Головні зміни з 1 жовтня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 жовтня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у другий місяць осені.


Обов'язковий військовий облік жінок-медиків


З 1 жовтня 2023 року працівниці медичної та фармацевтичної сфери будуть зобов’язані зареєструватись у ТЦК та СП. Жінки інших спеціальностей, які споріднені з військовою, можуть стати на облік за бажанням.

Як наголосили у Міністерстві оборони, наразі у примусовій мобілізації жінок немає потреби, а також не планують жодних обмежень щодо їх виїзду за кордон.


Як жінкам стати на військовий облік


Обов’язковому військовому обліку з 1 жовтня 2023 року підлягають виключно лікарі, медсестри та фармацевти. Якщо кандидатка відповідає критеріям, її направлять на військово-лікарську комісію за місцем проживання.

Стати на військовий облік можна у територіальному центрі комплектування. Для цього необхідно прийти з паспортом, дипломом про медичну освіту та довідкою з місця роботи.

На військовозобов'язаних жінок покладаються ті ж обов’язки, що й на чоловіків. Зокрема:

  • ставати на військовий облік,

  • проходити підготовку до служби,

  • повідомляти ТЦК та СП про зміну місця реєстрації чи проживання, сімейного статусу, інвалідності тощо.


Коли ставати на облік випускницям-медикам


За два місяці до завершення навчання заклади освіти мають подавати до районних (міських) ТЦК СП списки випускників, із зазначенням даних, дати народження, паспортних даних та податкового номера, зареєстрованого місця проживання, спеціальності та дати завершення навчання, номера військово-облікової спеціальності. Ці списки у ТЦК СП зберігаються протягом десяти років.

Випускникам медичних та фармацевтичних закладів надають  місяць після завершення навчання, аби стати на облік. Якщо вони не звернулися до центрів комплектування впродовж цього часу — їм загрожує штраф від 850 до 1 700 гривень.

читайте також: Призов на Івано-Франківщині: кого насамперед мобілізовуватимуть до війська у вересні


Хто з медиків та фармацевтів може не ставати на облік


Згідно з законом без військово-облікових документів медиків та фармацевтів не можуть працевлаштовувати.

Втім, для жінок, які освіту здобули до затвердження змін до закону про військовий обов’язок та військову службу (до 30 грудня 2022 року — ред.), діє «перехідний період». До кінця 2026 року вони можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані.

Однак, роботодавці мають повідомляти про жінок з медичною або фармацевтичною освітою, які не перебувають на військовому обліку. Медики та фармацевти, які не працевлаштовані, мають самостійно звернутися до ТЦК та СП, щоб стати на облік.


Реформа церковного календаря: нова Покрова


Цього року Україна вперше відзначатиме свято Покрови та прив'язане до неї державне свято захисників та захисниць 1 жовтня, а не 14 жовтня, як було раніше.

Такі зміни відбулися після того, як Українська греко-католицька церква та Православна церква України перейшли на новий календар, і відтоді більшість релігійних свят відзначають на два тижні раніше.

Ці зміни запроваджені з 1 вересня, тому Покрова фактично стане першим великим святом, що відзначається за новим календарем.

У неділю, 1 жовтня 2023 року, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці святкують День захисників і захисниць України та День козацтва.

При цьому Українська православна церква (донедавна у єдності з Московським патріархатом) і далі послуговуватиметься старим календарем. Також на старому календарі лишаться і частина парафій ПЦУ.


Штрафи для водіїв


З 1 жовтня 2023 року по 1 травня 2024 року всі водії повинні вмикати денне світло фар за межами населених пунктів.

За їзду без фар доведеться заплатити штраф у розмірі від 425 до 510 гривень. Таке правило вводять для більшої помітності автомобілів на дорогах.


Штрафи для ФОП


В Україні ФОП 2-4 групи, які отримують оплату за послуги не тільки за реквізитами, зобов'язані використовувати РРО (касовий апарат). За роботу без РРО передбачаються штрафи, але з 1 жовтня 2023 року вони будуть значно знижені.

Як пояснили у Державній податковій службі, законом № 3219 суттєво зменшено розміри штрафних (фінансових) санкцій для ФОП, які є платниками єдиного податку, зі 100 — 150% до 25 — 50% вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг).

Втім, сума штрафів за роботу без РРО не буде зменшена для ФОПів, які продають підакцизні та складні побутові товари, ліки, медичні товари та ювелірні вироби.


Перехід на зимовий час 


Щорічно в жовтні в Україні проводиться перехід на зимовий час. Час переводять на одну годину назад.

Переведення годинників на зимовий час 2023 проводиться в неділю 29 жовтня. О 4:00 стрілки годинника переводять на 3:00.

У сучасній техніці перехід здійснюється автоматично.


Перерахунок субсидій


У жовтні українцям перерахують житлову субсидію на новий опалювальний період 2023−2024 років (який триватиме з 1 жовтня до 30 квітня). Оскільки протягом опалювального сезону збільшуються суми в платіжках, збільшується і розмір житлової субсидії.

Житлову субсидію перерахують автоматично всім, хто вже є отримувачем — тобто звертатися до Пенсійного фонду варто лише тим, хто раніше субсидію не отримував. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.10.2023 1413
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

839 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

787
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1602
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2230
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4207 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3212

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

210

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

439

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

380

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

853
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

619
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

662
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

948
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1062
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

665
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6248
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1741
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31758 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1527
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

750 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

715