Ексклюзив "Фіртки": Юрій Луценко в Івано-Франківську про новий майдан, кандидатів у президенти і своє місце в українській політиці

 

/data/blog/40691/e69d6a5c4a18bae27f526e34737eb045.jpg

 

Минулої п'ятниці на чергове засідання івано-франківського дискусійного Клубу 17 «PRO-позиція» завітав відомий український політик Юрій Луценко.

 

Він поділився із учасниками дискусії своїм баченням майбутнього української політики, її європейського курсу, а також розповів яким має бути новий президент і як не повторити помилок Майдану 2004 року.

 

Деталі у інтерв'ю.

 

Пане Юрію, Ви тривалий час пробули у в’язниці. У Вас було достатньо часу, щоб переосмислити свою громадську та політичну діяльність і українського політикуму взагалі. Що нового Ви з’ясували для себе?

У тюрмі була можливість подивитися на українську політику без метушні. Не беручи участі в інтригах, викликах, діях. Можна подивитися на те, що відбувається і чому це відбувається. Я провів із собою велику внутрішню дискусію. Я розумію, що несу свою частину вини за те, що ми всі з вами зараз збираємося і говоримо, чому не вдалося і чому зараз така ситуація в Україні. Зараз варто зрозуміти поразки Помаранчевої революції, перед тим, як починати знову. Як на мене, то головна причина – ми голосували тоді серцем за людину, замість того, щоб голосувати розумом за програму. І перед виборами знову повторюється та сама ситуація, коли нам пропонують фігур людей, гасла, але зовсім не пропонується альтернативна програма сучасному бандитському устрою держави. Перед тим як почати творити нову спробу демократичної держави, ми маємо зрозуміти, що політика твориться не персоналіями, а планами, великими візіями того, що ми робимо.

 

Перебуваючи в тюрмі я зрозумів, що насправді Україна – це великий радянський барак, перефарбований у жовто-блакитні кольори. Будь-який ремонт і намагання очолити правильними людьми цей барак – нічого не дає. Ми мусимо почати говорити про стратегію. Ми мусимо говорити про нову систему, бо тоталітарна система не піддається демократичному ремонту.

 

Нам треба говорити про новий фундамент нової України. Саме звідси і з’явилася назва «Третя республіка» - не як назва нової партії, а як пароль для людей, які розуміють необхідність радикальної перебудови України.

 

Ми маємо почати говорити про нову Україну, а не про нового українського Президента... Ми не змінимо отой барак, допоки не закладемо відповідних законів.

 

Ви людини великої політики. Чи варто очікувати у 2015 році Юрія Луценка як кандидата у Президенти України?

Я не маю права творити сьогодні нову партію. На це є багато причини і ключова – ми маємо сьогодні ту опозицію, яку маємо, і при всіх її мінусах іншої до 2015 року не буде. І ми маємо кандидатів у Президенти від опозиції – яких маємо, інших не буде. І нам треба зробити лише так, щоб вони зробили те, що вимагає суспільство і перспектива країни.

 

Якщо хтось розраховував, що Луценко стане четвертим чи п’ятим кандидатом у Президенти – я точно ним не буду. І не тільки тому, що мені це заборонив Печерський суд, а тому, що я особисто вважаю, що сьогодні не час грати в політичні та особисті амбіції.

 

Ви згадували про «Третю республіку»? Що це за такий проект?

«Третя Українська республіка» – це не нова партія, це навіть не громадська організація, а радше збір небайдужих, не поламаних людей, які все ще хочуть змінити країну і які мають, на мою думку, три завдання.

 

Перше завдання – інтелектуальне – розробити план нової країни. Як інженер скажу, перед тим, як щось робити має бути технічне завдання. Перед тим, як приступити до виборів, давайте скажемо політикам, кандидатам – яке у вас технічне завдання, яку ви хочете бачити країну? Ми на круглих столах по всій Україні про це проговорили і сьогодні чекаємо від експертної групи цей план до кінця жовтня. Потім він стане відкритим для всієї країни і всі зможуть долучитися і зробити його кращим. Це буде відкритий для обговорення процес.

 

Друге завдання – організація активізації громадянського суспільства. Арифметика в бюлетенях 2015 року не спрацює, якщо не буде такої ж самої переможної арифметики на вулицях. Нинішня влада не збирається демократичним шляхом з неї піти. Відтак ми маємо готуватися не тільки до переможного результату опозиції на виборах, але й до захисту цього результату. Це не буде форма 2004 року Майдану. Я знаю, яким буде наступний Майдан, але поки що не скажу. Будемо готуватися. Знаю тільки одне – нам потрібна мережа людей, які готові захищати свої права на вулиці, а не в Інтернеті. Фактично ми хочемо повторити результат Народного руху України кінця 1980-х., коли маса людей, не пов’язаних політикою, громадськими організаціями зрозуміла, що так жити далі не можна, уявили собі міф про нову Україну і пішли на злам системи. Ми маємо мати глибокий план і групу людей, які повинні розуміти, що майдан має бути не тільки у Києві, але й на кожній дільниці. Отож, це мають бути з’єднані між собою мережі довіри, з’єднані фізичними і віртуальними зв’язками. І кожен член мережі має точно знати, що йому робити в цей день і наступний.

 

Третій блок роботи – найважчий, найнеприємніший, але і найважливіший. Необхідно зараз працювати із кандидатами від опозиції у президенти, яких є троє на волі і одна в тюрмі, щоб був один кандидат.

 

Я знаю, що це тема контраверсійна. Дехто говорить, що не потрібно єдиного кандидата у першому турі, а достатньо чесної конкуренції з тим, щоб об’єднатися у другому турі. Я ж глибоко переконаний. Що він має бути, бо перемогти монолітну і ще більш потужну, ніж у 2004 році, силу нам не вдасться. Я не маю монополії на істину і можу помилятися. Але я собі ніколи не прощу, якщо не буду говорити. Вважаю, що нам треба максимально зменшити, якщо не звести до єдиного, кандидатів у президенти. І крім цього – нам треба не просто єдиного кандидата, а кандидата, у якого є доступна, зрозуміла людям програма і команда. Щоб знову не було як із Ющенком.

 

Я все це продумував у камері і коли вернуся додому, то переглянув відео з Майдану 2004 року. Ющенко тоді нам нічого не обіцяв. Насправді, у нього не було ні програми, ні команди. Я в цьому пересвідчився вже у 2005 році. І щоб цього не повторилося, ми мусимо вимагати це на старті і питати в політиків не те, за яку мову, патріархат чи сторінку історії вони виступають, але питати – покажіть нам план першого року президенства, покажіть команду виконавців цього плану… У нас розумні кандидати, але вони звикли, що суспільство питає у них примітивні речі. Ми самі їм даємо можливість говорити на такій мові. Потрібно питати системні речі.

 

І хтось із потенційних кандидатів уже має таку програму, на вашу думку?

Я зустрічаюся із Віталієм Кличком, Арсенієм Яценюком, Олегом Тягнибоком, переписуюся із Юлею Тимошенко. Мені вони всі симпатичні. І перемога кожного із них буде моєю особистою перемогою. Вони мене всі агітують, щоб я став їхнім VIP-агітатором. Алея  їх питаю у кожного із них – скажи хто твій прем'єр, хто твій міністр закордонних справ, міністр освіти, хто твій ген прокурор? І тоді я розумітиму, що ти будеш робити, які будуть твої перші кроки. І скажу чесно, на сьогодні ніхто із них не відповідає на це запитання. От тільки Яценюк знає, хто у  нього прем’єр – Юля Володимирівна. Ну і Тимошенко також знає, хто у неї прем’єр – Арсеній Петрович. Нам єдиний кандидат потрібен для того, щоб ми на старті Мали хоча б 30% .У Януковича є 20% і вони на жаль не падають. І не впадуть, бо це 20% людей, які, на жаль, ненавидять Україну як незалежну державу. І намалюють вони щонайменше ще 10%. І того у Януковича 30% також. А тепер запитання – хто із усіх кандидатів із позиції може набрати цих 30%? А тепер уявімо, якщо у першому колі буде три результати по 12%-16%. Це переможний результат? Це абсурд, з моєї точки зору… Я не розумію, чому сьогодні для всіх трьох світ клином зійшовся на цій посаді. Я їм кажу  - сядьте і домовтеся.

 

Несподівано для багатьох Віктор Янукович розвернув Україну на шлях реальної інтеграції із Європою та вступив в гострий конфлікт з Кремлем. Яким, на Вашу думку, буде результат України на листопадовому самміті ЄС у Вільнюсі?

Зараз багато хто говорить, що у нас йде війна із Кремлем і нам треба встояти до Вільнюса. І це дуже правильно. Єдине, що я б хотів сказати – війна з Кремлем, Путіним, Медведчуком – нам не так страшна. Вона не є небезпечною. Звичайно, що Путін робив і буде робити все, щоб результат самміту у Вільнюсі був негативним для України. Зараз змінилися сигнали із Британії, яка говорить що Україна у ЗВТ має вступити колись потім, а не після підписання угоди про Асоціацію. І це зовсім новий сигнал. Є й інші тенденції, які показують дії «російської машини». Звичайно, є яскрава п’ята колона в Україні. Але все це не страшно. На даний момент ми маємо позитив у Вільнюсі і до того моменту Янукович наш попутчик. Як тільки висохнуть чорнила і підпис буде правильним, ми маємо оголосити його ворогом №1 і в 2015 змусити його піти. Бо якщо Янукович залишиться президентом, то весь європейський вибір стане просто фіговим листком. Думаю, що зараз Європа витягує нас до себе за Юлину косу. У 2015 році ми маємо поставити Президента, який почне євроремонт у країні. У протилежному випадку програємо 2017 рік.

 

Ви називаєте ряд дат, які, як прогнозують експерти, є ключовими для України у найближчий час. Яка ж ваша стратегія для країни?

Нам потрібен колосальний успіх реформ, щоб підтвердити європейський вибір країни. А тому 2013 рік – Вільнюс, 2015 рік – новий Президент. 2017 рік – демократична більшість, яка втримає європейський вибір. От цим я б пропонував займатися. 

 

 

Якщо Ви не висуватиметеся на пост глави держави, то тоді за кого ви б проголосували, якщо б вибори були вже завтра?

За того, хто сьогодні покаже мені план першого року президентства із конкретними його виконавцями. Якщо ніхто з них не покаже, то закличу йти голосувати, але не закличу за кого.

 

Якщо все ж таки не буде погоджено єдиного кандидата. У чий штаб ви б пішли працювати?

За того, який запропонує план розвитку країни. Поки що немає жодного такого комплексного плану, який відповідає на базові питання. І у мене немає кандидата на цей момент. У мене сьогодні є місія змусити кандидатів домовитися між собою і дати суспільству відповідь на наявність плану і команди. Бо без цього ми знову вступаємо у 2004 рік із усіма наслідками. У нас тоді не було ні команди, ні плану, ні розуміння, що ми робимо. Так не можна повторятися. Ми ж розуміємо, у який депресняк це завело суспільство. Якщо ж до кінця цього року кандидати не зможуть домовитися між собою, а у мене таке відчуття є, хоча, на Різдво чудо буває, то потрібно, щоб це рішення прийняло суспільство. 

 

Яку ж тоді ви собі відводите роль у сучасній українській політиці?

Я відчуваю колосальну відповідальність за ту ступінь підтримки, яку мені надало суспільство під час мого перебування у в’язниці. Чесно, для мене – це фактично остання спроба у політиці. На цей момент після усіх моїх поразок, помилок, я розумію, що це мій останній крок у політиці і я хочу, щоб він був переможним. Я хочу, щоб у країні був не просто президент, а щоб він почав будувати нову Україну.

 

Я маю півтора року. Я хочу і говорю із громадянами по всій країні – тисніть кандидатів від опозиції, щоб вони максимально зменшили кількість кандидатів, щоб вони дали план і виконавців першого року своєї діяльності. І це буде відповідь на уроки майдану 2004 року. Інакше, хто ж ми такі, якщо не вміємо вчитися...

 

 

Читайте також:

Юрій Луценко в Івано-Франківську: У президенти йти не хочу (фото)

Юрій Луценко знає яким буде новий майдан і стверджує, що у день виборів опозиціонерів збираються залишити без інтернету і мобільного зв'язку


16.09.2013 1004 6
Коментарі (6)

Я 2013.09.16, 11:24
Зараз навалиться купка критиканів без жодного слова пропозиції, як має бути зроблено краще. Тому усім притомним людям раджу абстрагуватись від особи Ю. Луценка і вдуматись у саму суть того, що говориться. Іншого варіанту врятуватись від долі бананової країни НЕМАЄ!
123 2013.09.16, 12:12
А в чому ексклюзивність? Це його промова, виголошена для всіх присутніх, в тому числі і журналістів))) А взагалі - дядько цілком адекватний, говорить правильні корисні речі.
321 2013.09.16, 16:52
Виходить що лише після "буцигарні" у нас може бути гарний політик і керманич чи навіть Президент. От дивіться, усі думали що в Європу нас заведе Віктор Андрійович все ж таки такий рівень довіри мав і підтримку у світі, не кажучи вже про діаспору, а реально прийдемо в Єавропу з Віктором Федоровичем, от так.
Я 2013.09.16, 23:28
Не обманюйтесь, з Януковощем якраз реально в Європу не прийдемо. Цей довготривалий процес підготовки почався ще при Ющенко, а на сьогодні підходить час чергового етапу - підписання. А ще треба, щоб усі країни ратифікували угоду, а цього не буде, бо Янек не вионає усіх умов. Йому потрібно лише захистити свої володіння зараз від росіян. А якщо будувати Європу в Україні, то таким узурпаторам тут місця немає. Виконувати угоду Янек точно не буде! Це Європа можливо підпише зараз угоду на численні просьби опозиції, щоб не переривати процес європеїзації України та не віддати нас під Москву.
Я 2013.09.19, 15:27
Переваги в ЄС, просто, в картинках: http://europe.3republic.org.ua/why
Текля 2013.09.22, 16:06
Щоб підтвердити європейський вибір нам треба легалізувати проституцію, наркотики, одностатеві шлюби, узаконити інші види шлюбів, з худобою, з мертвим, мами з сином, батька з донькою, і тоді сміло можемо марширувати в Європу
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

787
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

757
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1256
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2626
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1425
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2136 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

753

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

805

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1696
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1093
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10815
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

474
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

360
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

540
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

724