Економічний фронт: релокація бізнесу на Прикарпаття

Як франківський офіс Ради Бізнес-омбудсмена сприяє підприємцям переїхати з гарячих бойових територій зі сходу України, врятувати свою справу і які компанії вже працюють на території області розповідає заступниця голови РБО Тетяна Коротка.


Тетяна, які ваші враження від  Івано-Франківська?

Якщо висловитись лаконічно, то я в захваті. Місто європейське, компактне зі своїм місцевим шармом. Я вже мала можливість відвідати ваш франківський драмтеатр і побачила надзвичайно високий рівень постановок. Я бачила чимало вистав світового рівня і впевнено можу сказати - у Франківську є що продемонструвати і в культурній царині.


Як ви оцінюєте потенціал міста для релокації бізнесу?

Відносно ведення бізнесу і операційних процесів Франківськ дуже зручний і компактний. Нам повідомили, що місто займає друге місце за кількістю житлової забудови в Україні. Зараз це дуже актуально, бо коли ми кажемо, що бізнес релокується, то сюди  їдуть не тільки потужності й техніка, а й працівники зі своїми родинами. Соціальна інфраструктура тут розвинена.

Я думаю, що цей потік внутрішніх переселенців згодом зменшиться і більша частина поїдуть додому, але підозрюю, що багато людей залишиться, бо сподобається тут працювати.

З точки зору промислових майданчиків маєте своєрідне середовище для високо-інтелектуальних та інноваційних підприємств. Проте я б більш ґрунтовно міркувала про Івано-Франківську область, а не лише про межі міста. Я не впевнена, що в місті знайдеться достатня кількість промислових потужностей. Але,  поруч є менші міста, де такі потужності існують.  

Відстань до обласного центру з цих  міст зовсім не велика, а їхня місцева влада дуже проактивна. З моєї точки зору, Івано-Франківська область недооцінена. Видається, що великі шляхи йшли якось в обхід Івано-Франківщини.


Саме тому ви вирішили, щоб офіс РБО переїхав до Франківська  чи були інші причини?

Ми вибрали Івано-Франківськ не спеціально. Серед членів нашої команди я одна з останніх виїхала з Києва, хоча дехто все ще залишається там. Тепер от маю досвід пересування під час мінометного обстрілу.

Зі мною  також їхала моя мама, інші члени родини і собака. Франківськ став найбільшим обласним центром до якого ми дістались з великими  проблемами, де нас доброзичливо прихистили родичі колеги, за що я дуже їм вдячна. Ми побачили, що місто достатньо спокійне, незважаючи на сирени.  

Тому я  прийняла рішення не їхати далі, треба було продовжувати працювати на економічному фронті. Ми оговталися і побачили, що це великий і потужний обласний центр який знаходиться  в серці Прикарпаття. 

Я чула, що Франківщину називають «східними воротами Карпат».


Які компанії уже звернулися в РБО  за допомогою  в релокації до Франківщини?

Зі східної України до нас зверталися великі компанії одна з яких виробник добрив, виїжджає навіть цілий  кластер з Харкова( IT, виробники будівельних матеріалів),  з Житомира цікавилися (виробництво напівфабрикатів). Операційний офіс однієї відомої компанії з виробництва техніки відкрився у Франківську.


Підозрюю, що тут можуть розміститися чимало відомих світових брендів?

Цілком можливо спілкуючись з колегами в телефонному режимі, багато  розповідають що вони на Прикарпатті.


З якими питаннями звертаються до вас представники бізнесу з усіх частин України і яким чином ви можете  сприяти у вирішенню проблем?

Питання змінюються в залежності від ситуації  в країні. Коли почалася війна і воєнні дії, то виникли проблеми з паливом для критичної інфраструктури. В один момент всі почали рухатись, виник дефіцит палива, яке ми завозили з Прибалтики через Білорусію. Зрозуміло що всі шляхи були закриті. Тому займались комунікацією урядів та бізнесів двох країн.

Друге питання було  пов’язане з валютними трансакціями. Третє питання - критичний імпорт в Україну, який спочатку в  більшості випадків  був пов’язаний з потребами ЗСУ, але людям теж треба жити і купляти ліки, засоби повсякденного вжитку і їжу врешті решт.

читайте також: ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень третій…

Займалися питанням, пов’язаними з мобілізацією. Наприклад, працівники, які працюють в сільському господарстві  мають  брати участь  в посівній кампанії, але не було відповідного порядку тимчасового бронювання фахівців від мобілізації. Коли в ЗСУ пішли пекарі, то виявилося, що і навчити нового працівника пекти хліб не так і легко і швидко.

Займаємся питаннями релокації бізнесу - від переїзду до дозвільних документів.


Що скажете відносно працівників, адже на західній Україні віддавна спостерігався дефіцити робочої сили.

Ситуація не проста, бо чоловіки несуть службу в збройних силах і теробороні чимало працівників зараз не на своїх робочих місцях.  Ходжу містом і бачу що деякі кав’ярні, магазинчики і салони краси зачинені. Людей прибуло більше, люди шукають роботу. Разом з тим мало робочих місць.

Настільки великою є проблема знайти вільне житло у Франківську?

Не заважаючи на велику кількість житлових забудов, практично не можливо знайти  вільне житло. Навіть з ріелторами та  за великі гроші.

Ще одна проблема – відсутність якісних будівельних матеріалів для будівництва містечок для переселенців. Виробництва будматеріалів зосереджені на території, де ведуться активні бойові дії або існують проблеми з розірваними логістичними ланцюжками


Чи достатньо пропозиції комерційної та  складської нерухомості?

Пропозицій в області достатньо. На мій погляд, є можливості  на будь-який смак.


Які настрої спостерігаєте  серед представників бізнесу?

Деякі компанії стривожені,  бо  в роздумах чи згортати бізнес чи продовжувати, це не таке просте рішення нині. Загалом -  бізнес допомагає і активно докладається у спільну перемогу .

читайте також:  Hi, I’m from Ukraine and I need your help


Який алгоритм дій у воєнний час  ви б рекомендували бізнесу?

Місцевому бізнесу ми радимо працювати, якщо є якісь проблеми то звертатися до нас. Будемо намагатися вирішити. Бізнесу який релокується теж рекомендую звертатися до нас, ми вже маємо прямі контакти і базу даних і можемо допомогти.

Надзвичайно тішить, що  бізнес, влада і громадськість працюють як єдиний механізм - всі налаштовані допомагати одне одному

Економічний фронт надзвичайно важливий – закликаю бізнес працювати далі. Це стосується як великого, так і малого підприємництва. Якщо ви маєте косметичний салон  чи маєте барбер шоп, кав’ярню  чи будь-які інші види бізнес-діяльності продовжуйте працювати. Годуйте себе і давайте можливість іншим прогодувати свої сім'ї.

Будь-яка робота і будь-який рух коштів – потрібний, бо економіка країни на половину паралізована. Бізнес, влада, громадськість разом створюють якусь своєрідну синергію, яка наближає нас до перемоги! 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як світові зірки підтримують Україну не лише словом, а й ділом 

"Люди для України": онлайн платформа для оперативної допомоги ЗСУ

Чи існує інша росія? Чи існують інші росіяни?

Репортаж з оточеного Херсону: окупанти планують криваві провокації та зміну влади

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Дерматолог розповіла про вплив коронавірусу на стан шкіри 


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5195 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1833 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4041 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3167 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7955 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20288 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

271

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

815

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1909

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2387
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

182
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

690
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

472
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18373
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

971
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1211 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6096 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23385 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

288
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

984 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1163 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

492