Експерт з медреформи у Франківську: противники кричать, що люди будуть змушені доплачувати, але вони й так за все платять (фото)

 

 

Сьогодні, 16 червня, в «Urban Space 100» представники Міністерства охорони здоров’я, експерти громадської організації «Центр UA» та коаліції Реанімаційний пакет реформ провели відверту розмову з журналістами щодо перебігу пріоритетних реформ і демократичних змін в Івано-Франківській області та країні загалом.

 

Таким чином, пояснюють експерти, збирається зворотний зв'язок. Суть туру "Зміни ТИ" полягає в обговоренні запропонованої медичної та виборчої реформи з тими, кого вона торкнеться, передає кореспондент Фіртки.

 

«Ми несподівано наткнулися на нерозуміння, песимізм чи елементарну безграмотність молоді. Натомість у Франківську разючий контраст. Ми збираємо людей, зацікавлених сторін для обговорень та синтезуємо зворотну реакцію залу», - пояснює голова і співзасновник Центру UA Олег Рибачук. - Якщо не врахувати інтереси всіх зацікавлених осіб, воно рване. Наразі у нас не комунікують, а інформують».

 

Реформа медицини в Україні передбачає відхід від державного фінансування медичних закладів до оплати з держбюджету гарантованого пакету послуг для кожного пацієнта.

 

Головна зміна на рівні закладів та місцевого самоврядування перехід на контрактні відносини та розширення можливостей. Зараз медзаклади можуть робити тільки те, що їм прямо дозволено. Натомість після автономізації, яка може провести місцева влада медустанови стануть неприбутковими комунальними підприємствами.

 

Експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка зазначив, нерідко думки всіх учасників процесу суперечать одна одній:

 

«..але тоді ми знатимемо ці думки. З трикутника «пацієнт-медик-держава» держава обіцяє пацієнту безоплатну медицину. Щодо лікаря, держава виділяє на систему охорони здоров'я трохи більше 3% ВВП. З цієї немаленької суми - приблизно 3 тисячі гривень зарплата лікарю. У такому випадку лікар такий собі жебрак. В такому контексті громадянин не отримує жодних гарантій. Наслідок системи - 640 тисяч сімей потрапляють у скруту. Це призводить до того, що ці люди продають, що можуть, йдуть до сусідів, знайомих, звертаються в ЗМІ. 92% українців бояться, якщо хтось з членів сім'ї захворів, то це буде крах сімейного бюджету. Тому за меддопомогою звертаються тоді, коли вже все дуже болить. Проте й тоді не завжди йдуть до лікаря, а йдуть в аптеку або звертаються до Гугла. Проте система має бути влаштована таким чином, щоб відбувалась рання діагностика. Наразі лікар, по великому рахунку, не зацікавлений у пацієнті в рамках бюджету», - розповів Олександр Ябчанка.

 

Відтак, відзначає експерт, потрібно змінити нормативно-законодавче право. Міністерство охорони здоров'я внесло у ВР два ключові законопроекти №6327 та щодо змін до бюджетного кодексу – законопроект №6329.

 

Потягом п’яти місяців в обласних центрах проходять дискусії та публічні консультації. Перед реєстрацією до цих законопроектів у Верховній Раді включалися зібрані тези та думки.

 

«Мені здається, що таким чином Міністерству вдалося тему медреформи вивести в топ популярних тем у публічному дискурсі. У Президента не було іншого виходу, як закликати нардепів підтримати її на сесії. Проти реформи виступають "Батьківщина", "Радикальна партія", "Опоблок", "Відродження", та Ольга Богомолець з Олегом Мусієм. Їхній основний меседж - що люди будуть змушені доплачувати, але вони й так за все платять», - каже експерт РПР.

 

Крім того, є невелика категорія медиків, які категорично не зацікавлені у медреформі. Це ті, відзначають експерти, які їздять на "Лексусах", коли у їхніх закладах штукатурка сиплеться.

 

"Вони навіть не вступають в дискусію, кричать загальні фрази. Мусій кричить про геноцид. Конкретних аргументів проти у них немає. Тому що доведено у світі, що така модель є найбільш ефективною ", - зазначає Олександр Ябчанка.

 

"Нам медицина ближче ніж політика. Якщо нам зараз вдасться організувати медицину, то до людей почне доходити, що вони не там собі десь для нас щось обирають, а ми їх в політику таких обираємо", - додає Ябчанка.

 

Експерти додають, законопроект №6329 технічний, тобто він виділяє кошти на те, що вже прийняте. Відтак виходить абсурдна ситуація – не виділяються гроші на те, що уже прийняте.

 

Проте, кажуть експерти, є надія на те, що до серпня буде друга спроба ухвалити його.

 

 

 

 

 

 


16.06.2017 501 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

884
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1571 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2350
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2175 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7515
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15229 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

282

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1014

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1078

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1864
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

260
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

638
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

881
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3110
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

895
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1933
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

981
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35129 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

235
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

463
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

603
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

930