Галицька міжнародна наукова конференція з питань християнства схвалила Резолюцію


11-12 травня у м. Галичі відбулася міжнародна наукова конференція на тему «Християнські міжконфесійні відносини: загальноєвропейський та український досвід».

 

Організатори - Міністерство культури України, Національний заповідник «Давній Галич» та кафедра релігієзнавства і теології філософського факультету Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.



Доповідачами на конференції, яку відкрив генеральний директор – науковий керівник Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський, були представники релігійних громад УГКЦ, УАПЦ, РКЦ, науковці з кількох академічних установ України та музейних закладів краю. За словами Олександра Береговського, «завданням конференції було віднайти шляхи для кращої взаємодії між громадами та до розуміння потреби екуменічного діалогу».



Учасників конференції привітали перший заступник голови Галицької райдержадміністрації Володимир Бродович, Галицький міський голова Орест Трачик і територіальний представник з питань охорони культурної спадщини та переміщення цінностей Міністерства культури України Лідія Максимяк. Було зачитано привітання від Міністерства культури України, Івано-Франківського митрополита УГКЦ Володимира Війтишина та Львівського архиєпископа РКЦ Мечислава Мокшицького.



З доповіддю «Галицька митрополія у контексті міждержавних і міжконфесійних відносин першої половини ХIV століття» на пленарному засіданні виступив заступник генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» Семен Побуцький. Завідувач кафедри релігієзнавства і теології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Святослав Кияк вів мову про «Містично-богословське й духовно – культурне підгрунтя екуменічних взаємин християн київської традиції на Прикарпатті»; представник Івано-Франківської митрополії УГКЦ, голова комісії з питань єдності християн о. Ігор Оніщук, представники Львівського архиєпископа РКЦ М. Мокшицького о. Мар’ян Сковира та декан Галицький УАПЦ о. Іван Кузь поінформували зібрання про «Екуменічну концепцію УГКЦ».

У роботі секційного засідання взяли участь доцент кафедри релігієзнавства і теології Прикарпатського нацуніверситету імені Василя Стефаника Любов Зеліско та завідувач відділу реставрації обласного краєзнавчого музею Валерій Твердохліб. На прикладі ікони св. Антонія Падевського йшлося про відродження шедеврів іконопису в межах культурологічного проекту «Врятуймо скарби разом». Старший викладач кафедри культурології Національного педагогічного університету ім. Михайла Драгоманова Юлія Корнійчук з Києва мала доповідь на тему «Православна парафія: віхи розвитку», а молодший науковий співробітник відділу археології НЗ «Давній Галич» Ігор Креховецький - про «Берестейську унію 1596 року: випадковість чи закономірність?». Водночас головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини та музейної справи обласної державної адміністрації Андрій Чемеринський охарактеризував ікону Галицької Божої Матері як «об’єкт сакрально-мілітарної історії Російського імператорського флоту»(1914 – 1932); завідувач історичного відділу НЗ «Давній Галич» Марія Костик на прикладі сімейного життя князя Ярослава Осмомисла говорила про християнство як засіб обмеження влади. Водночас історик Марія Сохан у своєму виступі мала на меті розкрити таємницю церковного дзвону, старший викладач кафедри суспільствознавчої освіти обласного інституту післядипломної освіти у м. Миколаєві Тетяна Длінна вела мову про «Міфологічні та магічні аспекти народного християнства в західноєвропейській традиції», а студент філософського факультету Прикарпатського нацуніверситету імені Василя Стефаника С. Твердохліб темою свого виступу обрав «Антропоцентризм особи в енцикліці Папи Івана Павла ІІ “Redemptor hominis”). Про «Європізацію» ікони в українській культурі» мовив аспірант кафедри теорії та історії культури Львівського НУ ім. Івана Франка Роман Галуйко, а аспірант Національного педагогічного університету ім. Михайла Драгоманова Софія Скрипнікова – про «Освітньо-виховну діяльність католицької церкви засобами сучасної комунікації; положення соціальної доктрини та реалізацію в світовому і українському контексті».


Генеральний директор Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський доповів учасникам конференції про виконання травневої резолюцій 2011 року конференції, зокрема про ситуацію з отриманням Україною від Російської Федерації цифрової фотокопії «Галицького Євангелія».


Для учасників конференції з інших регіонів України Генеральна дирекцією заповідника організувала ознайомчу екскурсію пам’ятками культурної спадщини національного та місцевого значення Галицького району.


15.05.2012 2224 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1370
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1042
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2061
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3545
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1335
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1323

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1675

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

487

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1129

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1294
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

353
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24249
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

402
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

607
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1500
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

3604
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

589
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1497 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

607
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

522