Грядущий президент, звичайно, ЮВТ

 

Привид близьких виборів гуляє вже не лише на «місцях», він шугає і коридорами Верховної Ради, і кабінетами Банкової. Одних лякаючи, інших потішаючи, ще інших змушуючи міняти стратегії виживання находу.  

Причин для дострокових всеукраїнських виборів, як завжди у нас, не одна знайдеться. Це і намагання ряду олігархічних груп у змові і самостійно потіснити зростаючий вплив Порошенка та його оточення на їхні священні бізнес-інтереси на священній їхній землі, це також, безумовно, криваві ігри крємля, це і де-факто давно заретушовано існуюча політична криза в Парламенті, відтак і в уряді – «вибрики» Самопомічі, Батьківщини, Радикальної партії, - а невдовзі до довгого  списку незадоволених вже не приховано додадуться інші різнокаліберні фігуранти цієї політичної хатини зі слабким фундаментом і «кришею» не для всіх з самого початку.

Це і інші причини, що витікають із сьогодення на порядок денний вже завтра.

Однак найбільшою причиною є, і досі не видно резонів, щоби вона слабішала, об’єктивні невдоволення українців чинною владою, яка, звісно, представлена в особі Гаранта Конституції і Головнокомандуючого та Капітана  Кабінету Міністрів. Що вдієш, влада завжди персоніфікована, як добро і зло.

Вже далеко  не лише помітно експертним фіксаторам та регуляторам флуктуацій в соціумі, що рейтинг ключових владних політичних персон вже не просто низько присідає, вже провисає задницею над прірвою. А задниця з кожним днем  важчає, це притому, що у більшості співвітчизників п’ята точка не по днях, а годинах худне.

А як щодо ситуації на Сході, коли ні війни(офіційно), ні миру(фактично) ? Зміни до Конституції, які викликають багато запитань в суспільстві, різке розчарування збоку багатьох реальних реформаторів, а не симуляторів, яким в адміністрації глави держави не найшли адекватне місце на державній роботі з адекватними до ситуації в країні функціями.

Реформа міліції – ніби добре, але бодай такі зміни в прокуратурі, СБУ, судах – вони застряли. Сильного ефекту від антимонопольних законів немає, боротьба з корупцією скоріше нагадує фріфайтинг, де шанси на рингу урівнюються моральними можливостями одного із бійців кусатися, плюватися, по яйцям бити і симпатіями рефері до «сильнішого»,  ніж конкретну розправу за лічені відрізки Ч.

 Народом плеканої і сто разів анонсованої владою деолігархізації без прямих зусиль перших і найперших осіб в державі не буде.

 Піраміда не усікається зверху і з основою піраміди слід бути вибірково… обережними, бо руйнується, курва, уся фігура. Ось так езоповою мовою нещодавно пояснив Юрій Луценко гальмування реформ. Чомусь начитаний у в’язниці Юрій Луценко не пояснив, що найдовершеніші піраміди формуються  не за принципом «МММ» - поки піпл хаває у нас є на горі час,  а за системою чисел Фібоначчі і Золотого перетину чи січення, де хоч вертикалі і горизонталі не змішуються, зате з гармонійними ліфтами й нішами перетинаються. І літами-роками стоять, стоятимуть.

Либонь найгострішою передумовою до позачергових президентських стануть позачергові парламентські. Які напевне актуалізують неспроможність владної політичної сили і її супутників «повернути баланс на свою користь». Відтак аби уникнути не лише політичної кризи, а й геополітичної з усіма похідними від неї і дотичними до неї,  чинний президент змушений буде вдаватися до дуже ризикованих кроків, аби не вдаватися до ще більших ризикованих кроків, таких як розгін «Третього Майдану» або «Війну з Усіма»( в тому числі фатально запізнілу з олігархією і корупцією).

Дострокові президентські вибори теоретично можуть бути для нього виграшними, принаймні, не програшними, у разі бізнес-гарантій йому в статусі «екс», хоч останній сценарій мінімально імовірний. Він може вдатися до екстримально популістичних дій, на кшталт «роздачі морів бубликів» пенсіонерам, пільговикам, воїнам АТО, якщо вдасться лисячими путями вициганити у МВФ черговий транш.

Він може застосовувати риторику «краще зі мною «сірим» – без мене «чорно-біла смерть», розраховану найпаче на електорат з установкою «аби не гірше», «аби не повномасштабна війна», на той, який, здебільше, голосував за нього на «перехідних» виборах. Чи це ментально революціоністський електорат(перепрошую, виборець), чи наш президент ментально революціоністський чол ? Еволюціоністський. Тоді доведеться нам чекати тисячі або мільйони років, мавпувати і ще раз мавпувати, поки випрацюється в усіх нас коректний мутагенез. А хвости і улюблена вербиця не відпадуть все одно.

І він може з тріском програти. Навіть вірогідніше, ніж просто «може». Він і його свита можуть не розрахувати в своїх покоях, що якщо ти не рухаєш історією, то історія рухає тобою.  Люди здатні не лише діяти інстинктивно, убезпечуючи себе від голодної смерті залишати все як є, а й інтуїтивно – а це складніша  і вища матерія, – торуючи лісами собі шлях до цивілізації, і вже без бажання  в італіях і чехіях, а  тут, дома. Тим паче, що і за інстинкти будуть разюче чіпати їх його конкуренти, вказуючи правдиво і облудно, хто у всьому винен і як нам далі жить-жувать.

Тоді інстинкти можуть переважити інтуїцію в Гаранта, і він, наприклад, запровадить «воєнний стан», коли реальна ситуація не буде гіршою, ніж вона є від квітня 2014, що відмінить чи послабить суттєво усі «наші свободи». Але це може тільки нашкодити йому і усім (якщо, звісно, справді на те не буде реальної необхідності).

В умовах і без того далеких від справедливих, заможних і вільних, такий стан речей  здатен, зусиллями різних сил в країні і за межами, вилитися в «Майдан». Або «квазі-майдан», до якого воленс-ноленс можуть долучитися і непідкупно незадоволені юрби на хвилі обурення. І що йому робити тоді ? Розганяти водометами, чи, може, кийками, а потім кулями а-ля папірєднікі  ? Інстинктам виживання гіпотетично здатен піддатися будь-який мільярдер, навіть добрий, хароший, як у нас.

 У світі почнуть, європейському, мало-непомалу порівнювати Порошенка з януковичем. Зовнішній ворог №1 витисне з такої ситуації максимум, постарається,  якщо до того часу, звісно, сам не ґеґнеться під звуки реквію «слався страна, магучій раздєлімий».

Словом, дуже певно, дострокових виборам бути не лише до Ради.

 Чому в такому випадку повинна перемогти обов’язково пані Тимошенко, а не, скажімо, на горі популярності, топ-європейськості (в українському сенсі) пан Садовий ? (Свідомо не розглядаю  потенційність перемоги ватного кандидата, позаяк маємо відрубані горе-регіони, без йоти зловтіхи, і до Донбасу можуть приєднатися ще відрубки  – не дай Боже, попри все.) А, як було сказано вище, народ інстинктивно чи інтуїтивно вибір кращої цивілізації давно зробив.

Чи може Тимошенко бути головним рупором цього шляху туди, а не назад ? І чому доконче не Садовий ?

Однозначно – може і буде. Тому, що  це єдина людина (не буду оригінальним, дарма, що в юбці) у кого з усіх значимих і представлених на сьогоднішній день в політікум-елітаріум ,  найбільше розвинена тяга до влади. Воля до влади, як предметно філософічно охарактеризував класик Ніцше.

Чи в такому випадку її імовірнісне президентування не переросте тут же в дикий авторитаризм. В дикий –  ні.  Вона не дика , вона не дико багата  і вона не дико бідна. В авторитаризм – в частковий, безумовно, так. Більше того, щоб бути альфа-рушієм позитивного процесу, авторитарність в допустимих межах  є просто необхідною.  Цього не зрозумів чи не забажав Ющенко, від цього рішенню ухиляється чи неправильно користається ним Порошенко. Це, якщо ще не зрозуміла, то зрозуміє, коли отримає владу, доконче Тимошенко.

Бо воля до влади, на відміну від просто влади, в руках,  воістину здатна творити чудеса. Вона примушує утворювати антанти з усіма наявними олігархами, в тому числі колишніми найбільшими ворогами типу Фірташа і данєцкіх, а потім воля до влади за наявності влади примусить її в особистих інтересах (не грати в подальшому проти неї з іншими партіями і політиками) і в інтересах усього суспільства зрадити, кинути олігархів : когось «вислати» в еміграцію, когось посадити, а когось націоналізувати(майно), залишивши при собі в пазусі тільки безпечних спонсорів, які будуть сплачувати удатно податки до бюджету з гарантією, що їхній бізнес, як у тих хлопців, шляк лисий не трафить. І вперше інтереси простого народу, інтереси глави держави та інтереси великого бізнесу почнуть збігатися майже пропорційно.

Ба не тільки. Інтереси середнього класу теж почнуть урівнюватися, а клас множитися. Причина знову тут невигадлива і невибаглива – воля до влади людини, що не захоче втратити владу, а відтак волю, ризикну сказати, до життя.

Реформи судів, реформи інших інститутів державної, самоврядної  і приватної форми, арешти корупціонерів, деолігархізація, демократизація законодавства та загалом чи не всіх сфер життя (зазначимо: помірна, не галопуюча, та це плата за стерпний порядок і налагоджену справедливість ) – все це буде здійснено за великої підтримки і ініціативи Тимошенко. І все, повторюю, через небажання доводити ситуації до антагонізмів (майданів і майданів), небажання втрати влади, йти шляхами змін зі знаком плюс в країні її примножувати. І це єдиний спосіб утримати і збільшити власну владу у двадцять першому столітті в країні Україна.

Ще одна підстава довіряти Тимошенко і ставити на неї усім, воля лишитися в історії. І тут теж потрібно зазначити, що, попри цілу низку недоліків, притаманній цій людині, є ця вкрай необхідна для нашої країни зараз людська риса в ній – пасіонарність. У нас є розумні, прозахідні, інтелектуально оснащені, соціально підковані і демократично заангажовані люди, навіть вже в політиці, але тих, яких долає манія власної обраності – обмаль. Підкреслюю – не глибоко  хвороблива манія, а здорова манія, без якої малі ніколи не стають великими.

І хоча герої творять історію не зовсім так як це собі уявляв історик позаминулого  століття Карлейль, але тільки харизмати залишають надовго сліди. І хай це будуть півщирі, півбілі чи півчорні харизмати, навіть для когось смішні, проте тільки вони і тільки воля до влади. Піраміда не вибудується тільки основою, чи з основи – волонтерські рухи, громадянські  організації, армія, окремі достойні особистості, культуртрегери, – вона буде неповною. Верхній край піраміди в дотику з іншими гранями структури – формує усю піраміду (знали про це давно не лише утаємничені масони).

Важливим в сходженні Тимошенко становить і зовнішній фактор. Можливо, невдовзі навіть визначальний, який і примусить Порошенка так би мовити уступити дамі місце. Продиктований він, як це не жахливо і парадоксально звучить, не ким інше як путіним.

Війна і санкції – Євробомонд не бажає ні одного, ні другого, як пересвідчуємося вже віддавна. Володар крємля через своїх підданих і куплених в Європі давно дає прямі знаки, що ситуація  « Т замість П» пришвидшила б вихід зі складної ситуації для всіх. Іначє, війна довга і для всіх. Схиляється все більше до кандидатури Тимошенко, хоч не у повному своєму складі,  і Демократична партія США, представник якої Хілларі Клінтон має досить потужні шанси на крісло в Білому домі вже через півтора року. Вони не хочуть ні воювати за Україну, ні воювати з рашкою, ні давати Україні зброю, тому на тихі з крємля вигуки у вушко їм «better Julia, вигукують так само тихо і плутано «maybe be». Однак “be”.

Але це лише парадоксально для українців, що путін пришвидшує зміни на краще в нашій країні президентом Тимошенко, проте не жахливо, на відміну від «подарованої» нам війни.

Час грає не на нього, і вже ні він, ні Росія не вирвуться без фатальних втрат і поступок – оптимісти дають не повних два роки, в зв’язку з таненням  золотовалютних резервів і зниження ціни за барель нижче 40 у.є., а песимісти три роки.

До всіх психологічних недуг путіна додається  ще й одна : він в політиці не лише кривавий консерватор, а ще й естет-консерватор. Давня мрія трахнути україну, маючи в її особі і при собі жінку, якій не менш давно приховано симпатизує, то велика зброя проти нього ж. Знову ж таки, через час, якого у нього мало, і через те, що Тимошенко що, що, а втрати владу на догоду куди більш авторитаристу , ніж вона сама, ніколи не захоче.

Тому й Україна нічого не втратить у черговому  флірті з москвою, який вже , на щастя, і фліртом по формі  і суті не буде, і, найголовніше, який до шлюбу не доведе, а тільки, повторюю, виграє на користь України в часі. А якщо – війна знову, то все одно втратить стільки, скільки б втратив Порошенко без реформ. 

Так, Тимошенко, без емоцій Тимошенко, позитивних чи негативних. Лише твердий розрахунок на майбутнє і у майбутнє. Аргумент наступний: вона на відміну від всіх, хто був і є на «її місці», проблему того, чи вона бізнесмен чи політик вирішила давно і остаточно. Тепер їй прийдеться, таки прийдеться вирішити проблему чи політик чи державний діяч. А ця проблема вирішиться тільки в стані «нарешті президент».

Тому й не Садовий, повертаючись до  свого запитання, що у нього волі до влади на порядок менше, а харизми ще менше. І ненабагато менш зараз, ніж в Тимошекно зараз, зобов’язань перед олігархами. Вона піде на страх і ризик цей вузол розрубати, а ось він, не думаю. Тому у разі його обрання президентом країна втратить доброго мера, як втратила вона вже в особі Гройсмана, і набуде поганого, дуже слабкого, перед усіма заграючого президента. Результат цього – знаємо: гірше Ющенка. «Хороший хлопець – погана срєда і день середа, не неділя». Галичині ганьба. Не хочу.

А потім Тимошенко піде, як колись пішла була Маргарет Тетчер, виконавши все, що могла, вспіла і не вспіла, хотіла й не хотіла. І так само, як англійська «залізна леді», образиться на молодше покоління виборців, що скажуть «спасибі леді Ю – передайте будьте ласкаві естафету і повноваження нам – ми хочемо ще більше кращого життя ніж Ви можете нам вже не дати а сприяти». І залишиться в Історії Нової Країни.

 

P.S. Тимошенко, хто не помітив,  це ходяча, жива персоніфікація нинішньої країни, яка з бідами, потугами таки  змінюється. Така ж неоднозначна, багата і нещасна, вічно перспективна, спрагла до тріумфів і часто не у виграші, допоки час не той. Ну хіба є краща кандидатура, чи українці заслуговують на кращу/гіршу ?! НЕ ВЛАДА А ВОЛЯ ДО ВЛАДИ ПЕРЕТВОРЮЄ ПОСЕРЕДНОСТІ НА ЛІДЕРІВ І НЕ ДАЄ ЇМ ВТРАТИ НІ ВЛАДУ НІ ВОЛЮ – У ВІДПОВІДНОСТІ ДО ІНТЕРЕСІВ УСІЄЇ НАЦІЇ.

.


01.09.2015 Яв Назар 2131 6
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

470
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1262
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2190 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1061
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2988
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2057

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

831

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

988

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1418

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2018
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26302 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

706
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

907
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2938
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1188
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

893
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1155
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1154
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

357
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4158
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1020
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1587