Експерт з медреформи у Франківську: противники кричать, що люди будуть змушені доплачувати, але вони й так за все платять (фото)

 

 

Сьогодні, 16 червня, в «Urban Space 100» представники Міністерства охорони здоров’я, експерти громадської організації «Центр UA» та коаліції Реанімаційний пакет реформ провели відверту розмову з журналістами щодо перебігу пріоритетних реформ і демократичних змін в Івано-Франківській області та країні загалом.

 

Таким чином, пояснюють експерти, збирається зворотний зв'язок. Суть туру "Зміни ТИ" полягає в обговоренні запропонованої медичної та виборчої реформи з тими, кого вона торкнеться, передає кореспондент Фіртки.

 

«Ми несподівано наткнулися на нерозуміння, песимізм чи елементарну безграмотність молоді. Натомість у Франківську разючий контраст. Ми збираємо людей, зацікавлених сторін для обговорень та синтезуємо зворотну реакцію залу», - пояснює голова і співзасновник Центру UA Олег Рибачук. - Якщо не врахувати інтереси всіх зацікавлених осіб, воно рване. Наразі у нас не комунікують, а інформують».

 

Реформа медицини в Україні передбачає відхід від державного фінансування медичних закладів до оплати з держбюджету гарантованого пакету послуг для кожного пацієнта.

 

Головна зміна на рівні закладів та місцевого самоврядування перехід на контрактні відносини та розширення можливостей. Зараз медзаклади можуть робити тільки те, що їм прямо дозволено. Натомість після автономізації, яка може провести місцева влада медустанови стануть неприбутковими комунальними підприємствами.

 

Експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка зазначив, нерідко думки всіх учасників процесу суперечать одна одній:

 

«..але тоді ми знатимемо ці думки. З трикутника «пацієнт-медик-держава» держава обіцяє пацієнту безоплатну медицину. Щодо лікаря, держава виділяє на систему охорони здоров'я трохи більше 3% ВВП. З цієї немаленької суми - приблизно 3 тисячі гривень зарплата лікарю. У такому випадку лікар такий собі жебрак. В такому контексті громадянин не отримує жодних гарантій. Наслідок системи - 640 тисяч сімей потрапляють у скруту. Це призводить до того, що ці люди продають, що можуть, йдуть до сусідів, знайомих, звертаються в ЗМІ. 92% українців бояться, якщо хтось з членів сім'ї захворів, то це буде крах сімейного бюджету. Тому за меддопомогою звертаються тоді, коли вже все дуже болить. Проте й тоді не завжди йдуть до лікаря, а йдуть в аптеку або звертаються до Гугла. Проте система має бути влаштована таким чином, щоб відбувалась рання діагностика. Наразі лікар, по великому рахунку, не зацікавлений у пацієнті в рамках бюджету», - розповів Олександр Ябчанка.

 

Відтак, відзначає експерт, потрібно змінити нормативно-законодавче право. Міністерство охорони здоров'я внесло у ВР два ключові законопроекти №6327 та щодо змін до бюджетного кодексу – законопроект №6329.

 

Потягом п’яти місяців в обласних центрах проходять дискусії та публічні консультації. Перед реєстрацією до цих законопроектів у Верховній Раді включалися зібрані тези та думки.

 

«Мені здається, що таким чином Міністерству вдалося тему медреформи вивести в топ популярних тем у публічному дискурсі. У Президента не було іншого виходу, як закликати нардепів підтримати її на сесії. Проти реформи виступають "Батьківщина", "Радикальна партія", "Опоблок", "Відродження", та Ольга Богомолець з Олегом Мусієм. Їхній основний меседж - що люди будуть змушені доплачувати, але вони й так за все платять», - каже експерт РПР.

 

Крім того, є невелика категорія медиків, які категорично не зацікавлені у медреформі. Це ті, відзначають експерти, які їздять на "Лексусах", коли у їхніх закладах штукатурка сиплеться.

 

"Вони навіть не вступають в дискусію, кричать загальні фрази. Мусій кричить про геноцид. Конкретних аргументів проти у них немає. Тому що доведено у світі, що така модель є найбільш ефективною ", - зазначає Олександр Ябчанка.

 

"Нам медицина ближче ніж політика. Якщо нам зараз вдасться організувати медицину, то до людей почне доходити, що вони не там собі десь для нас щось обирають, а ми їх в політику таких обираємо", - додає Ябчанка.

 

Експерти додають, законопроект №6329 технічний, тобто він виділяє кошти на те, що вже прийняте. Відтак виходить абсурдна ситуація – не виділяються гроші на те, що уже прийняте.

 

Проте, кажуть експерти, є надія на те, що до серпня буде друга спроба ухвалити його.

 

 

 

 

 

 


16.06.2017 493 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

463
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

868
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1886
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3398
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2322 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4539

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

699

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

605

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

584

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

608
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10240
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1075
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5110
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

885
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2681
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1093
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34324 1
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

591
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

520
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

580
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

920 2