Франківський ОПЦ отримав матеріали для супроводу батьків, які втратили дитину

У четвер, 21 листопада, медичному персоналу обласного пологового центру презентували програму «Прощання з ангелом» в рамках проєкту з підтримки батьків, які втратили дитину під час вагітності чи після пологів.

ГО «Опіка ангела» розробила програму опіки над сім’ями, які зазнали втрат. Ця опіка допоможе і медичним працівникам перевести втрату в етичне русло, пише  Фіртка з посиланням на “Репортер“.

Засновники організації Наталя та Тарас Сениця самі рік тому втратили новонародженого сина і знають, з якими переживаннями стикаються батьки. У пологовому будинку Австралії, де вони народжували сина, зустріти цю втрату і попрощатися із сином їм допоміг медичний персонал. Там така практика підтримки була впроваджена понад 30 років тому.

«Усі чотири дні життя Теодору ми мали можливість бути разом із ним в реанімації. Нам запропонували зробити з ним фото на згадку. Тоді ми не розуміли, для чого це. А нині – це найцінніше, що залишилося у спогадах про нашого сина», – говорить Наталя Сениця.

Тож з обласного перинатального центру у Франківську подружжя вирішило розпочати впровадження схожої до австралійської системи підтримки батьків, які втратили немовля. За словами Наталі, система підтримки включатиме як роботу з батьками в пологовому, так і навчання та психологічний супровід медперсоналу та терапевтичну роботу з батьками опісля.

«Над цим наша держава не задумується до нині. Ми завжди задумувалися, як зберегти вагітність, як розродити жінку, щоб вона і дитина були здоровими, але ніколи не задумувалися, що є із сім’єю, яка зазнає перинатальних втрат. Ці сім’ї залишалися мамі із собою і їм було важко. Крім того, ви знаєте, як гостро в таких випадках ставляться до медперсоналу, – говорить заступник головного лікаря ОПЦ Мар’ян Яремко. – В неділю відзначали день передчасно народженої дитини. Приходили діти, які хоч і передчасно народилися, є активними і обдарованими. І це прекрасно, що ще в 2007 році ми перейшли на виходжування дитини з 22 тижня вагітності. Далі за планом після презентації будемо проходити навчання і якщо освоїмо цей проєкт на базі перинатального центру, то будемо поширювати його на всю державу. На жаль, це перший такий проєкт в Україні. Це лише перші кроки, але їх треба робити».

Яремко додає, починають саме з перинатального центру, тому що саме тут концентруються усі складні випадки і тому реєструється найбільше витрат. ГО «Опіка Ангела» отримала грант від громадського ресторану Urban Space Radio у 59 тис грн на публікацію рекомендаційного довідника для роботи з перинатальними та неонатальними втратами. Цей посібник отримає весь медичний персонал ОПЦ. Також 127 вже брошур замовили медики з інших областей.

«Тема втрат стосується не лише батьків, а й медиків, – говорить Наталя Сениця. – Ми хочемо, щоб ви змогли відпрацювати власні, відповідні до українських реалій механізми зменшення стресу для себе і для сімей, які прощаються з дитиною».

«Перинатальний центр – це те місце, де народжується життя. Не ми визначаємо його тривалість. Але ми можемо допомогти батькам навіть це коротке життя супроводити любов’ю, – говорить Світлана Карпова, лікарка відділення інтенсивної терапії новонароджених. – Я маю такий особистий досвід, знаю, що кожен медпрацівник у своїй роботі чи особистому житті стикається з такими ситуаціями і часто ми безсилі, щоб промовити до жінок, підтримати їх і їм допомогти».

Окрім рекомендаційних брошур медикам ОПЦ передали люльки для прощання, роз’яснювальні листівки та сувеніри для батьків, набори для відбитків ніжки та ручки, скриньки пам’яті, наліпки для медичних карт.

«Усі ці речі пожертвувані батьками, які пережили втрату. Вони у свій час десять чи п’ять років тому відчули цей біль. Вони зібрали те, що допоможе тепер іншим батькам прийняти втрату дитини», – говорить Наталя Сениця.

Вона наводить статистику, що 13 дітей в Україні помирають щодня з 22 тижня вагітності та до 27 дня свого життя. І додає, що втрати до 22 тижня – не відомі, адже часто жінки не звертаються до медзакладів при втраті дитини на ранньому терміні вагітності.

«Хоча медики роблять все, але не завжди в наших силах врятувати життя. Ці речі потрібно впроваджувати оперативно, тому що є люди, які потребують цієї підтримки вже сьогодні», – каже Володимир Дзьомбак, обласний експерт з акушерства та гінекології.

Після презентації 10 медичних працівників зголосилися увійти до робочої групи, яка напрацьовуватиме найбільш оптимальний варіант системи підтримки. Згодом, спільно з “Ротарі клубом” Франківська, проведуть навчання всього медперсоналу. За період діяльності з грудня «Опіка ангела» надала вже підтримку 70 сім’ям, які пережили втрату дитини.


21.11.2019 1407
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1020
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1606 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2377
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2240 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7524
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15238 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

296

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1021

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1089

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1873
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

268
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

648
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

888
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3116
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

905
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1939
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

990
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35135 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

248
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

471
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

612
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

936