Головні зміни з листопада 2024 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 листопада 2024 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні в останній місяць осені.


В Україні правила дорожнього руху перейдуть на зимовий період


На дорогах всіх міст України з 1 листопада діятиме обмеження швидкості руху до 50 км/годину.

На ділянках, де було дозволено їхати до 80 км/год, дорожні знаки будуть змінені, розповів перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.

«Правила дорожнього руху не змінюються — вони переходять на зимовий період. Пункт ПДР 12.8 існує вже давно й можливість встановлення іншого швидкісного режиму на літній період там передбачена.

Такими можливостями скористалися ряд міст. Там на окремих ділянках, де це дозволяють дорожні обставини і безпека дорожнього руху, встановлювались знаки вищого обмеження швидкості.

Тобто 80 км/год на літній період. Цей період зараз закінчується і вже з 1 листопада вказані знаки будуть змінені на стандартні», — пояснив Білошицький.

Олексій Білошицький зазначив, що швидкісний режим на дорогах фіксують понад 300 камер. Також близько 200 приладів TruCAM, які дозволяють фіксувати перевищення швидкості в ручному режимі, використовують патрульні.


НБУ почне вилучати з обігу деякі банкноти 


З 1 листопада Національний банк розпочне вилучати з обігу банкноти 50 та 200 грн старого зразка.

Банкноти 2003-2007 років випуску поступово утилізуватимуть та замінюватимуть новими для покращення якості та безпеки.

Громадянам не потрібно їх спеціально обмінювати.  Вони можуть без обмежень продовжувати розраховуватися банкнотами старого зразка, оскільки ті залишатимуться дійсними платіжними засобами.


Нові правила для міжнародних перевезень


З листопада для перетину кордону з Польщею міжнародним перевізникам потрібно зареєструватися в системі SENT. Фактично, йдеться про всі види перевезень, які може виконувати іноземний перевізник.

"Поширюється така вимога як на ті двосторонні перевезення, наприклад Україна — Польща, так і на транзитні, коли перевізник прямує через території Польщі до іншої держави", — пояснили в "Укртрансбезпеці". 

Як зазначили, реєстрація в системі SENT має забезпечити контроль за всіма вантажними перевезеннями до та через територію Польщі.

Неправильне або неповне заповнення повідомлення унеможливить здійснення перевезення.



Верховна Рада України 17 вересня підтримала у першому читанні законопроєкт № 11416-д, який передбачає підвищення податків. Наразі документ знаходиться на підписі у президента Володимира Зеленського.

Попри те, коли саме закон набере чинності, частину нових податків доведеться сплатити «заднім числом» — з жовтня 2024.

Найбільш значущою для пересічних громадян є зміна військового збору — його збільшення з 1,5% до 5%, що означає підвищення податкового навантаження на офіційні заробітні плати.

Крім того, оновлений законопроєкт містить низку податкових змін, серед яких:

  • військовий збір для ФОПів I та II груп — 800 гривень на місяць (10% від мінімальної заробітної плати);
  • 1% військового збору з обороту для ФОП III групи;
  • 25% податку на прибуток для фінансових установ;
  • помісячна звітність по ПДФО (для економічного бронювання);
  • авансові внески з податку на прибуток для автозаправних станцій;
  • 50% податку на прибуток банків у 2024 році.


В Україні триває урядова перевірка підприємств, установ та організацій, які мають статус критично важливих та бронюють своїх працівників від мобілізації.

Причиною аудиту стало суттєве збільшення кількості таких підприємств та числа заброньованих. Уряд встановив термін перевірок до 15 листопада 2024, у зв’язку з чим було тимчасово припинено роботу послуги бронювання в «Дії».

Наразі продовжити відстрочку від мобілізації можуть лише працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024.

Щодо бронювань впродовж останніх чотирьох місяців, рішення буде після завершення аудиту.

Окрім того, після 15 листопада Кабмін має намір посилити вимоги щодо віднесення підприємств до розряду критично важливих, зокрема:

  • може бути збільшено розмір середньої зарплати для підприємства;
  • може бути запроваджено норму узгодження критеріїв критичності з Міноборони та Мінекономіки.

Всі підприємства, які мають статус критично важливих з червня 2024, будуть додатково перевірені на справедливість його отримання. Адже деякі з них після отримання такого статусу знижують заявлену зарплату або різко збільшують кількість співробітників.


Відстрочка від мобілізації у "Резерв+"


У листопаді в застосунку “Резерв+” з’явиться можливість отримати, а також продовжити відстрочку від мобілізації декільком категоріям військовозобов'язаних.

Як розповідала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, такою послугою зможуть скористатися багатодітні батьки, студенти денної форми навчання та особи з інвалідністю.

Зараз вони, як і інші військовозобов'язані, заяву на відстрочку та документальне підтвердження підстав мають подавати у паперовій формі до ТЦК та СП.

"Відстрочки реалізовані. Активно тестуємо сервіс миттєвих електронних відстрочок. У листопаді, у наступному оновленні "Резерв+", цей сервіс обов'язково з'явиться.

Ми маємо зробити обмін між державними реєстрами, і ця робота займає значний час. Запуск відстрочок — це один із наших пріоритетів. Ми розуміємо, що ця функція поліпшить життя наших громадян", — зазначала заступниця міністра оборони.

Втім, Черногоренко не уточнила, з якої саме дати у листопаді ця послуга запрацює.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив


01.11.2024 2521
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

524
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1292
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2226 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1099
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3026
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2082

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

860

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1008

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1437

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2045
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26334 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

732
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

930
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2968
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1216
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

912
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1175
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1183
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

384
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4209
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1041
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1611