Газовий шантаж по-івано-франківськи

 

«Распространите среди жильцов нашего дома. А если не будут брать, отключим газ», - казала одіозна героїня однієї геніальної радянської кінокомедії. Виглядає на те, що її фраза є актуальною і сьогодні. І не лише у відносинах України з Росією, а й, як виявилось, у значно більш приземлених справах.

Сьогодні в цьому змогли сповна переконатись мешканці будинку № 4а по вулиці Набережній ім. В.Стефаника. Вчора у вказаному будинку відімкнули газопостачання. Ні. Не можна сказати, щоб це було неочікувано. Адже ще у суботу на під’їздах будинків невідомі від імені управління експлуатації газового господарства попередили мешканців про заплановане відключення подачі газу у будинок протягом 9, 10 та 11 вересня в зв’язку з необхідністю, як зазначалося, перевірки газових мереж на вулиці Набрежній ім. В.Стефаника. Вже тоді мешканці обурилися, бо ж як ото: три дні без газу? Але не дуже. Подумали, мовляв, якось то воно буде. І дуже зраділи, коли ні 9-го, ані 10 вересня газопостачання їм не відключили. Блакитного палива у трубах не стало лише вдень 11 вересня. Це, звісно, спричинило деякі незручності, але ж мешканці тим не переймалися, адже відключення їм пообіцяли лише на 9 – 11 вересня, отже потерпіти доведеться лише до кінця дня…

Та не так сталося, як хотілося. Вранці 12 вересня газ у мережах так і не з’явився. Міська служба оперативного реагування чемно приймала звернення громадян, реєструвала, але за роз’ясненням причин направляла людей в аварійну службу облгазу «104». Там чоловічий голос запевнив, що протягом дня газопостачання буде відновлено.

Обурені мешканці і кинуті керівництвом на вимушене порушення закону газовики

Вже по 10-тій годині ранку в квартири будинку почали дзвонити люди з газконтори, принаймні так вони стверджували. При цьому, замість відновлення газопостачання, вони почали наполягати на необхідності від’єднати від газопостачання газові колонки з підігріву води. На запитання, коли відновлять газопостачання, відповіли «тоді коли в будинку буде заглушено усі колонки». При цьому на прохання представитись люди відповідали щось типу «Не скажу. Я просто слюсар. Моя справа маленька – мені сказали – я роблю. Зараз буде представник ЄРЦ – його і питайте». Чи варто казати, що представник КП «ЄРЦ» так і не з’явився?

Пояснити, що діється, кореспондент БРІЗу по телефону попросив директора Єдиного розрахункового центру Вадима Войтика. Той у свою чергу повідомив, що про проблему йому відомо. Зазначив, що на замовлення КП «ЄРЦ» фахівці спеціалізованої фірми – приватного підприємства «Івано-Франківськпромсервіс» - нещодавно перевіряли димоходно-вентиляційні канали будинку і виявили низку несправностей. Як повідомляється, частина каналів забиті, а деякі збудовані з порушенням ДБН, зокрема, зведені в один. Зі слів пана Войтика, спеціалізована підрядна організація, яка здійснювала перевірку димвентканалів, зобов’язана була повідомити про результати перевірки не тільки КП «ЄРЦ», а й управління з експлуатації газового господарства. Ті ж, мовляв, одразу зреагували, відрізавши людей від газопостачання, бо, як стверджує, пан Войтик, дбають про життя і здоров’я мешканців і про те, щоб ті, не дай Боже, не отруїлись чадним газом.

Працівники УЕГГ (зліво) уперто намагались сховатись від об'єктиву фотокамери і ні за яких обставин не називали своїх прізвищ

На запитання, який вихід із ситуації вбачає директор КП «ЄРЦ», той повідомив, що, на його думку, необхідно або переобладнувати систему вентиляції, встановивши, наприклад, зовнішні короби, або ж обладнувати помешкання парапетними газовими турбо-колонками (колонки, димохід яких виводиться назовні, а не в димохід). На запитання, коли це буде зроблено і коли мешканці знову зможуть насолоджуватись і газопостачанням і гарячим водопостачанням, пан Войтик відповісти не зміг.

Придбати і поставити у помешканнях парапетні турбо-колонки радить людям також директор Івано-Франківського УЕГГ Володимир Марич, до якого також звернулися наші журналісти і який вважає це єдиним виходом із ситуації. Він стверджує, що про несправні дим-вентканали його організацію повідомило керівництво КП «ЄРЦ» і твердо дав зрозуміти: мешканцям будинку по вулиці Набережній, 4а не бачити газу, поки не буде відрізано від мережі усі колонки. 

Протиправні дії газовиків не на жарт обурили мешканців. Посеред робочого дня деякі з них ще не знають, що їм збираються відрізати колонки

Цікаво, що ані слюсарі, ані сам пан Марич так і не змогли назвати номер наказу, на підставі якого здійснюється від’єднання колонок з підігріву води від систем газопостачання. Схоже на те, що такого наказу не існує в природі. Натомість майстри на вимогу мешканців неохоче пред’являли незавірену в офіційному порядку ксерокопію листа від ПП «Івано-Франківськпромсервіс» на ім’я директора КП «ЄРЦ» В.Войтика та начальника Івано-Франківського УЕГГ В.Марича, в якому директор фірми В.С.Капітанчук повідомляє, що димові канали в будинку «виконані із спеціальних бетонних плит, які при будівництві будинку були неправильно змонтовані, а саме з горизонтальним зміщенням нижчестоящих плит відносно вищестоящих. Це привело (орфографія – згідно оригіналу – ред.) до порушення герметичності димових та вентиляційних каналів на стояках будинку. Багато димових та вентиляційних каналів будинку засмічено, але в зв’язку із зміщенням плит прочистити їх практично неможливо. Всі ВПГ в будинку під’єднані по стояках в один димохідний канал – У зв’язку із вищенаведеним, вважаємо, що подальша експлуатація газовикористовуючого обладнання може привести до непередбачуваних наслідків».

Сумнозвісний лист ПП "Івано-Франківськпромсервіс"

Отакої. Зауважимо, що будинок було здано в експлуатацію ще 1974 року і приймала його державна комісія. Гадаю, нікому не треба нагадувати, як тоді слідкували за дотриманням ДБН, на відміну від нинішніх часів, коли на будівельні норми плюють всюди і вся. Отже, виходить: висока держкомісія помилилася, а маленька приватна фірма, яка, між іншим, займається перевіркою димвентканалів лише якихось останніх два роки (за збігом обставин, рівно стільки ж, скільки функціонує КП "ЄРЦ") раптом взяла і виявила ті кричущі порушення (принаймні достатні для того, щоб взяти і відрізати усім газопостачання), які не бачили державні чиновники та й (що гріха таїти?) фахівців самого УЕГГ, які регулярно перевіряють справність роботи газового обладнання і, в тому числі, тягу в димоходах, і засвідчували їх нормальну роботу у відповідних актах.

Є, щоправда, ще одна обставина: десь років 12 тому в будинку ставили шатровий дах і доробляли в зв’язку з цим димоходи. Поговорюють, нібито майстри тоді щось «наплужили», а фахівці управління житлово-комунального господарства тоді повірили їм на слово і не перевірили. Можливо, воно і так. Але в такому випадку виправляти ситуацію сьогодні мають комунальники. І знову ж таки повторюємо: слюсарі-газовики, які регулярно перевіряють газове обладнання ніяких порушень не виявляли! То, може, керівництво УЕГГ слід притягнути до відповідальності за те, що злочинна недбалість його працівників усі останні роки ставили під загрозу життя людей?

Та питання не в цьому. Слід зазначити, що, крім вказаного висновку, лист не містить більше жодних даних – ні про спосіб проведення перевірки, ні інформації про прилади, які використовувалися. Тобто вважати цей лист експертним висновком аж ніяк не можна – вас у цьому запевнить будь-який юрист. А відтак чи може він бути підставою для відключення газопостачання і відрізання від газу колонок? Вочевидь, ні. Вочевидь, газопостачальне підприємство мало провести власне дослідження цього питання, результати повинні були знайти своє відображення у відповідному наказі керівника УЕГГ. Але такого наказу – повторюю – немає.

До речі, прес-служба ПАТ «Івано-Франківськгаз» відмовилась прокоментувати дану ситуацію, пославшись на те, що керівник підприємства Ігор Прокопів наразі перебуває у столиці.

Відсутність газу та дії газовиків вже викликали неабияке обурення у мешканців будинку. «Вони собі увірвалися в хату, налякали дітей, - і одразу відрізали колонку», - обурюється мешканець будинку Ярослав.

Інша мешканка – пані Оксана – одразу ж, за порадою слюсарів, побігла до найближчого магазину, що торгує побутовою технікою, купляти парапетну турбо-колонку, яку газовики пообіцяли одразу ж встановити.

Газовий шантаж мешканців не зламав

До слова, журналісти БРІЗу звернулися до представників деяких фірм з торгівлі побутового газового обладнання і поцікавились цінами на такі колонки. Як виявилося, подібні пристрої виробництва Китаю коштують в середньому 1 650 гривень. Ціна ж якісних колонок провідних європейських виробників – на порядок вище. А ще там нам по секрету повідомили, що незабаром експлуатацію усіх «димохідних» колонок в Івано-Франківську заборонять, а відтак керівництво таких фірм уже радо потирає руки, передчуваючи приток клієнтів, якому можна буде сплавити китайське газове дрантя.

То чи не в змові, бува, управління з експлуатації газового господарства та ПП «Івано-Франківськпромсервіс» (а може і КП «ЄРЦ») з фірмами, які реалізують парапетні колонки? Чи не задля їх шкурних інтересів вдалися до такого нахабного газового шантажування мешканців?

Сергій Білий, БРІЗ

P.s. Зі слів пана Марича, КП "ЄРЦ" повинно було попередньо, перед відключенням газопостачання, провести відповідну роз'яснювальну роботу. Втім, жодної зустрічі з мешканцями чи то громадських слухань з даного приводу, як стверджують жителі, ЄРЦ не проводив. А варто було б. Адже, крім придбання дорогих і неякісних китайських колонок, є, як виявилось, і інші способи вирішення проблеми. Та про них газовики мовчать...


13.09.2013 1320 5
Коментарі (5)

Гість 2013.09.13, 21:02
На листі директор Капітанчук а підпис колишнього начальника УЕГГ Мірчука. При ньому канали були не зміщені?
Гість 2013.09.13, 21:06
Тепер ясно чия фірма провіряє канали
Ярко 2013.09.13, 22:56
Питання не в тому, чия фірма перевіряє, а питання в тому, що якщо дійсно правда те що настільки грубі порушення присутні в даному будинку - то слава Богу, що за ці роки обійшлося без людських жертв. І гарно було б розуміти панам кореспондентам, що перекрити газ до усунення настільки серйозних недоліків це вольове рішення керівників які несуть особисту відповідальність за безпеку мешканців даного будинку і Ви пане кореспондент у випадку, не дай Бог, якихось надзвичайних подій (як наприклад в Дніпропетровську) будете волати на всю горлянку і робити сенсацію на людському горі...
Караул український 2013.09.16, 16:51
Коли газконтора починає шухер,витягай кубишку і плати, плати,плати.Хто б не був винен, а платитиме той, кому відрізали і головне платитиме негайно.Так робляться швидкі гроші і,головне все начебто по закону.
LM 2013.09.19, 16:12
До мене перийшли і хотіли відключати котел, тому що немає договору на його обслуговування!!!!
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7337
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1108
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

617
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5633
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1521
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1385

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

460

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1279

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1103

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1007
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

346
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

400
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1345
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

421
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

691
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5729
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

437
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

303
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

643 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1088
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

944