
Провідні країни ЄС, у тому числі Німеччина і Великобританія вважають, що швидші реформи в Україні є найкращим способом протистояти російської агресії.
Про це йдеться в неофіційному документі, що був поширений перед зустріччю міністрів закордонних справ ЄС у понеділок.
Європейці вимагають, щоб Київ призначив віце-прем’єра з питань європейської інтеграції для отримання допомоги у реалізації нових законів про державну службу та боротьбу з корупцією. ЄС повинен надіслати експертів і давати більше грошей, щоб відповісти на українські прохання допомогти. Тому, що українська громадськість відчула лише в обмеженій форми вигоди, що випливають через більш тісні зв’язків з ЄС.
ЄС мусить “посилити свою видимість”, особливо в регіонах України. Пропонується створити кілька потужних проектів, які могли б продемонстрували короткострокові відчутні результати.
Спільні поїздки представників ЄС в різні міста України матимуть велике значення, маючи на увазі регулярні візити в Україну на найвищому політичному рівні.
Цей документ був спільно підписаний представниками Данії, Естонії, Литви, Нідерландів, Польщі, Швеції та Румунії. Але не був схвалений Францією, хоча Франція і Німеччина представляють ЄС у переговорах з Росією та Україною, у так званому Нормандському форматі.
У документі мало згадок про Росію. Але у преамбулі зазначено: “Добре функціонуюча, демократична і процвітаюча Україна з активним громадянським суспільством, заснована на верховенстві закону – найкраща відповідь російській агресії, пропаганді та тиску.”
Виступаючи після зустрічі міністрів в понеділок, міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр закликав Україну і Росію виконати угоду про припинення вогню. Він зазначив, що “зараз порівняно спокійний етап, з меншим числом порушень припинення вогню, ніж у листопаді”.
Але цього замало, щоб створити правильну правову основу для проведення виборів у Донецьку та Луганську (двох українських регіонів, які, де-факто, під російською окупацією). Німецький представник додав, що дефіцит на антикорупційні реформи в Україні повинен бути усунений якомога швидше.
Філіп Хаммонд, міністр закордонних справ Великобританії сказав, що українська влада повинна виконати Мінську угоду, щоб відкинути звинувачення росіян у зриві домовленостей.
Міністр додав: “Ми не маємо забути анексію Криму, яка відійшла на задній план в останні місяці. Росія незаконно окупувала чужу територію і ми не можемо жити як раніше, поки не вирішимо цю проблему”.
Німецький вплив
Міністри ЄС не прийняли офіційну заяву по Україні. Але Федеріка Могеріні, верховний представник Європейського союзу із питань закордонних справ, повторила основні ідеї документу на прес-конференції.
Вона сказала, що українські реформи необхідні, щоб “реалізувати прагнення людей, що два роки тому стояли на Майдані.”
Санкції
Дипломати ЄС також почали переговори про продовження терміну дії персональних санкцій, введених проти представників режиму Януковича та росіян, яких вважають винним у порушенні суверенітету України.
Санкції проти колишнього президента України закінчуються 6 березня, але Могеріні запропонувала продовжити їх на рік.