Гра Путіна-Ахметова

 

 

 

Путін

 

Путіну не потрібен Донбас у складі Росії.

Путіну не потрібні Донецька та Луганська республіки.

В обох випадках Путін змушений буде утримувати Донбас коштом російського бюджету. А Донбас, з його нинішньою архаїчною нереформованою економікою, до того ж потрапивши під санкції, повиснув би на шиї Росії тягарем більшим ніж Крим, Абхазія й Придністров'я, разом узяті.

Путін, на відміну від багатьох жителів Донбасу, прекрасно знає, що палкі промови представників Партії регіонів про те, що "Донбасс содержит Украину" – блеф.

Російська економіка, яка й без того на порозі стагнації, такого тягаря просто не витримає.

До того ж ці варіанти загрожують третім рівнем санкцій.

Путіну потрібен Донбас у складі України, щоб збиткові шахти і соціалку утримував український, а не російський, бюджет – але у статусі, коли де-факто регіоном керуватиме Росія руками маріонеткової місцевої еліти. Механізмом досягнення такого статусу має стати федералізація.

Видатки – Україні, бонуси – Росії. Така собі російська федеральна область, утримувати яку буде Україна.

Для реалізації цього плану Путіну потрібно забезпечити дві обов'язкові умови:

а) надати російській мові спеціальний статус, що дало б додаткову можливість пояснити "особливу участь" Росії в справах Донбасу;

б) запровадити конституційно закріплений механізм, який би робив владу Києва над Донбасом чисто символічною.

Для чого тоді Путін зосередив величезну армію на кордонах України?

По-перше, для того щоб створити шалений тиск на Україну й змусити її вибрати "менше із зол". По-друге, щоб забезпечити "алібі" українським політикам-зрадникам, яким відводиться ключова роль. Мовляв, я здав/здала мову й, фактично, Донбас, але зате ж я "врятував"/"врятувала" Україну від військового вторгнення Путіна!

Крим переважна більшість росіян завжди вважала російською територією, яка "випадково й несправедливо" опинилася в складі України. Тому захоплення Криму миттєво підняло рейтинг Путіна.

І ради утримання Криму росіяни погодяться навіть дещо "затягнути пояси".

Донбас – зовсім інша справа...

Там інші масштаби. І наслідки зовсім інші.

 

 

Ахметов

 

Ахметову не потрібен Донбас у складі Росії – він прекрасно розуміє, яке місце в путінській елітній ієрархії йому світить і які можливості доступу до російського бюджету йому "нададуть".

Ахметову не потрібні Донецька та Луганська республіки. Він знає, які економічні перспективи чекають на ці "держави", а відтак і на нього самого.

Ось чому Ахметов не лукавить, коли заявляє про своє бачення Донбасу виключно в складі єдиної України.

Ахметову при будь-якій владі потрібен статус фактичного "господаря Донбасу", що дасть йому можливість мати й великі прибутки, і дуже суттєву політичну вагу. Для цього йому потрібно бути в складі України – але при цьому майже не залежати від Києва.

Інтереси Путіна й Ахметова повністю збіглися.

Події в Маріуполі дуже наглядно продемонстрували реальний стан справ.

Коли міліція в містах Донбасу шикувалася перед російськими підполковниками – Ахметов спостерігав. Коли "народні мери" і "народні губернатори" верховодили у Донбасі – Ахметов спостерігав. Із цього стану його не могли вивести навіть тортури й убивства сепаратистами мирних мешканців Донбасу.

Але щойно в Маріуполі з'явився загін силовиків із Дніпропетровська – з Ахметовим сталося казкове диво: замість спостерігання й вичікування всі побачили миттєві, рішучі й ефективні дії! Те, чого Ахметов "не міг" зробити в Донецьку та інших містах Донбасу – він миттєво реалізував у Маріуполі.

За лічені години місто перейшло під повний контроль Ахметова.

Як не крути, але напрошується висновок: загони російських диверсантів і "народних мерів" Ахметов не вважав загрозою для себе. Стан терору й страху його цілком влаштовував.

А от загону із Дніпропетровська відверто злякався.

Чому Ахметов спокійно спостерігав за "художествами" російських підполковників і "народних мерів"? Адже, формально, ті відібрали в нього реальну владу в Донбасі. Чи не тому, що й російські підполковники, і "народні мери" грають з Ахметовим у одній команді?

Можливо, навіть не підозрюючи про це.

Але про це знає Путін. І знає Ахметов.

І Рінат Леонідович знає, що всіх цих новоявлених "керівників" моментально приберуть "з пляжу", тільки-но вони виконають свою "історичну місію".

А от загонів із Дніпропетровська Путін не контролює. І це створює реальну загрозу владі Ахметова в Донбасі.

Дніпропетровськ, схоже, взагалі сидить кісткою в горлі Путіна й Ахметова.

По-перше, він наочно демонструє, що там, де місцева впливова еліта цього не хоче – ніякого розгулу російських диверсантів і "народних мерів" немає. По-друге, Коломойський, на відміну від Турчинова й компанії, діє значно креативніше й ефективніше.

Саме Дніпропетровськ фактично зіпсував ключову гру Ахметова-Путіна – "Голос Донбасу".

Адже головним завданням "народного референдуму" було зовсім не просування до реального створення ДНР і ЛНР – а імітація "голосу Донбасу" у потрібній Ахметову й Путіну інтерпретації.

Відразу ж після "референдуму" його організатори заявили, що не хочуть виходити зі складу України. На диво синхронно з Відня подав голос Фірташ – він за єдину Україну, але федералізовану. Путін натякнув, що у разі конституційно закріплених статусу російської мови і федералізації він визнає результати президентських виборів...

Але зусиллями "контрреферендуму" Коломойського "голос Донбасу" прозвучав зовсім не так однобоко, як потрібно було Путіну і Ахметову.

Тепер їм доведеться пояснювати, чому в одному випадку "побажання жителів Донбасу" той же Ахметов надзвичайно добре чує й ставить понад усе, а в іншому – в упор не помічає.

...Якщо, звичайно, київська влада не "забуде" використати цей ключовий козир.

 

 

Тест на зраду. Тест на масштабність

 

Ставлення до питань мови й федералізації відразу покажуть істинне лице й справжній масштаб українських політиків.

Ахметов, який, очевидно, зробив ставку не на Ім'я в історії, а на статки й владу, може дозволити собі "не розуміти" елементарних речей: що справжня повага буває тільки взаємною.

А відтак гасло "Украина должна слышать голос Донбасса" обов'язково завжди має супроводжуватися відповіддю – "А Донбасс должен слышать голос Украины".

Що "человек имеет право на родной язык" обов'язково повинно стосуватися не тільки росіян, а й українців.

А тому мовне питання категорично не можна вирішувати в односторонньому порядку. Питання статусу російської мови може вирішуватися виключно паралельно з наданням такого ж статусу українській мові в Росії.

Те, що росіяни хочуть отримати в Україні – вони зобов'язані надати українцям в Росії.

Відносини між двома братніми народами категорично не можна вибудовувати за принципом знаменитого шахрая Остапа Бендера: "Одна половина – моя, вторая половина – наша".

Бо вже в недалекій перспективі це призведе до дуже сумних наслідків, коли російська економіка "ляже" під непомірною вагою путінської ідеології, і силовий диктат стане неможливим.

А от політики, які займають ключові посади в Україні або реально претендують на них, "не розуміти" цих базових речей права не мають.

"Вирішення" питання в стилі знаменитої газової угоди зразка 2009 року, коли всі умови фактично диктувала тільки одна сторона, не знімає проблему. У такий спосіб проблема лише заганяється вглиб, де вона набуває загрозливих розмірів, і в підсумку приводить до дуже сумних наслідків.

Тому зняття напруги сьогодні методом, який створить потрійну напругу завтра – не є справжнім виходом із ситуації.

Дуже скоро провідні українські політики змушені будуть продемонструвати своє справжнє лице й свій справжній масштаб.

...Колись у "Дзеркалі тижня" були наведені слова, які нібито один український олігарх сказав іншому олігархові: життя – це великий супермаркет, бери що хочеш. Але за все треба платити.

Всесильний Віктор Федорович не повірив...

 

Геннадій Люк, спеціально для УП


18.05.2014 Геннадій Люк 688 0
Коментарі (0)

09.07.2025

В інтерв’ю журналістці Фіртки професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

58
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

649
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1916
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3409
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1250
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1358

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

398

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1050

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1217
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

429
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2588
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1311
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1420
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

621
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15283
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7567
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

420
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1103 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

554
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541