Головні зміни з листопада 2024 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 листопада 2024 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні в останній місяць осені.


В Україні правила дорожнього руху перейдуть на зимовий період


На дорогах всіх міст України з 1 листопада діятиме обмеження швидкості руху до 50 км/годину.

На ділянках, де було дозволено їхати до 80 км/год, дорожні знаки будуть змінені, розповів перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.

«Правила дорожнього руху не змінюються — вони переходять на зимовий період. Пункт ПДР 12.8 існує вже давно й можливість встановлення іншого швидкісного режиму на літній період там передбачена.

Такими можливостями скористалися ряд міст. Там на окремих ділянках, де це дозволяють дорожні обставини і безпека дорожнього руху, встановлювались знаки вищого обмеження швидкості.

Тобто 80 км/год на літній період. Цей період зараз закінчується і вже з 1 листопада вказані знаки будуть змінені на стандартні», — пояснив Білошицький.

Олексій Білошицький зазначив, що швидкісний режим на дорогах фіксують понад 300 камер. Також близько 200 приладів TruCAM, які дозволяють фіксувати перевищення швидкості в ручному режимі, використовують патрульні.


НБУ почне вилучати з обігу деякі банкноти 


З 1 листопада Національний банк розпочне вилучати з обігу банкноти 50 та 200 грн старого зразка.

Банкноти 2003-2007 років випуску поступово утилізуватимуть та замінюватимуть новими для покращення якості та безпеки.

Громадянам не потрібно їх спеціально обмінювати.  Вони можуть без обмежень продовжувати розраховуватися банкнотами старого зразка, оскільки ті залишатимуться дійсними платіжними засобами.


Нові правила для міжнародних перевезень


З листопада для перетину кордону з Польщею міжнародним перевізникам потрібно зареєструватися в системі SENT. Фактично, йдеться про всі види перевезень, які може виконувати іноземний перевізник.

"Поширюється така вимога як на ті двосторонні перевезення, наприклад Україна — Польща, так і на транзитні, коли перевізник прямує через території Польщі до іншої держави", — пояснили в "Укртрансбезпеці". 

Як зазначили, реєстрація в системі SENT має забезпечити контроль за всіма вантажними перевезеннями до та через територію Польщі.

Неправильне або неповне заповнення повідомлення унеможливить здійснення перевезення.



Верховна Рада України 17 вересня підтримала у першому читанні законопроєкт № 11416-д, який передбачає підвищення податків. Наразі документ знаходиться на підписі у президента Володимира Зеленського.

Попри те, коли саме закон набере чинності, частину нових податків доведеться сплатити «заднім числом» — з жовтня 2024.

Найбільш значущою для пересічних громадян є зміна військового збору — його збільшення з 1,5% до 5%, що означає підвищення податкового навантаження на офіційні заробітні плати.

Крім того, оновлений законопроєкт містить низку податкових змін, серед яких:

  • військовий збір для ФОПів I та II груп — 800 гривень на місяць (10% від мінімальної заробітної плати);
  • 1% військового збору з обороту для ФОП III групи;
  • 25% податку на прибуток для фінансових установ;
  • помісячна звітність по ПДФО (для економічного бронювання);
  • авансові внески з податку на прибуток для автозаправних станцій;
  • 50% податку на прибуток банків у 2024 році.


В Україні триває урядова перевірка підприємств, установ та організацій, які мають статус критично важливих та бронюють своїх працівників від мобілізації.

Причиною аудиту стало суттєве збільшення кількості таких підприємств та числа заброньованих. Уряд встановив термін перевірок до 15 листопада 2024, у зв’язку з чим було тимчасово припинено роботу послуги бронювання в «Дії».

Наразі продовжити відстрочку від мобілізації можуть лише працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024.

Щодо бронювань впродовж останніх чотирьох місяців, рішення буде після завершення аудиту.

Окрім того, після 15 листопада Кабмін має намір посилити вимоги щодо віднесення підприємств до розряду критично важливих, зокрема:

  • може бути збільшено розмір середньої зарплати для підприємства;
  • може бути запроваджено норму узгодження критеріїв критичності з Міноборони та Мінекономіки.

Всі підприємства, які мають статус критично важливих з червня 2024, будуть додатково перевірені на справедливість його отримання. Адже деякі з них після отримання такого статусу знижують заявлену зарплату або різко збільшують кількість співробітників.


Відстрочка від мобілізації у "Резерв+"


У листопаді в застосунку “Резерв+” з’явиться можливість отримати, а також продовжити відстрочку від мобілізації декільком категоріям військовозобов'язаних.

Як розповідала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, такою послугою зможуть скористатися багатодітні батьки, студенти денної форми навчання та особи з інвалідністю.

Зараз вони, як і інші військовозобов'язані, заяву на відстрочку та документальне підтвердження підстав мають подавати у паперовій формі до ТЦК та СП.

"Відстрочки реалізовані. Активно тестуємо сервіс миттєвих електронних відстрочок. У листопаді, у наступному оновленні "Резерв+", цей сервіс обов'язково з'явиться.

Ми маємо зробити обмін між державними реєстрами, і ця робота займає значний час. Запуск відстрочок — це один із наших пріоритетів. Ми розуміємо, що ця функція поліпшить життя наших громадян", — зазначала заступниця міністра оборони.

Втім, Черногоренко не уточнила, з якої саме дати у листопаді ця послуга запрацює.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив


01.11.2024 2339
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1244
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

955
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1219 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3628 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33831
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2786

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

323

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

713

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1643

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1027
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

580
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

470
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

849
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12155
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1456
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1232
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1319
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

501
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

205
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

282
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

327
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1219