Єшкілєв: Якщо вже війна нас не виховає, то громаду Івано-Франківська ніщо вже ніколи не навчить

 

 

Таку думку висловив український прозаїк, поет, есеїст, ідеолог «Станіславського феномену» Володимр Єшкілєв на панельній дискусії «Реформа самоврядування і децентралізація: чого сподіваємось?», яку організував в Івано-Франківську проект «Київський діалог».

 

— Вперше слово децентралізація з’явилося в період Горбачова, перед тим як почав розпадатися Радянський Союз. Слово “децентралізація” – це такий означник, який з’являється перед тим як приходить той песик із п’ятьма ногами, ім’я якого починається на “П” і закінчується на “Ь”. І ось те, що рік тому з’явилося це слово в обігу, дало змогу зрозуміти, що “починається”. На сьогодні, поки ми граємося словами “децентралізація” чи “федералізація” — процес уже пішов. Себто, реально держава розпадається, — твердить Володимир Єшкілєв. — Ми, міська громада Франківська, живемо в ситуації, коли та держава, яка існує на карті, в реальності вже не існує. Мені завжди було цікаво, а що ж в інших, таких самих збідованих, як ми? От є Лівія, держава, яка теж існує тільки на карті. Є якийсь номінальний уряд, який нічим не править, і якісь племінні об’єднання. Не дай Бог у нас таке буде. І є таке містечко – Місурата, розмірами з Івано-Франківськ. І це містечко “мало всіх у носі”, воно має свою армію і від усіх відбивається, живе краще за всіх. Там досить високий рівень життя населення. З деким вони домовилися, від декого — відбились. Іноді проводять каральні експедиції, якщо бачать загрозу ближче якихось 200 кілометрів від міста, якесь, наприклад, ісламське утворення. Мені, наприклад, хотілося б, щоб івано-франківська громада взяла на себе відповідальність у такий спосіб.

 

За словами Володимира Єшкілєва, нас навчить, насправді, не якийсь там вихователь, нас виховає війна, інформують ”Вікна”.

 

Це найкращий учитель:

 

— Якщо вже війна нас не виховає, цю громаду міську, не дасть цей поштовх — нас ніщо вже ніколи не навчить. Те, що у нас відбувається процес розпаду держави, воно не передбачає процесів децентралізації на місцях. Якщо ми будемо децентралізувати державу в цій ситуації – ми будемо підігрувати ворогу. Це логічно. Якщо в країні існують сепаратистські сили, а вони реально існують — я був на Сході країни, я був у містах Мелітополі, Харкові , Донецьку і бачив це своїми очима. Якщо ви думаєте, що Харків зараз під контролем кількох батальйонів і там нема сепаратистів, то помиляєтеся: там їх більше, ніж половини міста! Це саме у Запоріжжі, не кажучи вже про Маріуполь тощо. І щоб у таких умовах проводити ще й офіційну, державу політику децентралізації, то під це слово, під цю політику кожен буде вкладати все, що завгодно. А сепаратисти вкладатимуть що? Сепаратизм! Це очевидно, це реальні речі. Я розумію, що нас до цього підштовхують, але я не бачу для нас, усередині, сенсу для децентралізації. Інший момент, що країна на сьогодні втрачає свою суб’єктність, себто з тими програмами, які ми зараз маємо, з тією ситуацію, яку ми зараз маємо, ми перестаємо бути суб’єктом, ми стаємо територією, на якій граються чужі дядьки. Оці чужі дядьки дійсно можуть нав’язати нам усе, що завгодно, зовсім нас не питаючи, що ми маємо на увазі під децентралізацією. Вони у це вкладуть свої поняття, які їм вигідні.

 

На голос із зали: «Ви малюєте найгірший сценарій», Володимир Єшкілєв акцентував:

 

— Історія завжди йде найгіршими сценаріями, історія завжди обирає найгірше. Тому я вважаю, що ми зараз маємо якраз наполягати на відповідальності громади. Якщо ми децентралізуємося, наша громада повинна думати, як вона себе буде вести у ситуації найгіршого сценарію, у тих умовах, які є, не у штучних, чекаючи поки дадуть повноваження, поки висмикнуть шматочок і т. д., а єднатися на якихось принципах, які цій громаді найближче. Бо інакше ми будемо відкриті вітрам усього світу, там само, як і колонам бронетехніки, які ходитимуть туди-сюди…


23.02.2015 441 0
Коментарі (0)

28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

642
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1090
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2172
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2031
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1974
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5984

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1189

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1922

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2679

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2613
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи надають поради про особливості харчування після операції

122
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

367
20.09.2024

У серпні приріст споживчих цін до попереднього місяця на 0,2–1,2% зафіксували у всіх регіонах України.  

812
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15074
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2537
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

832
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2783
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26269 1
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

394
21.09.2024

"За" звернення проголосували 56 депутатів, один — утримався, семеро — не голосували.  

846
19.09.2024

Верховна Рада 19 вересня ухвалила постанову про перейменування понад 300 населених пунктів та районів.  

927
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

1150