Фотоподорож Фіртки. Краматорськ-Констянтинівка-Артемівськ. Чим живуть і на що сподіваються звільнені від ДНР прифронтові міста України

 

На 23 році незалежності України її східні області дивують своїми контрастами.

 

Примари «совкового» життя почали набувати синьо-жовтого забарвлення, знайшлися люди, які нарешті готові розігнути спини, відмовитися від сірого та тихого життя під чиєюсь п'ятою, які бачать у незалежній Україні своє майбутнє, а не причини усіх негараздів… і звичайно ті, що свято вірять у повернення своїх рятівників ДНРівців.

 

Місто Краматорськ з жовтня цього року оголошено тимчасовим центром Донецької області. Вже при в’їзді подорожуючих зустрічає вказівник населеного пункту з великих синьо-жовтих літер. А над гербом міста гордо височіє герб СССР з одним із найгучніших комуністичних гасел: "Пролетарии всех стран соединяйтесь".

 

Ну і звичайно написи від народних художників.

 

 

 

 

Тут між кожним з населених пунктів стоять блокпости, на яких українські військові зупиняють автівки та перевіряють документи. Вони розповіли, що й досі затримують сепаратистів, які намагаються вербувати місцеве населення.

 

Поруч із службою бійці знаходять чотирилапих друзів. І кажуть, що їхні душі та серця зігрівають дитячі малюнки та турбота волонтерів.

 

 

 

 

 

На лежаку поруч із буржуйкою спить кіт Фантик, а на підлозі примостився собака Петрович. Вони "бойові" тварини і у кожного на шиї висить патрон

 

Це їх побратим Макарон

 

 

  

Головна площа Краматорська. Тут у синьо-жовтих штанятах та також кольру шалику, з кашкетом у руці гордо стоїть товариш Ленін. Цей чолов'яга, який досі немає спокою і лежить у мавзолеї, мабуть неодноразово перевернувся у домовині. З впевненістю можна сказати, що це був би один із його найбільших кошмарів.

 

 

 

 

Будинок культури

 

Далі нас чекало знайомство із священиком Василем Іванюком — декан Краматорського деканату УГКЦ. Отець-бойко 23 роки тому переїхав з Львівщини на Донеччину і тут на Сході України зводить храми, веде богослужіння українською мовою, допомагає дітям з особливими потребами, возить допомогу на передову та військовим на місцях, опікується переселенцям. 

 

Отець розповів, що з приходом ДНРівців ніхто із священиків не залишив парафії. Було й таке, що стріляли по машині та шукали. Проте хто і навіщо - невідомо. Тому доводилося постійно змінювати час богослужінь. 

 

Сьогодні отець Василь, у минулому військовий,  продовжує їздити на передову, адже у Дебальцеве воює його син Олександр. Він каже, що на війні люди стають більш віруючими і хлопці не рідко просять висповідатися. 

 

Храм святого пророка Іллі. До речі, перший поверх його зведений із деревени, яку привезли з Прикарпаття

 

 

Це вікно, у якому шибки повилітали від ударів "Градами". Його відновлювати не будуть, щоб люди пам'ятали про те, що сталося і молилися за мир

 

Галицька чудотворна ікона Матері Божої з Крилоса

 

Ікона Божої Матері Зарваницької

 

“Хай пам’ятає “кремлівська тварина”: “Краматорськ — Україна, Донбас — Україна!” - це девіз "Краматорських бджілок". Ці жінки, які плетуть на замовлення бійців маскувальні сітки, шиють маскхалати, балаклави та рукавиці мають право себе так називати, адже вже змайстрували для військових понад 1,5 тисячі квадратних метрів сітки, які розкладені під Маріуполем, Горлівкою, Дебальцеве, Пісках, у Щасті, Донецькому аеропорту та Пропасном. Засновниця “Бджілок” Ірина Сидоренко розповіла, що замовлення надзвичайно багато і тому трудівниці працють навіть вдома.

 

 

 

 

 

 

 

А ще "бджілки" в'яжуть ось такі рукавички для військових 

 

 

Справжній контраст – музей історії Костянтинівського району та музей «Довкілля» у селі Олександро-Калинове.

 

Якщо ви хочете знову відчути радянський дух, повернутися у країну Леніна та не знаєте хто такі герої «соцтруда», -  ласкаво просимо…

 

 

 


Ще один Ленін...

 

 

 

... а ще такий є

 

Вже за кілька кілометрів у невеличкому селі Олександро-Калинове під відкритим небом працює музей української культури Донеччини. Тут просто неба, люди власними силами відновили хату-мазанку та відтворили у ній побут 18 століття: старовинна піч, вишиті рушники і керамічний посуд, традиційний для української хати куточок з іконою і лампадами, ліжко для дорослих, якому понад сто років, колиска з дерева для новонародженого та солом’яна підлога.

 

Люди зібрали інструменти та речі селянського побуту. Ті відвідувачі, які втомилися від міської метушні можуть залишитися у селі, щоб попити свіжого молока з запашним хлібом та медом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Козачий хор

Співочі красуні разом з українським військовим

 

Дружківка - невеличке місто з привітними людьми та "незайманим" товаришем Леніним. Люди нарешті зрозуміли, що це не війна України проти них і хочуть миру. Проте навіть після ДНРівського рабства продовжують тримати позиції "спостерігачів" і бояться, що раптом "власть" зміниться.

 

Тут ми познайомилися із редактором проукраїнської російськомовної газети "Наша Дружковка", який потрапив у "розстрільні" списки ДНР. Як це бути у "розстрільні" списки ми розкажемо вже скоро.

 

 

 головний редактор газети "Наша Дружковка"

 

 

Артемістськ зустрів нас величезними чергами людей до відділень банків. Це місто, яке найближче до передової, саме сюди приїжджають люди із контрольованих сепаратистами міста, щоб отримати гроші. 

 

Змінивши прапори з ДНРівських та українські, тут далі владарюють ті, хто ще кілька місяців тому за підтримку українських військових були готові здати терористам рідну матір...вони не хочуть України, вони не хочуть Росії, вони хочуть ДНР.

 

Тут світло у кінці тунелю запалюють волонтери.

 

 

 Організація волонтерів, які допомагають українським військовим

 

 

 

Останній блокпост у нашій подорожі, на якому ми познайомилися із чудовими закарпатськими хлопцями та їх "залізним конем". Вони твердо запевнили, що ворог вже далі не піде, адже українські військові готові стояти до останнього.

 

 

 

 "Залізний кінь"

 

 

 


Коментарі (0)

07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

972
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5501 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1814
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1798
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2951
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2560

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

501

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1703

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2444

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3173
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

274
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

826
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

1021
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

581
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

747
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16237
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

3108
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

430
09.10.2024

Верховна Рада 9 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про заборону мобілізації обмежено придатних віком до 25 років.  

169
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1218
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

1082 2