Галина Матейко: «Здоровому організму віруси не страшні»

 

 


Рання весна – період сезонних гострих-респіраторних захворювань (ГРЗ). А цього року до них додався ще й кір. Яка епідеміологічна ситуація зараз на Прикарпатті? Як застрахувати себе та своїх дітей? Про це розповідає завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб медуніверситету Галина Матейко.

 


— Пані Галино, люди знову панікують, що з’явився новий вірус грипу – фінський, що багато людей хворіє, зокрема, діти?


— Це різновид сезонного вірусу. Сезонний рівень захворюваності на ГРЗ не переріс пороговий, тому говорити про епідемію грипу в області немає підстав.

 

— Які профілактичні засоби порадите від цієї «сезонності»?

— Найбільш дієва – звичайна неспецифічна профілактика. Тобто, підвищення імунітету організму: здоровий та активний спосіб життя, раціональне харчування, достатня кількість вітамінів. Ми також рекомендуємо пробіотики, зокрема, такі препарати, як йогурт, «Лактовіт», «Лактофільтрум». А коли вже в сім’ї захворіли, то можна застосовувати препарат «Арбідол». Він має противірусну активність, діє на досить широкий спектр збудників ГРВІ. Приймати його треба двічі на день, по одній капсулі, протягом тижня. Велику перевагу надаємо вітчизняним препаратам рослинного походження, на основі біофлавоноїдів із диких злаків – «Протефлазид», «Імунофлазид», «Флавозид».

 

— А народні, так звані «бабусині», методи, наскільки вони дієві?

— Звісно, не зашкодить вживання фітонцидів – часник, мед, цибуля. Також прийом вітамінних чаїв з шипшини, малини, калини, чай з лимоном. Не треба забувати і про важливі гігієнічні заходи, які ми часто недооцінюємо: часте миття рук з милом, обов’язково мити обличчя дитині, коли вона повертається з вулиці, промивати ніс і горло 2% розчином соди або солі. Не рідше, як 2-3 рази на день.

Такі неспецифічні методи дають хороший результат. Часто батьки бояться високої температури й панікують, коли на термометрі 38,5. Але збивати її не можна, адже температура при ГРЗ має захисний характер. Знижувати її можна лише препаратами, які містять парацетамол. Але в жодному разі не аспірином. Хоч він і дуже популярний, але люди мають пам’ятати, що аспірин може дати серйозні ускладнення.

 

— А як щодо вакцинації? Коли треба робити щеплення?

— Безумовно це – найефективніша профілактика. Щеплення мають бути передсезонні, а не під час епідемії. Вакцинація є ефективною, коли її зробити абсолютно здоровій дитині чи людині, тоді вона дає адекватний захист – до п’яти років. Наприклад, зараз проти сезонного вірусу більшість жителів Прикарпаття використовують вакцину «Інфлувак». Імунологи та вірусологи довели, що імунітет до вірусів грипу перехресний завдяки їхній спорідненості. Віруси близькі за будовою один до одного. Тому щеплення проти одного вірусу грипу захищає на 30% від інших вірусів.

 

— Пані Галино, цьогоріч прийшов кір…

— Зараз ситуація близька до стабільної. Епідемії немає, але хворі ще поступають в стаціонар обласної клінічної інфекційної лікарні. На сьогодні у нас госпіталізовано 47 хворих на кір. З них – 26 дітей. Якщо захворювання починалося з підлітків, то зараз хворіють діти молодшого шкільного віку, дошкільнята і навіть діти до року. Кір у перші дні хвороби важко виявити, бо симптоми такі самі, як і при ГРЗ. Це дитяча інфекція, яка передається повітряно-крапельним шляхом, але вона може бути керована при умові здійснення регулярних щеп­лень. Особливість її ще й у тому, що захворюваність зростає кожні 5-6 років. Захворювання у ранньому віці може лікуватися вдома, але під наглядом педіатра. Дуже важливо виявити захворювання в катаральному періоді, коли хворий заразний. Його треба ізолювати до п’ятого дня з моменту висипання.

 

— А є вакцина від кору?

— Є, крім того, вона ще й обов’язкова. Згідно з наказом №595 від 2011 року. І тепер вона входить у календар щеплень дитини. Щеплення починають робити у 12 місяців, потім у шість років. Зараз пропонується ревакцинація усім особам до 30 років. Її доцільно провести після спалаху кору.

Є ще один метод профілактики – введення специфічного протикорового імуноглобуліну. Цього року наші аптеки цим не забезпечені, але є заміна – людські імуноглобуліни. Вони також містять достатньо антитіл проти вірусу кору. Дитина, якій ввели імуноглобулін не пізніше п’ятого дня з моменту контакту з хворим на кір, не захворіє.

 

— Скільки коштує вакцина?

— Від 60 до 90 грн., усе залежить від вакцини. Планова вакцинація для діток – безкоштовною.

 

— Серед батьків побутує така думка, що добре, аби дитина перехворіла на все в ранньому віці. Чи правильно це?

— Звичайно, логіка в цьому є. Адже кір, вітрянка, скарлатина, червоничка (краснуха) – це класичні дитячі інфекції. Зараз вони подорослішали. І в старшому віці вони важче перебігають і частіше супроводжуються ускладненнями. Доведено, що вакциновані діти від кору хворіють рідше та переносять хворобу легко, без ускладнень.

 

— Яким буде прогноз на майбутнє? Якого наступного вірусу слід боятися прикарпатцям?

— Боятися нічого. Більше довіряйте медикам, прислухайтеся до їхніх порад. Щодо грипу – прог­нози всім відомі. Це наймінливіший вірус на планеті. Кожного року він змінює свою поверхневу будову, а кожні 8-10 років відбуваються глибокі зміни. Якщо вести правильний спосіб життя, раціонально харчуватися, займатися спортом, загартовуватися, вживати вітаміни, бабусині рецепти – віруси не страшні.

 

Світлана ЛЕЛИК,

Репортер

 


23.03.2012 Світлана ЛЕЛИК 1565 1
Коментарі (1)

Микола 2012.03.29, 09:22
Років 100 300 500 1000 і т.д назад я погоджуюсь що були всі здорові організми бо йшов природний відбір. Зараз знайти здоровий організм на мою думку важко хіба, у що новонародженого і то багато хворих з патологіями з такою екологією та харчуванням буде дуже важко знайти.
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2025 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1364
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5190
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

14845 10
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3530 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3360

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1230

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2590

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2569

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

3034
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

311
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1465
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1237
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

715
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

441
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

623
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

974
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21905
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

401
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

457 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

913 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

715