Єшкілєв: Якщо вже війна нас не виховає, то громаду Івано-Франківська ніщо вже ніколи не навчить

 

 

Таку думку висловив український прозаїк, поет, есеїст, ідеолог «Станіславського феномену» Володимр Єшкілєв на панельній дискусії «Реформа самоврядування і децентралізація: чого сподіваємось?», яку організував в Івано-Франківську проект «Київський діалог».

 

— Вперше слово децентралізація з’явилося в період Горбачова, перед тим як почав розпадатися Радянський Союз. Слово “децентралізація” – це такий означник, який з’являється перед тим як приходить той песик із п’ятьма ногами, ім’я якого починається на “П” і закінчується на “Ь”. І ось те, що рік тому з’явилося це слово в обігу, дало змогу зрозуміти, що “починається”. На сьогодні, поки ми граємося словами “децентралізація” чи “федералізація” — процес уже пішов. Себто, реально держава розпадається, — твердить Володимир Єшкілєв. — Ми, міська громада Франківська, живемо в ситуації, коли та держава, яка існує на карті, в реальності вже не існує. Мені завжди було цікаво, а що ж в інших, таких самих збідованих, як ми? От є Лівія, держава, яка теж існує тільки на карті. Є якийсь номінальний уряд, який нічим не править, і якісь племінні об’єднання. Не дай Бог у нас таке буде. І є таке містечко – Місурата, розмірами з Івано-Франківськ. І це містечко “мало всіх у носі”, воно має свою армію і від усіх відбивається, живе краще за всіх. Там досить високий рівень життя населення. З деким вони домовилися, від декого — відбились. Іноді проводять каральні експедиції, якщо бачать загрозу ближче якихось 200 кілометрів від міста, якесь, наприклад, ісламське утворення. Мені, наприклад, хотілося б, щоб івано-франківська громада взяла на себе відповідальність у такий спосіб.

 

За словами Володимира Єшкілєва, нас навчить, насправді, не якийсь там вихователь, нас виховає війна, інформують ”Вікна”.

 

Це найкращий учитель:

 

— Якщо вже війна нас не виховає, цю громаду міську, не дасть цей поштовх — нас ніщо вже ніколи не навчить. Те, що у нас відбувається процес розпаду держави, воно не передбачає процесів децентралізації на місцях. Якщо ми будемо децентралізувати державу в цій ситуації – ми будемо підігрувати ворогу. Це логічно. Якщо в країні існують сепаратистські сили, а вони реально існують — я був на Сході країни, я був у містах Мелітополі, Харкові , Донецьку і бачив це своїми очима. Якщо ви думаєте, що Харків зараз під контролем кількох батальйонів і там нема сепаратистів, то помиляєтеся: там їх більше, ніж половини міста! Це саме у Запоріжжі, не кажучи вже про Маріуполь тощо. І щоб у таких умовах проводити ще й офіційну, державу політику децентралізації, то під це слово, під цю політику кожен буде вкладати все, що завгодно. А сепаратисти вкладатимуть що? Сепаратизм! Це очевидно, це реальні речі. Я розумію, що нас до цього підштовхують, але я не бачу для нас, усередині, сенсу для децентралізації. Інший момент, що країна на сьогодні втрачає свою суб’єктність, себто з тими програмами, які ми зараз маємо, з тією ситуацію, яку ми зараз маємо, ми перестаємо бути суб’єктом, ми стаємо територією, на якій граються чужі дядьки. Оці чужі дядьки дійсно можуть нав’язати нам усе, що завгодно, зовсім нас не питаючи, що ми маємо на увазі під децентралізацією. Вони у це вкладуть свої поняття, які їм вигідні.

 

На голос із зали: «Ви малюєте найгірший сценарій», Володимир Єшкілєв акцентував:

 

— Історія завжди йде найгіршими сценаріями, історія завжди обирає найгірше. Тому я вважаю, що ми зараз маємо якраз наполягати на відповідальності громади. Якщо ми децентралізуємося, наша громада повинна думати, як вона себе буде вести у ситуації найгіршого сценарію, у тих умовах, які є, не у штучних, чекаючи поки дадуть повноваження, поки висмикнуть шматочок і т. д., а єднатися на якихось принципах, які цій громаді найближче. Бо інакше ми будемо відкриті вітрам усього світу, там само, як і колонам бронетехніки, які ходитимуть туди-сюди…


23.02.2015 506 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

359
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13930 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1598
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

886
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6176
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1738

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

654

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1483

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1290

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1179
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

536
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

674
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1596
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

617
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

901
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5940
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13724
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

271
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

566
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

498
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

808 2