Фредрік Еріксон, European Voice (Європа): Україна – зірка лібералізації?

Європі не варто панікувати – Україна не повернеться до неї спиною, оскільки не планує перетворюватися на сателіт Росії. ЄС лишається найбільшим інвестором та ринком збуту для України. Просто слід підтримати амбітні економічні реформи, що в планах її уряду, – пише директор Європейського центру міжнародної політекономії Фредрік Еріксон у британському виданні European Voice.

Україна стає на більш прагматичну позицію до Європи – і планує реформи, яких уже давно вимагає Брюссель.

Якою має бути європейська політика стосовно України зараз, коли уряд держави бачить, що потужні країни – учасниці ЄС не розглядають перспективи її вступу?

Не без іронії сьогодні Брюссель стурбований тим, що Віктор Янукович, новий український президент, кидається в обійми Росії та повертає Україну спиною до Європи. Упродовж багатьох років було ясно, що холодна реакція Європи на прохання України про членство в ЄС на руку тим, хто бачить Україну в майбутньому сателітом імперського сусіда на сході. Нині ж Брюссель, зіткнувшись із очевидними наслідками – відкликанням заяви України на приєднання до НАТО, угодою з Росією про Чорноморський флот у Севастополі і загалом теплішими відносинами з Кремлем, – схвильований, що більше не може проектувати власне бачення на економічний та політичний розвиток в Україні.

 

Ніякої сателітної держави

Утім, теперішню паніку в Європі навколо України треба вгамувати. Навряд чи Україна перетвориться на російський сателіт. Насправді, новий український уряд запустив дуже амбітну програму економічних реформ, яка зробить країну зіркою економічної лібералізації у посткризовому світі, якщо Київ виконає свої обіцянки.

Це несподівано. Янукович не схожий на людину з ліберальними економічними поглядами, до того ж його підтримує бізнес, що уникає лібералізації та конкуренції. Проте урядова програма реформ має на меті повністю перелаштувати закостенілу українську економіку, і зараз уряд підписав нову програму Міжнародного валютного фонду (МВФ), згідно з якою реформи мають бути виконані в наступні два роки. Запровадження реформ буде складним, з огляду на теперішні парламентські сутички щодо прийняття нового податкового кодексу. Та все ж реформаторські амбіції уряду заслуговують на підтримку Європи. Україна хотіла належати до групи перехідних країн, які швидко реформували свої економіки та стали членами Європейського Союзу. Проте на практиці реформи запроваджувалися настільки повільно, що мали більше спільного з колишніми радянськими країнами Центральної Азії.

Брюсселеві не варто хвилюватися, що Україна повернеться спиною до Європи. Європа – це найширший експортний ринок України і ним залишатиметься надалі. Також Європа завжди буде її найбільшим інвестором. Україна є членом Світової організації торгівлі (СОТ) і, схоже, не збирається ігнорувати свої зобов’язання та підігрувати Росії в безглуздих зовнішньоторговельних вивертах, на кшталт митного союзу з Білоруссю та Казахстаном. На відміну від Росії, Україна належить до інституцій світової економіки й виконуватиме їхні інструкції.

 

Політика ЄС

Європа повинна притримуватися певних центральних ліній у політиці стосовно України. Це запропонована угода про асоціацію, яка сприятиме глибшій економічній інтеграції, у поєднанні з важливими вимогами, зокрема про реорганізацію «Нафтогазу» – відомого енергетичного підприємства, що долучилося до останніх газових криз. Вимоги щодо модернізації політики та просування демократії треба посилити, особливо зважаючи на те, що перед місцевими виборами в жовтні погіршилися умови для політичного плюралізму.

Проте Брюсселеві слід зрозуміти, що Україна тепер змушена буде жити в атмосфері проваленого вступу, а це неминуче означає покращення відносин з Росією і більш прагматичне (та менш ідеологічне) ставлення до Європи. Головне, щоб Брюссель підтримав своїм авторитетом програму економічних реформ, ініційовану в МВФ, і тиснув на Януковича її виконувати.

Нині Київ прийняв амбітне рішення запровадити економічні реформи, яких Брюссель вимагає впродовж останніх років. Якщо Європа буде неадекватною та провадитиме суперечливу й різку політику, найгіршим наслідком стане втрата українських реформаторських амбіцій.

Фредрік Еріксон – директор Європейського центру міжнародної політекономії, брюссельського мозкового центру в галузі світової економіки, експерт із перехідних економік, автор нещодавнього дослідження про українські економічні реформи.

 

Фредрік Еріксон, European Voice (Європа)

ІноЗМІ


26.11.2010 1160 1
Коментарі (1)

Роман 2010.12.02, 12:50
Нещодавно придбав книгу "Гітлер засновник Ізраілю",видану в Швейцарії,аналогічна стуація тепер в Україні.Історія знищення українців самими українцями не повториться.Ні СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ ЄВРОПИ,ні Росія нам не дпоможуть,швидше навпаки.Єднаймося тоді переможем.
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

706
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1482 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2225
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2130 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7481
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15202 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

252

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

983

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1055

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1844
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

237
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

613
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

859
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3092
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

870
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1912
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

954
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35100 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

189
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

441
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

583
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

911