
Днями до нашого міста завітала фінська журналістка і письменниця шведського походження Анна-Лєна Лаурен.
Її книга «У них щось негаразд з головою, в тих росіян» стала бестселером, хоча і викликала суперечливі відгуки в Росії (як на мене, то росіяни цілком і повністю попадають в номінацію, яка озвучена в назві книжки, хоча , за словами письменниці, вона несла тільки хороший зміст). Анна-Лєна працює в столичній газеті а також публікує свої статті в політичному журналі “Магазин Фінляндії”. Журналістка розповіла, що всі друковані видання в її країні є незалежними, незаангажованими і при цьому – рентабельними.
Ніякі олігархи, ніякі власники видань, де працюють журналісти, не можуть диктувати їм cвоє особисте змонтоване бачення. Для нас це поки що химерна мрія. Адже зі слів Анни-Лєни не тільки російські ЗМІ загрузли в багнюці відвертої брехні, а й наші мас-медіа запускають дозовану дезінформацію “в люди “.
На Західну Україну журналістка приїхала зі східного Донецьку для того, щоб промоніторити і проаналізувати передвиборчу ситуацію в цих регіонах.
“Люди на сході бояться місцевого самодержав’я, ніхто не говорить прямо, хоча більшість хоче бути в складі України, одночасно володіючи правами на свою рідну мову”, – так прокоментувала Анна-Лєна становище на сході. На запитання про пропаганду в Росії і допомогу Євросоюзу Україні, журналістка відповідала відверто і без оманливих ілюзій.
Казала, що пропаганда у Росії є прямою і без принципів, а “Перший канал” є найбезхребетнішим російським каналом, першість якого полягає лише в тотальному опортунізмі. Це ще наслідки політичного режиму Радянського Союзу, який активно підтримує Путін, поетапно вербуючи себе на посаду “власника – довічника” всія Русі. І що на слова про допомогу, які озвучує Євросоюз не варто покладати великих сподівань. У нього також є проблеми. Україні самій доведеться відстоювати свою цілісність, самотужки намагаючись досягти відповідного життєвого рівня і самотужки боротися з корупцією, яка давно стала стилем життя і навіть цілою культурою. В найближчому майбутньому буде видана п’ята книжка письменниці, яку вона презентуватиме також і в Україні, тому що та матиме пряме відношення до нашої країни, до Майдану і до людей, якими журналістка щиро захоплюється і називає найлюдянішими.
“Коли в ніч з19 на 20 лютого почали кидати камінням – хтось натягнув мені на голову оранжеву каску з написом “Слава Україні”, а по завершенні тієї трагічної ночі , покидаючи вашу країну, я забула її в готельному номері. Нещодавно повернувшись до Києва, в тому ж номері, я знайшла ту саму каску. Вони її не віддали, не викинули, а чекали мого приїзду, щоб повернути мені. Тепер я тримаю її вдома, як символ української людяності». Сподіваємось, що й ця книга стане бестселером світового масштабу.
Ми побажали Анні-Лєні енергії, наснаги, творчого запалу і висловили щире бажання побачити її знову. В свою чергу, нам, майбутнім журналістам зі “Школи професійної журналістики”, де вона й давала інтерв’ю, Анна-Лєна дала пораду не зациклюватись на вивченні теорії, а завзято писати й писати. З нетерпінням чекатиму презентації книги, щоб особисто доторкнутись до творчості цієї нестримної іноземки, з далеко не нордичним характером,… якій далеко не байдужа доля України!
Оксана Федорак
Школа професійної журналістики