Галина Матейко: «Здоровому організму віруси не страшні»

 

 


Рання весна – період сезонних гострих-респіраторних захворювань (ГРЗ). А цього року до них додався ще й кір. Яка епідеміологічна ситуація зараз на Прикарпатті? Як застрахувати себе та своїх дітей? Про це розповідає завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб медуніверситету Галина Матейко.

 


— Пані Галино, люди знову панікують, що з’явився новий вірус грипу – фінський, що багато людей хворіє, зокрема, діти?


— Це різновид сезонного вірусу. Сезонний рівень захворюваності на ГРЗ не переріс пороговий, тому говорити про епідемію грипу в області немає підстав.

 

— Які профілактичні засоби порадите від цієї «сезонності»?

— Найбільш дієва – звичайна неспецифічна профілактика. Тобто, підвищення імунітету організму: здоровий та активний спосіб життя, раціональне харчування, достатня кількість вітамінів. Ми також рекомендуємо пробіотики, зокрема, такі препарати, як йогурт, «Лактовіт», «Лактофільтрум». А коли вже в сім’ї захворіли, то можна застосовувати препарат «Арбідол». Він має противірусну активність, діє на досить широкий спектр збудників ГРВІ. Приймати його треба двічі на день, по одній капсулі, протягом тижня. Велику перевагу надаємо вітчизняним препаратам рослинного походження, на основі біофлавоноїдів із диких злаків – «Протефлазид», «Імунофлазид», «Флавозид».

 

— А народні, так звані «бабусині», методи, наскільки вони дієві?

— Звісно, не зашкодить вживання фітонцидів – часник, мед, цибуля. Також прийом вітамінних чаїв з шипшини, малини, калини, чай з лимоном. Не треба забувати і про важливі гігієнічні заходи, які ми часто недооцінюємо: часте миття рук з милом, обов’язково мити обличчя дитині, коли вона повертається з вулиці, промивати ніс і горло 2% розчином соди або солі. Не рідше, як 2-3 рази на день.

Такі неспецифічні методи дають хороший результат. Часто батьки бояться високої температури й панікують, коли на термометрі 38,5. Але збивати її не можна, адже температура при ГРЗ має захисний характер. Знижувати її можна лише препаратами, які містять парацетамол. Але в жодному разі не аспірином. Хоч він і дуже популярний, але люди мають пам’ятати, що аспірин може дати серйозні ускладнення.

 

— А як щодо вакцинації? Коли треба робити щеплення?

— Безумовно це – найефективніша профілактика. Щеплення мають бути передсезонні, а не під час епідемії. Вакцинація є ефективною, коли її зробити абсолютно здоровій дитині чи людині, тоді вона дає адекватний захист – до п’яти років. Наприклад, зараз проти сезонного вірусу більшість жителів Прикарпаття використовують вакцину «Інфлувак». Імунологи та вірусологи довели, що імунітет до вірусів грипу перехресний завдяки їхній спорідненості. Віруси близькі за будовою один до одного. Тому щеплення проти одного вірусу грипу захищає на 30% від інших вірусів.

 

— Пані Галино, цьогоріч прийшов кір…

— Зараз ситуація близька до стабільної. Епідемії немає, але хворі ще поступають в стаціонар обласної клінічної інфекційної лікарні. На сьогодні у нас госпіталізовано 47 хворих на кір. З них – 26 дітей. Якщо захворювання починалося з підлітків, то зараз хворіють діти молодшого шкільного віку, дошкільнята і навіть діти до року. Кір у перші дні хвороби важко виявити, бо симптоми такі самі, як і при ГРЗ. Це дитяча інфекція, яка передається повітряно-крапельним шляхом, але вона може бути керована при умові здійснення регулярних щеп­лень. Особливість її ще й у тому, що захворюваність зростає кожні 5-6 років. Захворювання у ранньому віці може лікуватися вдома, але під наглядом педіатра. Дуже важливо виявити захворювання в катаральному періоді, коли хворий заразний. Його треба ізолювати до п’ятого дня з моменту висипання.

 

— А є вакцина від кору?

— Є, крім того, вона ще й обов’язкова. Згідно з наказом №595 від 2011 року. І тепер вона входить у календар щеплень дитини. Щеплення починають робити у 12 місяців, потім у шість років. Зараз пропонується ревакцинація усім особам до 30 років. Її доцільно провести після спалаху кору.

Є ще один метод профілактики – введення специфічного протикорового імуноглобуліну. Цього року наші аптеки цим не забезпечені, але є заміна – людські імуноглобуліни. Вони також містять достатньо антитіл проти вірусу кору. Дитина, якій ввели імуноглобулін не пізніше п’ятого дня з моменту контакту з хворим на кір, не захворіє.

 

— Скільки коштує вакцина?

— Від 60 до 90 грн., усе залежить від вакцини. Планова вакцинація для діток – безкоштовною.

 

— Серед батьків побутує така думка, що добре, аби дитина перехворіла на все в ранньому віці. Чи правильно це?

— Звичайно, логіка в цьому є. Адже кір, вітрянка, скарлатина, червоничка (краснуха) – це класичні дитячі інфекції. Зараз вони подорослішали. І в старшому віці вони важче перебігають і частіше супроводжуються ускладненнями. Доведено, що вакциновані діти від кору хворіють рідше та переносять хворобу легко, без ускладнень.

 

— Яким буде прогноз на майбутнє? Якого наступного вірусу слід боятися прикарпатцям?

— Боятися нічого. Більше довіряйте медикам, прислухайтеся до їхніх порад. Щодо грипу – прог­нози всім відомі. Це наймінливіший вірус на планеті. Кожного року він змінює свою поверхневу будову, а кожні 8-10 років відбуваються глибокі зміни. Якщо вести правильний спосіб життя, раціонально харчуватися, займатися спортом, загартовуватися, вживати вітаміни, бабусині рецепти – віруси не страшні.

 

Світлана ЛЕЛИК,

Репортер

 


23.03.2012 Світлана ЛЕЛИК 1773 1
Коментарі (1)

Микола 2012.03.29, 09:22
Років 100 300 500 1000 і т.д назад я погоджуюсь що були всі здорові організми бо йшов природний відбір. Зараз знайти здоровий організм на мою думку важко хіба, у що новонародженого і то багато хворих з патологіями з такою екологією та харчуванням буде дуже важко знайти.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7483 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1119
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

620
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5638
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1523
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1387

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

464

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1283

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1111

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1014
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

350
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

408
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1350
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

425
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

694
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5733
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

442
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

308
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

647 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1091
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

947