ФРАНКІВСЬК ЯК БРЕНД

Метою надрукованого є публічне обговорення логотипу та «легенди» туристичного Івано-Франківська.

 

18 лютого в мерії відбулось засідання, де обговорювали, в тому числі, конкурс на гасло та логотип по відзначенню 350-ої річниці заснування міста Івано-Франківська (mvk.if.ua/news/9732).

 

А навіщо Івано-Франківську та нам, його мешканцям, нове лого та гасло, адже є герб?

 

Відповідь проста: активний ознайомчий туризм став дієвим фактором в економіці Європи, та тенденцією, що набирає оберти, в Україні. Як наслідок – зміщення пріоритетів та акцентів територій, зміна їх економіки, формування нового суспільного середовища, оновлення архітектурного ландшафту міст, що активно долучені до цього процесу. А це призводить до: створення робочих місць, інвестицій в інфраструктуру, розвиток культурно-мистецького насичення та покращення умов життя. Недарма ж цій темі присвячують увагу громадські управлінці, ЗМІ, інституції та науковці. На ринку конкурують бренди міст по залученню до себе не тільки туристів та грошей, а й креативних особистостей, що впливають на формування обличчя міста. І ці бренди мають візуальне та змістовне вираження. Недарма ж Україна під Євро 2012 витратила більше 3 млн. грн. тільки на лого та проморолик.

 

Як приклад – промоційний логотип Львова та його змістовне наповнення - www.uk.wikipedia.org/wiki/Логотип_Львова. А також окремий, туристичний сайт про Львів - www.lviv.travel/index.php? До речі, Львів позиціонує себе як культурна столиця України. Що цікаво – акцент не на історичну, архітектурну спадщину (хоча львів’яни гордяться цим), а саме на багате творче та мистецьке життя. І цьому є підкріплення подіями!

 

Ще один зразок – з США, де автор спостерігав, як промотує себе маленьке провінційне містечко в Кентуккі, проте, щороку сюди приїжджає більше 500 тис. відвідувачів! Фестивалі, місцеві цікавинки, а головне – бурбон, адже Бардстаун позиціонує себе світовою столицею цього напою (що, до речі, і відбито на його лого та читається в гаслі)) (www.visitbardstown.com)

 

 

А що формується у гостя при відвідинах Івано-Франківська? Хоча, правильніше потрібно спитати – а яке посилання формуємо для потенційного туриста? Цілісний образ відсутній. Івано-Франківськ конче потребує своєї «легенди», узагальнення, яке заохочує відвідати наше місто. Вважаю, в ідеалі потрібно створити власний бренд-бук, куди ввійдуть і логотип, і гасло, і «легенда» із змістовним наповненням. Довідка: бренд-бук (Brandbook) - задокументовані правила розвитку і основи ідентифікації торгової марки. Включає в себе візуальні аспекти бренду, комплекс філософських, стратегічних та семантичних аспектів його функціонування.

 

В попередній статті я писав про тісну співпрацю влади, бізнесу та громадського середовища для функціонування успішного туристичного міста. На етапі створення бренд-буку чи його складових теж необхідна співпраця, оскільки журналісти можуть надати цій темі широкого резонансу, культурологи та краєзнавці розкажуть про історичні відмінності і родзинки Станіславова, рекламісти та креативники створять промоційне лого, активні люди придумають гасло, а влада візьме це все на опрацювання.

 

Тож актуальним та нагальним (адже до 350-річчя залишився рік) є створення візії міста, причому не тільки до свята, а й на постійній основі. Тож почнемо: на мою думку, не зовсім вдалим є позиціонування Франківська як «ворота Карпат» тощо. Місто і так є транзитним, адже турист, не зупиняючись, пересаджується з поїзда на автобус та їде до Яремчі, Поляниці тощо. А зараз, із запуском прямого поїзда Київ-Ворохта – то й зовсім проминає... Як варіант, потрібна прив’язка до історії Станіславова. Адже Івано-Франківськ має цікаву історію, свого засновника, архітектурну та культурну спадщину, яку можна переосмислити та красиво подати. Хоча є певна трудність у використанні назви Станіслав, оскільки може виникнути плутанина для розуміння тих, хто планує мандрівку. Вже тут, на місці, можна донести історію назви та провести екскурсію містом-привидом.  Тож можливі варіанти на кшталт «Івано-Франківськ – місто легенд(місце легенд)», «Івано-Франківськ – тут живуть легенди», «Івано-Франківськ – сюди хочеться повернутись (місто, куди хочеться повернутись».

 

Це дає також можливість наповнити сказане змістом: уцілілі польські та австрійські будівлі центру, парки та сквери для неспішного шпацеру, відновлення Мистецького валу чи то Фортечного провулку, розкопане підземелля Станіславова, реконструйований Палац Потоцьких. А до них – тематичні кнайпи та крамнички (а-ля «Зінгер»). Використати призабуті бувальщини та оповіді, згадати легенди. Це все створюватиме відповідну атмосферу та бажання повернутись. До речі, про підземелля – чудова нагода громадським організаціям долучитись до розкопок та створити атракцію, яку, поки, ніхто в Західній Україні не має (хоча львів’яни активно обговорюють залучення на свою туристичну карту підземної ріки Полтви та підземелля Єзуїтського костелу). А Палац Потоцьких – його ворота можуть стати ще однією візитівкою міста (хотілось би, щоб і сам комплекс, проте, як завжди, грошей катма).

 

Є ще одна відома відмінність - «Франківський феномен» в літературі. Це теж привід до гордощів! Як Вам тур письменницьким Станіславовом – «Химера», чи то «Мармуляда», «Галас», «Хрущ на вежі» тощо. Із оповідками про життя Андруховича, Прохаська, Пушика та інш. з уривками з їх творів, улюбленими місцинами та закутками, де добре пишеться? Тоді, можливо, «Івано-Франківськ надихає»? Це ж місто мистецького злету та розгулу творчої думки та втілень (втілення доробимо потім, після затвердження лого)).

 

А яке бачення є у Вас?

 

            До речі, десь тепер в «Західному кур’єрі» та на сайті www.mvk.if.ua повинно бути опубліковано положення про вищезгаданий конкурс. Долучаймось та творімо!


Коментарі (12)

до автора 2011.03.15, 14:50
Пушик не належить до "Станіславського феномену", а до феномену митця, якому було нормально за Хрущьова, Брєжнєва, Андропова, Черненка, Горбачова, Кравчука, Кучми, Ющенка, Януковича. ото і зробіть з нього "Франківський феномен», "станіславький" хай вже буде тим,чим він є.
халява 2011.03.15, 14:41
Brandbook - штука серйозна, і конкурсами і обговореннями це не зробиш. Мабуть Львів робив це в такий спосіб, (за 3 рубля)тому і народився такий жах – логотип подібний до параду презервативів і гасло, це взагалі маячня "Відкритий для світу". ніби є десь туристичні міста, "культурні столиці", закриті від світу. Логотип має легко відтворюватись всіма засобами тиражування, спробуйте зробити авторучку з логотипом львова (те, що потрібно 6 фарб, то дріб’язок).
Пуцер 2011.03.15, 08:22
Франківську можна і без леганди-міфу. Місто повне бидла і рагулів. Туристам можна показувати бидло а ще краще рагулів. Гідові лише потрібно завести туриста до "Білої Хати".
Микола 2011.03.15, 08:25
Кшталт «Івано-Франківськ – місто легенд(місце легенд)», «Івано-Франківськ – тут живуть легенди», «Івано-Франківськ – сюди хочеться повернутись (місто, куди хочеться повернутись», - виглядає набором банальностей. Хоча напрямок думки правильний. Пропоную ідею - Станиславів - одне з наймолодших міст Галичини. Воно будувалося за тогочасними середньовічними містичними(кабалістичними) правилами містобудування, до речі як і Лондон після Великої пожежі, який, до речі, відновив великий масон сер Крістофер Рен. Засновники міста Станиславова також були не останніми езотериками того часу...
Микола 2011.03.15, 08:34
Якщо точніше то пропоную концепцію Станиславів - ІДЕАЛЬНЕ МІСТО. А наповнення - не розпилятися, а замовити професійним креативщикам, які є "в темі", скажімо тому ж Єшкілєву. До речі, бренд "Станіславський феномен" - це його продукт. Він його придумав і впроваджував, хоча на початках не всі сприйняли.
Міша В. 2011.03.15, 15:38
Подивився я на львівську символіку - дійсно маячня без сенсу. Але користь цієї "народної творчості" в тому, що є приклад як робити не треба. Ну а про пушика як про феномен.... видно, що аффтар зовсім не в курсах........
Львів 2011.03.15, 21:36
У Львова є ще одна фішка — при кількості днів 365 на рік вони, львів’яни, проводять близько 100 (ста!) форумів, фестивалів, кавово-шоколадних забав і т.п. екшенів. Нам до цього дуже далеко... Але, якщо поставити це за мету...
rex 2011.03.16, 00:36
Пропоную логотип: здоровезний босий лобуряка тримає за фіст дохлу галку а навколо віночок з ковбас і віршів Пушика.
www 2011.03.16, 13:27
Босий хлоп - бздури. Галку тра поставити на лижі, у дзьоб дати паку баксів, а в дупу встромити трембіту. Ото і буде вам турсимвол
до лобуряк 2011.03.18, 17:22
як завжди, любі друзі, ви заганяєтесь , і згадуєте про все, що під руку попаде, при цьому забуваючи тематику розмови. схаменіться!! так, Франківську необхідне брендування(жаль, що його перейменували ..якось втратився дух старовини..) подобається "місто, куди хочеться повернутись", або - "місто в якому хочеться прожити усе життя" лиш би розробкою лого та слогану займались професіонали, а не ідіоти, що прагуть попіаритись!
Ваня 2011.03.19, 20:19
На рахунок галки на лижах-розсмішили!Давно так не було весело!
Тонні 2011.03.23, 20:17
Брендінг задача цікава, актуальна. Тільки нехай подалі білохатченки сидять від цієї справи, а то наламають дров, і буде у нас логотип з легендою в стилі глаконавтів, шо на гербі красуються - http://cop.if.ua/news/gerb-ivano-frankivska-smishno-chi-sumno.html
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717