Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 листопада 2024 року українців чекають деякі зміни.
Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні в останній місяць осені.
В Україні правила дорожнього руху перейдуть на зимовий період
НБУ почне вилучати з обігу деякі банкноти
З 1 листопада Національний банк розпочне вилучати з обігу банкноти 50 та 200 грн старого зразка.
Банкноти 2003-2007 років випуску поступово утилізуватимуть та замінюватимуть новими для покращення якості та безпеки.
Громадянам не потрібно їх спеціально обмінювати. Вони можуть без обмежень продовжувати розраховуватися банкнотами старого зразка, оскільки ті залишатимуться дійсними платіжними засобами.
Нові правила для міжнародних перевезень
З листопада для перетину кордону з Польщею міжнародним перевізникам потрібно зареєструватися в системі SENT. Фактично, йдеться про всі види перевезень, які може виконувати іноземний перевізник.
"Поширюється така вимога як на ті двосторонні перевезення, наприклад Україна — Польща, так і на транзитні, коли перевізник прямує через території Польщі до іншої держави", — пояснили в "Укртрансбезпеці".
Як зазначили, реєстрація в системі SENT має забезпечити контроль за всіма вантажними перевезеннями до та через територію Польщі.
Неправильне або неповне заповнення повідомлення унеможливить здійснення перевезення.
Податки зростуть
Верховна Рада України 17 вересня підтримала у першому читанні законопроєкт № 11416-д, який передбачає підвищення податків. Наразі документ знаходиться на підписі у президента Володимира Зеленського.
Попри те, коли саме закон набере чинності, частину нових податків доведеться сплатити «заднім числом» — з жовтня 2024.
Найбільш значущою для пересічних громадян є зміна військового збору — його збільшення з 1,5% до 5%, що означає підвищення податкового навантаження на офіційні заробітні плати.
Крім того, оновлений законопроєкт містить низку податкових змін, серед яких:
- військовий збір для ФОПів I та II груп — 800 гривень на місяць (10% від мінімальної заробітної плати);
- 1% військового збору з обороту для ФОП III групи;
- 25% податку на прибуток для фінансових установ;
- помісячна звітність по ПДФО (для економічного бронювання);
- авансові внески з податку на прибуток для автозаправних станцій;
- 50% податку на прибуток банків у 2024 році.
Зміна умов бронювання у листопаді
В Україні триває урядова перевірка підприємств, установ та організацій, які мають статус критично важливих та бронюють своїх працівників від мобілізації.
Причиною аудиту стало суттєве збільшення кількості таких підприємств та числа заброньованих. Уряд встановив термін перевірок до 15 листопада 2024, у зв’язку з чим було тимчасово припинено роботу послуги бронювання в «Дії».
Наразі продовжити відстрочку від мобілізації можуть лише працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024.
Щодо бронювань впродовж останніх чотирьох місяців, рішення буде після завершення аудиту.
Окрім того, після 15 листопада Кабмін має намір посилити вимоги щодо віднесення підприємств до розряду критично важливих, зокрема:
- може бути збільшено розмір середньої зарплати для підприємства;
- може бути запроваджено норму узгодження критеріїв критичності з Міноборони та Мінекономіки.
Всі підприємства, які мають статус критично важливих з червня 2024, будуть додатково перевірені на справедливість його отримання. Адже деякі з них після отримання такого статусу знижують заявлену зарплату або різко збільшують кількість співробітників.
Відстрочка від мобілізації у "Резерв+"
У листопаді в застосунку “Резерв+” з’явиться можливість отримати, а також продовжити відстрочку від мобілізації декільком категоріям військовозобов'язаних.
Як розповідала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, такою послугою зможуть скористатися багатодітні батьки, студенти денної форми навчання та особи з інвалідністю.
Зараз вони, як і інші військовозобов'язані, заяву на відстрочку та документальне підтвердження підстав мають подавати у паперовій формі до ТЦК та СП.
"Відстрочки реалізовані. Активно тестуємо сервіс миттєвих електронних відстрочок. У листопаді, у наступному оновленні "Резерв+", цей сервіс обов'язково з'явиться.
Ми маємо зробити обмін між державними реєстрами, і ця робота займає значний час. Запуск відстрочок — це один із наших пріоритетів. Ми розуміємо, що ця функція поліпшить життя наших громадян", — зазначала заступниця міністра оборони.
Втім, Черногоренко не уточнила, з якої саме дати у листопаді ця послуга запрацює.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну