Forbes: чого очікувати після зустрічі українського президента-телезірки ​з Байденом

31 серпня президент США Джо Байден зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським


Якщо ви пам’ятаєте, Україна стала причиною другого імпічменту Дональду Трампу, і всі, напевно, чули про Володимира Зеленського, телезірку країни, яка стала президентом.

Це цікава історія сама по собі: 43-річний чоловік був головною дійовою особою популярного політичного сатиричного серіалу «Слуга народу», який розповідав про вчителя середньої школи, чиї політичні погляди на боротьбу з корупцією спонукають людей переконати його балотуватися на посаду. Потім його обирають президентом. Так само сталося і з Зеленським в реальному житті.

Кожен український спостерігач думав - це знаменний момент. Телешоу про звичайну людину, яка ненавидить корупцію своєї країни, потім стає лідером справжньої країни, де справжні люди відчувають себе точно так само. Таким було українське життя з часів падіння Радянського Союзу. Кожен обраний президент обіцяв, але розчарував. На жаль, Зеленський не виняток.

Зі своїми колишніми правителями, росіянами, які захопили шматок східного промислового флангу країни, Донбасу та причорноморського Кримського півострова у 2014 році, Україна з того часу звернулася за допомогою до Заходу.

Вони отримали від адміністрації Трампа деякі позики Міжнародного валютного фонду та деяку протитанкову зброю для боротьби проти загарбників, яких підтримує Москва в регіоні Донбасу, але загалом історія з Україною була великою балаканиною з порожніми обіцянками від дипломатів та політиків щодо запрошення її до європейської спільноти.

Зеленський буде у Вашингтоні 31 серпня. Зустріч запланували на найбільш "мертвий" тиждень у політичному календарі столиці.

Зеленський зустрінеться з президентом, який колись намагався втрутитися в роботу корумпованих чиновників в Україні. Це все заплутана мережа, і це важко зрозуміти гравцям без програми, але Зеленський, ймовірно, переконає Вашингтон продовжувати фінансову підтримку і, можливо, отримає деяку увагу, але Україна в принципі сама по собі. Зеленський не радий невиконаним обіцянкам Заходу, повідомляє The Washington Post.

Найкращим прикладом цього є скасування санкцій адміністрації Байдена проти "Північного потоку -2", що давно вважається поступом "Газпрому" по Україні з метою доставлення газу до Європи. "Північний потік-2" розташований поруч із чинним трубопроводом. Якщо хочете, назвіть його "Північний потік I". Це майже напевно скорочує частку України у транзиті газу в Росію та відмовляє їй у 2 млрд доларів річного доходу, що становить близько 1,33% ВВП.

Україні потрібно довести своїм іноземним інвесторам та місцевим виробникам, що вони можуть врешті-решт просто замінити "Газпром" і стати справжньою альтернативою. Наразі в енергетику України надходить мало серйозних корпоративних інвестицій.

США насправді присутні не інакше як через багатосторонні організації, а саме МВФ. Або дипломатично, через Державний департамент.
Протягом останніх років запаси ПІІ в Україні скоротилися, оскільки російські інвестори вилучили значну частину активів, якими вони раніше володіли. Однак, згідно зі Світовим інвестиційним звітом ЮНКТАД за 2020 рік, приплив ПІІ склав 3,1 мільярда доларів у 2019 році у порівнянні з 13 мільярдами доларів у сусідній Польщі. Обсяг інвестицій склав 2% ВВП у порівнянні з 7,55% у Польщі, на основі власних даних CEIC, глобальної компанії з розвідки економічних даних.

Обсяг прямих іноземних інвестицій в Україні склав близько $ 49 млрд у 2019 році, але це було менше, ніж $ 53 млрд у 2010 році. Інвестиції в основному здійснювалися у виробництво, гуртову та роздрібну торгівлю, видобуток корисних копалин, фінансові послуги та нерухомість, і більшість з них надходила з України/Росії офшорні операції на Кіпрі, потім від компаній Нідерландів, Швейцарії, Німеччини та Великобританії.

Між пандемією та останніми заголовками про Афганістан подорож українського лідера до округу Колумбія навряд чи повторить погані дні, коли країну оголошували «бідною жертвою поганої людини у Білому домі». Якщо Байден не отримає імпічмент щодо Афганістану (що малоймовірно), він точно не буде проти щодо України.

Російські лідери Володимир Путін та Ангела Меркель посміхаються. Зображення KMR


Українська втома: Просто дайте Меркель і Путіну свій трубопровід

Був час, в останні роки Обами та Трампа, коли Україна була зіркою Європи. Це велика свободолюбива країна, на яку вторглася Росія, старий ворог Сполучених Штатів. Київ, столиця країни, вибрав сторону - це не Москва.

"Північний потік-2" змінив це. Навіть якби Зеленський сказав "так, Трамп знущався" - нова адміністрація не отримає винагороди, оскільки, чесно кажучи, комерційні інтереси, пов'язані з "Північним потоком-2", були надто великими. До цього були залучені Німеччина, Франція та Великобританія. Не кажучи вже про Росію, яку США хотіли б переконати покинути Сирію та віддалитися від Китаю, але це зараз не на часі.

Українська зірка впала. Бурхливий спротив дозволити Північний потік II був спростований. Найближче вони зупинили це - санкції часів Трампа, з сильним відштовхуванням від Німеччини Ангели Меркель.

Аліна Полякова, президент і генеральний директор Центру аналізу європейської політики, написавши минулого місяця в Politico, заявила про скасування санкцій за трубопровід, що "якби Трамп зробив це, всі зійшли б з глузду".

Якщо ви президент України, і ви хочете розвиватись і відходити від Росії, у вас є наполегливі росіяни з одного боку та суворі американці - з іншого. Але потім ці зухвалі американці сказали: просто передайте Меркель і Путіну свій трубопровід. І інтереси Києва у Вашингтоні - і навпаки - відступили. Ця пара теж йде своїм шляхом.


Скелети в шафі

Причина дистанції між Києвом і Вашингтоном, що має жахливі наслідки для іноземних інвестицій, може бути захована в деяких жорстких дисках ноутбуків.

Хоча нам сказали, що це "російська дезінформація", фіаско ноутбука Хантера Байдена під час виборчого циклу кінця 2020 року показало, наскільки добре сім'я Байдена була пов'язана з провідними лідерами в Києві.

Нью-Йорк Таймс зробили у 2019 році матеріал, який розкриває роль тодішнього віцепрезидента Байдена в українській сазі про корупцію, попри те, що це була лише змова адміністрації Трампа. У статті - лише для передплатників - стверджувалося, що поїздка VEEP до Києва у грудні 2015 року дійсно була присвячена попередженню тодішнього президента Петра Порошенка про те, що США утримають позики на суму близько 1 мільярда доларів, якщо тодішні керівники України не звільнили прокурора країни, Віктора Шокіна. Як повідомляється, Шокін займався питаннями корупції в українській енергетичній компанії Burisma, а Хантер був у їхньому правлінні.

Доповідь Комітету з розвідки Сенату на цю тему також показала численні зустрічі між колишнім віцепрезидентом, Хантером та Україною. Видається, що під час розквіту дуету України-США відносини, на адміністрацію Обами вплинули приватні інтереси в Україні, які затьмарили національні інтереси США, щоб дійсно допомогти країні; а Хантер Байден, як ми всі тепер знаємо, фігурував посеред цього як людина без досвіду роботи з нафтою та газом у правлінні газової компанії.

Навіть Російський яструб, а зараз заступник держсекретаря Вікторія Нуланд побоювалася, що зв'язки Burisma зіпсують Вашингтон у Києві. Як і Амос Хохштайн, також з Державного департаменту, та його колега Джордж Кент. Все це базується на підсумковому звіті Сенату.

У цьому звіті Сенат зазначає, що Хантер Байден також мав фінансові відносини з Оленою Батуріною, відомою корумпованою дружиною покійного мера Москви Юрія Лужкова, який сам є людиною з довгою історією корупції. Це було настільки погано, що тодішній президент Дмитро Медведєв звільнив його, тому що він виглядав настільки погано для Кремля.

«Для мене дивно, що документ Сенату, цінний офіційний документ, зараз майже не згадується», - сказав український політик, якого не можна було цитувати в протоколі. "Все це ускладнило боротьбу з корупцією в Києві".

У доповіді Сенату робиться висновок: «Те, що голова виявив під час цього розслідування, - це те, що адміністрація Обами знала, що позиція Хантера Байдена у правлінні Burisma була проблематичною і втручалася в ефективне виконання політики щодо України».

Політична преса США відкинула цю доповідь як напад на Байдена, при цьому ніколи не відкидаючи подібні напади на експрезидента Трампа за те, що вони зазнали подібного нападу з боку активістів щодо України.

Адміністрація Обами/Байдена дійсно терпіла дії Росії щодо їхнього захоплення Криму під час розпалу спротиву України проти Росії під час протесту на Євромайдані, який призвів до відставки президента Віктора Януковича. Російські санкції не вводили до початку війни на Донбасі.

Але, окрім підтримки МВФ, було зроблено небагато, щоб підтримати тих в Україні, хто хотів би там зробити все, щоб дійсно побудувати пострадянську державу. Політика Трампа стала набагато жорсткішою.

Той самий український політичний лідер сказав мені, що «(Трамп) не закривав очі на корупцію в Україні, і він надав нам стратегічну підтримку, включаючи зброю. Це було неможливо за часів Обами, і це неможливо знову зараз. Іншими словами, відкрита критика Трампа щодо української корупції змінюється закриттям очей на корупцію та підривом ролі США в регіоні».

З огляду на все, що зараз є на очах у президента Байдена, Зеленський, швидше за все, піде додому, не маючи нічого іншого, як гарантії дружби та підтримку проти російської агресії.

Україні вкрай потрібно більше іноземних корпорацій, які б вкладали гроші для роботи там. Особливо в енергетичному секторі. Але якщо країна залишатиметься такою ж корумпованою та нефункціональною, як старе шоу Зеленського «Слуга народу», тільки не таким смішним, то американські компанії втратять інтерес. США в кращому випадку збереже тепле ставлення щодо України.

Менш ніж п’ять років тому вона була пригнобленою маленькою країною на Чорному морі. Тепер це щось на зразок скелета в шафі.

Статуя Берегині над Майданом Незалежності


На межі банкрутства?

Останній кредитний рейтинг США для України - це рейтинг B від Fitch від 6 серпня.

За даними Національного банку України, виплати за державним боргом у іноземній валюті, що підлягають сплаті у 2021 та 2022 роках, перевищуватимуть 17 мільярдів доларів, що становить 11,2% ВВП. Це в доларах та євро. За останній місяць валюта зміцнюється, тому це корисно.

Тим не менше, країна заборгувала цього року 10 мільярдів доларів іноземним інвесторам, термін погашення яких зараз і восени. Кожен третій долар бюджету надходить до банків та МВФ. Поряд із цими виплатами, Києву потрібні ще кредити для фінансування власного уряду.

У квітні вони випустили єврооблігацій на 1,25 млрд доларів. Минулого місяця вони випустили ще 500 мільйонів доларів. Борг країни становить понад 65% ВВП, що для ринку, що розвивається, вже є тривожним. Для такого прикордонного ринку, як Україна зі слабкими ринками капіталу та низькою ліквідністю, це ще гірше. Україна ризикує стати Аргентиною колишнього Радянського Союзу зі стейками та чемпіонами з футболу.

Енергетичні компанії, які мали важкий період у 2019 році, коли енергетичні трейдери втратили гроші та покинули державу з вкладкою, є особливо вразливими. Але навряд чи вони стануть проблемними активами. Безумовно, росіяни та китайці дивляться на них, якщо вони впадуть, а Україні потрібні швидкі гроші.

Викопне паливо може стати проблемою в найгіршому випадку без зростання економіки. Останнє, чого хоче Зеленський, - це його реальний епізод "Слуги народу" - події, які трапилися у сезоні Євромайдану. Ніхто не хоче цього для України.

Там непростий політичний час. Відчуття покинутості Білим домом ставить Зеленського в тупик, а Москва може сказати "з такими друзями..."

Є й деякі хороші новини: прогнозується, що економіка буде розвиватися. Можливо, це єдина рятівна соломинка для Зеленського, за умови, що український уряд може довести, що їхня країна - це не грошова яма.

за матеріалами Forbes 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


26.08.2021 942
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1370
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1042
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2061
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3545
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1335
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1323

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1676

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

488

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1130

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1295
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

357
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24249
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

403
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

608
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1500
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

3677
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

589
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1498 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

607
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

522