Головні зміни з лютого 2025 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 лютого 2025 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у третій місяць зими.


Підтвердження статусу критично важливих підприємств та бронювання


До 28 лютого критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус відповідно до нових критеріїв, що їх затвердив уряд наприкінці листопада минулого року. Ці підприємства мають право бронювати працівників від мобілізації.

Для підтвердження статусу "критично важливих" підприємство має звернутися до профільного міністерства або обласної військової адміністрації.

Критерії для визначення підприємства критично важливими не змінюються, але уряд запровадив два обов'язкових: середня зарплата за останній квартал не повинна бути меншою ніж 2,5 мінімальної зарплати, а підприємство не повинно мати боргів зі сплати податків.

Якщо ж підприємство втрачає статус критично важливого або не подає документи на перепідтвердження, то його співробітники можуть втратити бронь від мобілізації та бути мобілізовані до ЗСУ.


ВЛК для обмежено придатних


Військовозобов’язані та військовослужбовці, які до 4 травня 2024 року мали статус обмежено придатних, за законом, мають пройти повторну ВЛК до 5 лютого 2025 року.

Така вимога зумовлена тим, що у законодавстві вже немає поняття "обмежено придатний", натомість встановлені категорії "придатний", "тимчасово непридатний" та "непридатний" для військової служби.

Щодо настання відповідальності після 5 лютого для тих, хто не пройде ВЛК, наразі до кінця невідомо.


Можливість повернутись на службу із СЗЧ та уникнути покарання продовжили до кінця лютого


Військові, які самовільно залишили частини, мають можливість повернутися до 1 березня без юридичних наслідків для себе, а також зі збереженням усіх соціальних гарантій.

Кожен військовослужбовець, який хоче повернутися на службу, має прибути до своєї частини. Або ж військовий може з’явитися до територіальних підрозділів ДБР чи військової служби правопорядку або поліції. 

Міністерство оборони також дозволило звернутися до однієї із 17 військових частин, затверджених Генштабом або до однієї з 14 рот резерву Національної гвардії.

Для тих, хто не повернеться, настане відповідальність за статтею 407 Кримінального кодексу України, яка передбачає позбавлення волі на строк до десяти років.


Електронні направлення на ВЛК


Вже з 31 січня 2025 року громадяни України зможуть створювати направлення на ВЛК у «Резерв+».

"Не потрібно буде відстоювати черги біля ТЦК, щоб отримати відповідний документ. Направлення на ВЛК можна буде згенерувати за допомогою Єдиного державного реєстру призовників і отримати через застосунок Резерв+", — пояснив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

За його словами, передусім опція буде доступною для тих, хто самостійно бажає пройти військово-лікарську комісію.

Людям, які отримали повістку, також достатньо подати електронний запит на формування направлення, щоб не втрачати час на відвідування ТЦК.


Нові карткові обмеження


З лютого банки запроваджують нові обмеження на карткові перекази, в тому числі за реквізитами IBAN. Місячний ліміт на перекази становитиме 150 тисяч гривень.

Втім, ця вимога стосуватиметься лише клієнтів, чиї доходи не підтверджені документально.

При цьому клієнти будуть розподілені на три категорії залежно від ступеня ризику, який визначатимуть банки. Для клієнтів з високим рівнем ризику діятимуть обмеження 50 тисяч гривень на місяць.

Клієнти з середнім та низьким рівнями ризику зможуть переказувати 150 тисяч гривень на місяць.


Зміни у виплатах за безвісти зниклих та полонених військовослужбовців


З лютого запрацюють зміни до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Так, за військовозобов'язаним, який потрапив у полон або вважається зниклим безвісти, зберігається грошове забезпечення, а виплати отримає сім'я військовослужбовця.

Військовий сам вирішує, хто отримає виплати в разі, якщо потрапить у полон або зникне безвісти. Якщо ж особистого розпорядження немає, то розподілять виплати наступним чином:

  • 50% забезпечення поділять рівними частинами між представниками першої черги — між дружиною [чоловіком], законними представниками неповнолітніх дітей [мати або батько дитини військовослужбовця чи людина, яка їх замінює, якщо військовослужбовець не перебуває у шлюбі], дітьми з-поміж осіб з інвалідністю з дитинства [незалежно від віку] або їхніми законними представниками, а також батьками військовослужбовця;
  • якщо родичів першої черги у військового немає, тоді 20% забезпечення поділять рівними частинами між представниками другої черги — між повнолітніми дітьми, рідними братами [сестрами], законним представником яких є військовослужбовець.

У разі, коли військовий повертається з полону або вже не є зниклим безвісти, виплачується утримана частина (50% або 80%). У разі загибелі захисника невиплачена частка включається до складу спадщини.


Надбавка до пенсії за віком


Виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років.

Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340 гривень. Так:

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 гривень;

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 гривень;

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 гривень.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


01.02.2025 739
Коментарі ()

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

974
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2577 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2165
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3006
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2613
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2340 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

475

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

477

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

977

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2196
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

676
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1945
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2039
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

208
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

822
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5529
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7387
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1404
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

675
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1053 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1560 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1419