Фотоподорож Фіртки. Краматорськ-Констянтинівка-Артемівськ. Чим живуть і на що сподіваються звільнені від ДНР прифронтові міста України

 

На 23 році незалежності України її східні області дивують своїми контрастами.

 

Примари «совкового» життя почали набувати синьо-жовтого забарвлення, знайшлися люди, які нарешті готові розігнути спини, відмовитися від сірого та тихого життя під чиєюсь п'ятою, які бачать у незалежній Україні своє майбутнє, а не причини усіх негараздів… і звичайно ті, що свято вірять у повернення своїх рятівників ДНРівців.

 

Місто Краматорськ з жовтня цього року оголошено тимчасовим центром Донецької області. Вже при в’їзді подорожуючих зустрічає вказівник населеного пункту з великих синьо-жовтих літер. А над гербом міста гордо височіє герб СССР з одним із найгучніших комуністичних гасел: "Пролетарии всех стран соединяйтесь".

 

Ну і звичайно написи від народних художників.

 

 

 

 

Тут між кожним з населених пунктів стоять блокпости, на яких українські військові зупиняють автівки та перевіряють документи. Вони розповіли, що й досі затримують сепаратистів, які намагаються вербувати місцеве населення.

 

Поруч із службою бійці знаходять чотирилапих друзів. І кажуть, що їхні душі та серця зігрівають дитячі малюнки та турбота волонтерів.

 

 

 

 

 

На лежаку поруч із буржуйкою спить кіт Фантик, а на підлозі примостився собака Петрович. Вони "бойові" тварини і у кожного на шиї висить патрон

 

Це їх побратим Макарон

 

 

  

Головна площа Краматорська. Тут у синьо-жовтих штанятах та також кольру шалику, з кашкетом у руці гордо стоїть товариш Ленін. Цей чолов'яга, який досі немає спокою і лежить у мавзолеї, мабуть неодноразово перевернувся у домовині. З впевненістю можна сказати, що це був би один із його найбільших кошмарів.

 

 

 

 

Будинок культури

 

Далі нас чекало знайомство із священиком Василем Іванюком — декан Краматорського деканату УГКЦ. Отець-бойко 23 роки тому переїхав з Львівщини на Донеччину і тут на Сході України зводить храми, веде богослужіння українською мовою, допомагає дітям з особливими потребами, возить допомогу на передову та військовим на місцях, опікується переселенцям. 

 

Отець розповів, що з приходом ДНРівців ніхто із священиків не залишив парафії. Було й таке, що стріляли по машині та шукали. Проте хто і навіщо - невідомо. Тому доводилося постійно змінювати час богослужінь. 

 

Сьогодні отець Василь, у минулому військовий,  продовжує їздити на передову, адже у Дебальцеве воює його син Олександр. Він каже, що на війні люди стають більш віруючими і хлопці не рідко просять висповідатися. 

 

Храм святого пророка Іллі. До речі, перший поверх його зведений із деревени, яку привезли з Прикарпаття

 

 

Це вікно, у якому шибки повилітали від ударів "Градами". Його відновлювати не будуть, щоб люди пам'ятали про те, що сталося і молилися за мир

 

Галицька чудотворна ікона Матері Божої з Крилоса

 

Ікона Божої Матері Зарваницької

 

“Хай пам’ятає “кремлівська тварина”: “Краматорськ — Україна, Донбас — Україна!” - це девіз "Краматорських бджілок". Ці жінки, які плетуть на замовлення бійців маскувальні сітки, шиють маскхалати, балаклави та рукавиці мають право себе так називати, адже вже змайстрували для військових понад 1,5 тисячі квадратних метрів сітки, які розкладені під Маріуполем, Горлівкою, Дебальцеве, Пісках, у Щасті, Донецькому аеропорту та Пропасном. Засновниця “Бджілок” Ірина Сидоренко розповіла, що замовлення надзвичайно багато і тому трудівниці працють навіть вдома.

 

 

 

 

 

 

 

А ще "бджілки" в'яжуть ось такі рукавички для військових 

 

 

Справжній контраст – музей історії Костянтинівського району та музей «Довкілля» у селі Олександро-Калинове.

 

Якщо ви хочете знову відчути радянський дух, повернутися у країну Леніна та не знаєте хто такі герої «соцтруда», -  ласкаво просимо…

 

 

 


Ще один Ленін...

 

 

 

... а ще такий є

 

Вже за кілька кілометрів у невеличкому селі Олександро-Калинове під відкритим небом працює музей української культури Донеччини. Тут просто неба, люди власними силами відновили хату-мазанку та відтворили у ній побут 18 століття: старовинна піч, вишиті рушники і керамічний посуд, традиційний для української хати куточок з іконою і лампадами, ліжко для дорослих, якому понад сто років, колиска з дерева для новонародженого та солом’яна підлога.

 

Люди зібрали інструменти та речі селянського побуту. Ті відвідувачі, які втомилися від міської метушні можуть залишитися у селі, щоб попити свіжого молока з запашним хлібом та медом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Козачий хор

Співочі красуні разом з українським військовим

 

Дружківка - невеличке місто з привітними людьми та "незайманим" товаришем Леніним. Люди нарешті зрозуміли, що це не війна України проти них і хочуть миру. Проте навіть після ДНРівського рабства продовжують тримати позиції "спостерігачів" і бояться, що раптом "власть" зміниться.

 

Тут ми познайомилися із редактором проукраїнської російськомовної газети "Наша Дружковка", який потрапив у "розстрільні" списки ДНР. Як це бути у "розстрільні" списки ми розкажемо вже скоро.

 

 

 головний редактор газети "Наша Дружковка"

 

 

Артемістськ зустрів нас величезними чергами людей до відділень банків. Це місто, яке найближче до передової, саме сюди приїжджають люди із контрольованих сепаратистами міста, щоб отримати гроші. 

 

Змінивши прапори з ДНРівських та українські, тут далі владарюють ті, хто ще кілька місяців тому за підтримку українських військових були готові здати терористам рідну матір...вони не хочуть України, вони не хочуть Росії, вони хочуть ДНР.

 

Тут світло у кінці тунелю запалюють волонтери.

 

 

 Організація волонтерів, які допомагають українським військовим

 

 

 

Останній блокпост у нашій подорожі, на якому ми познайомилися із чудовими закарпатськими хлопцями та їх "залізним конем". Вони твердо запевнили, що ворог вже далі не піде, адже українські військові готові стояти до останнього.

 

 

 

 "Залізний кінь"

 

 

 


Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1716
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1080
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1332 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3837 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33918
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2904

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

388

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

796

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1762

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1115
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1116
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

671
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

544
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2029
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12239
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1542
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1329
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

586
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

299
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

369
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

415
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1305