Елітні вирубки: як НПП "Гуцульщина" забезпечує дровами косівських суддів

 

/data/blog/88711/d9bb7b945b828a2ff09579f6a9970dd8.jpg

 

В Національному природному парку "Гуцульщина" створені схеми вирубки кругляка під маркою сухостою. Деревину продають як дрова "своїм" людям.

 

Указом Президента України від 14 травня 2002 року №456 на території Косівського району Івано-Франківської області з метою збереження Покутських Карпат створено національний природний парк "Гуцульщина", пише Фіртка з посиланням на Курс.

 

Загальна площа парку становить 32 271 га. 7606 га земель в постійному користуванні та 24 665 га без вилучення у землекористувачів. Основні завдання парку – забезпечення природоохоронної, еколого-освітньої, рекреаційної діяльності та сталого розвитку регіону.

 

Але за 13 років існування національний природний парк "Гуцульщина", на чолі з незмінним директором Василем Пророчуком, не зміг виконати Указ Президента.

 

На вересень 2015 року НПП "Гуцульщина" має в постійному користуванні лише 0,7915 га на території Смоднянської сільської ради та 1,2469 га на території Косівської міської ради, що підтверджено державними актами на право користування. Всі інші земельні ділянки згідно з проектом землеустрою, який розробляло ДП "Карпатигеодезкартографія", не можуть бути затверджені у зв'язку з неможливістю доопрацювати дані проекту, до того часу, поки не буде вирішене питання зі сторонніми користувачами на території парку. Але НПП "Гуцульщина" все ж таки господарює фактично не на своїх землях.

 

”Зі створенням НПП "Гуцульщина" значно покращилася екологічна ситуація в лісах району, істотно скоротилися браконьєрство, самовільні рубки, відновилася чисельність мисливської фауни, взяті під охорону селища рідкісних видів рослин, тварин, грибів та природних середовищ, виконуються програми відтворення тису ягідного та рідкісних видів грибів, ведеться моніторинг лісів за міжнародними методиками, розроблена та запроваджується програма "Переформування похідних деревостанів". Парк став одним із головних чинників екологічного, духовно-патріотичного виховання дітей, молоді та населення. На базі Парку проводилися міжнародні, загальнодержавні, регіональні конференції, семінари, школи, лекторії, майстер-класи тощо", – йдеться у зверненні від 22 вересня 2015 року директора НПП "Гуцульщина" Василя Пророчука до Президента, Прем'єр-міністра, Голови Верховної Ради України, міністрів та інших високопосадоців.

Самовільні рубки дерев тривають дотепер. Проте вони мізерні в порівнянні з тими рубками, які здійснює саме ж НПП "Гуцульщина".

Що стосується екологічної ситуації в лісах, то після санітарної чистки лісу, яку проводять працівники парку, лишаються не тільки пластикові пляшки з-під мастила чи води. Дороги вщент розбиті. Ними можна пересуватися лише вантажним транспортом. А якщо ви забажаєте пішу прогулянку парком, то деякі ділянки дороги вам вкрай важко буде подолати. Проте це не цікавить адміністрацію парку. Перед тим як йти до лісу, ви маєте узгодити це з ними, так там вважають. І траплялися непоодинокі випадки, коли лісничі виганяли грибників з території парку.

Щодо санітарної чистки лісу, яку проводять лісничі НПП "Гуцульщина". Під такі санітарні чистки мали би потрапляти пошкоджені, сухостійні, всихаючі, сильно ослаблені та засохлі дерева. Проте в більшості випадків зрізають здорові дерева.


В чому і переконалися активісти та журналіст, які зробили огляд однієї з ділянок природно-заповідного фонду НПП "Гуцульщина" в селі Шешори, на якій здійснювалася санітарна чистка. Побачили суцільно вирубані дерева на площі в 0,5 га. Скрізь валялися стовбури дерев, які дійсно є сухостоєм. Спиляні дерева, застряглі в кронах інших дерев, так і залишили. Проте в Законі зазначено, що терміновому вирубуванню підлягають якраз повалені дерева.

 Гілля не зібране.

На площі санітарної вирубки не знайдено штабелів складених стовбурів та кругляка. Дорогою до ділянки, де проводилася санітарна чистка, ми віднайшли десятки пнів нещодавно спиляних дерев.

Вони всі були присипані гіллям, аби їх важко було знайти.

Провідний інженер НПП "Гуцульщина" Василь Пецюк, який приєднався пізніше, категорично стверджував, що всі роботи ведуться законно, порядок на ділянці зроблять до 15 квітня 2016 року і ніяких незаконних рубок лісу немає. А ті пні, що ми віднайшли, все вигадка. 

 

Проте це не єдина така знахідка. На території НПП "Гуцульщина" відбувається вирубка букових насаджень, що заборонено. І лише за короткий термін вивезено більше 100 кубів кругляка бука.

Стовбури дерев, які представляють ділову цінність, після санітарної чистки спускають донизу.

Їх складають на спеціально відведеній ділянці біля дороги. Саме тут складені стовбури, які мають в діаметрі не менше ніж 40 см і 5-6 м довжини. Проте Василь Пецюк стверджував, що це дрова.

А саме в цей день ці так би мовити дрова відвантажували покупцю за ціною 100 грн за кубометр.

Варто зауважити, що ринкова вартість такого кругляка хвойної породи – від 800 грн за метр кубічний. Всього відвантажили 8 кубометрів на суму 800 гривень.

Ми з'ясували, хто покупець, який має привілеї на придбання таких дров у НПП "Гуцульщина". Це – Крилюк Марія Іванівна. 

Крилюк Марія Іванівна у 1999 році була призначена на посаду судді Косівського районного суду.

У 2007 році на нараді в СБУ президент Ющенко озвучив інформацію, що деякі судді своїми діями дискредитують судову систему. Він подав листа до Вищої ради юстиції, де назвав прізвища 47 суддів, помічених у корупційних зв’язках. У цьому списку значилася й суддя Косівського районного суду Крилюк Марія Іванівна. Ось витяг із листа Президента: "Шановні члени Вищої ради юстиції! Змушений звернутися до вас у зв'язку із загрозливим поширенням випадків ігнорування суддями вимог чинного законодавства, їх необ'єктивності та упередженості, перевищення повноважень при розгляді конкретних справ, зловживання службовим становищем".

Як нам повідомило джерело в СБУ, інформацію про правопорушення в судовій системі для глави держави готує їхнє відомство. Дивно, що така гучна справа так нічим і не завершилась. Натомість 5 червня 2014 року на зборах суддів шляхом таємного голосування більшістю голосів головою Косівського районного суду обрали Марію Крилюк.

…На місце події в ліс, де ми проводили огляд, виїхали правоохоронці. Вони зробили опис стовбурів дерев, що знаходилися на майданчику, і описали знайдені пеньки без будь-яких позначок, а також зафіксували стан території, на якій робили вибіркову санітарну чистку лісу.

Можна припустити, що за 13 років існування національного природного парку "Гуцульщина" під незмінним керуванням Василя Пророчука в лісах району налагоджені схеми з незаконного вирубування лісу.


08.10.2015 774 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1317
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1664 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2452
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2295 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7545
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15261 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

322

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1043

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1108

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1892
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

286
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

661
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

902
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3129
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

923
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1955
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1008
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35159 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

271
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

486
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

633
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

950