Євген МАРЧУК: Практично завершується формування на сході України замороженого конфлікту

 

В ексклюзивному інтерв’ю «Дню» досвідчений державний діяч дає відповіді на гострі питання, головним чином, - чому він погодився взяти участь в переговорах?

 

 

- Євгене Кириловичу, відомо, що ви, як і багато експертів, скептично оцінювали ефективність Мінських домовленостей. Чому ви погодились прийняти пропозицію Порошенка і очолити одну із робочих груп, зокрема з питань безпеки? 

- Від самого початку було зрозуміло, що «нормандський» формат (Україна, Німеччина, Франція і Росія), який призвів до Мінських домовленостей, був більше вигідним Росії, ніж Україні. Нам тоді не вдалось вийти на «женевський» формат з участю України, Росії, США і ЄС. Зараз уже важко сказати, чому так вийшло. Не хотіли чи не могли. 

Німеччина і Франція - це давні політичні та економічні партнери Росії. У цих країнах є могутнє російське лобі. В економічному сенсі в Європи було нібито більше механізмів тиснути на Росію, але санкції були пов’язані і з власними економічними втратами, які з часом почнуть трансформуватися і у внутрішні політичні незадоволення. Це великий бізнес, робочі місця, електорат. Як відомо, в Росії є медійний механізм значно більшого впливу на європейську аудиторію, ніж на американську. Це добре відомі телеканали Russia Today та Lifenews, численні агенти впливу в різних політичних сферах, впливові партнери крупного бізнесу, не кажучи вже про газовий чинник. Думаю, коли б Захід зразу ж застосував відносно Росії широкоформатні чутливі економічні санкції і почав нарощувати їх діапазон, тоді нормандський формат, можливо, міг би бути більш ефективним. Адже ми знаємо, що Мінські домовленості не працюють головним чином тому, що їх не дотримується Росія, а фактично їх ігнорує.

Але сьогодні іншого погодженого міжнародного механізму для припинення російської агресії немає. Створення чотирьох профільних робочих груп у рамках Мінських домовленостей, на чому наполягали Німеччина, Франція та ОБСЄ і, що важливо, погодилась Росія, можливо, це чи не єдиний сьогодні шанс домогтися хоч якогось прогресу в рамках цього формату. Хоча б вдалося домовитися про всеохопне припинення вогню, відвести на погоджені відстані всі види важкого озброєння і запустити реалізацію гуманітарних, соціально-економічних та політичних програм. Чи вдасться це зробити - зараз важко сказати. Але не використати такий шанс було б неправильно. Особливо зараз, коли, на жаль, ситуація набуває дуже загрозливого характеру. Саме тому я і погодився очолити робочу групу з питань безпеки. 

 

- Але Вам тепер доведеться співпрацювати, сидіти поруч з Кучмою, який доклав чимало зусиль, щоб Вас дискредитувати, з одіозним Медведчуком...

- Так, я нічого не забув і все пам’ятаю. Моє ставлення до них не змінилося. Але знаєте, хоча в країні де-юре і не введений воєнний стан, я його ще в минулому році ввів для себе особисто. А це значить, що в умовах реальної воєнної загрози я приймаю рішення на основі логіки воєнного, а не мирного часу. Я, можливо, як ніхто розумію, яка надзвичайно серйозна небезпека насувається зараз на країну. Мої прогнози 2014-2015 років по розвитку подій навколо Криму і Донбасу, як Ви знаєте, на жаль, збувалися. Тому особисті стосунки при прийнятті рішення я зараз перемістив на задній план.

Мені телефонували декілька моїх друзів і виражали також нерозуміння: «…Для чого тобі підключатися на такій запущеній фазі і в такій компанії, адже окрім неприємностей тебе там нічого не чекає. До твоїх своєчасних професійних застережень і рекомендацій в найбільш критичні моменти ніхто не прислуховувався… Що тобі це дає…» Дійсно, мені особисто це нічого не дає. Ніяких посад, ніяких зарплат… Я, фактично, волонтер, який уже 11 років не має ніякого відношення ні до влади, ні до державної служби. Я добре розумію, що досягти позитивного результату буде неймовірно важко. А якщо не вдасться - уявляю майбутні коментарі. Тобто з побутової точки зору і з точки зору особистої репутації краще було б не погоджуватись Але сьогодні наростаюча реальна загроза і найменший шанс її відвернути, який з’явився, є для мене головними домінантами. Я переконаний, що потрібно цей шанс використати.

 

- Ви говорите про якусь нову наростаючу загрозу?

- Я маю на увазі дві обставини. По-перше, у нас на очах практично завершується формування на сході України того, що називається замороженим конфліктом. Тільки він у нас буде не заморожений, а «зажарений». Це буде найгарячіший і тривалий конфлікт в Європі – найнебезпечніша стратегічна загроза для майбутнього України. Якщо ми запізнимося, заплутаємося і наші зарубіжні партнери не усвідомлять того, що це потім стане небезпекою для них самих і не задіють весь арсенал протидії цьому процесу, то в найближчий час може відбутися завершення формування такого гарячого агресивного новоутворення на території України. Не хочу зараз розтлумачувати, що це означає. Скажу тільки, що це стане для нас найважчим викликом для майбутнього України.

По-друге, Росія на сьогодні практично завершує формувати на окупованій українській території Донбасу і в своєму прикордонні величезне військове з’єднання, яке по своїй структурі свідчить, що воно може бути використано для наступальних операцій. За деякими даними, там зараз танків більше, ніж в Німеччині і Великобританії. І насичення цього району важким озброєннями і військовим персоналом продовжується. Кількість обстрілів української території збільшується. Тобто де-факто відбувається серйозна ескалація конфлікту. 

Ці два фактори і ще багато чого дають мені підстави передбачати можливий серйозний розвиток подій. 

 

Микола СІРУК, «День»


10.05.2015 791 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

339
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13857 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1581
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

876
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6150
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1728

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

642

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1469

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1280

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1169
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

523
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

662
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1584
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

607
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

890
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5927
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13682
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

254
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

553
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

488
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

798 2