Головні зміни з 1 червня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 червня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць літа.


Зростання ціни на електрику


Кабінет Міністрів ухвалив рішення щодо підвищення з 1 червня тарифів на електроенергію для населення до 2,64 грн за кВт-год. Досі тариф для населення становив 1,44 грн/кВт-год за умови місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год (з ПДВ), якщо обсяги споживання більші.

З початком повномасштабного російського вторгнення виторг «Укренерго» та обленерго впала приблизно на 30 відсотків, бо в умовах війни енергетичні компанії втратили частину генерації та споживачів. Це і стало причиною підняття тарифу на електрику, заявив в ефірі «Свобода. Ранок» голова правління Національної енергетичної компанії «Укренерго» Володимир Кудрицький.

«Ми втратили частину генерації та також частину споживачів. Наприклад, мережеві компанії, такі як «Укренерго» та обленерго, у них виторг впала просто автоматично на 30 відсотків просто через те, що споживання сильно скоротилося.

Генеруючі компанії не доотримують коштів через те, що побито багато генерації. Частина генеруючих потужностей в нас розташовані в тимчасовій окупації. Найяскравіший приклад — це Запорізька атомна електростанція. Але не тільки вона.

Ще є Каховська гідроелектростанція, ще є теплові електростанції в Донецькій, Запорізькій, Луганській області. Втрачено багато активів і звичайно, набагато важче стало зводити кінці з кінцями», — розповів Кудрицький.

Разом із тим він заявив, що дефіцит у фінансах в енергетичній системі був давно, але з початком повномасштабного вторгнення він суттєво посилився.

«Упродовж досить тривалого періоду енергетика була недофінансована. Це не почалося вчора чи позавчора. Це така системна проблема, яка тривала роками.

Зараз в умовах повномасштабного вторгнення, починаючи з лютого 2022 року, дефіцит фінансового ресурсу в системі посилився», — каже голова правління НЕК «Укренерго».


Ситуація з іншими тарифами

Тарифи на газ у червні не зміняться і становитимуть 7,96 гривні за кубометр із ПДВ. Таку ціну встановлено до 1 травня 2024 року згідно з тарифним планом Нафтогазу.

З 1 червня українцям підвищать тарифи на воду для населення. Водоканали різних областей вже опублікували нові ціни. Тариф КП "Іванофранківськводоекотехпрому" — 29,52 гривні (13,77 / 16,25);

Зауважимо, що війна не звільняє від оплати комунальних послуг, однак деякі послаблення таки є — за протермінування оплати платежів не нараховують пеню та штрафи.


Індексація пенсій для пенсіонерів, які працюють


З 1 червня близько 600 тисяч пенсіонерів отримають надбавку до пенсії. Перерахунок стосуватиметься пенсіонерів, що працюють, та, які після призначення пенсії або попереднього перерахунку відпрацювали 24 місяці, або тих, у кого від попереднього перерахунку або призначення пенсії минуло не менше двох років.

Розмір підвищення для кожної людини розраховується індивідуально та залежатиме від робочого стажу та зарплати.

При цьому пенсіонери отримають пенсії з доплатою одразу за три місяці: квітень, травень та червень. Річ у тому, що перерахунок призначили ще у квітні, але Пенсійний фонд отримав потрібні для призначення доплат дані лише протягом травня.


Нові рейси Укрзалізниці


Укрзалізниця запроваджує новий графік руху поїздів на літній сезон-2023 з 10 червня. Як повідомила пресслужба Укрзалізниці, у новому графіку залізничники передбачили два нових рейси:  

  • Поїзд №40/39 Запоріжжя — Солотвино, який зупинятиметься в 7 областях України та сполучить Запоріжжя та Дніпро з курортами Львівщини та Закарпаття — від Славського до Берегового;  
  • Поїзд №148/147 Київ — Одеса, який курсуватиме через Черкаси, що дозволить мешканцям Черкащини зручно планувати свій відпочинок у моря.

Ще два поїзди Укрзалізниці з нового графіка змінять свій маршрут прямування задля нових цікавих сполучень:  

  • №13/14 Київ — Солотвино в новому графіку курсуватиме через Вінницю та Хмельницький (замість станцій Шепетівка та Здолбунів-Півд.), що дасть мешканцям Поділля та Тернопільщини зручне сполучення з рекреаційними зонами Закарпаття;  
  • №234/233 Київ — Покровськ — Львів курсуватиме через Павлоград, даючи його мешканцям довгоочікуване сполучення з Києвом та Вінницею, Хмельницьким, Тернополем і Львовом.

Крім цього, в новому графіку чотирьом поїздам Укрзалізниці подовжено маршрут прямування:

  • №43/44 "Стефанія Експрес" Івано-Франківськ — Київ — Івано-Франківськ тепер під фірмову музику прямуватиме до Черкас, даючи мешканцям Черкащини нове зручне сполучення з Прикарпаттям;  
  • №105/106 Одеса — Київ — Одеса опціонально прямуватиме до та зі станції Суми, що дозволить сумчанам діставатись приморського міста прямим рейсом зі зручним часом прибуття до Одеси;
  • №63/64 Харків — Київ — Харків опціонально з нового графіка зможе курсувати до та зі Львова;
  • №53/54 Одеса — Дніпро — Одеса опціонально з нового графіка зможе курсувати до та із Запоріжжя.

Також, зменшить час на шляху прямування для понад 35 поїздів, зокрема, №3/4 Запоріжжя — Ужгород, №15/16 Харків — Ясіня, №17/18 Харків — Ужгород, №29/30 Київ — Ужгород, №749/750 Київ — Чоп, Ужгород, №779/780 Київ — Суми, №790/789-792/791 Київ — Кропивницький/Кременчук та іншим.


Національний мультитест


У червні українські випускники складатимуть Національний мультитест (НМТ), який цього року замінить ЗНО.

Основна сесія НМТ розпочнеться 5 червня та триватиме до 23 червня. Додаткова сесія відбудеться у липні.

На тесті будуть два обов'язкові предмети — українська мова та математика, та третій предмет на вибір учня.  Окрім в Україні, іспит також проводитимуть у 32 країнах світу, де найбільше переселенців з України.


Виплати ВПО з 1 червня


Протягом усього 2023 року будуть збережені виплати для ВПО (внутрішньо переміщених осіб).

Тож внутрішні переселенці з 1 червня продовжать щомісяця отримувати від держави допомогу на проживання в розмірі:

  • 3 тисячі гривень — для дітей та осіб з інвалідністю;
  • 2 тисячі гривень — для всіх інших осіб.

Кошти отримують ВПО, які виїхали з населених пунктів, включених до переліку як території: можливих бойових дій; де ведуться/велися активні бойові дії; тимчасово окуповані РФ.

Перелік затверджений наказом Мінреінтеграції та періодично оновлюється. До нього зараз входять населені пункти в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській і Луганській областях, а також в АР Крим.


Іспити для водіїв за новими правилами


З 1 червня Міністерство внутрішніх справ запустить пілотний проєкт, мета якого — зробити більш прозорим процес складання водійських іспитів у сервісних центрах МВС.

Проєкт поки що стартує в чотирьох областях: Львівській, Одеській, Вінницькій та Київській. А згодом може поширитися і на інші регіони.

Зміни торкнуться як теоретичної, так і практичної частини іспиту для водіїв:

  • Оновлено систему попереднього запису: наявність талонів можна буде перевірити онлайн. Отримати його можна офлайн або через е-запис.
  • Майбутні водії отримають більше інструментів для оскарження результатів іспитів.
  • У класах, де проходять теоретичні іспити, відбуватиметься фіксація на чотири відеокамери та мікрофон. “Сліпих зон” там більше не буде.
  • Відбуватиметься відеофіксація в салоні автомобілів “категорії В” під час складання практичної частини іспиту. У фокусі відеокамери будуть руки та ноги як кандидата, так і екзаменатора, відбуватиметься запис розмов у салоні.

Купальний сезон в Івано-Франківську: що відомо про безпечні місця відпочинку


З 1 червня в Івано-Франківську стартує купальний сезон. Попри те, що у місті немає офіційно визначених пляжів, безпечними для купання наразі є міське озеро, річки Бистриця Надвірнянська та Бистриця Солотвинська.
У цілому в Україні у мирний час у червні розпочинався пляжний сезон. Втім, цьогоріч через оголошений воєнний стан та ракетну небезпеку більшість пляжів країни будуть закриті.

Новації від Укрпошти


З 1 червня Укрпошта знизить тарифи на відправлення до США на 8% завдяки укладеній з американською поштою USPS угоді PRIME.

Оформити поштову послугу (Дрібний пакет PRIME) можна в усіх онлайн-сервісах Укрпошти, в особистому кабінеті та в мобільному застосунку.

Крім того, з 1 червня більше не потрібно йти до поштового відділення, щоб замовити марки чи конверти. Все це можна буде замовити онлайн, сплатити карткою або через безготівковий рахунок та забрати у найближчому відділенні після отримання смс-повідомлення.


Вихідних не буде


Традиційних додаткових вихідних, які мали українці у червні, не буде. Зокрема, додаткових вихідних у перший місяць літа не буде через повномасштабне російське вторгнення на територію України.

Так, законом «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року встановили додаткові правила на час війни, запровадивши обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина, передбачених Конституцією.

Законом скасовано усі святкові дні, а також перенесення вихідного дня наступного після святкового чи неробочого. Окрім того, не діятиме розпорядження Кабміну «Про перенесення робочих днів у 2023 році».


У червні традиційно 30 днів, з них — 22 дні будуть робочими, а 8 — офіційними вихідними (субота та неділя).

Тобто, українці працюватимуть 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 і 30 червня. А відпочиватимуть 3 і 4, 10 і 11, 17 і 18, 24 і 25 червня.

На українців у перший місяць літа чекає декілька важливих подій. Зокрема, День захисту дітей (1 червня), Міжнародний день друзів (9 червня), День медичного працівника (18 червня), День скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні (22 червня) та День Конституції України (28 червня).

А віряни відзначатимуть одне з великих перехідних свят — Трійця (4 червня).


Календар свят


  • 1 червня – День захисту дітей;
  • 4 червня – Трійця, День працівників водного господарства, День працівників місцевої промисловості, Міжнародний день невинних дітей – жертв агресії, День господарських судів;
  • 5 червня – Всесвітній день навколишнього середовища;
  • 6 червня – День журналіста;
  • 8 червня – Всесвітній день океанів;
  • 9 червня – Міжнародний день друзів;
  • 11 червня – День працівників легкої промисловості;
  • 12 червня – День працівників фондового ринку;
  • 14 червня – Всесвітній день донора;
  • 17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою;
  • 18 червня – День медичного працівника, День дільничного інспектора поліції;
  • 19 червня – День фермера;
  • 20 червня – Всесвітній день біженців;
  • 22 червня – День скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні;
  • 23 червня – День державної служби ООН, День державної служби України;
  • 25 червня – Міжнародний день моряка, День митника України;
  • 26 червня – Міжнародний день ООН на підтримку жертв тортур, Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу;
  • 28 червня – День Конституції України.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


01.06.2023 2120
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1180
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2507
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2104
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2157
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6520 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2445 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

329

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1137

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1270

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1389
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

265
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

579
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2055
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26504
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

545
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10452 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8003
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

528
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

391
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

538
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

615
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1568