5 липня в Москві було представлено нове дослідження аудиторсько-консалтингової компанії ФБК - «Рейтинг прогресу». На основі результатів найвідоміших у світі рейтингів, присвячених тим чи іншим аспектам розвитку країн світу, експерти ФБК склали перший інтегрований рейтинг, йдеться на сайті компанії.
101 країну проранжували за сумарним змінами позицій за всіма рейтингами за останні п'ять років. За словами директора департаменту стратегічного аналізу ФБК Ігоря Ніколаєва таким чином, «Рейтинг прогресу» показує, в якому напрямку і з якою швидкістю рухалися національні економіки, і може бути використаний як інструмент прогнозування.
За цей час Росія втратила сумарно 97 позицій, зайнявши в «Рейтингу прогресу» 97-е місце. Останні 4 місця зайняли Венесуела, Нікарагуа, Україна і Болівія.
Для Росії таке становище зумовлено, в першу чергу, істотним погіршенням позицій за Індексом якості життя (- 40 позицій), за Індексом сприйняття корупції (- 33 позиції), за Індексом умов ведення бізнесу (- 26 позицій) та ін. А ось позитивні зрушення за Індексом конкурентоспроможності (+ 1 позиція), за Індексом розвитку людського потенціалу (+ 3 позиції) і за Індексом економічно вільних країн Інституту Катона (+ 12 позицій) виявилися незначні.
Серед причин такого падіння експерти називають зростання держвитрат, націоналізацію підприємств, зростання контролю над іноземними інвестиціями, відсутність суттєвих змін, спрямованих на розвиток фінансового сектора. Також серйозну роль у негативній оцінці грають підвищення рівня корупції і недостатній рівень змін у сфері захисту прав інвесторів.
Перші три місця в «Рейтингу прогресу» зайняли Грузія, Македонія і Домініканська республіка відповідно. Сумарно по всіх індексах Грузія за останні п'ять років піднялася на 207 місць. Ключову роль в цьому зіграли Індекс умов ведення бізнесу, в якому Грузія перемістилася з 112 місця в 2006 році на 12 місце в 2011-му, і Індекс економічної свободи Інституту Катона, в якому вона піднялася відповідно з 81 на 23 місце.
Як відзначають експерти, за останні 5 років в Грузії проведено 10 успішних реформ, спрямованих на поліпшення ділового клімату.
У середину «Рейтингу прогресу» потрапили Норвегія, США, Австралія, Нова Зеландія, Австрія, Великобританія, Японія, Німеччина, Франція, Канада.
Втім, незважаючи на досить широке коло даних для дослідження і той факт, що робота над рейтингом велася з залученням великої кількості експертів, питання до його об'єктивності в учасників засідання Економічного клубу все-таки з'явилися, зазначає «Российская газета».
По-перше, в нього не потрапив цілий ряд країн, позиція яких могла б мати серйозний вплив на лідерів - Грузію, Республіку Македонія і Домініканську Республіку. Тим часом у дослідження не увійшла Республіка Казахстан, дані за якою в більшості міжнародних рейтингах є тільки з 2007 року. Варто зазначити, що творці дослідження запевнили присутніх експертів, що в подальших роботах Казахстан буде обов'язково представлений і безпосередньо вплине на розподіл місць.
Є питання і до "ваги" окремих показників. Так, члени клубу звернули увагу на те, що "нуль" Китаю може коштувати більше, ніж приріст інших країн, тому що він, незважаючи на соціально-економічні складнощі, не втрачає завойованих позицій. Якщо ці позиції зберігаються протягом п'яти років, то це може бути важливішим, ніж чиєсь падіння і чийсь зростання.
Лідери дослідження...
Місце Країна Індекс
1. Грузія 207
2. Македонія 160
3. Домініканська республіка 114
4. Єгипет 94
5. Хорватія 94
6. Гватемала 86
7. Албанія 77
... І аутсайдери
95. Вірменія -88
96. Чад - 91
97. Росія - 97
98. Венесуела - 109
99. Нікарагуа - 120
100. Україна - 123
101. Болівія - 135