Галина Матейко: «Здоровому організму віруси не страшні»

 

 


Рання весна – період сезонних гострих-респіраторних захворювань (ГРЗ). А цього року до них додався ще й кір. Яка епідеміологічна ситуація зараз на Прикарпатті? Як застрахувати себе та своїх дітей? Про це розповідає завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб медуніверситету Галина Матейко.

 


— Пані Галино, люди знову панікують, що з’явився новий вірус грипу – фінський, що багато людей хворіє, зокрема, діти?


— Це різновид сезонного вірусу. Сезонний рівень захворюваності на ГРЗ не переріс пороговий, тому говорити про епідемію грипу в області немає підстав.

 

— Які профілактичні засоби порадите від цієї «сезонності»?

— Найбільш дієва – звичайна неспецифічна профілактика. Тобто, підвищення імунітету організму: здоровий та активний спосіб життя, раціональне харчування, достатня кількість вітамінів. Ми також рекомендуємо пробіотики, зокрема, такі препарати, як йогурт, «Лактовіт», «Лактофільтрум». А коли вже в сім’ї захворіли, то можна застосовувати препарат «Арбідол». Він має противірусну активність, діє на досить широкий спектр збудників ГРВІ. Приймати його треба двічі на день, по одній капсулі, протягом тижня. Велику перевагу надаємо вітчизняним препаратам рослинного походження, на основі біофлавоноїдів із диких злаків – «Протефлазид», «Імунофлазид», «Флавозид».

 

— А народні, так звані «бабусині», методи, наскільки вони дієві?

— Звісно, не зашкодить вживання фітонцидів – часник, мед, цибуля. Також прийом вітамінних чаїв з шипшини, малини, калини, чай з лимоном. Не треба забувати і про важливі гігієнічні заходи, які ми часто недооцінюємо: часте миття рук з милом, обов’язково мити обличчя дитині, коли вона повертається з вулиці, промивати ніс і горло 2% розчином соди або солі. Не рідше, як 2-3 рази на день.

Такі неспецифічні методи дають хороший результат. Часто батьки бояться високої температури й панікують, коли на термометрі 38,5. Але збивати її не можна, адже температура при ГРЗ має захисний характер. Знижувати її можна лише препаратами, які містять парацетамол. Але в жодному разі не аспірином. Хоч він і дуже популярний, але люди мають пам’ятати, що аспірин може дати серйозні ускладнення.

 

— А як щодо вакцинації? Коли треба робити щеплення?

— Безумовно це – найефективніша профілактика. Щеплення мають бути передсезонні, а не під час епідемії. Вакцинація є ефективною, коли її зробити абсолютно здоровій дитині чи людині, тоді вона дає адекватний захист – до п’яти років. Наприклад, зараз проти сезонного вірусу більшість жителів Прикарпаття використовують вакцину «Інфлувак». Імунологи та вірусологи довели, що імунітет до вірусів грипу перехресний завдяки їхній спорідненості. Віруси близькі за будовою один до одного. Тому щеплення проти одного вірусу грипу захищає на 30% від інших вірусів.

 

— Пані Галино, цьогоріч прийшов кір…

— Зараз ситуація близька до стабільної. Епідемії немає, але хворі ще поступають в стаціонар обласної клінічної інфекційної лікарні. На сьогодні у нас госпіталізовано 47 хворих на кір. З них – 26 дітей. Якщо захворювання починалося з підлітків, то зараз хворіють діти молодшого шкільного віку, дошкільнята і навіть діти до року. Кір у перші дні хвороби важко виявити, бо симптоми такі самі, як і при ГРЗ. Це дитяча інфекція, яка передається повітряно-крапельним шляхом, але вона може бути керована при умові здійснення регулярних щеп­лень. Особливість її ще й у тому, що захворюваність зростає кожні 5-6 років. Захворювання у ранньому віці може лікуватися вдома, але під наглядом педіатра. Дуже важливо виявити захворювання в катаральному періоді, коли хворий заразний. Його треба ізолювати до п’ятого дня з моменту висипання.

 

— А є вакцина від кору?

— Є, крім того, вона ще й обов’язкова. Згідно з наказом №595 від 2011 року. І тепер вона входить у календар щеплень дитини. Щеплення починають робити у 12 місяців, потім у шість років. Зараз пропонується ревакцинація усім особам до 30 років. Її доцільно провести після спалаху кору.

Є ще один метод профілактики – введення специфічного протикорового імуноглобуліну. Цього року наші аптеки цим не забезпечені, але є заміна – людські імуноглобуліни. Вони також містять достатньо антитіл проти вірусу кору. Дитина, якій ввели імуноглобулін не пізніше п’ятого дня з моменту контакту з хворим на кір, не захворіє.

 

— Скільки коштує вакцина?

— Від 60 до 90 грн., усе залежить від вакцини. Планова вакцинація для діток – безкоштовною.

 

— Серед батьків побутує така думка, що добре, аби дитина перехворіла на все в ранньому віці. Чи правильно це?

— Звичайно, логіка в цьому є. Адже кір, вітрянка, скарлатина, червоничка (краснуха) – це класичні дитячі інфекції. Зараз вони подорослішали. І в старшому віці вони важче перебігають і частіше супроводжуються ускладненнями. Доведено, що вакциновані діти від кору хворіють рідше та переносять хворобу легко, без ускладнень.

 

— Яким буде прогноз на майбутнє? Якого наступного вірусу слід боятися прикарпатцям?

— Боятися нічого. Більше довіряйте медикам, прислухайтеся до їхніх порад. Щодо грипу – прог­нози всім відомі. Це наймінливіший вірус на планеті. Кожного року він змінює свою поверхневу будову, а кожні 8-10 років відбуваються глибокі зміни. Якщо вести правильний спосіб життя, раціонально харчуватися, займатися спортом, загартовуватися, вживати вітаміни, бабусині рецепти – віруси не страшні.

 

Світлана ЛЕЛИК,

Репортер

 


23.03.2012 Світлана ЛЕЛИК 1437 1
Коментарі (1)

Микола 2012.03.29, 09:22
Років 100 300 500 1000 і т.д назад я погоджуюсь що були всі здорові організми бо йшов природний відбір. Зараз знайти здоровий організм на мою думку важко хіба, у що новонародженого і то багато хворих з патологіями з такою екологією та харчуванням буде дуже важко знайти.
30.09.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з демобілізованим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Юрієм Фуриком про мобілізацію, бойові будні на фронті, поранення, реабілітацію та повернення до роботи з дітьми.  

833
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

612
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

1130
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1209
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

10023 19
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2799

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

673

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

1009

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

1115

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

767
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

666
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

479
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

660
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20200
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38275
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

632
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

766
25.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

457
30.09.2023

Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і заснування спеціального Оборонного фонду.  

336
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

594
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

502
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

1203