


— Спробую. Одного дня під час заходу сонця Чжуан-цзи задрімав, і йому наснилося, що він перетворився на метелика. Так, певна річ, він — справді метелик! Та раптом йому спало на думку, що насправді цей метелик — це Чжуан-цзи, якому сниться, що він метелик. Чи, може, це метелику сниться, що це він Чжуан-цзи? Так-от, ця притча відомого китайського філософа не тільки про суб’єктивний характер істини та релятивність і умовність будь-якого поняття. Вона чи не найкраще характеризує саме швидкість і хід адаптивної форми дистанційного навчання.

Чи в селі, чи в місті ви можете «засинати» за комп’ютером, як Чжуан-цзи. А вже наша адаптивна система, як метелик, прилаштовується до рівня індивідуальних знань і можливостей користувача та в реальному часі, в режимі он-лайн, вибудовує для нього відповідну оптимальну модель навчання.

 

- І таке навчання приносить гроші? 

 

— Ясна річ, наприклад, у США річний грошовий обіг у галузі дистанційного навчання становить майже десять млрд. доларів. А щодо нашої розробки, то її успішно використовують вищі навчальні заклади як на пострадянському так і європейському просторі. Що вона принесе? Якісно вищий рівень наукової бази України у форматі сучасних комп’ютерних технологій і відповідне місце у міжнародних наукових колах.

 

- Яку останню велику міжнародну конференцію ви відвідали? 

 

— Наприкінці літа прилетів з Америки, де відбувалася велика конференція, в якій доволі успішно, вважаю, представив українську кібернетичну школу й Прикарпатський університет зокрема.  З України, до речі, я був єдиним представником. А товариство було вельми серйозне — 240 докторів наук із 42 країн світу. Жорстке рецензування кожної наукової доповіді проводять троє рецензентів на рівні доктора наук. Такі конференції відбуваються раз на рік у різних місцях земної кулі. Промоутером їх завжди виступає ІАСТЕD — асоціація фахівців з різних галузей кібернетики та новітніх технологій, яка об’єднує близько 50 наукових напрямів, у тому числі й освітянських.

Особисто я беру участь в двох конференціях, де виступаю членом програмного комітету і керівником секції мультимедійних адаптивних систем та комп’ютерних технологій в освіті. Нагадаю, що освіта за допомогою веб-технологій обіймає дуже багато напрямів — цього року працювало чотири секції. Як рецензент інших доповідачів і як головуючий виступаю на конференціях уже три роки.

 

- Хабарі, протекції і таке інше — як там у них за кордоном з цим? На належному рівні чи все запущено?


— Розчарую вас. Все на високому рівні захисту, який не допускає будь-які підтасовування чи «допомогу». Кожна робота і моя як головуючого секції в тому числі приходить до рецензентів без будь-яких посилань і реквізитів доповіді стосовно персони автора. Таким чином ніхто з рецензентів не знає, чию саме доповідь він опрацьовує. Окрім цього, рецензент мусить дотримуватися п’яти критеріїв, за якими відбувається розгляд доповіді, за кожний критерій виставляють бали, і на закінчення пишемо обррунтування, чому саме так оцінено роботу, а не інакше.


- Чому ж тоді кажуть, що наука України перебуває на низькому рівні?

 

— Загальні тенденції розвитку української науки прямо пов’язані з матеріальною та моральною мотивацією талановитих молодих науковців. Як негативний приклад: багато хто з тих, з якими я стартував у науковій сфері, сьогодні за кордоном. На жаль, у нашій державі ще не вибудувано систему мотивацій та заохочень, яка б стимулювала і притягувала в науку талановиту молодь. Звідси брак науковців молодого та середнього віку, адже важко найти переконливі аргументи для молодої людини, коли в неї немає матеріальних можливостей гідно утримувати свою сім’ю.

Очевидно тому сьогодні багато талановитої молоді вчиться за кордоном, наприклад, у Польщі. Там створено відповідні умови, навчання дешевше, студенти вивчають три іноземні мови, диплом європейського зразка. І, що головне, — чудово працює ринок спеціалістів, який відповідає потребам і запитам держави. Окрім державних програм і замовлень, за кордоном є величезна кількість різноманітних фундацій, які орієнтують молодих спеціалістів і науковців на конкретні цільові програми та проекти. Звичайно, за належного технічного й матеріального забезпечення як програм, так і їх виконавців. Поки що ми таким станом речей не можемо похвалитися. Хоч зауважу й таке: при солідних  можливостях Німеччини її молодь вчитися не дуже хоче, а наші студенти все ж вирізняються наполегливістю.


27.11.2010 Роман ІВАСІВ 2804 23
Коментарі (23)

Допитливий 2010.11.28, 14:07
На жаль лапшузвух лукавить. Тільки по даній організації навскидку посилання на міжнародний програмний комітет http://www.iasted.org/conferences/ipc-688.html http://www.iasted.org/conferences/ipc-644.html Цей чувак там єдиний, який представляє Україну і взагалі країни пострадянські. Так що дісно місцевих рогулів жаба душит.
СКЕПТ 2010.11.28, 09:07
є Люди і в Україні!
Лапшузвух 2010.11.28, 09:36
Відов такий самий академік як Янукович професор. Тіко шо переклав з англійської пару робіт ото й усе. Тому і хвалив учительку. )Ганьба!
СКЕПТ 2010.11.28, 09:48
Я би сам так подумав, але якшо чєловєка беруть в Америку керувати конференційов вчених з 40 країн світу, то тіко перекласти шось з англійскої було би замало...
Ректор 2010.11.28, 10:10
Він бува на моє місце не зазіхає?
лапшузвух 2010.11.28, 11:13
Спеціально для скепта зайшов на сайт конференції. http://www.actapress.com/Content_of_Proceeding.aspx?proceedingID=650 Нічим він там не керував. Ось доповідь: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/MMS/2010_1/01_2010_Fedoruk.pdf Наведу лише закінчення: Слід зазначити, що в даному дослідженні нами розглядались тільки загальні характеристики побудови траєкторії навчання. Насправді, треба враховувати багато інших чинників, які відіграють важливу роль у процесі навчання. Зокрема, це особливості нервової системи студента, його вміння раціонально організовувати роботу, кількість звернень до попереднього і довідкового матеріалу,випадковість відповіді і відповідність потенціалу, частка неправильних відповідей і т.д. Дані особливості будуть предметом подальших наших досліджень. Інакше кажучи, "академік" придумав спосіб автоматизовано вбивати в голови тупих спудеїв непотріб і автоматизовано штампувати дослідження на цю тему, відвідуючи конференції на Гаваях і Мауї XD
Ректор 2010.11.28, 11:49
Я стурбований (не в смислі озабочений)!
Вася К. 2010.11.28, 12:50
Вухастому лапшисту. Чо, жаба душит? Можна де завгодно знайти щось банальне ы обкакати, але факт, що дебіла можуть по кумівству "пристроїть" в Україні, а за західним бугром то не канає. Якшо кличуть хлопа туда, значить він шось та й вартує, а обстрирати ми вміємо, хвакт! Інакша ми би не були українці!
ghjk 2010.11.28, 14:10
Відразу видно, що то в Україні відбувається. Інші нації свого і за десяту частину того до неба би підносили. А внас зразу тіко посмердіти і до себе вниз в гімно потягти. Академіку респект! Більше таких і жити стане легше
пудрузмозк 2010.11.28, 15:23
звичайно, я можу і помилятися, але випадково надибав на "винахіди" "академіка" (свідоцтва №№32590-32605) О.О ХD http://www.pu.if.ua/inst/ndc/intelect/author.html та він просто автоматизована система по штампуванню непотребу!
кося 2010.11.28, 15:27
прикольний мужичок. дивно що в нашому селі такі собі самі виростають
Dfcz R 2010.11.28, 15:36
пудрумурзику. Компутєр в руках Пудрумурзика - груда металу. А компутєрна програма - взагалі непортріб незрозумілий.
академік 2010.11.28, 15:38
то можливо пудрузмозк проидумав щрсь потрібніше!!? хай поділиться з іншими... дуже легко облити брудом когось не розуміюючи нічого в цьому. А якщо турбує англійська, раджу знайти і собі хорошого вчителя!
полудазоче 2010.11.28, 17:26
Насправді все дуже просто. За участь у конференціях ІАSТЕD і дорогу туди і назад автори платять із власної кишені. Така собі дводенна відпустка за пару тисяч зелених. Мабудь на це і йдуть гроші ПУ (110тис.грн того року для медитацій гуру)
Геній 2010.11.28, 17:40
Паша, ти класний хлопець!!! Забий на всіх і роби свою справу. Це твоя справа!!!
antiplagiarism 2010.11.28, 18:04
))) виявляється IASTED входить у чорний список сайту боротьби з плаґіатом http://anti-plagiarism-org.blogspot.com/2009/01/black-list-of-conferences-and-journals.html Цитую: Роботи конференцій IASTED -це смішні карикатури.Сайт антиплаґіат послав до них 3 роботи, зґенеровані з випадкових випадковим чином і всі вони були прийняті IASTED )))
Ректор 2010.11.29, 09:59
Я дуже хвилююся.
пыпец 2010.11.29, 10:06
Ректору: ну то шо,не знаш шо робити. дістань з шафи коніни і накоти. схвильований ти наш.
Ректор 2010.11.29, 10:21
Та ж не можу Марійка не вилазить з кабінету, а на неї закарпатського тризіркового мого любимого шкода, бо ж пиє як та коняка
Геній 2010.11.28, 18:14
Чим ви хлопці переймаєтеся? Геній він і в Африці Геній!! А ви як були ніхто і звати вас ніяк - так ними і залишитеся!!
real 2010.11.28, 23:51
Виходячи з того як ригає ядом місцева посередність це дійсно яскравий представник кібернетичної науки.
Андрій 2010.11.28, 23:55
І що характерно, цілий день імітувати пошуки в інтернет каки всякої не впадло якомусь лушпарику. Подібно, що то автор статті для підвищення цікавості до публікації мудрує.
Ректор 2010.11.29, 19:28
Павле, зайди завтра до мене, треба поставити всі крапки над "і"
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1786
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1109
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1373 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3900 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33952
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2956

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

406

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

828

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1797

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1144
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1181
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

700
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

575
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2055
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12267
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1570
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1355
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

641
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

326
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

402
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

442
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1336