«Мир і хліб - кожній оселі». Нещодавно у місті Городенка Івано-Франківської області було проведено регіональний форум Всеукраїнського аграрного об’єднання «ЗАСТУП» (За Соціальну Трудову Українську Перспективу). Абсолютно нова, але вже багатьма сприйнята, політична сила представила на форумі власну програму «За рідну землю», розроблену спеціально для розвитку українського села з врахуванням усіх існуючих земельних проблем, проблем сільських мешканців та з реальними шляхами їх вирішення.
Лідери «ЗАСТУПу» Ірина Синявська та Володимир Хоменко зустрілися на форумі з понад шестистами прихильниками партії. Серед учасників форуму були представники різних галузей агросфери. Це і сільгоспвиробники, й аграрії, й науковці агропромислового спрямування, й сільські голови, й молоді сильні люди, яким небайдужа доля власної держави.
Стає зрозуміло, що ще жодна політична сила так не переймалася досі проблемами сільського господарства, як це робить «ЗАСТУП». Програма «За рідну землю» - це програма реформ, програма поліпшення економічного життя села. Мета – зробити так, щоб молодь захотіла повертатися в села, щоб мала змогу працювати й отримувати достойні заробітні плати. Щоб в селах був доступ до якісної освіти, щоб агроосвіта була найбільш бажаною.
Як наголосила Ірина Синявська, заступник голови політичної партії «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП», ключова тема програми – це завершення земельної реформи в Україні. Мораторій на продаж землі має бути і тривати до того часу, поки не пройдереальна і прозора інвентаризація не тільки самої землі, але й земельних відносин. «Поки власник земельних паїв не знатиме істинної ціни своїх угідь – розпочинати ринок землі в Україні завчасно. Але мораторій не повинен існувати вічно, він має бути скасований, коли будуть з’ясовані усі болючі моменти пов’язані з власністю на землю». Якщо Україна є власницею 60% чорноземів світу, а це величезні багатства й потенціал, чому тоді вона одна з найбідніших держав? Тому перший закон, який партія «ЗАСТУП» пропонуватиме прийняти в парламенті, буде Закон «Про обіг сільськогосподарських земель».
Володимир Хоменко, начальник Українського об’єднання сільського комунального господарства «Укрсількомунгосп», говорив про проблеми якісної питної води на селі. У селах люди використовують воду двох типів: з криниць та з артезіанських свердловин. Якщо у воді з криниць, а це поверхневі води, рівень нітратів перевищує усі допустимі норми, то це обов’язково відіб’ється на здоров’ї кожного, це «повільна смерть» (В. Хоменко). Вода з артезіанських свердловин трохи краща, але мережі, по яких вона й далі проходить до споживача, встановлені ще за часів Радянського Союзу, а тому точно потребують модернізації.
Іншою важливою проблемою, яку підняв Володимир Хоменко, було питання збору та переробки сміття. Він зазначив, що вирішити це питання можна через створення сміттєсортувальних та сміттєпереробних підприємств на основі державно-приватного партнерства.
У новому парламенті «ЗАСТУП» виступатиме за скасування депутатської недоторканності, зазначили лідери партії. «ЗАСТУП» переконаний, що проблемами села мають займатися не олігархи, а люди, які живуть та працюють в селі. Тому в списку партії немає жодного олігарха, спортсмена чи відомого співака.
Список партії "ЗАСТУП" складається зі 183-х кандидатів. Від Прикарпаття у ньому – вісім претендентів. Це сільгоспвиробники, представники системи управління, аграрної науки і освіти, сільські голови. Зокрема, директор Івано-Франківського аграрного коледжу Богдан Костюк, успішний підприємець та громадський діяч Олег Стефурак.
Ще одна учасниця форуму, викладач Снятинського технікуму Подільського державного аграрно-технічного університету Ольга Федорук зазначила, що, на відміну від інших партій, «ЗАСТУП» єдиний, хто говорить голосом хліборобської України і пропонує реальні кроки для розв’язання проблем села. «Нарешті з’явилася партія, яка справді хоче підтримати село, зробити його заможнішим і успішнішим. Я сподіваюся, що «ЗАСТУП» пройде до парламенту, і в селі, врешті-решт, почнеться відродження», – наголосила Ольга Федорук.
«ЗАСТУП» представив й практичний шлях реалізації реформ для українського села. В рамках благодійного проекту «Затишна оселя» було надано житло для біженців зі сходу. Уже сім сімей, що готові жити та працювати у селі, переїхали в нові будинки. «ЗАСТУП» на цьому не зупиняється. Разом із селянським обслуговуючим кооперативом «Сірет-Агро» представники партії провели благодійну акцію, внаслідок якої сільські родини одержали 20 пар племінних овець. За умовами акції, кожна сім’я зобов’язується доглядати та розмножувати тварин. Молочну продукцію залишають собі, а от молодняк селяни мають передавати іншій сільській родині, котра повинна зробити так само із новим поголів’ям, розповіла Ірина Синявська.
«ЗАСТУП» єдина партія, яка йде на вибори з реальною програмою представлення та обстоювання інтересів села й сільгоспвиробників та має у списках бюлетенів номер 7.