ФРАНКІВСЬК ЯК БРЕНД

Метою надрукованого є публічне обговорення логотипу та «легенди» туристичного Івано-Франківська.

 

18 лютого в мерії відбулось засідання, де обговорювали, в тому числі, конкурс на гасло та логотип по відзначенню 350-ої річниці заснування міста Івано-Франківська (mvk.if.ua/news/9732).

 

А навіщо Івано-Франківську та нам, його мешканцям, нове лого та гасло, адже є герб?

 

Відповідь проста: активний ознайомчий туризм став дієвим фактором в економіці Європи, та тенденцією, що набирає оберти, в Україні. Як наслідок – зміщення пріоритетів та акцентів територій, зміна їх економіки, формування нового суспільного середовища, оновлення архітектурного ландшафту міст, що активно долучені до цього процесу. А це призводить до: створення робочих місць, інвестицій в інфраструктуру, розвиток культурно-мистецького насичення та покращення умов життя. Недарма ж цій темі присвячують увагу громадські управлінці, ЗМІ, інституції та науковці. На ринку конкурують бренди міст по залученню до себе не тільки туристів та грошей, а й креативних особистостей, що впливають на формування обличчя міста. І ці бренди мають візуальне та змістовне вираження. Недарма ж Україна під Євро 2012 витратила більше 3 млн. грн. тільки на лого та проморолик.

 

Як приклад – промоційний логотип Львова та його змістовне наповнення - www.uk.wikipedia.org/wiki/Логотип_Львова. А також окремий, туристичний сайт про Львів - www.lviv.travel/index.php? До речі, Львів позиціонує себе як культурна столиця України. Що цікаво – акцент не на історичну, архітектурну спадщину (хоча львів’яни гордяться цим), а саме на багате творче та мистецьке життя. І цьому є підкріплення подіями!

 

Ще один зразок – з США, де автор спостерігав, як промотує себе маленьке провінційне містечко в Кентуккі, проте, щороку сюди приїжджає більше 500 тис. відвідувачів! Фестивалі, місцеві цікавинки, а головне – бурбон, адже Бардстаун позиціонує себе світовою столицею цього напою (що, до речі, і відбито на його лого та читається в гаслі)) (www.visitbardstown.com)

 

 

А що формується у гостя при відвідинах Івано-Франківська? Хоча, правильніше потрібно спитати – а яке посилання формуємо для потенційного туриста? Цілісний образ відсутній. Івано-Франківськ конче потребує своєї «легенди», узагальнення, яке заохочує відвідати наше місто. Вважаю, в ідеалі потрібно створити власний бренд-бук, куди ввійдуть і логотип, і гасло, і «легенда» із змістовним наповненням. Довідка: бренд-бук (Brandbook) - задокументовані правила розвитку і основи ідентифікації торгової марки. Включає в себе візуальні аспекти бренду, комплекс філософських, стратегічних та семантичних аспектів його функціонування.

 

В попередній статті я писав про тісну співпрацю влади, бізнесу та громадського середовища для функціонування успішного туристичного міста. На етапі створення бренд-буку чи його складових теж необхідна співпраця, оскільки журналісти можуть надати цій темі широкого резонансу, культурологи та краєзнавці розкажуть про історичні відмінності і родзинки Станіславова, рекламісти та креативники створять промоційне лого, активні люди придумають гасло, а влада візьме це все на опрацювання.

 

Тож актуальним та нагальним (адже до 350-річчя залишився рік) є створення візії міста, причому не тільки до свята, а й на постійній основі. Тож почнемо: на мою думку, не зовсім вдалим є позиціонування Франківська як «ворота Карпат» тощо. Місто і так є транзитним, адже турист, не зупиняючись, пересаджується з поїзда на автобус та їде до Яремчі, Поляниці тощо. А зараз, із запуском прямого поїзда Київ-Ворохта – то й зовсім проминає... Як варіант, потрібна прив’язка до історії Станіславова. Адже Івано-Франківськ має цікаву історію, свого засновника, архітектурну та культурну спадщину, яку можна переосмислити та красиво подати. Хоча є певна трудність у використанні назви Станіслав, оскільки може виникнути плутанина для розуміння тих, хто планує мандрівку. Вже тут, на місці, можна донести історію назви та провести екскурсію містом-привидом.  Тож можливі варіанти на кшталт «Івано-Франківськ – місто легенд(місце легенд)», «Івано-Франківськ – тут живуть легенди», «Івано-Франківськ – сюди хочеться повернутись (місто, куди хочеться повернутись».

 

Це дає також можливість наповнити сказане змістом: уцілілі польські та австрійські будівлі центру, парки та сквери для неспішного шпацеру, відновлення Мистецького валу чи то Фортечного провулку, розкопане підземелля Станіславова, реконструйований Палац Потоцьких. А до них – тематичні кнайпи та крамнички (а-ля «Зінгер»). Використати призабуті бувальщини та оповіді, згадати легенди. Це все створюватиме відповідну атмосферу та бажання повернутись. До речі, про підземелля – чудова нагода громадським організаціям долучитись до розкопок та створити атракцію, яку, поки, ніхто в Західній Україні не має (хоча львів’яни активно обговорюють залучення на свою туристичну карту підземної ріки Полтви та підземелля Єзуїтського костелу). А Палац Потоцьких – його ворота можуть стати ще однією візитівкою міста (хотілось би, щоб і сам комплекс, проте, як завжди, грошей катма).

 

Є ще одна відома відмінність - «Франківський феномен» в літературі. Це теж привід до гордощів! Як Вам тур письменницьким Станіславовом – «Химера», чи то «Мармуляда», «Галас», «Хрущ на вежі» тощо. Із оповідками про життя Андруховича, Прохаська, Пушика та інш. з уривками з їх творів, улюбленими місцинами та закутками, де добре пишеться? Тоді, можливо, «Івано-Франківськ надихає»? Це ж місто мистецького злету та розгулу творчої думки та втілень (втілення доробимо потім, після затвердження лого)).

 

А яке бачення є у Вас?

 

            До речі, десь тепер в «Західному кур’єрі» та на сайті www.mvk.if.ua повинно бути опубліковано положення про вищезгаданий конкурс. Долучаймось та творімо!


Коментарі (12)

до автора 2011.03.15, 14:50
Пушик не належить до "Станіславського феномену", а до феномену митця, якому було нормально за Хрущьова, Брєжнєва, Андропова, Черненка, Горбачова, Кравчука, Кучми, Ющенка, Януковича. ото і зробіть з нього "Франківський феномен», "станіславький" хай вже буде тим,чим він є.
халява 2011.03.15, 14:41
Brandbook - штука серйозна, і конкурсами і обговореннями це не зробиш. Мабуть Львів робив це в такий спосіб, (за 3 рубля)тому і народився такий жах – логотип подібний до параду презервативів і гасло, це взагалі маячня "Відкритий для світу". ніби є десь туристичні міста, "культурні столиці", закриті від світу. Логотип має легко відтворюватись всіма засобами тиражування, спробуйте зробити авторучку з логотипом львова (те, що потрібно 6 фарб, то дріб’язок).
Пуцер 2011.03.15, 08:22
Франківську можна і без леганди-міфу. Місто повне бидла і рагулів. Туристам можна показувати бидло а ще краще рагулів. Гідові лише потрібно завести туриста до "Білої Хати".
Микола 2011.03.15, 08:25
Кшталт «Івано-Франківськ – місто легенд(місце легенд)», «Івано-Франківськ – тут живуть легенди», «Івано-Франківськ – сюди хочеться повернутись (місто, куди хочеться повернутись», - виглядає набором банальностей. Хоча напрямок думки правильний. Пропоную ідею - Станиславів - одне з наймолодших міст Галичини. Воно будувалося за тогочасними середньовічними містичними(кабалістичними) правилами містобудування, до речі як і Лондон після Великої пожежі, який, до речі, відновив великий масон сер Крістофер Рен. Засновники міста Станиславова також були не останніми езотериками того часу...
Микола 2011.03.15, 08:34
Якщо точніше то пропоную концепцію Станиславів - ІДЕАЛЬНЕ МІСТО. А наповнення - не розпилятися, а замовити професійним креативщикам, які є "в темі", скажімо тому ж Єшкілєву. До речі, бренд "Станіславський феномен" - це його продукт. Він його придумав і впроваджував, хоча на початках не всі сприйняли.
Міша В. 2011.03.15, 15:38
Подивився я на львівську символіку - дійсно маячня без сенсу. Але користь цієї "народної творчості" в тому, що є приклад як робити не треба. Ну а про пушика як про феномен.... видно, що аффтар зовсім не в курсах........
Львів 2011.03.15, 21:36
У Львова є ще одна фішка — при кількості днів 365 на рік вони, львів’яни, проводять близько 100 (ста!) форумів, фестивалів, кавово-шоколадних забав і т.п. екшенів. Нам до цього дуже далеко... Але, якщо поставити це за мету...
rex 2011.03.16, 00:36
Пропоную логотип: здоровезний босий лобуряка тримає за фіст дохлу галку а навколо віночок з ковбас і віршів Пушика.
www 2011.03.16, 13:27
Босий хлоп - бздури. Галку тра поставити на лижі, у дзьоб дати паку баксів, а в дупу встромити трембіту. Ото і буде вам турсимвол
до лобуряк 2011.03.18, 17:22
як завжди, любі друзі, ви заганяєтесь , і згадуєте про все, що під руку попаде, при цьому забуваючи тематику розмови. схаменіться!! так, Франківську необхідне брендування(жаль, що його перейменували ..якось втратився дух старовини..) подобається "місто, куди хочеться повернутись", або - "місто в якому хочеться прожити усе життя" лиш би розробкою лого та слогану займались професіонали, а не ідіоти, що прагуть попіаритись!
Ваня 2011.03.19, 20:19
На рахунок галки на лижах-розсмішили!Давно так не було весело!
Тонні 2011.03.23, 20:17
Брендінг задача цікава, актуальна. Тільки нехай подалі білохатченки сидять від цієї справи, а то наламають дров, і буде у нас логотип з легендою в стилі глаконавтів, шо на гербі красуються - http://cop.if.ua/news/gerb-ivano-frankivska-smishno-chi-sumno.html
27.05.2020
Люся Грибик

Як вийти з карантину з чистим та доглянутим обличчям Фіртці розповіла франківська косметологиня Стефанія Білусяк.

467
26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

2275
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

2957 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

2769
21.05.2020
Роса Мартинюк

Вона справляє враження жінки, що все встигає — працює на роботі, двічі на рік організовує етнофестиваль та виховує трьох діток. Про те, як їй все вдається, з чого починалася “Крайка”, про навчання у Парижі та курйозні ситуації під час організації: говоримо із Наталією Бартків.

752
19.05.2020

Вищі навчальні заклади закінчуватимуть навчальний рік у дистанційному режимі. 

1116

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

2029

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4504

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

3986 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

3095
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1736
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

4692 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1706
09.04.2020

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у спеціальному зверненні дав детальні поради щодо поведінки у храмі на Страсний тиждень та Великдень, зокрема щодо сповіді і причастя, та оголосив диспензи (звільнення) Церкви усім в

1748
19.05.2020

Наш дзвінок застав композитора Ігоря Іванціва в Бурштині, де він живе, працює і творить. Простий, приємний співбесідник, з прекрасним почуттям гумору, повен життєвих сил та настрою.

897