Ексклюзив Фіртки: Боєць "Айдару" про ситуацію на сході, доцільність АТО, побут батальйону і думки військових

 

 

Боєць батальйону "Айдар" прикарпатець Андрій Грималюк повернувся в Івано-Франківськ. Щоправда на декілька днів - для того, щоб зібрати кошти на тепловізор для своїх товаришів.

 

У розмові з кореспондентом "Фіртки" Андрій розповів про службу, ситуацію на сході України і поділився думками щодо АТО.

 

Андрію, розкажи, як формувався батальйон "Айдар" і як ти потрапив саме в нього?

"Айдар"- це батальйон територіальної оборони Луганської області. Він сформований в основному із Самооборони Майдану, яка була в Києві. Ті, хто виявив бажання увійшли до нього. Я потрапив завдяки контактам через Самооборону. Приїхав, поступово підтягувався інший народ. Люди різні: є з військовим досвідом, є такі необстріляні, як я. Однак, проблем немає. Ті, хто знає більше, має навики, ділиться своїм досвідом. Є тактичні навчання.

 

З Прикарпаття окрім тебе, хто ще служить в Айдарі?

Є Петро Шкутяк. Був ще один чоловік з Яремче.

 

Що входить безпосередньо до обов'язків батальйону "Айдар"?

Розташовуємося ми в Старобільську - це не секрет. Несемо варту. Коли взяли Щастя, то зробили там блок-пости. Тепер наша база в Старобільську - уже рахується як у тилу. Зараз знаходимося вже за декілька кілометрів до Луганська. Маємо завдання і виконуємо його.

 

Що ж насправді відбувається у зоні АТО?

Є люди найманці з іншої країни, які воюють за гроші, а є місцеві. Місцеві постійно переживають, щоб не було зачистки. Вони думали раніше, що прийдуть війська і буде зачистка. Зараз ніби війська є, то тепер місцеве населення вже налаштовують різними листівками і газетами, у яких пишуть, що коли підуть війська, то прийде Правий Сектор.

 

Ви підтримуєте контакти з місцевим населенням, як воно спримає українських військових?

Звичайно, що підтримуємо. Ось коли стояли на бокпості в Щасті, то місцеві приїжджали, підвозили продукти, питну воду. У нас в батальйоні є місцеві також. Багато людей вже хочуть просто, щоб усе це якнайшвидше закінчилося.

 

Як ти загалом ставишся до АТО, і як бійці батальйону сприйняли звістку про призупинення перемир'я?

АТО - це щось таке мало б бути короткострокове. Є завдання і в короткі терміни треба вирішити їх. А це вже скільки часу тягнеться, що це вже не АТО, а війна. Особовий склад батальйону говорить про те, що у двох регіонах - Донецькій і Луганській областях потрібно вводити військовий стан. Як бійці сприйняли звістку про перемир'я не знаю, бо ще ні з ким не спілкувався.

 

Як організований побут батальйону?

Я з собою привіз броню і берци. Камуфляж видали уже на місці. Не знаю звідки надходять харчі і де є їхні запаси, наскільки їх вистачить. Командування батальйону саме контактує з волонтерами. Проблем із харчуванням у солдат немає. Мешканці, волонтери приходять, постійно підносять то броню, то каски.

 

Все ж таки, що нині потребує батальйон?

Я приїхав конкретно за тепловізорами. Чому саме за ними? От я півтора доби ніс варту, сидів у кущах. Ввечері, коли темно, у бійця огляд території до двох метрів і усе сприймається фактично на слух. Тепловізор бачить до кілометра.

 

За інформацією зі ЗМІ, 5 батальйон територіальної оборони Прикарпаття вже відбув на Схід. Наскільки зараз у зоні АТО потрібне це підсилення?

Все залежить від вказівок командування. Якщо будуть активні дії, чи наступ, то потрібно. Але я можу говорити тільки з точки зору рядового батальйону "Айдар", а яка там географія гарячих точок, мені важко судити.

 

Зараз багато говорять про те, що в середовищі наших військових дуже велкиий витік інформації, через що операції просто не дають результату...

20 років наша армія не воювала. Між військовими нашими і російськими встановлювалися контакти. І як у такій ситуації воювати...

 

Наскільки важко було звикнути до того, що ти опинився у місці, де, фактично, йде війна?

Колектив у нас хороший, дружелюбний. Я б навіть сказав - веселий. Якогось такого особливого процесу влиття в колектив не було, якось все вийшло само собою. Атмосфера хороша. Дух бойовий. Щоправда, трохи була неясність із тими чутками про начебто розпуск батальйону через те, що військові без погодження з командуванням пішли в атаку і тоді загинули наші хлопці.

Так є жертви, якби це не було цинічно сказано, але без жертв не буває. Тоді, коли сталися жертви, було зайнято певні позиції, а керівництво почало говорити про розпуск. Однак, ніхто не говорить, хто має відповідати за ті жертви, які сталися після вказівки сідати нашому ІЛ-76. Хто давав таку вказівку, про це ніхто не знає. Я не чув, щоб хтось за це відповів.

 

Кажуть, що людина, яка потрапляє у таку ситуацію, міняє погляди на багато речей. Що змінилося у тебе?

Там не відчуваєш. У студентські роки я їздив по таборах. І зараз ніби той самий табір, тільки трохи мілітаризований. Щоправда, час від часу приходить якесь таке осмислення, що це не табір і у будь-який момент тебе можуть прибрати. У різних людей різне відчуття страху. Так, страшно. Кожному страшно. Але чи це страх, чи хвилювання - у кожного по-різному.

 

 

Розмовляла Марія Лутчин


01.07.2014 1139 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

6040
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1064
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

605
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5598
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1510
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1373

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

448

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1271

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1096

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1001
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

334
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

375
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1327
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

413
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

679
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5722
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

427
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

294
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

635 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1078
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

936