Грибна рота України: як ветерани АТО створили у Карпатах спільну справу та проходять там реабілітацію (ВІДЕО)

Верховина - столиця Гуцульщини. Тут зняті культові "Тіні забутих предків". Тут живуть містичні карпатські мольфари. Тут просто хочеться бути. Бо здається тіло і душу лікує все. А ще в голову приходить купа несподіваних ідей. Як наприклад перший у світі музей грибів. Юрію Соломченку вистачило для цього старої гуцульської хати.

Соломченко - визнаний карпатський грибник номер один. Він переконує, що ані секвойя, ані кашалот не є найбільшими живими організмами на планеті. Усе гігантське тьмяніє перед грибами.

Гриби - не рослини. Це таємничий третій світ, що розмістився десь посередині між тваринами і рослинами. І з такими ж таємничими здатностями. Вони легко можуть вас вбити - ось до прикладу банальна бліда поганка.

"У цьому грибі є 10 видів отрути, які не виварюються у воді. Навіть якщо його висушити і він пролежить 20 років, він все рівно буде отруйний", - розповідає Юрій.

Але так само гриби можуть і вилікувати і обдарувати енергією. Але це не всі таємниці третього світу. Та сам Соломченко зрозумів, що створивши перший в світі музей грибів відкрив ще одну дуже потрібну саме для України їхню особливість.

"У нас в Україні є проблема реабілітації наших воїнів. Ми в районі зараз вирішуємо в дуже такий цікавий спосіб. Ми робимо грибну роту України, де хлопці будуть, які воювали, збирати гриби в лісі, сушити їх, продавати, і перезавантажуватися", - каже чоловік.

Грибна рота України, скорочено - на зло ворогам - ГРУ, щось новеньке. Такої немає в реєстрі жодного війська.

"Це певна така ідилія, відпочинок. Розумієте? Душевний спокій. Люди відключаються від всього", - розповідає командир грибної роти Василь Абрамів із позивним "Смерека".

Як явище грибна рота проросла торік і справді виявилась дуже затребуваною.

"Це табір відпочинку і реабілітації учасників АТО, волонтерів, усіх, хто підкладали своє плече нашій перемозі", - пояснює він.

Ідея трансформувати хобі на бізнес-модель прийшла до Василя Абраміва після знайомства із фанатом грибів Юрієм Соломченком. Василь на собі відчув типові для ветеранів складнощі адаптації до життя, у якому щодня не рвуться снаряди.

"Якщо я пройшов війну, я потрапляю на якесь підприємство працювати, наприклад, я бачу 10 чоловік там відкупилися від армії. 10 чоловік десь втекло за кордон, а я один віддав свій святий обов’язок своїй державі так? І я ж не можу з ними спільну мову знайти", - каже Абрамів.

Схожі емоції знайомі іншому ветеранові, фронтовому розвідникові, киянинові Олегу Давиденку із позивним "Чуб".

"Ми трошечки там жили в інших умовах. Там психологічне навантаження інше. Тут доводиться шукати себе вже в певній сфері. Дуже важко найти", - пояснює він.

Волонтерка Ольга після окупації покинула рідний Донецьк і переселилася до столиці. Вона говорить, що лише у горах коханий може спати у тиші. Вдома не так.

"Якщо, особливо вночі, там десь 11-12 десь пролунає петарда або вибух якийсь, феєрверк, щось таке, то перший рік ми всі мали впасти на підлогу, під ліжко, якось десь схоронитися. Карпати дали йому цей спокій і наснагу щось робити далі. А не тільки повертатися на війну", - зазначає вона.

"Чуб" має у Карпатах свою справу – водить охочих у піші походи. Попри це для грибної роти теж знаходить час. Наприклад, облаштовувати майбутній штаб. Порожню хату у селі Шибеному на потреби воїнів віддав її власник.

У грибний сезон у відремонтованому будинку побратими і ночуватимуть, і різальний верстат для грибів встановлять, і сушарку облаштують.

"Ми ще маємо таку ідею зробити грибний мотель, що туристи можуть до нас прийти, гриби принести і ми їм щось дамо, якийсь сувенір", - пояснив Абрамів.

Поки що про справжній бізнес грибна сотня лише мріє. Торік вважають за тренування, тоді реалізували зібрані й висушені гриби до Європи через друзів-волонтерів з діаспори.

Заробили небагато, до тисячі євро на всіх. Діють поки що як громадська організація, у планах оформити фірму.

Психологи не сумніваються, що справа до душі – один із найдієвіших засобів реабілітації ветеранів. Цьогоріч деякі вітчизняні підприємці обіцяють закуповувати у грибної сотні сушені гриби для своїх супермаркетів і ресторанів. Побратими чекають, коли ж гриби у найчистішій зоні Європи вродять по-справжньому.

"Гриби - це найкращі ліки від всього, від стресу, зневіри! От ми його так викручуємо, от такий гарний красень, можна його ще поцілувати, бо справжня насолода", - зазначає Абрамів.

Гриби вимагають до себе уваги і поваги. Їх непросто відшукати. Ще більшої уваги і поваги вимагають до себе ті, хто ризикував своїм життям для захисту України. Бо їхня фінансова і моральна міць - то здоровий ґрунт, на якому виростуть нові захисники незалежності держави. 


Читайте також:

В карпатських лісах з'явилися делікатесні веснянi гриби (фоторепортаж)

В гостях у карпатського грибника: майстер-клас із тихого полювання та секрет приготування грибів (ВІДЕО)

Якщо у ліс, то тричі на тиждень: як це – бути професійним грибником на Прикарпатті


16.09.2019 4137 2
Коментарі (2)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1212
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2529
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2115
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2170
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6553 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2454 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

337

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1149

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1284

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1403
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

281
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

586
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2063
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26514
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

555
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10468 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8013
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

537
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

405
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

547
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

624
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1585