Формування еліти соціального підприємництва: у Франківську проходить Міжнародна конференція з інклюзивного розвитку бізнесу (ФОТО)

Сьогодні, 22 листопада, в Івано-Франківську розпочалась III Міжнародна конференція з інклюзивного розвитку бізнесу: на шляху до сталого фінансування.

Конференція проходить на території інноваційного центру «Промприлад. Реновація» – проєкту зі сфери імпакт-інвестування, що є яскравим прикладом співпраці влади, бізнесу та громади.

Вперше за три роки місцем проведення заходу обрали не Київ, а Івано-Франківськ. Адже наше місто успішно реалізовує ідею соціального підприємництва та створює сприятливі умови для подальшого розвитку цієї сфери, інформує Фіртка.

Представники центральних та місцевих органів влади, підприємці та керівники громадських організацій, дипломати та іноземні експерти, громадські активісти та фахівці Проєкту ПРОМІС зібралися втретє, аби зосередити увагу на актуальних питаннях впровадження інклюзивного підходу на всіх рівнях суспільного життя.

Протягом двох днів у Франківську дискутуватимуть над питаннями сталості інклюзивних підприємств, запровадження засад інклюзивності в приватному, муніципальному та громадському секторах, а також розглянуть успішні приклади реалізації таких проєктів в Україні.

За словами Олександра Кучеренка, директора проєкту ПРОМІС, у Франківську є громадські лідери, які започаткували цей рух в Україні. Сьогодні обговорять успішний досвід українських міст, щоб сприяти розвитку соціального бізнесу.

«В першу чергу ми хочемо представити досвід Франківська, досвід інших міст, де ми впроваджуємо ініціативи інклюзивного бізнесу. Дуже важливо, що бізнес має бути не тільки прибутковим і корисним, але й має бути інклюзивним та залучати всі верстви населення», - розповідає Олександр Кучеренко.

Зокрема визначатимуть пріоритети подальшого розвитку.

В Україні напрям соціального підприємництва тільки починає розвиватись і не в кожному місті він має підтримку місцевої влади, а це досить важливо. На урядовому рівні також немає законодавчої бази та інформаційних заходів, які б піднімали свідомість суспільства.

Втім Олександр Кучеренко додав, попри те, що в Україні соціальний бізнес робить лише перші кроки, ПРОМІС бачить величезний потенціал люде, які готові вкладати  кошти у соціальні проєкти.

«Ми звикли, що бізнес має бути в першу чергу успішним і має приносити прибуток. Але ж важлива річ, яку інколи забувають: бізнес також має бути корисним та соціального-відповідальним. Ми переконані, що це не тільки потреба часу, це потреба країни. Тому кожен бізнес має думати про інклюзивність, як спосіб дати кожному громадянину шанс на розвиток», - зазначив Олександр Кучеренко.

У перший день конференції говоритимуть про те, як започаткувати соціальний бізнес громадським організаціям, про вплив жіночого підприємництва на розвиток економіки, перспективи аутсорсингу державних соціальних послуг в Україні.

Менеджер з розвитку малого бізнесу та підприємництва у канадійському місті Вон Рафаель Коста приїхав, щоб поділитися досвідом свого міста у галузі розвитку соціального підприємства. 

На прикладі Канади він розповів про роль муніципалітетів у розвитку та підтримці соціального бізнесу. За його словами це допомагає уряду досягати поставлених цілей.

Зокрема, основні цілі зосереджені у п’яти напрямках: стійкий розвиток довкілля, охорона здоров’я, інновації та інфраструктура під “smart city”, громадський транспорт, благополуччя і безпека.

«Наша ціль  — поєднати стартапи і досвід тих підприємств, які давно працюють. Ми розвинули цю програму, яка уже діє три роки. І у вашій країні треба розробляти проблему, яку ви хочете вирішити за рахунок створення такого підприємства», - каже Рафаель Коста.

Експерт з економічного розвитку місті Вон Ніша Маноча, розповідає, наразі працюють над тим, щоб зробити місто привабливим для інвесторів, міжнародних партнерів, які хочуть вкластить в економічний розвиток.

«В інклюзивній складовій ми залучаємо активних жінок до економічного розвитку і робимо все можливе, щоб вони почували себе рівними партнерами. Для цього  у нас працюють різноманітні програми, які фінансує уряд Канади. Крім того, на місцевому рівні є фонди, які забезпечують фінансування. Тому наше завдання залучити жінок, як рівних партнерів. Ми підтримуємо їх, допомагаємо створити нові бізнеси», - зазначає Ніша Маноча.

Голова «Об’єднання соціальних підприємств України» з Полтави Анатолій Павленко, розповів, що сьогодні соціальне підприємництво це революція класичного бізнесу.

«Він покликаний створити соціальну цінність та готовий нею ділитися. Соціальне підприємництво сьогодні конкурує зі звичним. Нам приємно, що зараз формується нова еліта соціального підприємництва, яке не хоче лише заробляти. Нажаль, ми сьогодні констатуємо факт, що бумом для розвитку соціального підприємництва стали актуальні проблеми нашого суспільства: незадоволеність потреб громад, повільність реакції органів самоврядування на актуальні виклики, неефективність вирішення екологічних проблем», - розповів Анатолій Павленко.

Втім за його словами доводиться констатувати й складнощі у розвитку соціального бізнесу. Зокрема це відсутність чіткої законодавчої бази, комплексних навчальних програм. На фоні чого можуть виникати певні спекуляції представників класичного бізнесу.

Частина соцпідприємців на початку свого становлення вкладає власні кошти, залучає міжнародну підтримку.

«Проте сьогодні відсутня просвітницька робота про суть соціального підприємництва. Тому важливим кроком має бути популяризація з акцентом на тому, який вплив воно здійснює. Нам приємно, що на Полтавщині багато громад впроваджують успішний досвід, зокрема канадійський.

Соціальне підприємництво покликане подолати нерозуміння суспільства.

Мова йде про людей з інвалідністю, людей, які вийшли з місць позбавлення волі та яким необхідна соціальна включеність. Щоб вони не почували себе відкинутими. Ми хочемо переконати органи місцевого самоврядування для того, щоб надавали певні преференції малим соцпідприємців на тендерних торгах, щоб для них передбачалось навчання», - зазначає Анатолій Павленко.

Протягом конференції учасники пройдуть майстер-класи та розглянуть досвід інклюзивного підприємництва Львова, Полтави, Вінниці.

Як розповів директор проєкту ПРОМІС,  інклюзивність є одним з пріоритетів Вінниці:

"У Вінниці працює ГО «Гармонія», як створена людьми з інвалідністю. Вони мають підтримку протягом декількох років. Є організація «Відкриті серця» для людей з інвалідністю, які вирощують овочі та реалізують їх. Це ще один приклад. В цьому випадку ми допомогли їм придбати відповідне обладнання. У Полтаві працевлаштовують жінок, які відбували покарання. Вони навчаються швейної майстерності та виробляють продукцію і це також спосіб інтеграції та інклюзивності", - каже Олександр Кучеренко.

Завтра учасники конференції відвідають різні підприємства та організації в Івано-Франківську.

"Серед них Туристичну Асоціацію Івано-Франківщини, вони поділяться своїм досвідом підтримки жінок-підприємиць. Також відвідаємо представників організації, яка займається реставрацією старовинних дверей. Ми працюємо з громадськими організаціями та соціальним бізнесом, або з малими підприємствами, які сприяють розвитку соціального бізнесу. Це організації, у яких на меті є не комерція, а соціальна користь. «Тепле місто» - це один із прикладів, і Urban Space 100, який відомий на всю країну", - додав Олександр Кучеренко.

Захід відбувається в рамках реалізації проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС), який впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади, а також в партнерстві з проектом «Промприлад. Реновація» та платформою «Тепле Місто».

 

Фотогалерея


22.11.2019 1246
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1258
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1014
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2020
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3498
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1302
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1289

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1582

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

455

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1101

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1265
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24224
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

474
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2634
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

555
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1466
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

648
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15341
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

454
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

483
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1307 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

590
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

499